Προς το περιεχόμενο

Απώλεια ενδιαφέροντος για μουσική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Λες και όλοι σιχαίνονται τη δουλειά τους

Οι αξίες φταίνε.Και εμένα δεν μου αρέσει η δουλειά μου τα τελευταια 4 χρόνια,αλλά αν έρθεις θα νομίζεις οτι γεννήθηκα για αυτό.

Την πάτησε άνθρωπος που με αξιολογεί,οταν μου είπε οτι φαίνετε οτι αγαπάω την δουλειά μου και του απάντησα οτι σταμάτησα μια δουλειά που πραγματικά αγαπούσα (μουσική) για 23 χρόνια σερί και δέν κοιτάζω πίσω.Αν φύγω του λέω απο εδώ,με το που περάσει το ένα μου πόδι απο την έξοδο θα έχω ξεχάσει οτί την έκανα.Απλά μιάς και είμαι εδώ,ας το κάνω σωστά.

 

Του κρέμασε το σαγόνι.

 

Απο τότε με έχουν χωμένο σε μιά αποθήκη και έχω να δώ το φώς του ήλιου 3 χρόνια.

Οι γειτόννισες κρυφά μου φέρνουν ενά ξεροκόμματο και λίγο νερό απο ένα σπασμένο παράθυρο.

Μην λέτε γενικά τέτοιες μαλακίες σε άτομα ανωτέρας θέσης,ήθελα να πουλήσω πνεύμα και τώρα κοντεύω να αφυδατωθώ.

 

 

 

  • Λυπάμαι 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Δεν ξέρω αν θα τα ξαναβρούμε, αλλά το ελπίζω. 

Και μεις

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, είμαι fanboy, αλλά συμβαίνει ακόμα και στους καλύτερους. 

Guitar prodigy, τεράστιο following, fretboard master, sponsored by Suhr, όλη του η ζωή μια κιθάρα, κάνει πολλά λεφτά από αυτο, και μια μέρα έχασε τη χαρά του. Όλοι το περνάνε, ακόμα και οι καλύτεροι. @shelter σου ευχομαι να βρεις τον Rick Beato σου όπως τον βρήκε ο Mateus Asato 

 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αποφασίζεις (κ φυσικά μπορείς να το υποστηρίξεις) να πάρεις το δρόμο που πήρε ο Ασατο, αυτά να τα περιμένεις. 

 

Επιλογές που σε μεγαλώνουν κ σαν όνομα κ κυρίως οικονομικά αλλά δημιουργούν συγκεκριμένες απαιτήσεις.

 

Το καλό είναι πως το έπαθε μικρός. Έχει όλο το χρόνο κ το ταλέντο να κάνει διορθώσεις στην πορεία που έχει χαράξει 

 

Οπότε μπορεί σε πρώτη ανάγνωση να φαίνεται σαν το ίδιο πρόβλημα, αλλά δεν είναι. Άντε στην καλύτερη να είναι σχετικό.

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw ένα πολύ ωραίο έχει πει ο John Mayer, όχι ακριβώς για αυτό που συζητάμε, αλλά πολύ κοντά. 

 

Σχολιάζοντας σε συνέντευξη το writer's block στους μουσικούς είπε ότι μέσα μας έχουμε έναν συνθέτη κι έναν ακροατή. Writer's block είναι όταν αυτά που γράφει ο συνθέτης δεν αρέσουν στον ακροατή. 

  • Like 8

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μια αποχή από όλα,παίκτης,ακροατής για ενα διάστημα που εσύ θα καθορίσεις πόσο θα κρατήσει,η πάρε ενα άλλο όργανο που δεν έχεις σχέση,παιξε κάτι που δέν εχει καμία σχέση με ότι έπαιζες.

 

Ενεργοποίησε το κομμάτι του εγκεφάλου σου που απευθύνεται στην εκμάθηση και την δημιουργικότητα.Αν ΔΕΝ μελετήσεις και προσπαθήσεις απο μόνος σου,ακόμη καλύτερα γιατί θα αποφύγεις το προγραμματισμένο pattern εκμάθησης,που σου προκαλεί την νοητική κόπωση.

 

Με λίγα λόγια,στον συνηθισμένο τρόπο εκμάθησης/μελέτης/οργάνου/ακούσματος που έχεις,οι ορμόνες που θα παράγονται σε αυτούς τους τομείς,θα είναι σε μικροτερη ποσότητα,θα απορροφούνται πιό γρήγορα,καθιστώντας και το ενδιαφέρον σου πιο συντομό.

 

Ενας αντισυμβατικός τρόπος θα παράγει εγγυημένα μεγαλύτερες εκκρίσεις ορμονών,κρατώντας το ενδιαφέρον σου για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

 

Το ίδιο και στα ακούσματα.Ακου οτι δέν έχεις ψάξει,αλλά σε ελκύει λίγο,ακουστικά.

 

Ακου αυτά που έχω στο soundcloud και πές μου πιο ζώο,(εκτός απο αυτόν που τα έγραψε),βρίσκετε κρυμμένο σε κάθε κομμάτι.Αν δεν σου τραβήξει και αυτό το ενδιαφέρον,θα δοκιμάσουμε απινιδωτή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

μέσα μας έχουμε έναν συνθέτη κι έναν ακροατή. Writer's block είναι όταν αυτά που γράφει ο συνθέτης δεν αρέσουν στον ακροατή. 

Ωραίο αυτό. Γιατί, αν έχεις ακούσει παπάδες στη ζωή σου, με τι κουράγιο θα σηκώσεις το όργανο να παίξεις;

 

Αν δεν έχεις ακούσει τίποτα, τουλάχιστον μπορείς να δεχτείς ανερυθρίαστα τη ντόπα της δημιουργικότητας. Ό,τι παίζεις, ό,τι γράφεις, καλό θα σου φαίνεται. (Άσχετα αν είναι όντως)

 

Σωστός ο παίχτης.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MGs είπε

Κάνε μια αποχή από όλα,παίκτης,ακροατής για ενα διάστημα που εσύ θα καθορίσεις πόσο θα κρατήσει,η πάρε ενα άλλο όργανο που δεν έχεις σχέση,παιξε κάτι που δέν εχει καμία σχέση με ότι έπαιζες.

 

Ενεργοποίησε το κομμάτι του εγκεφάλου σου που απευθύνεται στην εκμάθηση και την δημιουργικότητα.Αν ΔΕΝ μελετήσεις και προσπαθήσεις απο μόνος σου,ακόμη καλύτερα γιατί θα αποφύγεις το προγραμματισμένο pattern εκμάθησης,που σου προκαλεί την νοητική κόπωση.

 

Με λίγα λόγια,στον συνηθισμένο τρόπο εκμάθησης/μελέτης/οργάνου/ακούσματος που έχεις,οι ορμόνες που θα παράγονται σε αυτούς τους τομείς,θα είναι σε μικροτερη ποσότητα,θα απορροφούνται πιό γρήγορα,καθιστώντας και το ενδιαφέρον σου πιο συντομό.

 

Ενας αντισυμβατικός τρόπος θα παράγει εγγυημένα μεγαλύτερες εκκρίσεις ορμονών,κρατώντας το ενδιαφέρον σου για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Αυτό θα είχε πλάκα, και έχει δουλέψει στο παρελθόν. Είναι σαν παιχνίδι.

 

Δε βλαπτει μια απόπειρα.

 

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφερον θεμα και νομιζω αγγιζει ενα μεγαλο κομματι του noiz το οποιο κακα τα ψεμματα πλεον φλερταρει με δυσαρεστα ηλικιακα νουμερα.

 

        Νομιζω αυτο που περιγραφεις ονομαζεται γηρας. Το γηρας κακως ειναι συνδεδεμενο με εναν γερο με ασπρα μαλλια κατακοιτο στο κρεββατι του. Ειναι μια διαδικασια αργη που ξεκιναει εκει κοντα στα σαραντα κατι. Και προχωραει αργα αλλα σταθερα, αλλοτε με μεγαλες βυθισεις (ενα καταγμα, μια αρρωστια) και αλλοτε με μικρες μη αντιληπτες απωλειες και πτωσεις (ποσο πιο αργος εγινα σε σχεση με περσι στο αγαπημενο μου αθλημα, ποσους μικροτραυματισμους....). Το γηρας ειναι η κουραση απο ενα δυο η τρια παιδια, το γηρας ειναι η κουραση απο το κυνηγι εισοδηματος απο την εργασια και τις ολοενα αυξανομενες αναγκες, απο την επαναληπτικοτητα, απο μια σχεση με πολλα χρονια στην πλατη. Δεν ειναι λογικο να γελας με τα ιδια αστεια που γελαγες στα 20 σου, να εχεις την ιδια αποψη που ειχες για αλλους στα 20 σου, δεν σου αρεσουν τα ιδια πραγματα που εκανες στα 20 σου και βεβαια δεν μπορεις να ακους τα ιδια πραγματα με την ιδια ενταση με οταν ησουν 20.

             Εαν βρεις την ενεργεια να το κανεις (προσωπικα τις περισσοτερες φορες διαπιστωνω οτι περισσοτερο βαριεμαι να ξεκινησω την διαδικασια του να ακουσω μουσικη παρα καθεαυτο να ακουσω κατι) προσπαθησε να ψαξεις κατι εντελως νεο, κατι εξω απο αυτα που ακουγες τα τελευταια 10 χρονια, κατι που ενδεχομενως να σου κινησει το ενδιαφερον. Και βεβαια η μειωμενη διαθεση για μουσικη συμπαρασυρει και το αγαπημενο μας οργανο. Προσωπικα εχω να παιξω κιθαρα για διαστημα μεγαλυτερο του ημιωρου περισσοτερο απο 1 χρονο. Λιγο μια τενοντιτιδα απο αλλο χομπυ, λιγο η αισθηση της μη εξελιξης και του "ολο τα ιδια παιζω", λιγο και η σχετικη αδιαφορια περι μουσικης εκανε την ενεργη ενασχοληση με την μουσικη που καποτε καταναλωνε τεραστια ποσα χρονου και χρηματων τωρα να ειναι......εκθεσιακο ειδος στο προσωπικο μου γραφειο. Γι αυτο δεν εχω βρει καποιο φαρμακο μερι στιγμης.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι μια χαρα μουσικη βρισκω να ακουσω (και ΝΕΑ και παλαιοτερη) και δεν εχω χασει καθολου το ενδιαφερον μου (ισως βοηθαει και το γεγονος οτι δεν εχω αυτοκινητο και μετακινουμαι με τα ποδια κανοντας τεραστιες αποστασεις καθημερινα με συντροφια τα ακουστικα μου και το Spotify)

 

Ως "μουσικός" δεν εχει αλλαξει τιποτα σε αυτο που κανω απο 18 ετων δηλ. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ προσπαθω να ΓΡΑΦΩ μουσικη για 1-2 ωρες και να την ηχογραφησω εστω σαν ιδεα.

ΜΕΛΕΤΗ σε ενα απο τα 4 οργανα που παιζω (πληκτρα,μπασο,κιθαρα και ντραμς) εχω να κανω απο τα 20 μου...οτι εμαθα τεχνικα εμαθα 😅 βαρΓιεμαι να μαθω παραπανω και δεν με εξυπηρετει και σε τιποτα... 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου