Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/12/2023 στις 4:54 ΠΜ, Waterfall-K είπε

Ένα πρώτο εις (κάποιο) βάθος review του Montage M από το γνωστό κανάλι του Loopop. 55 λεπτά βίντεο, ή αλλιώς, μια καλή αρχή για κάποιον που θέλει να κάνει τα πρώτα βήματα στον κόσμο του Montage Μ (και εν πολλοίς στον κόσμο του πρώτου Montage & των MODX/MODX+).

Προμηθευτείτε αρκετή ποσότητα ποπκόρν και enjoy the Beast.

image.gif.4ff1757089f5522f54849096c3bf2a53.gif

 

Αν και είμαι ξερόλας😀 το είδα μόλις και μου κράτησε το ενδιαφέρον, εξαιρετικό βίντεο, παρουσίαση και ήχος.

 Ένα σχόλιο που έχω να κάνω είναι πως δίνει μεγάλο κίνητρο ο sequencer/motion/pattern, αν θεωρήσουμε πως γράφει τα πάντα με accuracy και εκπέμπει στα 8/16 κανάλια ανάλογα το mode ταυτόχρονα για να το χρησιμοποιήσεις πέραν από stand alone όργανο και σαν master controller, ιδιαίτερα έτσι όπως είναι σχεδιασμένο εργονομικά και με integration με τα DAW.

 

 Εννοείται πως όλα τα workstations το κάνουν, αλλά αυτό όπως έχω ξαναπεί είναι πολύ φρέσκο και έξυπνα σχεδιασμένο πακέτο θεωρώ, για στουντιακή και ιδιαίτερα home studio δουλειά.

 Το MODX+ παίρνει τεράστιους πόντους από αυτά λόγω της μεγαλύτερης φορητότητας και τιμής αφού δεν υστερεί σε τίποτα στον τομέα που αναφέρω από το μεγάλο.

 

 Τι να πω

 Τυχεροί όσοι θα αναβαθμίσουν το gear τους με αυτό.

 Είναι φτιαγμένο για εμένα το όργανο αν ήμουν πάλι 25 χρονών😀

 

  • Like 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Αν και είμαι ξερόλας😀 το είδα μόλις και μου κράτησε το ενδιαφέρον, εξαιρετικό βίντεο, παρουσίαση και ήχος.

 Ένα σχόλιο που έχω να κάνω είναι πως δίνει μεγάλο κίνητρο ο sequencer/motion/pattern, αν θεωρήσουμε πως γράφει τα πάντα με accuracy και εκπέμπει στα 8/16 κανάλια ανάλογα το mode ταυτόχρονα για να το χρησιμοποιήσεις πέραν από stand alone όργανο και σαν master controller, ιδιαίτερα έτσι όπως είναι σχεδιασμένο εργονομικά και με integration με τα DAW.

 

 Εννοείται πως όλα τα workstations το κάνουν, αλλά αυτό όπως έχω ξαναπεί είναι πολύ φρέσκο και έξυπνα σχεδιασμένο πακέτο θεωρώ, για στουντιακή και ιδιαίτερα home studio δουλειά.

 Το MODX+ παίρνει τεράστιους πόντους από αυτά λόγω της μεγαλύτερης φορητότητας και τιμής αφού δεν υστερεί σε τίποτα στον τομέα που αναφέρω από το μεγάλο.

 

 Τι να πω

 Τυχεροί όσοι θα αναβαθμίσουν το gear τους με αυτό.

 Είναι φτιαγμένο για εμένα το όργανο αν ήμουν πάλι 25 χρονών😀

 

Αγαπάμε Yamaha και ναι έχει κάνει ωραία βήματα τελευταία εσύ Κώστα περί Kontroller με hardware το κατεχεις αρκετα εγω δεν το εφτασα εκει ποτε και ειμαι εκτος hardware εδω και πολυ καιρο αρα σε πιστευω σε οσα λες και ειναι ενδιαφέρον οσα ειπες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, foxxx είπε

εδω και πολυ καιρο αρα σε πιστευω σε οσα λες και ειναι ενδιαφέρον οσα ειπες 

έτσι, πιστέψτε σε εμένα και δεν θα σας προδώσω😀

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Music Store μόλις ανάρτησε τιμές για τα Montage M και πιθανή ημερομηνία που θα τα έχει στο στοκ. Όπως περίμενα, η τιμές είναι χαμηλότερες απ'τις τιμές του Νάκα, και συγκεκριμένα, το Montage M6 στα  €3,699, το M7 στα €4,169 και το Μ8x στα € 4,649, ενώ οι αντίστοιχες τιμές στον Νάκα είναι €3,850, €4,340 και €4,840. Ωραίες τιμές...😛 Btw, καλά ρε Yamaha/Music Store, γιατί €4,169 το Μ7? €470 παραπάνω απ'το Μ6 για...15 πλήκτρα επιπλέον? Έλεος δηλαδή...🙄

Τέσπα, ο Νάκας σίγουρα θα εναρμονιστεί με τις τιμές του Music Store, δεν μπορεί να κάνει κι αλλιώς, αλλά όπως και να'χει το νέο flagship παραμένει ακριβό. 

 

image.thumb.png.6eb4542c6dc50c90d97c6626bac5696c.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Waterfall-K Ρε τρελέ, για πες μου (δεν έχει νόημα να διαβάζω manuals για ένα όργανο που δεν θα αγοράσω), τι κάνουν αυτά τα καινούργια από microtuning; Γνωρίζουν;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα microtunings υπήρχαν στα Yamaha synths ήδη από την εποχή του DX7 II (1986). Παραμένουν και στα σημερινά τους synths, τα οποία διαθέτουν λίγες επιπλέον user θέσεις (8 vs 2) για custom microtunings. 

 

image.thumb.png.cec2b8db3b2c4f61f9f5a23ad4c28eab.png

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Montage και για ΑΜΠΙΕΝΤ

 

https://www.youtube.com/watch?v=l4uSsSqeqD4

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2023 στις 11:28 ΠΜ, Waterfall-K είπε

Τα microtunings υπήρχαν στα Yamaha synths ήδη από την εποχή του DX7 II (1986). Παραμένουν και στα σημερινά τους synths, τα οποία διαθέτουν λίγες επιπλέον user θέσεις (8 vs 2) για custom microtunings. 

 

image.thumb.png.cec2b8db3b2c4f61f9f5a23ad4c28eab.png

για κούρδισμα μέχρι 50 μικροτόνους ανά οκτάβα μια χαρά.

 Ανά νότα μόνο με software ή με άλλους τρόπους coarse/fine και split.

 Αλλά who cares😃

 Tους casual παίχτες/δημιουργούς τους υπερκαλύπτουν οι επιλογές μικροκουρδίσματος νομίζω.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πολλά χρόνια πριν, για να ακούσεις το ίδιο αποτέλεσμα έπρεπε να πάρεις καμιά δεκαριά synths και να τα ηχογραφήσεις ξεχωριστά σε αντίστοιχα κανάλια. Στο Montage αυτό γίνεται απλά με ένα (1) performance και μερικούς arpeggiators (ως και 8 ταυτόχρονα). Παίζεις λίγο και με τα controls/scenes/faders κλπ, ηχογραφείς το αποτέλεσμα σε ένα stereo κανάλι και γεια σας.👋

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

για κούρδισμα μέχρι 50 μικροτόνους ανά οκτάβα μια χαρά.

 Ανά νότα μόνο με software ή με άλλους τρόπους coarse/fine και split.

Ανά νότα γίνεται το κούρδισμα που εσύ επιλέγεις, έτσι φτιάχνεις τα δικά σου microtunings.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου