Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Sorry αλλά δεν άντεξα με αυτόν τον ήχο:😌🤘

 

 

Show Must Go On intro.mp3 1.28 MB · 3 downloads

 

Παίχτο μια οκτάβα κάτω και να είσαι στο χρόνο στο μπάσο 👨‍🏫

😄

 

 Βρήκα ένα παλιό ντέμο από συγκρότημα που έπαιζα.

  Με τα strings του Triton Le

 Αυτό με τα flanger που κάνω το εφφε στο 2.55 στη γέφυρα, το κάνει το Μοntage
🤣

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Παίχτο μια οκτάβα κάτω και να είσαι στο χρόνο στο μπάσο 👨‍🏫

Μια οκτάβα κάτω ακούγεται χάλια με τον συγκεκριμένο ήχο. Όσο για το "μπάσο", μου αρέσει καλύτερα έτσι. Αν ποτέ το παίξω με κάνα γκρουπ θα το αλλάξω.😎

Ωραίο το ντέμο σας, και το Triton επίσης. Ωραίος και ο μεταλάς που τραγουδάει (μεταλάς δεν ήταν?😆)

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Μια οκτάβα κάτω ακούγεται χάλια με τον συγκεκριμένο ήχο. Όσο για το "μπάσο", μου αρέσει καλύτερα έτσι. Αν ποτέ το παίξω με κάνα γκρουπ θα το αλλάξω.😎

Ωραίο το ντέμο σας, και το Triton επίσης. Ωραίος και ο μεταλάς που τραγουδάει (μεταλάς δεν ήταν?😆)

όχι, ποπ,ροκ είναι πιο πολύ αλλά ήταν καλός.

 Για πλάκα το είπα για το χρόνο.

 

 Στα covers προτιμώ γενικά αυτούς που παίζουν πιο ελεύθερα και δίνουν το δικό τους χαρακτήρα.

 Εγώ είμαι ψυχάκιας με το δίσκο και δεν συνηθίζω χρωματισμούς😄

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εγώ είμαι ψυχάκιας με το δίσκο και δεν συνηθίζω χρωματισμούς😄

Δισκάρα, πολύ αγαπημένη. 

Άντε πάρ'το και αλλιώς να μη με βρίζεις.😆

 

 

 

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

«A game-changer for musicians, the Expanded Softsynth Plugin (ESP) replicates the MONTAGE M in your favorite Digital Workstation (DAW). Free for all registered MONTAGE M owners, ESP allows you to create, edit and mix MONTAGE M Performances anywhere you happen to be – without the hardware – offering an unprecedented level of stage and studio integration.

The first version has all the MONTAGE M sound while being limited to basic editing. The full version will be available in Summer 2024.»

 

image.thumb.png.029463fc46c4622dfa23a1c98709550d.png

 

image.png.c4802b4703731f07a0d167f5a9bed264.png

 

image.thumb.png.8e91a3ec796e8a0a6afdd99480ba55a9.png

 

image.thumb.png.9c995a1764baecfc171ed45218e36fe3.png

 

Αυτά ανακοίνωσε η Yamaha Europe πριν λίγες ώρες. Καμία αναφορά σε paid version για τους μη-κάτοχους του Montage M, οπότε μόνο οι κάτοχοι του synth θα επωφεληθούν, τουλάχιστον αρχικά. Το πως μπορεί όμως να αποκτήσει κανείς ένα Montage M είναι μια άλλη -πικρή- ιστορία. Το στοκ έχει εξαντληθεί σε σχεδόν όλο τον πλανήτη, στις HΠΑ το Sweetwater πούλησε το στοκ του μέσα σε λίγες μέρες και μέχρι σήμερα αδυνατεί να ανακοινώσει ακριβείς ημερομηνίες επαναδιάθεσης του οργάνου.

Στην Ευρώπη τα πράγματα είναι χειρότερα, μια και φαίνεται ότι η Yamaha έχει επιβάλλει έναν ιδιότυπο αποκλεισμό, αποκλείοντας τα μεγαλύτερα music stores (Thomann κ.α.) και προωθώντας την διάθεση του synth αποκλειστικά από τις αντιπροσωπείες της κάθε χώρας, οι οποίες όμως ακόμα δεν διαθέτουν στοκ, με τις προπαραγγελίες να έχουν χτυπήσει κόκκινο και οι πελάτες να είναι σε λίστα αναμονής εδώ και μήνες.

Στο Music Store, το μεγαλύτερο μουσικό κατάστημα μετά το Thomann, το Montage M υπάρχει στη λίστα του για προπαραγγελίες και με εκτιμώμενες ημερομηνίες διάθεσης τις 21 Μαρτίου (Μ6), 4 Αυγούστου (Μ7) και 19 Μαΐου (M8x), αλλά όλα αυτά τα βλέπεις μόνο στη Γερμανική σελίδα του site, στις σελίδες των υπόλοιπων χωρών το synth δεν υπάρχει στη λίστα. Αν προσπαθήσεις να το παραγγείλεις από την Γερμανική σελίδα, στο checkout σού βγάζει το ακόλουθο μήνυμα:

"The manufacturer has instructed us not to deliver their products to your country. Please either choose a comparable product from another manufacturer or call us and we will be happy to advise you.".😳 
Η Yamaha τα έχει κάνει μαντάρα και κανείς δεν ξέρει ακόμα τον λόγο αυτής της απαράδεκτης συμπεριφοράς. Στη χώρα μας ο Νάκας συνεχίζει να έχει το Montage M στην λίστα του σαν "Διαθέσιμο σε 15-28 Ημέρες", αν και έχουν περάσει κάτι μήνες από τη μέρα που έβαλε αυτό το ταμπελάκι.😒

 

Anyway, λεπτομέρειες για την VST έκδοση στο παρακάτω λινκ:

https://shorturl.at/GJKN6

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Anyway, λεπτομέρειες για την VST έκδοση στο παρακάτω λινκ:

https://shorturl.at/GJKN6

Εγώ κάνω μια εκτίμηση πως θα την έχουν διαθέσιμη και για τους μη κατόχους του hardware σε υψηλή τιμή στην αρχή, τουλάχιστο €499 και πραγματικά θα τα αξίζει. Τόσο για την core, για τα expansion ήχου όσο τα πουλάνε και για το κανονικό όργανο.

 Έχοντας μια εμπειρία από προσομοιώσεις οργάνων μέσω VST και πιο πρόσφατη αυτή του TRITON με την απίστευτη πιστότητα που δεν είναι καθόλου δύσκολο να επιτευχθεί και για το MONTAGE, ιδιαίτερα σε VST3 επίπεδο, θεωρώ πως κάνουν με ωριμότητα την καλύτερη κίνηση για να πιάσουν χρήστες π.χ. σαν εμένα που βρίσκουν ελκυστική και χρήσιμη τη μηχανή του οργάνου και θέλουν να το αγοράσουν  χωρίς να πληρώσουν το φυσικό όργανο.

 

 Προσωπικά τελείωσα με τις δοκιμές μου στον ποιοτικό έλεγχο του VST TRITON και σύντομα θα δείτε το φυσικό μου όργανο στις αγγελίες.😀

 

 

 

 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Προσωπικά τελείωσα με τις δοκιμές μου στον ποιοτικό έλεγχο του VST TRITON και σύντομα θα δείτε το φυσικό μου όργανο στις αγγελίες.😀

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙ, ΜΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ! Don't do it Faidon!😫

Μην το πουλάς ρε, κράτα το. Η τιμή που θα πιάσει μετά από τόσο καιρό δεν αξίζει.

  • Λυπάμαι 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙ, ΜΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ! Don't do it Faidon!😫

Μην το πουλάς ρε, κράτα το. Η τιμή που θα πιάσει μετά από τόσο καιρό δεν αξίζει.

θα το βάλω τριακόσια ευρώ να φύγει και με άλλα 100.................

 

 https://www.skroutz.gr/s/12785610/Native-Instruments-Midi-Keyboard-Komplete-Kontrol-S49-MK2-me-49-Pliktra-se-Mayro-CHroma.html

 

 Είμαι αποφασισμένος.

 

  • Like 3

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

θα το βάλω τριακόσια ευρώ να φύγει και με άλλα 100.................

 

 https://www.skroutz.gr/s/12785610/Native-Instruments-Midi-Keyboard-Komplete-Kontrol-S49-MK2-me-49-Pliktra-se-Mayro-CHroma.html

Καλά. το Thomann το έχει €400 και το Adagio...€700? Στην κοσμάρα τους οι τύποι...😆

  • Χαχα 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου