Προς το περιεχόμενο

πληκτράδες...πόνος στα χέρια?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
43 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Σκέφτομαι να το ρίξω στο τραγούδι

Σύντομα και όπως πάμε μας βλέπω σε format χορωδίας...

  • Χαχα 5

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω ρε σεις 

μελετώ το θέμα.

μα το μπάσο δεν είχα θέμα γιατί είχα ασχοληθεί σοβαρά και εντατικά (από το 0) όταν ήδη ήμουν 24 ετών, και όταν το έπιασα ξανά στα 45 δεν είχα θέμα.

Και πλήκτρα έπαιαζα από μικρός αλλά όχι έτσι.

 

Από την άλλη δεν καταλαβαίνω πως θα παίξω τις νότες του αντίχειρα με τον καρπό ή τον πήχυ του χεριού.

Όταν θες να κάνεις περάσματα (πως λέγεται ελληνικά το runs) δεν θα λυγίσεις αντίχειρα?

Δεν μπορώ να φανταστώ αλλιώς.

Από την άλλη, επειδή γράφω κι όλας με όλα τα δάχτυλα επειδή εκπαιδεύτηκα στο στρατό στα τηλέτυπα, αυτή η κίνηση του αντίχειρα είναι ακόμα και σήμερα καθημερινή.

Όμως για κάποιο λόγο το καινούργιο παιχνίδι μου έφερε πόνους. (όχι ότι θα σταματήσω...με τίποτα)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

δεν ξέρω ρε σεις 

μελετώ το θέμα.

μα το μπάσο δεν είχα θέμα γιατί είχα ασχοληθεί σοβαρά και εντατικά (από το 0) όταν ήδη ήμουν 24 ετών, και όταν το έπιασα ξανά στα 45 δεν είχα θέμα.

Και πλήκτρα έπαιαζα από μικρός αλλά όχι έτσι.

 

Από την άλλη δεν καταλαβαίνω πως θα παίξω τις νότες του αντίχειρα με τον καρπό ή τον πήχυ του χεριού.

Όταν θες να κάνεις περάσματα (πως λέγεται ελληνικά το runs) δεν θα λυγίσεις αντίχειρα?

Δεν μπορώ να φανταστώ αλλιώς.

Από την άλλη, επειδή γράφω κι όλας με όλα τα δάχτυλα επειδή εκπαιδεύτηκα στο στρατό στα τηλέτυπα, αυτή η κίνηση του αντίχειρα είναι ακόμα και σήμερα καθημερινή.

Όμως για κάποιο λόγο το καινούργιο παιχνίδι μου έφερε πόνους. (όχι ότι θα σταματήσω...με τίποτα)

Εγω θα προτεινα λιγους μηνες μ'εναν καλο δασκαλο, ισα ισα να σου βελτιωσει βασικα θεματα τεχνικης, γιατι αυτα μαζευονται με διαφορετικα οργανα κ κυριως ποντικια κ πληκτρολογια, οποτε να μην εχεις εναν ακομα βραχνα πανω απο το κεφαλι σου

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προσοχή. Έχει να κάνει με την υγεία των χεριών σου.

Κάποιος καλός δάσκαλος θα σου έλυνε κάποια θέματα.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Administrator

Αυτό το βίντεο του Tim Lerch εξηγεί πολλά που απασχολούν τους... ώριμους κιθαρίστες/μουσικούς με τη βοηθεια του Dr. Yule.

Αν ασχοληθεί κανείς πιο επισταμένα με τα προβλήματα στα χέρια θα ανακαλύψει ένα κόσμο που υποφέρει στη χρήση των χεριών απο αρθρίτιδες, τενοντίτιδες και ρευματισμούς. Οσο μεγαλώνει το σώμα αλλάζουν τα δεδομένα. Για να μην νομίζουμε δηλαδή πως είναι θέμα δασκάλου το πρόβλημα.

 

 

  • Like 4

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Διότι αν ήξερε και ο κάθε δάσκαλος πως λειτουργεί το χέρι και την ανατομία του, τότε δεν θα υπέφεραν οι κλασικοί μουσικοί όπως αναφέρεται στο βίντεο. Η ανατομική άγνοια φαίνεται και απο κάποια σχολια του Lerch που δεν είναι όποιος κι όποιος. Και δεν λέω φυσικά πως δεν πρέπει να ακολουθούνται οι διδασκόμενες πρακτικές τοποθέτησης χεριων.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προχτες που ηταν εδώ η κόρη μου μου έδειξε τα βασικά πως να βάζω χέρια κλπ.

Δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει ιδιαίτερα έτσι όπως έχουν εξελιχτεί τα χέρια μου μετά από 50τόσα χρόνια κιθάρας και ιστορικό αρθρίτιδας στην οικογένεια (που ευτυχώς ακόμα δεν φαίνεται να με έχει επηρεάσει)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η σωστη τεχνικη απλα θα μειωσει οσο το δυνατον την επιβαρυνση, δεν ειναι και ο Ιησους Χριστος να μας κανει να ξανανιωσουμε 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, manosx είπε

 Η σωστη τεχνικη απλα θα μειωσει οσο το δυνατον την επιβαρυνση, δεν ειναι και ο Ιησους Χριστος να μας κανει να ξανανιωσουμε 😁

Μεταξύ μας, και στην κιθάρα εδώ και πολύ καιρό το παίξιμό μου έχει γίνει μινιμαλ. Παίζω, δηλαδή τα χέρια μου θελουν να παίξουν τα πιό εύκολα πράγματα. Και για τα πιό δύσκολα θα βρουν εναλλακτικές

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου