Προς το περιεχόμενο

AI Synthesis


Slew Rate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Απλά φοβερό.

Η δυνατότητα του synthesis υπάρχει προφανώς δεκαετίες τώρα. Με πολύ κάψιμο μπορούσες να φτιάξεις ήχους που έχεις στο κεφάλι σου. Τυπικά μπότες ταμπούρα κιθάρες κτλ.

Αλλά αυτό πάει σε άλλο επίπεδο.

 

 

  • Like 5

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρον, μάλλον όχι απλά ενδιαφέρον, εξαιρετικότατο, το μέλλον είναι αυτό σίγουρα , η ΑΙ σε όλα τα στάδια της παραγωγής ενός μουσικού κομματιού και σε ερασιτεχνικό και επαγγελματικό επίπεδο άρχισε καιρό τώρα και δεν σταματά, με τον ανθρώπινο παράγοντά βέβαια ακόμα πλήρως απαραίτητο.

 

 Μην είναι ζωντανό μόνο και δεν είναι απλά γραφική η DNA προσέγγιση και βγει και πνίξει όλα μας τα προγράμματα και βγει και από τα ηχεία και μας πνίξει  το λαιμό και να μας χρησιμοποιήσει ως ξενιστή και αναπαραχθεί και έχουμε άλλα τρεξίματα.

 

 2331.thumb.webp.173cfcb2a15a3b3123cc0d5d5a025d43.webp

 🤣χαχαχαχαχχα🤣

Επεξεργασμένο από cos_dr
  • Like 1
  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν εντυπωσιάστηκα.

Δεν μου φάνηκε ουσιαστικό το αποτέλεσμα της χρήσης του.

Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν σκαμπάζω πολλά από τέτοια οπότε δεν είμαι ο καταλληλότερος να τα αξιολογήσω.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Δεν μου φάνηκε ουσιαστικό το αποτέλεσμα της χρήσης του.

Μου τυχαίνει πολλές φορές να επιλέγω ήχους δουλεύοντας και αγχωτικά τα βράδια που με πιάνει ο οίστρος και προχωρώντας την ενορχήστρωση να πρέπει να τους πειράξω για να δέσουν. θα μου χρησίμευαν αυτά τα variations που φτιάχνει βασιζόμενο σε αντίστοιχα μοντέλα, φαντάσου κάτι ανάλογο με τη χρήση reference tracks και τα suggestions που σου δίνει η AI συγκρίνοντάς τα με τη μίξη σου. Εμένα αυτό μου έχει δώσει άλλες παραγωγικές δυνατότητες από τότε που το χρησιμοποιώ.

 Αν επεκταθεί αυτό και στους ήχους θα με γλυτώσει από και από τον μπελά της ενορχήστρωσης γιατί θα συγκρίνει αντίστοιχα σε πιο εξελιγμένες υλοποιήσεις και θα μου δίνει λύσεις και επιλογές.

 Ιδιαίτερα σε όσους δεν ξέρουμε και τόσο καλά να διαμορφώνουμε ήχους είναι ακόμα καλύτερο.

 

 Την ανθρώπινη εμπειρία βέβαια δεν την υποκαθιστά προς το παρόν αλλά βοηθάει.

 Μπορεί και να την αντικαταστήσει στο μέλλον.

Το θέμα είναι που η ΑΙ έχει όλο και περισσότερη εφαρμογή στη μουσική.

 

 Εγώ ως πληκτρομπλιμπλικάς το εκτιμώ.

 Αντίστοιχα θα βοηθάει κιθαρίστες αντίστοιχο ΑΙ software στη διαμόρφωση του ήχου.

 

 Εγώ π.χ. που δεν ΚΣΕΡΩ να διαμορφώνω τον ήχο ηλεκτρικής κιθάρας θα μου δίνει είτε suggestions ενός κομματιού ή ενός ήχου που του κάνω import ή και θα επιλέγω  το κομμάτι και από το database του και τον προγραμματισμό του θα μου φτιάχνει τη διαμόρφωση έτοιμη και θα παίζω τον ήχο κατευθείαν.

 

 Κάπως έτσι.

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα μου μια χαρά τα λες.

 

Αλλά εδώ ...

 

9 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εγώ π.χ. που δεν ΚΣΕΡΩ να διαμορφώνω τον ήχο ηλεκτρικής κιθάρας θα μου δίνει είτε suggestions ενός κομματιού ή ενός ήχου που του κάνω import ή και θα επιλέγω  το κομμάτι και από το database του και τον προγραμματισμό του θα μου φτιάχνει τη διαμόρφωση έτοιμη και θα παίζω τον ήχο κατευθείαν.

 

.... θα πρέπει να "γνωρίζει" και τις ηχητικές παραμέτρους κάθε εξοπλισμού, γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν είναι συγκρίσιμες όμοιες παράμετροι μεταξύ διαφορετικού εξοπλισμού.

Άλλο το ένα distortion/saturation/fuzz άλλο το άλλο.

Άλλος ο ένας ενισχυτής άλλος ο άλλος.

Δεν είναι όλα τα delay ίδια.

 

Πάντως έχεις ένα δυνατό point εδώ, με αυτά που λες.

 

Αυτό που θα μπορούσε να γίνει πάνω σε αυτό το θέμα μέσω της AI, είναι να καταφέρει να "μοντελοποιήσει" τα IRs, και από στατικά που είναι, να τα κάνει δυναμικά (πάντα για "σύνθεση" ήχου μιλάω).

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Κώστα μου μια χαρά τα λες.

 

Αλλά εδώ ...

 

 

.... θα πρέπει να "γνωρίζει" και τις ηχητικές παραμέτρους κάθε εξοπλισμού, γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν είναι συγκρίσιμες όμοιες παράμετροι μεταξύ διαφορετικού εξοπλισμού.

Άλλο το ένα distortion/saturation/fuzz άλλο το άλλο.

Άλλος ο ένας ενισχυτής άλλος ο άλλος.

Δεν είναι όλα τα delay ίδια.

 

Πάντως έχεις ένα δυνατό point εδώ, με αυτά που λες.

 

Αυτό που θα μπορούσε να γίνει πάνω σε αυτό το θέμα μέσω της AI, είναι να καταφέρει να "μοντελοποιήσει" τα IRs, και από στατικά που είναι, να τα κάνει δυναμικά (πάντα για "σύνθεση" ήχου μιλάω).

 

Θα τα γνωρίζει όλα. Έρχονται απίστευτα πράγματα, απίστευτες υλοποιήσεις και λειτουργίες της ΑΙ που κάνουν τους κορυφαίους συγγραφείς και σεναριογράφους να ωχριούν σε φαντασία. 

 Και οι σημερινές μεθόδους μας στη μουσική, αυτά που κάνουμε καθημερινά θα είναι αοαρχαιωμενα. Σε λίγο καιρό θα κάνουμε πρόβα και θα βλέπω το ολόγραμμα σου και θα προσθέτουμε virtual χωρωδια στο χώρο που θα ακολουθεί το παίξιμο μας όλο και καλύτερα γιατί θα μας μαθαίνει με γεωμετρική πρόοδο. Μοναχικοί ανθρώποι θα έχουν γύρω τους τους καλύτερους μουσικούς σε ολογραφια και θα κάνουν τα session που ονειρευόταν. 

 Έρχονται τα holodeck και θα μάθω και κιθάρα με το εμφύτευμα. Θα μου φορτώνουν τη γνώση σαν το matrix. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cos_dr είπε

Θα τα γνωρίζει όλα. Έρχονται απίστευτα πράγματα, απίστευτες υλοποιήσεις και λειτουργίες της ΑΙ που κάνουν τους κορυφαίους συγγραφείς και σεναριογράφους να ωχριούν σε φαντασία. 

 Και οι σημερινές μεθόδους μας στη μουσική, αυτά που κάνουμε καθημερινά θα είναι αοαρχαιωμενα. Σε λίγο καιρό θα κάνουμε πρόβα και θα βλέπω το ολόγραμμα σου και θα προσθέτουμε virtual χωρωδια στο χώρο που θα ακολουθεί το παίξιμο μας όλο και καλύτερα γιατί θα μας μαθαίνει με γεωμετρική πρόοδο. Μοναχικοί ανθρώποι θα έχουν γύρω τους τους καλύτερους μουσικούς σε ολογραφια και θα κάνουν τα session που ονειρευόταν. 

 Έρχονται τα holodeck και θα μάθω και κιθάρα με το εμφύτευμα. Θα μου φορτώνουν τη γνώση σαν το matrix. 

 Μπορεί και να μην έρθει τίποτα και η ΑΙ να είναι μια χρηματιστηριακη φούσκα και να μην επικρατήσει, να σκάσει γιατί θα δουλεύει μαζικά αλλά όχι ουσιαστικά και εξατομικευμένα. 

 Θα δουλεύει ως υποκατάστατο όσο και να εξελίσσεται και να εφαρμόζεται. 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου