Προς το περιεχόμενο

Low latency - Πως ???


evilnanouk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...αν επιλεξω τους drivers της καρτας μου δεν μπορω να κανω εγγραφη - κοινως στο line in φαινεται "δραση" οταν παιζω μια νοτα στη κιθαρα αλλα πατωντας το rec στο cubase δε "γραφεται" τπτ! :(

 

Help.....!!!

 

Evilanouk' date=' χαλάρωσε.

Έσω ψύχραιμος κι όλα θα πάνε κατ' ευχήν.

 

Επειδή τυγχάνει να έχουμε την ίδια κάρτα και να χρησιμοποιούμε cubase, το βραδάκι θα τσεκάρω τις ρυθμίσεις μου, θα στις δώσω και θα χαλαρώσεις. 8)[/quote']

 

thanx :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν, είμαι στη διάθεσή σου :)

 

-Πρωτ' απ' όλα, έχεις πρόσφατους drivers;

Εγώ έχω τους 5.40.03.130. Με αυτούς όλα δουλεύουν ρολόι.

 

-Απ' το control panel της κάρτας (καρτέλα Settings και μενού ASIO) ορίζεις τα samples/buffer. Σε εμένα, η τιμή 256 s/b δίνει latency 5,8 για τα 44.1KHz που δουλεύω (σε μεγαλύτερες τιμές έχουμε μικρότερο latency). Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με αυτές τις τιμές, ούτε crackles, pops κλπ

 

-Στο Cubase τώρα: Στο μενού "Device Setup", στην καρτέλα "VST Audiobay" επιλέγεις "ASIO for DMX 6fire 24/96". Θα σου γράψει τις προαναφερθείσες τιμές latency (που υπάρχουν και στο control panel της κάρτας). Αν χρησιμοποιείς MIDI, όπου ζητάει σε άλλες καρτέλες του ίδιου μενού τα MIDI ports, επιλέγεις DMX 6fire MIDI.

 

Εφόσον έχεις ξαναγράψει παλιότερα, φαντάζομαι πως ξέρεις πώς ορίζεις τα bus στα inputs και outputs. Ρύθμισε κι αυτά, κατά βούληση, από το μενού VST Connections (νομίζω shortcut είναι το F4) και είσαι έτοιμος. :wink:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τα εκανα αυτα..........αλλα τπτ - επιλεγοντας τους druvers της καρτας και με 256 για χαμηλοτερο latency δεν μπορω ουτε καν να γραψω απο το mic/phono in στο front panel Κοινως το cubase δε δεχεται κανενα σημα. Οταν μαλιστα ξανα αλλαξα τους drivers σε asio4all επρεπε να μετατρεψω το 256 se 1024 για να γραψω ........ :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι.....βασικα δεν εχω ιδεα........... :cry:

 

Δεν έχεις ιδέα, αλλά φταίει η κάρτα, έ; :twisted: :evil: :roll:

 

Λοιπόν,

Μενού Devices -> VST Connections

καρτέλα input, επιλέγεις add bus (mono ή stereo, ανάλογα το σήμα που θες να γράψεις)

στη στήλη Device Port επιλέγεις το input της κάρτας που σε ενδιαφέρει (πχ Line in, Mic in κλπ).

Αυτό το Input bus που έφτιαξες θα το θέσεις στο input του αντίστοιχου audio καναλιού στο οποίο θες να κάνεις την εγγραφή.

 

Και τέλος...στο manual γρήγορα! :twisted:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε elvinanouk,

 

όπως και ο Lost_Highway, έτσι και εγώ έχω την ίδια κάρτα με εσένα και το Cubase SE. Θα προσπαθήσω να σου πω τί να κάνεις, προϋποθέτωντας:

 

1) Ότι ξέρεις ελάχιστα το Cubase

2) Ότι έχεις το πρόγραμμα σπασμένο και όχι το αυθεντικό, γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα είχες (διαβάσει) το βιβλίο οδηγιών που περιγράφει τα πάντα και θα είχες λύσει όλες σου τις απορίες μόνος σου.

 

Λοιπόν πρώτα να σετάρουμε την κάρτα.

α) Βγάζεις ότι άλλους άσχετους οδηγούς έχεις σε σχέση με ASIO. Το βιβλιαράκι του Cubase λέει με χοντρότατα γράμματα: Under Windows we strongly recommend that you access your hardware via an ASIO driver written specifically for the hardware.

β) Βάζεις τους drivers της TerraTec και εγκαθιστάς και το Control Panel

γ) Στο Control Panel επιλέγεις κάτω αριστερά ως πηγή για εγγραφή το "Phono/Mic In" και στο κανάλι "Phono/Mic In" την επιλογή Mic εφόσον ηχογραφείς από την υποδοχή για το μικρόφωνο.

 

Πάμε τώρα και στο Cubase:

α) Στο μενού Devices πας: Device Setup -> VST Multitrack

β) Στην καρτέλλα Setup επιλέγεις για ASIO driver το ASIO for DMX 6fire 24/96 και για Clock Source το DMX 6fire Clock

γ) Πατάς το "control Panel" και επιλέγεις εκεί πόσα samples/buffer θέλεις. Το πινακάκι από κάτω σου λέει πόσο latency θα έχεις ανάλογα με την επιλογή σου. Κλείνεις το παράθυρο. Του Control Panel, όχι του δωματίου σου!!

δ) Πατάς ΟΚ για να κλείσει το παράθυρο του Device Setup

ε) Ανοίγεις καινούριο προτζεκτ, βάζεις ένα Audio κανάλι και πατάς το κουμπάκι με τον κύκλο κάτω από το όνομα του καναλιού (Audio 1) ωστε να γίνει κόκκινο και να το ορίσεις έτσι ως κανάλι εγγραφής.

στ) Πατάς το F5 για να εμφανιστεί το παράθυρο του VST-Inputs. Εκεί επιλέγεις ως active το Phono/Mic In Left/Right. Κλείνεις το παράθυρο.

 

Τώρα θα είσαι έτοιμος λογικά να γράψεις.

Καλή επιτυχία, ελπίζω να βοήθησα!

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι έχεις το πρόγραμμα σπασμένο και όχι το αυθεντικό' date=' γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα είχες (διαβάσει) το βιβλίο οδηγιών που περιγράφει τα πάντα και θα είχες λύσει όλες σου τις απορίες μόνος σου.

[/quote']

 

Τα manual του Cubase υπάρχουν όπως και να'χει.

Ανάθεμα κι αν τα διαβάζουν έστω οι μισοί που το χρησιμοποιούν.

 

 

Ανοίγεις καινούριο προτζεκτ' date=' βάζεις ένα Audio κανάλι και πατάς το κουμπάκι με τον κύκλο κάτω από το όνομα του καναλιού (Audio 1) ωστε να γίνει κόκκινο και να το ορίσεις έτσι ως κανάλι εγγραφής.

στ) Πατάς το F5 για να εμφανιστεί το παράθυρο του VST-Inputs. Εκεί επιλέγεις ως active το Phono/Mic In Left/Right. Κλείνεις το παράθυρο.[/quote']

 

Οι προθέσεις σου αναμφίβολες θετικές.

Όμως, πέρα από τα τελευταία που έγραψες (που αν δε γνωρίζει ούτε αυτά, τότε, όπως έγραψα πριν, έχει ανοίξει λάθος thread), δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνεις τα ίδια πράγματα. :wink:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως' date=' πέρα από τα τελευταία που έγραψες (που αν δε γνωρίζει ούτε αυτά, τότε, όπως έγραψα πριν, έχει ανοίξει λάθος thread), δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνεις τα ίδια πράγματα. :wink:[/quote']

 

Ναι βρε χαμένε .... αυτοκινητόδρομε !!! :lol:

 

Τα έγραψα για να υπάρχουν μαζεμένα, σόρρυ αν σου έθιξα το κόπιράιτ των συμβουλών !! :wink: :lol:

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου