Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνει με το bandcamp


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για άλλη μια φορά άλλαξε χέρια.

Και πλέον έδιωξε το 50% των υπαλλήλων του....

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά ''πιασ' τ' αυγό και κούρευτο''

Επεξεργασμένο από FatalV

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Εντάξει, ο,τι γίνεται συνήθως. Κάποιος κάνει κάτι σωστά και του την πέφτουν όλοι όσοι κάνουν κάτι λάθος, διότι τους χαλάει την πιάτσα της αισχροκέρδειας.. Απλά, σε αυτή την περίπτωση, τους την έπεσαν μέσω "εκπροσώπου" διότι είναι άνανδροι και δειλοί και για να εξαλείψουν τη περίπτωση να "χρεωθούν" στο μέλλον, μόνο που ο κόσμος τους πήρε χαμπάρι. Δεν αλλάζει όμως κάτι. Και έτσι, μια άλλοτε δίκαιη και λειτουργική πλατφόρμα, θα υποκύψει στην πίεση και θα γίνει εργαλείο στα χέρια των αήττητων καπιταλιστών που καταστρέφουν τη ζωή στον πλανήτη εδώ και πεντηκονταετίες. Bussiness as usual. (σιγά μην άφηναν τους καλλιτέχνες να βγάλουνε λεφτά..)

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Εντάξει, ο,τι γίνεται συνήθως. Κάποιος κάνει κάτι σωστά και του την πέφτουν όλοι όσοι κάνουν κάτι λάθος, διότι τους χαλάει την πιάτσα της αισχροκέρδειας.. Απλά, σε αυτή την περίπτωση, τους την έπεσαν μέσω "εκπροσώπου" διότι είναι άνανδροι και δειλοί και για να εξαλείψουν τη περίπτωση να "χρεωθούν" στο μέλλον, μόνο που ο κόσμος τους πήρε χαμπάρι. Δεν αλλάζει όμως κάτι. Και έτσι, μια άλλοτε δίκαιη και λειτουργική πλατφόρμα, θα υποκύψει στην πίεση και θα γίνει εργαλείο στα χέρια των αήττητων καπιταλιστών που καταστρέφουν τη ζωή στον πλανήτη εδώ και πεντηκονταετίες. Bussiness as usual. (σιγά μην άφηναν τους καλλιτέχνες να βγάλουνε λεφτά..)

@cos_dr Βγες από το προφίλ του Πάνου!

 

 Πέρα από την πλάκα, πολύ σωστά τα λες κύριε Χελιδόνη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 83mel4.jpg.15a46b3c479f0f490d88ce1eeb7d88ce.jpg

 

 Πλακα κανω ε 😁

 

 Παντως δεν πρεπει να το βλεπεις ετσι.

 

 

 Και το bandcamp το ιδιο μεσα στο περιβαλλον του καπιταλισμου γεννηθηκε.

 

 Ο καπιταλισμος και η Αστικη δημοκρατια, μετεφεραν το πεδιο του πολεμου στην οικονομια. Και σε εναν πολεμο εστω και οικονομικο, θα υπαρχουν νικητες και χαμενοι, και θα υπαρχουν και αδικιες, και γενικα η φαση θα ειναι ο σωζων εαυτον σωθητω.

 

 Σιγουρα απεχει του ιδανικου και της ουτοπιας η φαση, αλλα οπως βλεπουμε και στα προσφατα γεγονοτα, οι πολεμιοι αυτης της "εξομοιωσης" προτιμουν να ριχνουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ βομβες στα κεφαλια μας. Οποτε οι επιλογες μας ειναι, η να κλαιμε για το bandcamp η να κλαιμε για τους δικους μας.

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδέα πως μία αξιόλογη διαδικτυακή υπηρεσία μπορεί να προσφέρεται δωρεάν (μάλιστα, επ' αόριστον), είμαι υποχρεωμένος να σας πω ότι δεν έχει κάποια σχέση με την πραγματικότητα. Από τα σχόλια σε τέτοια θέματα, συμπεραίνω ότι δεν έχει εξηγηθεί στους περισσότερους ποιο είναι το κόστος τέτοιων υπηρεσιών. Εγώ, που έχω την επαγγελματική "αρμοδιότητα" να το κάνω, δεν θα το κάνω παρ' όλα αυτά - όμως διαπιστώστε μόνοι σας τα αυτονόητα από την κατάσταση στο noiz.gr, του οποίου η Διαχείριση είχε επισημάνει ότι με το τρέχον οικονομικό καθεστώς δεν μπορεί να προχωρήσει στην υλοποίηση ιδεών που θα επέφεραν σημαντικές βελτιώσεις.

 

Πέραν αυτού, ιδέες σαν το Bandcamp δεν τις κατάλαβα ποτέ, για να είμαι ειλικρινής. Είναι βέβαιο ότι το 99.999% του παραγόμενου μουσικού υλικού (σε όλες τις εποχές) είναι καλύτερα να μένει στο συρτάρι του δημιουργού του, δηλαδή, το πρόβλημα δεν ήταν ποτέ το να φτιάξουμε μία "πλατεία" για να περνάει ο καθένας και να τραγουδάει τον πόνο του.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Εμένα αυτό που με νοιάζει με το bandcamp είναι οτι, ως τώρα τα λεφτά πήγαιναν στους μουσικούς και πλέον δεν πάνε στους μουσικούς. Δεν είμαι, ούτε χρειάζεται να είμαι κομμουνιστής για να έχω αίσθηση της δικαιοσύνης.. Πάνω που είπαν/είπαμε "να μια πλατφόρμα που δεν μας κλέβει εξόφθαλμα και βγάζουμε κανα φράγκο" έρχεται ο καπιταλισμός και σου λέει "αρκετά έφαγες με τη μουσική σου, τώρα θα τρώω εγώ με τη μουσική σου". Απλούστατο as always.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

έρχεται ο καπιταλισμός

Θυμήθηκα τη σκηνή που τηλεφωνεί ο Αλεξανδράκης στο Νοσοκομείο "Αγία Αικατερίνη" και τον ακούμε να λέει: "Ναι, η Αγία Αικατερίνη;" (κάτι του απαντούν και συνεχίζει) "Η ίδια;".

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

@cos_dr Βγες από το προφίλ του Πάνου!

 

 Πέρα από την πλάκα, πολύ σωστά τα λες κύριε Χελιδόνη...

Μάλλον έχω μπει στο προφίλ ΌΛΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ που έχει ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ από την ΑΣΥΔΟΣΙΑ των ισχυρών 

  • Like 1
  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση

Εμένα αυτό που με νοιάζει με το bandcamp είναι οτι, ως τώρα τα λεφτά πήγαιναν στους μουσικούς και πλέον δεν πάνε στους μουσικούς

 

 

 ΟΚ.

 

 Ομως η ιδια η εννοια της "πωλησης δισκων" ειναι Ο ΘΡΙΑΜΒΟΣ του καπιταλισμου.

 

 Δεν ειναι τυχαιο οτι η συντριπτική μερίδα των κερδών έρχεται από μουσικά προϊόντα της χαμηλότερης υποσταθμης. Ο καλος ο καπιταλιστης στοχευει σε ατομα νεαρης ηλικιας, πασαροντας και προωθωντας τους σκουπιδια. Οπως λοιπον υπαρχει ολοκληρη βιομηχανια που παραγει τσιχλες και καραμελες, προιοντα μηδενικης θρεπτικης αξιας φτιαγμενα για ανωριμους καταναλωτες, ετσι ακριβως γινεται και με τη μουσικη.

 

 Γιατι να εναντιωνεσαι στο συστημα που εφτιαξε ολη αυτην τη φαση; Ολο αυτο το συστημα εφτιαξε καταναλωτες τοσο μαλακες που να καταναλωνουν τις μαλακιες που παραγει. Δεν ειναι οτι οι "μουσικοι" εφτιαξαν μια τοσο ωραια μουσικη που τρεχουν ολοι να αγορασουν, οποτε αδικουνται αν δεν αμοιφθουν. Ειναι οτι ολο αυτο το συστημα εφτιαξε καταναλωτες- ανδρεικελα, που θα καταναλωσουν οτι μαλακια τους πασαρει ο καθε καραγκιοζης δημοσιογραφος- παρουσιαστης- ινφλουενσερ Ειναι πολυ σωστο και δικαιο λοιπον το συστημα να κραταει τη μεριδα του λεοντος για τον εαυτο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου