Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνει με το bandcamp


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, odis13 είπε

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις εδω.

 

Είμαι οπαδός των αντιλήψεων των παλιών (προ-ίντερνετ) δισκογραφικών εταιρειών, οι οποίες (παρ'ότι γνωρίζω πως πολλοί τις μισούν), είχαν πρωτεύοντα ρόλο στη διαδικασία ανεύρεσης, αξιοποίησης, προώθησης, καταξίωσης μουσικών πονημάτων που έχουν συνδεθεί με ολόκληρη τη ζωή μου.

 

Δεν πιστεύω στην ιδέα της δισκογραφικής που δεν φιλτράρει το καλλιτεχνικό input που δέχεται, με αποτέλεσμα να φιλοξενεί και να προτείνει πράγματα που οι περισσότεροι από εμάς θα πετάγαμε στα σκουπίδια, ακόμη και αν τα είχαμε γράψει εμείς.

 

Δεν πιστεύω ότι ο δικός μου δίσκος πρέπει να βρίσκεται δίπλα στον δίσκο των Tull, ούτε ότι αυτό το προνόμιο έπρεπε να είναι διαθέσιμο έναντι οικονομικού αντιτίμου.

 

Ναι, το ξέρω ότι όλα αυτά ακούγονται ανυπόφορα συντηρητικά, αλλά έχουν ερείσματα.

  • Like 4

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Το παιχνιδι ειναι στην προωθηση, σε συνδυασμο παντοτε με το τι ζηταει η αγορα.

 

 Ποτε δε θα μπει ο δισκος του καθε πουθενα διπλα στο mainstream.

 

 Θα παιξει λεει η Barcelona με το σημα των rolling stones το παιχνιδι με τη Real Madrid. Αυτο ελειπε να παιξει με τη φωτογραφια του cosdr 😆

 

 

 Το να υπαρχει μια εναλλακτικη διανομη στο internet, δεν αλλαζει το παιχνιδι σε αυτο το επιπεδο. Ετσι και αλλιως εχει ξεφυγει το παιχνιδι εδω και χρονια απο το παλιο μοντελο των δισκων κλπ, φροντισε το napster και οι απογονοι του για αυτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι η μόνη ατάκα που μου ήρθε στο μυαλό είναι

 

"Τi θα γίνει Μπόκολη?"

 

(ξερετε από που)

 

Δεν την απευθυνω στο Bandcamp... μάλλον στην μερίδα της πελατείας του με τα κλαδικού στυλ αιτηματα

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Είμαι οπαδός των αντιλήψεων των παλιών (προ-ίντερνετ) δισκογραφικών εταιρειών,...


Α οκ δεκτο - αυτο το κατανοω, ισως και εν μερει συμμεριζομαι. Νομιζα αναφεροσουν καθαρα στην επιχειρηματικη φιλοσοφια του Bandcamp, i.e. "δεν καταλαβαινω πως μπορει να νομιζαν οι του Bandcamp οτι το μοντελο τους ειναι επιχειρηματικα βιωσιμο".
 

31 λεπτά πριν, manosx είπε

 ΟΚ.

 

 Αρα οι ιδιοκτήτες του bandcamp ειδαν το μασούρι που κουναγε η epic, πηραν τα λεφτα και ετρεξαν, και να πανε στο διαλα και οι καλλιτεχνες και οι δισκοι τους.

 

 

Aν δεις τα μασουρια του Sweeney καταλαβαινεις τον πειρασμο. Για να δεις αυτο το σκηνικο εν πραξη καθε τρεις και λιγο, με τον ιδιο πρωταγωνιστη μαλιστα, μπορεις να κοιταξεις στα deals που κανει ο Sweeney με μικρα indie game developers ωστε να εχει την αποκλειστικη διανομη τους στο Epic Store. H Epic πληρωνει τοσο δυσθεωρητα ποσα για exclusive distribution rights που πλεον το επιχειρηματικο μοντελο για ενα φιλοδοξο μικρο gaming studio ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να μην περιλαμβανει ενα exclusive time-limited distribution deal με την Epic, ειναι ο ορισμος του "an offer you can't refuse". Τα λεφτα που δινουν δεν βγαζουν κανενα νοημα, μιλαμε για ποσα τα οποια δε θα παρουν πισω ουτε αν αγορασει το game καθε ανθρωπος στον πλανητη, νουμερα που δεν βγαινουν με κανενα επιχειρηματικο υπολογισμο που εχει επαφη με την πραγματικοτητα. Kαι μη πιασουμε καν τα δωρεαν giveaway.

 

Για να καταλαβεις γιατι (και ΠΩΣ) μπορει να λειτουργει ετσι ο Sweeney πρεπει να γνωριζεις δυο πραγματα.Πρωτων, η Epic εχει στη διαθεση της δυο ΔΥΣΘΕΩΡΗΤΑ κερδοφορα cash cows: την Unreal Engine και το Fortnite. Μιλαμε για δυο προιοντα που εχουν φτασει σε τετοια επιπεδα κορεσμου της αγορας τους που δεν βλεπεις πουθενα αλλου, το Fortnite δε μπορει να μεγαλωσει πλεον γιατι δεν υπαρχουν αρκετα 8-15 year olds στον πλανητη με προσβαση σε PC, οσα εχουν παιζουν ηδη, εχουμε ξεμεινει απο αγοραστικο κοινο γιατι το εχουμε πιασει ΟΛΟ ΛΕΜΕ. Οι δυο αυτες πηγες εισοδηματος δινουν στην Epic μια τρομερη ευχαιρια να "καει λεφτα" δεξια και αριστερα. Δευτερον, διακαες motivation του Sweeney ειναι η προσωπικη του κοντρα με τον Gabe Newell της Valve, ο ανθρωπος ειναι ταγμενος στο να σπασει το μονοπωλιο του Steam επι pc gaming αγορας και ειναι διατεθειμενος (και το εχει δηλωσει πολλακις) να καψει δυσθεωρητα ποσα στο Epic Games Store, να μη δουν κερδος απο το κομματι αυτο της εταιρειας ουτε τα τρισσεγγονα του φτανει ΚΑΠΟΤΕ να καταφερει να φαει το EGS εστω και ενα μικροσκοπικο κομματι της πιτας του Gabe. Μεχρι στιγμης τα παει εξαιρετικα με το πρωτο, εχει κανει χασουρες που θα καναν τον πιο κατεστραμμενο τζογαδορο να ντραπει, οχι και τοσο με το δευτερο - το market cap τους παραμενει για γελια.
 

 

To modus operandi της Epic ειναι γνωστο τοις πασι παρακολουθουν τον χωρο, το τι εκανε με το Bandcamp δεν ηταν τιποτε νεο.

 

 

 

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου