Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνει με το bandcamp


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης
7 λεπτά πριν, trolley είπε

Θυμήθηκα τη σκηνή που τηλεφωνεί ο Αλεξανδράκης

..και τώρα εγώ θυμήθηκα τον Ηλιόπουλο στον "Ατσίδα" που λέει "Τί είπες, μ'έψαχνε ο αδερφός σου; ..με βρήκε;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Εμένα αυτό που με νοιάζει με το bandcamp είναι οτι, ως τώρα τα λεφτά πήγαιναν στους μουσικούς και πλέον δεν πάνε στους μουσικούς. Δεν είμαι, ούτε χρειάζεται να είμαι κομμουνιστής για να έχω αίσθηση της δικαιοσύνης.. Πάνω που είπαν/είπαμε "να μια πλατφόρμα που δεν μας κλέβει εξόφθαλμα και βγάζουμε κανα φράγκο" έρχεται ο καπιταλισμός και σου λέει "αρκετά έφαγες με τη μουσική σου, τώρα θα τρώω εγώ με τη μουσική σου". Απλούστατο as always.

κοίτα να δεις, αυτό θα συμβαίνει από τη στιγμή που κάποιος θα σε δει σαν όχημα να βγάλει εκείνος λεφτά καθισμένος στον καναπέ του.

Με την ίδια λογική άρχισα να ξενερώνω με το soundcloud που τελικά δεν κάνει τίποτα απολύτως για τα κομμάτια σου, είναι ουσιαστικά ένα αποθετήριο κομματιών και σταδιακά μεταφέρθηκα στο yt.

Αλλά πιστεύω και εκεί, όπως πληρώνεις για να ακούσεις μουσική άνευ διαφημίσεων σε λίγο όταν όλοι βολευτούν με τα κανάλια τους θα τους γυρέψουν απο 1,2 σεντς. Τα ίδια πάει να κάνει κι ο Musk με το τουήτερ.

Το bandcamp φαινόταν σαν μια υβριδική κατάσταση, ή ένα spotify του φτωχού εργαζομένου, αλλά κανείς δεν θέλει να του χαλάει τη μανέστρα

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
2 λεπτά πριν, manosx είπε

Ειναι πολυ σωστο και δικαιο λοιπον το συστημα να κραταει τη μεριδα του λεοντος για τον εαυτο του.

Ναι, ωραία, σωστό. Αλλά να το κάνει απο την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
1 λεπτό πριν, manosx είπε

Οι δισκογραφικες προ του ιντερνετ τι ηταν δηλαδη, τιποτα φιλανθρωπικα σωματεια;

Οι δισκογραφικές δεν έδιναν ποτέ τους τα ποσοστά που έδινε ως τώρα το bandcamp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Οι δισκογραφικές δεν έδιναν ποτέ τους τα ποσοστά που έδινε ως τώρα το bandcamp.

Ε... κάνανε και αυτοί ένα ανδραγάθημα, ελπίζοντας ότι τα χρήματα θα είναι αρκετά... ίσως πόνταραν ότι το project θα αγοραστεί στην πορεία από κάποιο μεγαλύτερο καπιταλιστή, ας πούμε τη Microsoft... πολλές start-up στο Διαδίκτυο φτιάχνονται έχοντας κάτι τέτοιο στο νου τους....δεν σκόπευαν να ξεγελάσουν κάποιον, απλά δεν τους βγαίνει το ζητούμενο (όλα αυτά βέβαια μπορούσα να τους τα έχω πει εγώ, αλλά δεν με ρώτησαν.... :) :) :) )

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Εγώ δεν κυκλοφόρησα ποτέ ως τώρα ούτε ένα "επίσημο" αλμπουμ, διότι το μεγαλύτερο ποσοστό που μου προτάθηκε ποτέ απο δισκογραφική ήταν 14%. Το bandcamp έδινε απο χέρι 90% και γιαυτό φυσικά του κάνουν όλη αυτή την ιστορία. Όπως ελεγε κι ο Neil Young "Είδαν πόσοι άνθρωποι μας άκουγαν και είπαν "Κοίτα μια αγορά!" Δηλαδή η ιστορία επαναλαμβάνεται. Μην αφήσουν ποτέ τον καλλιτέχνη να ζήσει σαν άνθρωπος, να τα φάνε όλα και απο παντού. Όπως ακριβώς συμπεριφέρεται ένας ιός. Γιαυτό λέω οτι καταστρέφουν τη ζωή στον πλανήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, trolley είπε

Η ιδέα πως μία αξιόλογη διαδικτυακή υπηρεσία μπορεί να προσφέρεται δωρεάν (μάλιστα, επ' αόριστον), είμαι υποχρεωμένος να σας πω ότι δεν έχει κάποια σχέση με την πραγματικότητα....

 


Πέραν αυτού, ιδέες σαν το Bandcamp δεν τις κατάλαβα ποτέ, για να είμαι ειλικρινής...

 

 

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις εδω. Το Bandcamp λειτουργει πανω κατω σαν ενα τυπικο δισκαδικο, με τη μονη διαφορα οτι ο καταλογος του δεν προερχεται αποκλειστικα απο τον καταλογο δισκογραφικων εταιρειων αλλα ειναι ανοικτος σε οποιονδηποτε θελει να διακινησει τη δουλεια του. Σαν να μπαινω εγω μεσα στο Ζαχαρια και να του λεω, "συγνωμη κυριε, μπορω να βαλω το CD μου εκει στο ραφι διπλα στους Τζεθρο Tουλ? Δωσε μου 4 ευρω, βαλτο να πουληθει 5 και το κερδος δικο σου" και να μου πει βεβαιως κυριε περαστε. Ο Ζαχαριας δε θα το κανει αυτο, επειδη δεν εχει ορεξη να πληρωνει να αγοραζει εμπορευμα ανευ αξιας μονο και μονο για να του γεμισει το μαγαζι με μαλακιες που θα μεινουν απουλητες - το Bandcamp δε, ως online και μονο πλατφορμα που δεν στοκαρει υλικο εμπορευμα (αν και το εμπορευεται) εχει μεγαλυτερο περιθωριο να του μενουν "στο ραφι" δισκοι. Προφανως τους επιφερει ενα κοστος αυτο αλλα οπως εχει φανει ειναι ενα κοστος priced in στο μοντελο τους - το κοστος της διαδυκτιακης "εμπορευματικης φυρας" ειναι μικροτερο απο το κερδος που τους επιφερουν οι πωλησεις τους, οι οποιες ειναι στα επιπεδα που ειναι σε μεγαλο βαθμο λογω της "everyone welcome, minimal commission sales, support indie artists" πολιτικης της επιχειρησης.

 

Ουδεποτε δουλευε για την ψυχη της μανας του το bandcamp. Aν εγω πουλαω το δισκο μου 5 ευρω χερι χερι σε φιλους και γνωστους και τον "δωσω" και στο bandcamp να τον πουλησει για 5 ευρω, για καθε αντιτυπο που πωλειται στην πλατφορμα δε θα παρω ενα 5ευρω πισω, κρατανε προμηθεια επι των πωλησεων οι ανθρωποι. Mια χαρα business model εχουν οπως φαινεται, η επιχειρηση ηταν κερδοφορα επι σειρα ετων και το valuation της οταν την αγορασε η Epic ηταν αναλογο της κερδοφοριας της. 

 

https://www.fastcompany.com/90951664/bandcamp-spotify-vinyl-renaissance#:~:text=But within this discrepancy lies,no new funding since 2010.

 

https://www.ft.com/content/2d216328-b006-4237-8e77-aed1bde712b6

 

 

 

 

Απο εκει και περα, δεν ξερω ποσοι εδω, ισως και (να με συμπαθατε) λογως της μεγαλυτερης ηλικιας, γνωριζετε τι εστι Epic Games και το πως δρα ο Tim Sweeney, ειδικα οταν προκειται για βιαια company acquisitions, εδω και δεκαετιες στο gaming industry. Παρακολουθησε κανενας απο κοντα την προσφατη δικαστικη διαμαχη της Epic με την Apple, υπαρχει καποιο context για το τι συνεβη? Μιλαμε για τραγελαφικα σκηνικα.


Η διαδρομη που ακολουθησε το Bandcamp απο την ωρα που ανακοινωθηκε η πρωτη εξαγορα της απο την Epic ηταν προδιαδεγραμμενη και εχει ελαχιστα να κανει με την εταιρεια και το προιον της αυτο καθ'αυτο. Ηταν ενα bargaining chip (λεμε τωρα) υπερ της Epic στη συγκεκριμενη διαμαχη με την Apple λογω του μοντελου πληρωμων που χρησιμοποιουσε, το αν πουλουσε indie δισκους η περσικα χαλια ηταν δευτερευον. Ουδεποτε ενδιεφερε την Εpic να το τρεξει σαν επιχειρηση, ποσο μαλλον κερδοφορα - ετσι και αλλιως ηταν ψιχουλα για αυτους. Επι εναμιση χρονο they ran it to the ground και με το που εληξε η δικαστικη διαμαχη (στην οποια τον ηπιανε πανηγυρικα) το βγαλανε στο σφυρι. Προφανως και οποιος και να το αγοραζε πλεον θα εμπαινε μεσα με το χασαπομαχαιρο, η εταιρεια τελουσε υπο πληρες μπαχαλο για μηνες.

 

 


 

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ΟΚ.

 

 Αρα οι ιδιοκτήτες του bandcamp ειδαν το μασούρι που κουναγε η epic, πηραν τα λεφτα και ετρεξαν, και να πανε στο διαλα και οι καλλιτεχνες και οι δισκοι τους.

 

 

 Τι να κανουμε, ετσι ειναι η ζωη.

 

 

 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου