Προς το περιεχόμενο

Hotone Ampero Mini


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 

Τελικά παίζει και τα δικά μου, θα το κοιτάξω σοβαρά 😅

 

Ισχύει το κλασικό σε όλα τα μπλιμπλίκια ότι τα presets είναι μάπα και πρέπει να κάτσεις να φτιάξεις δικά σου από την αρχή καλύτερα;

Μάλλον ναι, γιατί απ'ότι έχω διαβάσει κ απ'ότι είπε κ ο Γκουρμουλης, τα μαμά IR είναι μαπα

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε φίλε, το βασανίζω το μυαλό μου τόσες μέρες, για να μην πω μήνες.

 

Παίζω ακουστική κιθάρα όσα χρόνια θυμάμαι τον εαυτό μου και δεν έχω καν ενισχυτή ακουστικής κιθάρας. Δε χρειάστηκα ποτέ. Πάντα πήγαινα με την κιθάρα και ένα καλώδιο το οποίο έδινα για να με συνδέσουν στην κονσόλα. Μετά για κάποιο λόγο την είδα αλλιώς και ξεκίνησα να παίζω ηλεκτρική, και μου έχει ανοίξει εδώ και δύο χρόνια έναν κόσμο από καινούργιες ευκαιρίες. Και το γουστάρω αυτό το ταξίδι of self discovery. Για αυτό πιστεύω ότι ένα εργαλείο τύπου floor modeler θα με κάνει να το γουστάρω ακόμα περισσότερο. Όμως θέλω να πάρω κάτι εάν και εφόσον το χρησιμοποιήσω. Το μόνο που μου λείπει από τον καιρό της ακουστικής είναι το κουβάλημα μιας κιθάρας και ενός καλωδίου. Όχι ότι τώρα κουβαλάω πολλά περισσότερα, πάλι πηγαίνω με μία κιθάρα, έναν ενισχυτή και ένα sm57 με stand. Απλά η ιδέα του να έχω πολλαπλούς virtual ενισχυτές (και δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν είναι πιστά αντίγραφα των originals τους οποίους δεν έχω καν ακούσει από κοντά, με ενδιαφέρει μόνο να έχουν πολύ καλό ήχο και αίσθηση) και συνεπώς πολλά διαφορετικά ηχοχρώματα με εξιτάρει. Γιατί okay με τον ενισχυτή έχω τον τέλειο καθαρό ήχο, Αλλά για σκέψου το ενδεχόμενο να κουβαλάς μία κιθάρα και ένα floor modeller μόνο (άντε βαριά και ένα FRfr 7κιλο) και να έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις ανάμεσα σε 50 καθαρά και μη, με άπειρα εφέ για αυτά (chorus, delay, modulation, reverb κλπ). Θα μου πεις το χρειάζεσαι; Όχι απαραίτητα. Κάνω και έτσι τη δουλειά μου. Απλά δεν ξέρω πώς να το περιγράψω ρε σεις, νομίζω ότι μία πεταλιέρα είναι σαν ένα playstation για ενήλικες. Κάθεσαι παίζεις πραγματικά. 

 

Όμως για να πάρω κάτι τέτοιο θα πρέπει να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω live. Γιατι για home recording η neural dsp με καλύπτει άριστα, και για live έχω ενισχυτές. Η λογική θα ήτανε να μπορώ να αντικαταστήσω πλήρως τους ενισχυτές, να πάω ampless, έστω και για ορισμένες συναυλίες, προφανώς στα περισσότερα και πάλι θα χρειάζεται να κουβαλήσω ηχείο 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

τα μαμά IR είναι μαπα

 

Δεν είναι μάπα. Κάνουν την δουλειά τους. Βρίσκεις κάποιο απο τα 100 που να ταιριάζει με το υπόλοιπο rig, και βγάζεις καλό ήχο. Απλά, μολις βάλεις κάποιο άλλο IR (έχει 10 slots ελευθερα για τη δουλειά αυτή), η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Δεν ξέρω ρε φίλε, το βασανίζω το μυαλό μου τόσες μέρες, για να μην πω μήνες.

 

Παίζω ακουστική κιθάρα όσα χρόνια θυμάμαι τον εαυτό μου και δεν έχω καν ενισχυτή ακουστικής κιθάρας. Δε χρειάστηκα ποτέ. Πάντα πήγαινα με την κιθάρα και ένα καλώδιο το οποίο έδινα για να με συνδέσουν στην κονσόλα. Μετά για κάποιο λόγο την είδα αλλιώς και ξεκίνησα να παίζω ηλεκτρική, και μου έχει ανοίξει εδώ και δύο χρόνια έναν κόσμο από καινούργιες ευκαιρίες. Και το γουστάρω αυτό το ταξίδι of self discovery. Για αυτό πιστεύω ότι ένα εργαλείο τύπου floor modeler θα με κάνει να το γουστάρω ακόμα περισσότερο. Όμως θέλω να πάρω κάτι εάν και εφόσον το χρησιμοποιήσω. Το μόνο που μου λείπει από τον καιρό της ακουστικής είναι το κουβάλημα μιας κιθάρας και ενός καλωδίου. Όχι ότι τώρα κουβαλάω πολλά περισσότερα, πάλι πηγαίνω με μία κιθάρα, έναν ενισχυτή και ένα sm57 με stand. Απλά η ιδέα του να έχω πολλαπλούς virtual ενισχυτές (και δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν είναι πιστά αντίγραφα των originals τους οποίους δεν έχω καν ακούσει από κοντά, με ενδιαφέρει μόνο να έχουν πολύ καλό ήχο και αίσθηση) και συνεπώς πολλά διαφορετικά ηχοχρώματα με εξιτάρει. Γιατί okay με τον ενισχυτή έχω τον τέλειο καθαρό ήχο, Αλλά για σκέψου το ενδεχόμενο να κουβαλάς μία κιθάρα και ένα floor modeller μόνο (άντε βαριά και ένα FRfr 7κιλο) και να έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις ανάμεσα σε 50 καθαρά και μη, με άπειρα εφέ για αυτά (chorus, delay, modulation, reverb κλπ). Θα μου πεις το χρειάζεσαι; Όχι απαραίτητα. Κάνω και έτσι τη δουλειά μου. Απλά δεν ξέρω πώς να το περιγράψω ρε σεις, νομίζω ότι μία πεταλιέρα είναι σαν ένα playstation για ενήλικες. Κάθεσαι παίζεις πραγματικά. 

 

Όμως για να πάρω κάτι τέτοιο θα πρέπει να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω live. Γιατι για home recording η neural dsp με καλύπτει άριστα, και για live έχω ενισχυτές. Η λογική θα ήτανε να μπορώ να αντικαταστήσω πλήρως τους ενισχυτές, να πάω ampless, έστω και για ορισμένες συναυλίες, προφανώς στα περισσότερα και πάλι θα χρειάζεται να κουβαλήσω ηχείο 

 

Νέκκονά μου, αυτό είναι με διαφορά το καλύτερο σου post.

Με λογικούς συλλογισμούς, δεν στηρίζεται σε αυθαίρετα συμπεράσματα που κάποιοι γράφουν στα internets.

Ακριβώς όπως τα γράφεις είναι τα πράγματα.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 Απλά, μολις βάλεις κάποιο άλλο IR (έχει 10 slots ελευθερα για τη δουλειά αυτή), η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.

Αυτο εννοω οταν λεω μαπα. Δεν ειναι πολλα τα χαρντγουερ σιμς που εχουν σουπερ IR απο μονατς. Το θεμα ειναι να ειναι καλο το υπολοιπο sim κομματι. (κ στο μικρο ειναι)

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Νέκκονά μου, αυτό είναι με διαφορά το καλύτερο σου post.

Με λογικούς συλλογισμούς, δεν στηρίζεται σε αυθαίρετα συμπεράσματα που κάποιοι γράφουν στα internets.

Ακριβώς όπως τα γράφεις είναι τα πράγματα.

Δώστε μου 3+1 badges ρε mods 😅

  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shine on you crazy diamond ήχος. Νομίζω αρκετά πειστικός (έκανα λάθος ρυθμίσεις στο delay, αλλά δεν πειράζει..)

 

 

 

  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω αν ειναι "ιδιος", αλλα σιγουρα ειναι πολυ ταιριαστος κ απιστευτα μαματος ηχος για να παιξεις αυτο το σολο κ αυτο θα επρεπε να σε απασχολει

 

Περα απ'ολα τα αλλα, νομιζω πως ο Γκιλμουρ ειναι με διαφορα η νουμερο 1 επιρροη σου. Οταν παιζεις Γκιλμουρ ακομα κ δικα σου οταν βαζεις κ δεν το παιζεις 100% ειναι ολα spot on.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου