Προς το περιεχόμενο

Hotone Ampero Mini


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αντεγραψα ήχο. Πήρα τον φεντερ ήχο που έχω στο αμπερο, έβαλα compression και tube screamer και έπαιξα. Μου άρεσε, όπως και εσένα διότι ταιριαζει σαν ηχόχρωμα. Το παίξιμο, οκ μου ταιριάζει αρκετά το όλο ύφος....

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν αντεγραψα ήχο. Πήρα τον φεντερ ήχο που έχω στο αμπερο, έβαλα compression και tube screamer και έπαιξα. Μου άρεσε, όπως και εσένα διότι ταιριαζει σαν ηχόχρωμα. Το παίξιμο, οκ μου ταιριάζει αρκετά το όλο ύφος....

 

δε μας είπες αν σολντάνεψες τελικά.

Σου έστειλα όλους τους δυνατούς συνδυασμούς...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

δε μας είπες αν σολντάνεψες τελικά.

Σου έστειλα όλους τους δυνατούς συνδυασμούς...

 

Πριν το ανεβάσεις έκατσα και αντέγραψα τον SL0100, όπου εκεί ήταν αρκετά πιο εύκολο να το αντιγράψω.

Το δικο σου είναι λίγο διαφορετικό αλλά το φέρνω αρκετά κοντα. Παίζει μεγάλη σημασία και το παιξιμό, όπου το δικό σου χέρι δεν είναι ευκολο να προσομοιωθεί, ακόμα και στο χτύπημα ενός ακόρντου.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

 

Πριν το ανεβάσεις έκατσα και αντέγραψα τον SL0100, όπου εκεί ήταν αρκετά πιο εύκολο να το αντιγράψω.

Το δικο σου είναι λίγο διαφορετικό αλλά το φέρνω αρκετά κοντα. Παίζει μεγάλη σημασία και το παιξιμό, όπου το δικό σου χέρι δεν είναι ευκολο να προσομοιωθεί, ακόμα και στο χτύπημα ενός ακόρντου.

ε ναι, σίγουρα.

Μ@#$@ιες έπαιζα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

ο Γκιλμουρ ειναι με διαφορα η νουμερο 1 επιρροη σου

 

Θυμάμαι ήταν 2007, και έμενα Αθήνα. Είχα αγοράσει την πρώτη μου ακουστική (μέχρι τότε μονο κλασική γρατζουνούσα). Πάω στο σπίτι ενός φίλου, και είχε μια ibanez την οποία έπιασα και έπαιξα λίγα μπουζουκοστύλ. Μου έκανε εντύπωση ο μικρός όγκος, το λεπτό μανίκι και μπήκα στην πρίζα. Αγόρασα λίγες μερες μετά, από τον Νάκα του Mall, μια φτηνή yamaha ηλεκτρική και ένα πολυεφέ line6 floor pod. Καθόμουν τα βράδια και έβλεπα το Pulse σε dvd, και μου έκανε τρομερή εντύπωση αυτή η εισαγωγή, τα σηκώματα με τόσο καλό control και ο χειρισμός γενικότερα. Είχα τυπώσει και ταμπλατούρα να το βγάλω, αλλά δεν το είχα καθόλου με το bend και το παράτησα. Λίγους μήνες μετά δεν την ξανάπιασα την ηλεκτρική (έβγαζα υπερβολικά χαλια ήχο απο το line 6, συνδεδεμένο σε έναν ενισχυτάκο squier 10watt, που τον είχα για το μπουζούκι). Αλλά αυτή η εικόνα του gilmour έμεινε χαραγμένη στο μυαλό μου για πολλά χρόνια. Όπως και η εικόντα του Moore όταν ξεκινά το Parissiane walkways. Έπρεπε να περάσει μια 10ετία για να το αποφασίσω να ξαναπιάσω την ηλεκτρική από την αρχή, με κάποια μαθήματα απο δάσκαλο. Χρειάζεται και μια ωριμότητα το όλο εγχείρημα. Να ξέρεις για ποιον λόγο πιάνεις το όργανο. Εγώ το ξεκίνησα με σκοπό να μάθω να αυτοσχεδιάζω, δηλαδή να μπορώ να παίξω πάνω σε κάποια δεδομενα ακορντα. Και φυσικά να καταφέρω να αποκτήσω τεχνική για να παίξω κάποια κομμάτια από τους guitar heroes, τους οποίους συνεχίζω και τους βλέπω/ακούω με το ίδιο δέος. Ίσως αυτό με σπρώχνει να "ψάχνομαι" καθημερινά.

 

  • Like 4

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γκιλμορ σου παει πολυ στα δαχτυλα κ στο εξπρεσσιον. Του Γκαρυ τα δαχτυλα ειναι αλλο πραγμα (δε μιλαω για γουστο εδω). Παιζεις τις νοτες και..... δεν. Οχι εσυ... Ολοι μας. Ολοι εχουμε λιξ Γκαρυ στο λεξιλογιο, αλλα δεν ακουγονται σαν Γκαρυ 🤣. Πολυ αγκρεσιον, φαινεται κ στα σηκωματα κ θελει να περασεις απο τις μεταλ μερες του Γκαρυ (τεχνικα) για να βγαζει νοημα το ιδιαιετερο στυλ του για μπλουζ που εχει μετα.

 

Οχι πως ο Ντεηβιντ δεν εχει βαθος, ζουμι κ δυσκολια. Τον πετυχαινεις πολυ ομως. Ακομα κ οταν τα λες λιγο διαφορετικα κ δικα σου... Εχεις εμβαθυνει πολυ σε Ντεηβιντ Λαιμαι 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vrasidas27 είπε

Ολοι εχουμε λιξ Γκαρυ στο λεξιλογιο, αλλα δεν ακουγονται σαν Γκαρυ

 

ΕΧτός από έναν που έχει να μπει καιρό.

@gvour

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

ΕΧτός από έναν που έχει να μπει καιρό.

@gvour

 

Γενικα το λεω βρε Στρατε. 🤣

Ο Γκβουρ θυμαμαι πως ειναι παιχταρας, λεπτομερειες δεν ενθυμουμαι!

 

ΓΚΑΡΥ ΤΩΚ ΚΟΝΤΙΝΙΟΥΝΤ:

 

Τα 70's Gary αντιγραφονται λιγο πιο ευκολα. Φυσικα τα περισσοτερα συστατικα που συναντιουνται κ μετα στο παιξιμο του ειναι εκει ηδη. Με λιγο διαφορετικη αισθητικη κ εντελως αλλη προσεγγιση. Κ τα 70's απο μονατς οταν μιλαμε για Γκαρυ ειναι κ μ@μω τις επιρροες να εχεις. Πολλοι τα προτιμανε.

 

Τα 80's ομως τον μεταμορφωσαν. Κ βλεπω πολλους που θελουν να πανε στην Στιλλγκατδεμπλουζ φαση του, χωρις να καταλαβαινουν πως αυτη η Χεβυ Ροκ φαση του Γκαρυ στα δινει ολα ετοιμα, στο πιατο. 

....Σου δινει κ τα χερια στο πιατο ομως 😝

 

ΟΦΦΤΟΠΙΚ ΜΟΟΥΝΤ ΟΦΦ ...σορρυ Γκουρμουλη 😘

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρός ήχος VOX, normal channel/bright on, με τέλε.

 

 

 

Μέσα στο μιξ με sg (slow bluezz)

 

 (αυτοί οι ανεπανάληπτοι t-top βγάζουν σούπερ ήχο)

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marshall JMP50 σε συνδυασμό με κάποια φυσικά πετάλια od, dist, muff, fuzz

 

 

 

Μέσα στο μιξ με κάποια πετάλια από αυτά.

 

Είναι σούπερ πλατφόρμα για πετάλια. 

 

Δεν μπορώ να κρίνω αντικειμενικά, διότι δεν έχω παιξει με τέτοιο marshall,  αλλά είμαι εντυπωσιασμένος από το τελικό αποτέλεσμα.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου