Προς το περιεχόμενο

Ήρθε το Cubase 13!


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Έχουνε γεμίσει το UI με παράθυρα, πράγμα που μπορεί μεν να δείχνει περισσότερες πληροφορίες ταυτόχρονα, αλλά καμία από αυτές τις πληροφορίες δεν την δείχνει επαρκώς.

Για τις ζώνες λες κυρφιουζιονάρα μου; Αν ναι, το καλό με τις ζώνες είναι ότι τις βαράς με συντομεύσεις και κλείνουν ανοίγουν τσακ μπαμ, on demand αμα λαχει να ουμ. Το θέμα είναι ΤΙ ΒΓΑΙΝΕΙ όταν πατάς τη ζώνη. Γιατί μέχρι και το 12, ήταν διακριτά τα στοιχεία. Με την καινούργια φλατίλα, μου φαίνεται όλο σαν ένα σώμα κειμένου. Δεν ξεχωρίζω το κουμπί από την ετικέτα, τo eq section από τo insert section απο το sends section. Όλα μου φαίνονται ίσιωμα.

 

Και δεν καταλαβαίνω γιατί το έκαναν αυτό το πράγμα. Είναι σαν να πάρεις μια φωτογραφία συμφωνικής ορχήστρας και να πεις, πωωωω πού καταλαβαίνουν ποιο όργανο είναι ποιο. Και να θολώσεις όλα τα όργανα, να τραβήξεις ένα σύμβολο που σημαίνει όργανο και να βάλεις πάνω με γράμματα ΒΙΟΛΙ, ΒΙΟΛΑ, ΤΣΕΛΛΟ, με την ελπίδα ότι "τώρα καταλαβαίνουν όλοι."

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ρε παιδιά, τι απάτη είναι αυτή με τα instrument tracks και τα midi tracks.

Αφού είναι το ίδιο πράγμα.

Είναι και δεν είναι. Και είναι το μεγάλο αγκάθι σχεδιαστικά για χρόνια, γιατί συγκρούονται 2 φιλοσοφίες, χωρίς ξεκάθαρα "καλύτερη" μέθοδο. Βέβαια τα instrument tracks έχουν επικρατήσει πια. Αλλά και τα MIDI tracks χρειάζονται για "κουτά" εξωτερικά MIDI όργανα σύμφωνα με τις προδιαγραφές του Cubase.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Είναι και δεν είναι. Και είναι το μεγάλο αγκάθι σχεδιαστικά για χρόνια, γιατί συγκρούονται 2 φιλοσοφίες, χωρίς ξεκάθαρα "καλύτερη" μέθοδο. Βέβαια τα instrument tracks έχουν επικρατήσει πια. Αλλά και τα MIDI tracks χρειάζονται για "κουτά" εξωτερικά MIDI όργανα σύμφωνα με τις προδιαγραφές του Cubase.

 

Δηλαδή βρε Αλή μου, γιατί να μην έχω μόνο midi tracks?

Τι παραπάνω μου προσφέρουν τα instrument?

13 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

τα MIDI tracks χρειάζονται για "κουτά" εξωτερικά MIDI όργανα σύμφωνα με τις προδιαγραφές του Cubase.

 

Τι εννοείς "κουτά" για το cubase?

Το είδα κι αλλού, γι' αυτό ρωτάω.

Έχει να κάνει με το πείραγμα παραμέτρων από τον midi editor, και όχι μέσα από το vst?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Δηλαδή βρε Αλή μου, γιατί να μην έχω μόνο midi tracks?

Τι παραπάνω μου προσφέρουν τα instrument?

Αν έχεις μόνο MIDI tracks, δεν έχεις ήχο. Αν έχεις MIDI track(s) που συνδέονται με Rack Instrument, πρέπει να ενεργοποιήσεις τις πολλαπλές εισόδους του Rack Instrument, ώστε να σου επιστρέψει τον αντίστοιχο αριθμό Return Channels στην κονσόλα, που είναι στην ουσία η διαδρομή του "ήχου" (που θα μπουν eq, comp, θα χαμηλώσει, θα πανάρει κτπ κτπ). Ο αστερίσκος είναι ότι υπάρχει όριο στα Return Channels. Υψηλό μεν, όριο δε. Επίσης, η διαχείριση του πρότζεκτ και της μίξης υπόκειται σε κάποιους περιορισμούς. Τα return αυτά, δεν μπορούν ελεύθερα να αλλάξουν θέσεις στο πρότζεκτ μέσα, παρα μόνο μέσα στα πλαίσια του ίδιου πλαγκ. 

 

Π.χ. ένα συνθ φορτωμένο με 16 διαφορετικά όργανα, δεν μπορώ εγώ να πάρω το τρακ "έξοδος 1" και να το βάλω κάτω από το midi κανάλι 1, ώστε να τα πηγαίνω παρέα. Μπορώ μόνο να αλλάξω τη σειρά που θα φαίνονται, εκτός από το πρώτο, που δεν κουνιέται.

 

Είναι πολλές λεπτομέρεις, δε θέλω να σε κουράσω τώρα.

 

Ενώ με το instrument, απλά φτιάχνεις ένα instrument. Γράφεις midi data στο τρακ, κι έχει έξοδο ήχο κατευθείαν. Στο ίδιο τρακ κάνεις eq, comp, pan, level κτπ. Είναι πιο απλό στη διαχείριση γενικά, γιατί κάνεις και το automation στο κάθε όργανο, δεν μπλέκεις με MIDI κανάλια, κτπ κτπ.

 

Χοντρικά.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Αν έχεις μόνο MIDI tracks, δεν έχεις ήχο. Αν έχεις MIDI track(s) που συνδέονται με Rack Instrument, πρέπει να ενεργοποιήσεις τις πολλαπλές εισόδους του Rack Instrument, ώστε να σου επιστρέψει τον αντίστοιχο αριθμό Return Channels στην κονσόλα, που είναι στην ουσία η διαδρομή του "ήχου" (που θα μπουν eq, comp, θα χαμηλώσει, θα πανάρει κτπ κτπ). Ο αστερίσκος είναι ότι υπάρχει όριο στα Return Channels. Υψηλό μεν, όριο δε. Επίσης, η διαχείριση του πρότζεκτ και της μίξης υπόκειται σε κάποιους περιορισμούς. Τα return αυτά, δεν μπορούν ελεύθερα να αλλάξουν θέσεις στο πρότζεκτ μέσα, παρα μόνο μέσα στα πλαίσια του ίδιου πλαγκ. 

 

Π.χ. ένα συνθ φορτωμένο με 16 διαφορετικά όργανα, δεν μπορώ εγώ να πάρω το τρακ "έξοδος 1" και να το βάλω κάτω από το midi κανάλι 1, ώστε να τα πηγαίνω παρέα. Μπορώ μόνο να αλλάξω τη σειρά που θα φαίνονται, εκτός από το πρώτο, που δεν κουνιέται.

 

Είναι πολλές λεπτομέρεις, δε θέλω να σε κουράσω τώρα.

 

Ω ρε π@#$στη μου ...

Κινέζικα είναι αυτά, δεν ξέρω τι μου γίνεται.

Θέλω πολύ διάβασμα.

Να 'σαι καλά κυρ Αλή μου, ευχαριστώ.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν εγώ μετά από ολονύχτιο διάβασμα το έκανα το άλμα. Τα πολύ πολύ βασικά τα βρήκα αμέσως, όπως είπα και σε προηγούμενο post, το Cubase πάντα μου φαινόταν πιο λογικό/intuitive από το Reaper και το Ableton. Στρώνω και τα templates μου σιγά σιγά, αλλά αναβάλω το migration γιατί δε θα περάσω πολύ καλά 🙃

image.thumb.png.10251b7cbacd3095199f33841618628c.png

  • Like 5

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Τι εννοείς "κουτά" για το cubase?

Το είδα κι αλλού, γι' αυτό ρωτάω.

Έχει να κάνει με το πείραγμα παραμέτρων από τον midi editor, και όχι μέσα από το vst?

Εννοώ ότι αν έχεις π.χ. ένα συνθ, συνθένιο. Του φτιάχνεις ένα μιντι τρακ, του γράφεις μπιρ μπιρ τι να παίξει, και μετά τραβάς τις εισόδους ήχου στην κάρτα, και τις βάζεις σε audio track να γραφτούν.

 

ΦΥΣΙΚΑ, αν θες αυτό το στήνεις ως external instrument, ώστε να έρχεται ο ήχος κατευθείαν όπως είπαμε σε Instrument Track.

 

Ή μπορείς να θες να στείλεις MIDI σε φώτα π.χ., θα το κάνεις με MIDI κανάλι απλό.

 

Αυτό για τις παραμέτρους είναι άλλη συζήτηση. Αν θες να γράφεις CC που μένουν "στην παρτιτούρα", στο MIDI track δηλαδή, ή αν θες να γράφεις automation, δηλαδή να πειράζεις τα "εικονικά χειριστήρια" του plug-in.

3 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Λοιπόν εγώ μετά από ολονύχτιο διάβασμα το έκανα το άλμα. Τα πολύ πολύ βασικά τα βρήκα αμέσως, όπως είπα και σε προηγούμενο post, το Cubase πάντα μου φαινόταν πιο λογικό/intuitive από το Reaper και το Ableton. Στρώνω και τα templates μου σιγά σιγά, αλλά αναβάλω το migration γιατί δε θα περάσω πολύ καλά 🙃

image.thumb.png.10251b7cbacd3095199f33841618628c.png

Καλορίζικος Μπιλ! Καλή αρχή! Κι ό,τι θες, ξέρεις... Ρίξε σύρμα.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Αν θες να γράφεις CC ...

 

Αααα, μην με μπλέκεις με cc.

Εμένα έχει 1598 cc, και πλερώνω τα κέρατά μου σε τέλη κυκλοφορίας.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ρε παιδιά τώρα έβαλα να δω τα βίντεο και στο πρώτο που λέει ο Σιγάλας τι έχει αλλάξει και βλέπω αυτό με το channel strip και το πως φαίνεται και για το mixing console μου φαίνεται κουφά γιατί π.χ. το sonar τα έχει αυτά....... δέκα χρόνια τώρα και βάλε.

 Τώρα μπορείς να τα κάνεις στο cubase έτσι κατευθείαν να περνάει ο cursor και να τα βλέπεις και να βλέπεις το channel EQ και τα effects από την κονσόλα?🤣 Τι να πω.......... καλώς τα έχει.

 θα δω και τα υπόλοιπα, θέλω να ενημερωθώ, ευκαιρία αν και βλέπω να με κερδίζει το Studio One που μέχρι στιγμής μου φαίνεται πιο........ σοναράδικο. 😀

 

  • Like 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου