Προς το περιεχόμενο

Ήρθε το Cubase 13!


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Έτσι ακριβώς είναι, και συμφωνώ. Ο μόνος λόγος που θεωρώ ότι ΤΩΡΑ είναι η καλή εποχή και όχι η προηγούμενη δεκαετία, είναι ότι από θέμα hardware δεν είχα πλήρη μετάβαση σε 64bit συστήματα από την κορφή μέχρι τα νύχια, οπότε είχαμε αυτά τα Freeze, bounce, ευχέλαια, βασκανίες κτπ.. Ενώ τώρα, και τη χειρότερη μπουρούχα υπολογιστή να πάρεις καινούργιο, με 8 giga μνήμη, ΠΕΤΑΕΙ και ΚΑΤΟΥΡΑΕΙ τα συστήματα που είχα τότε. Αλλά το ίδιο πράγμα λέμε.

σωστός.

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Εγώ έτσι όπως καταλαβαίνω τώρα τα πράγματα, αντιμετωπίζω το instrument track ως midi και το audio track το έχω για κιθάρες. Δεν έχω βρει λόγο προς το παρόν να μπλέξω με midi track. Αν χάνω κάτι πείτε μου εγκαίρως, γιατί έτσι έχω δομήσει τα templates.

Μην μπλέξεις με midi track αν δεν έχεις συγκεκριμένο λόγο για multi-out return από κάποιο host. Πώς έχεις τα όργανα; Ένα όργανο ανα instrument track? π.χ. Piccolo, Flute 1, Flute 2, Oboe 1, Oboe 2, English Horn, Clarinet 1, Clarinet 2, Bass Clarinet, Bassoon 1, Bassoon 2, Contrabasoon? Το καθένα με το δικό του expression map φορτωμένο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Μην μπλέξεις με midi track αν δεν έχεις συγκεκριμένο λόγο για multi-out return από κάποιο host. Πώς έχεις τα όργανα; Ένα όργανο ανα instrument track? π.χ. Piccolo, Flute 1, Flute 2, Oboe 1, Oboe 2, English Horn, Clarinet 1, Clarinet 2, Bass Clarinet, Bassoon 1, Bassoon 2, Contrabasoon? Το καθένα με το δικό του expression map φορτωμένο;

Στο template του Metropolis ναι.

 

Το BBC ήταν έτοιμο από τη Spitfire και τα έχει χωρισμένα ανά articulation, γιατί είναι αισθητά λιγότερα από τις pro libraries.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μένουμε έτσι προς το παρόν, μέχρι να νιώσω λίγο και πώς δουλεύουν buses, mix console, κλπ, γιατί είναι άλλο σύμπαν από το Reaper, αλλά πιο κοντά στο Ableton ευτυχώς.

 

Η πρώτη μου εντύπωση από αυτές τις λίγες ώρες είναι ότι όλα χρησιμοποιούσα με το Reaper μετά από ώρες tutorials και scripts, το Cubase τα έχει ήδη κάπου εκεί μέσα. Το θέμα είναι να τα βρω.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ali Barout έχεις παρατηρήσει κανένα performance upgrade? Αν είσαι σε Windows 11 δλδ...

Σορι αν έχει ήδη υποθεί κάτι αλλά γράφετε σαν τρελοί όλοι! 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε 10. Γρηγορότερος χρόνος φόρτωσης, λίγο καθυστερημένη φόρτωση και αποφόρτωση project (! έχουμε Unloading mixconsole στο κάθε κλείσιμο project), άμεσο κλείσιμο με Ctrl+Q. Συζητιόνται κάτι CPU spikes, διύλιση κώνωπα, τα ίδια λέγαν και για το 12, στο πρώτο patch νομίζω θα είναι καλύτερο από το 12.

 

Επίσης, πιο ζωηρό, με πιο άμεση απόκριση (ίσως κάποιο GPU acceleration???)

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

μέχρι να νιώσω λίγο και πώς δουλεύουν buses, mix console,

Σαν αναλογική κονσόλα Yamaha. Group τα λέει το Cubase. Υπάρχει Group Track/Channel και FX Track/Channel. Στην ουσία είναι το ίδιο. Απλά όταν του λες "πάρε αυτά τα 3 τρακ και φτιάξε ένα Group, συνδέει τις εξόδους των καναλιών στο group. Αν χαμηλώσεις το fader του Group, δεν ακούς πια τα κανάλια. Όταν του πεις "πάρε αυτά τα 3 τρακ και φτιάξε ένα FX, σε ρωτάει ποιο εφφέ, το φορτώνει μόνο του στο πρώτο insert slot, και στέλνει τα κανάλια μέσω του πρώτου τους διαθέσιμου send slot (auxilliary της κονσόλας) προς το FX. Αν χαμηλώσεις το fader του FX, ακούς τα κανάλια, αλλά χωρίς το εφφε.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετό ψαχούλεμα και πασπάτεμα χτες, κατάφερα κάααααπως να τιθασεύσω τα χρώματα της κονσόλας. Για το βερμπαλισμό και την οπτική φασαρία του ινσπέκτορ δεν μπόρεσα να κάνω πολλά. Είναι όμως πολύ καλύτερα από αυτό που μου βγήκε όταν το άνοιξα με τις αυτόματα μεταφερόμενες ρυθμίσεις του 12. Τουλάχιστον τώρα έχω βγάλει τα γυαλιά ηλίου και έχει σταματήσει η γυναίκα να με βλέπει και να λέει "Τι κάνεις εκεί ρε Ωνάση;..."

 

Τι καλά που θα ήταν να το ανέφεραν σε ένα changelog ξερω γω... Να έλεγαν "Μεγάλη αλλαγή στα χρώματα, προτείνουμε να ελέγξετε όλες σας τις ρυθμίσεις."

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου