Προς το περιεχόμενο

Το Voicing Πασπαρτού (Μελέτη)


Ali Barout

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Μερικά πρόχειρα voicings από τα άπειρα με αυτές τις νότες.

 

Στράτο, το δεύτερο voicing έχει το root στη ρε και το 9 στο μπάσο αν κατάλαβα καλά;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jazzjoker είπε

 

Στράτο, το δεύτερο voicing έχει το root στη ρε και το 9 στο μπάσο αν κατάλαβα καλά;

 

Όχι Σπύρο μου.

Είναι A#13.

Γενικά είναι voicings, που χρησιμοποιούν αυτές τις 3 νότες που είπε ο κυρ Αλής (G#-D-G), κάποιες φορές με διαφορετική νότα στο μπάσο ή και στις άλλες φωνές (αν δεν κάνω λάθος έχω βάλει μόνο την A#, και την C), που μπορούν να χρησιμοποιηθούν με πολλούς τρόπους, και διαφορετικά root.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Μερικά πρόχειρα voicings από τα άπειρα με αυτές τις νότες.

Ω ρε κυρφιουζιονάρα! Ευχαριστώ. Από όλα αυτά μονο το 1, καναδυο στη μέση και το τελευταίο ήξερα σαν σχήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Από όλα αυτά μονο το 1, καναδυο στη μέση και το τελευταίο ήξερα σαν σχήματα.

 

Το πρώτο το έβαλα, γιατί είναι η αφετηρία.

Το τελευταίο ... τιμής ένεκεν.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρίνηση.

Παίρνουμε αυτές τις τρεις νότες (G#, D, G) και εξετάζουμε την αρμονία τους πάνω και από τους 12 φθόγγους (υπόλοιπους 9).

Αν βρούμε ενδιαφέρουσα αρμονία με κάποιον από τους 12 φθόγγους, προσθέτουμε σε αυτές τις τρεις τον έξτρα αυτό φθόγγο (που ήταν σε ρόλο μπάσου), και πάλι εξετάζουμε τις 4 (πια) νότες, πάνω από όλους (και τους 12, δηλαδή πια 8) φθόγγους.

Μετά κάνουμε αναστροφές και στις τετράφωνες και στις πεντάφωνες συγχορδίες που προκύπτουν.

 

Στο τέλος παίζουμε, ακούμε, και χαιρόμαστε. :classic_biggrin:

 

Εγώ στο PDF, πρόσθεσα μόνο δύο ακόμα στις τρεις νότες.

Το A#, και το C.

 

Βάλτε κι άλλους (πχ C#).

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Παίζαμε χτες το βράδυ, κι είχαμε πιάσει κουβεντούλα πριν ξεκινήσουμε με τον πιανίστα μας, και μου έλεγε ότι τώρα τελευταία έχει πάθει εμμονή να περνάει παντού ένα συγκεκριμένο βόισινγκ, αλλά στο αριστερό του χέρι. Αυτό το βόισινγκ το ήξερα ήδη κι εγώ αφού σαν κατασκευή είναι πολύ απλό. (Παίρνεις μια νότα, κοτσάρεις μια τέταρτη απάνω, κοτσάρεις κι άλλη μία από πάνω, και στο τέλος έρχεσαι και βαραίνεις τη βάση. Δηλαδή το διάστημα της πρώτης νότας με τη δεύτερη είναι 4η αυξημένη, της δεύτερης με την τρίτη 4η καθαρή, και άρα της πρώτης με την τρίτη 7η μεγάλη.)

 

sorry αλλά τώρα προσπαθώ να πιάσω το νήμα και αν απ την αρχή δεν καταλαβαίνω δεν μπορώ παρακάτω.

 

κάτι εδώ δεν κάθεται.

ή έχεις δυο τετάρτες καθαρές και μεγάλη 7η ή δεν είναι καθαρές και έχεις μικρή 7η

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

sorry αλλά τώρα προσπαθώ να πιάσω το νήμα και αν απ την αρχή δεν καταλαβαίνω δεν μπορώ παρακάτω.

 

κάτι εδώ δεν κάθεται.

ή έχεις δυο τετάρτες καθαρές και μεγάλη 7η ή δεν είναι καθαρές και έχεις μικρή 7η

 

 Δυο καθαρες τεταρτες= 5+5 ημιτονια= μικρη εβδομη ( Ντο με Σι υφεση ειναι 10 ημιτονια)

 

 Μια καθαρη και μια αυξημενη τεταρτη = 5+6 ημιτονια = μεγαλη εβδομη ( Ντο με Σι φυσικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Ali Barout είπε

 (Παίρνεις μια νότα, κοτσάρεις μια τέταρτη απάνω, κοτσάρεις κι άλλη μία από πάνω, και στο τέλος έρχεσαι και βαραίνεις τη βάση. Δηλαδή το διάστημα της πρώτης νότας με τη δεύτερη είναι 4η αυξημένη, της δεύτερης με την τρίτη 4η καθαρή, και άρα της πρώτης με την τρίτη 7η μεγάλη.)

 

 

εδω δηλαδη βγαίνει νόημα?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

 

εδω δηλαδη βγαίνει νόημα?

Πιθανότατα όχι. Βαριόμουν να ανοίγω σιμπελιους ή ντόρικο για να βγάλω σκρινσοτ, σφάλμα μου.

 

Δεν είναι κι εύκολο να έχουμε ένα γουίτζετ εδώ, να βάζουμε δύο νότες στη σειρά. Το έχω ψάξει, αλλά δεν υπάρχει εύκολος τρόπος σε bb, ούτε σε discourse φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 κοτσάρεις μια τέταρτη απάνω, κοτσάρεις κι άλλη μία από πάνω, και στο τέλος έρχεσαι και βαραίνεις τη βάση.

 

νομίζω το πρόβλημα ξεκίνησε από εδώ.

Εδώ δεν ξεκαθαρίζουν οι τετάρτες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου