Προς το περιεχόμενο

Οθόνη υπολογιστή για Home Studio & ηχοπαγίδες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Μια χαρά κι αυτή, αν και τα 2560x1440 σε 24" τα θεωρώ λίγο σκότωμα για τα μάτια. Ωραιότατη ανάλυση αλλά εγώ θα την έψαχνα σε αρκετά μεγαλύτερα monitors.

 

Δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσει την μέγιστη ανάλυση.

Αλλά αν χρειαστεί περισσότερα παράθυρα (ή μεγαλύτερο "χώρο") κάποια στιγμή, καλό θα είναι να μπορεί να την χρησιμοποιήσει έστω περιστασιακά..

 

EDIT: Με 20 ευρώ παραπάνω πάει στην ίδια 27άρα.

 

https://www.skroutz.gr/s/22369761/Philips-E-Line-275E1S-IPS-Monitor-27-QHD-2560x1440-me-CHrono-Apokrisis-4ms-GTG.html#reviews

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσει την μέγιστη ανάλυση.

Φυσικά και είναι. Μόνο στην μέγιστη δυνατή ανάλυση δείχνουν καθαρά τα LCD/LED monitors, οτιδήποτε χαμηλότερο θαμπώνει την εικόνα τραγικά. Η εποχή των CRT monitors που έδειχναν καλά σε οποιαδήποτε ανάλυση έχει περάσει ανεπιστρεπτί φίλος.😛

 

image.jpeg.0a561eae3d5324bf007fb98d6b42472d.jpeg

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Φυσικά και είναι. Μόνο στην μέγιστη δυνατή ανάλυση δείχνουν καθαρά τα LCD/LED monitors, οτιδήποτε χαμηλότερο θαμπώνει την εικόνα τραγικά.

 

 

Αυτό δεν το ξέρω Κώστα.

Έχω μια 17άρα lcd, δεν την χρησιμοποιώ στην μέγιστη ανάλυση, αλλά δείχνει πεντακάθαρα.

Αν όμως ισχύει, πάω πάσο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγώ έχω να προσθέσω το εξής:

 

ειναι τυπικό πρόβλημα σε στούντιο, η οθόνη να χαλάει το phantom center των ηχείων. 


ο λόγος είναι ότι μπαίνει ανάμεσα στο ισόπλευρο τρίγωνο και δημιουργεί diffraction και comb filtering.

 

ο καθένας το λύνει με τον τρόπο του. Πολλά στούντιο έχουν μεγάλες οθόνες (τηλεοράσεις) πίσω από τα ηχεία. 
 

Είναι καλή ιδέα να μην πάρεις widescreen οθόνη για αυτό το λόγο. 
 

 

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Αν όμως ισχύει, πάω πάσο.

Ισχύει για όλες τις LCD/LED οθόνες Στράτο, είναι ένας κανόνας από τότε που δημιουργήθηκαν και ψιλο-μειονέκτημα έναντι των παλιών CRT οθονών που η προσαρμογή τους σε χαμηλότερη ανάλυση ήταν άψογη. Τα LCD/LED monitors πρέπει να παίζουν πάντα στην ανάλυση που γράφει ο κατασκευαστής, ποτέ σε χαμηλότερη. Ένα Full HD monitor για παράδειγμα και άσχετα με τις ίντσες του, παίζει τέλεια σε ανάλυση 1920x1080, οποιαδήποτε χαμηλότερη ανάλυση θολώνει την εικόνα. 

Γι αυτό βλέπεις κάποιους τύπους με ultra wide 49ρες οθόνες σε 5120x1440p ανάλυση να παραπονιούνται ότι τους έχουν βγει τα μάτια έξω, γιατί η ανάλυση μεν είναι superb αλλά όλα φαίνονται πιο μικρά. Φυσικά κανείς τους δεν διανοείται να χαμηλώσει την ανάλυση στις συγκεκριμένες οθόνες για να δουν καλύτερα, γιατί τότε η ευκρίνεια πάει περίπατο.😎

 

image.thumb.jpeg.05eb11aca7bc372fb3fbbc0e9a8e3996.jpeg

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Καταρράκτης έχει δίκηο. Όλες αυτές οι σύγχρονες οθόνες ΠΡΕΠΕΙ να λειτουργούν διαρκώς στη μέγιστη επιτρεπόμενη ανάλυσή τους. Και ναι, έχει δίκηο και ο Φιούζιον για το ότι οι παλιές δεν είχαν αυτό τον "περιορισμό".

 

Επειδή αρκετοί άνθρωποι δεν έχουν την όραση που είχαν κάποτε, έχει εφευρεθεί το λεγόμενο fractional scaling, δηλαδή η κλιμακωτή μεγέθυνση των αντικειμένων στην οθόνη η οποία προσομοιάζει το πως θα έδειχνε η οθόνη αν είχε χαμηλότερη ανάλυση, χωρίς να χρειάζεται να σταματήσει ο κανόνας ότι "πρέπει να λειτουργούν διαρκώς στη μέγιστη επιτρεπόμενη ανάλυσή τους".

 

Στην περίπτωση των Windows 10 / 11, το λειτουργικό υπολογίζει το μέγεθος της οθόνης σε συνάρτηση με την ανάλυσή της και αν καταλήξει στο ότι τα εικονιζόμενα θα ήταν πολύ μικρά για τους περισσότερους ανθρώπους, ενεργοποιεί μόνο του το fractional scaling μεγεθύνοντας τα πάντα στο π.χ. 125% του αρχικού μεγέθους των.

 

Όσοι δεν έχουν laptop ενδέχεται να μην το έχουν καν δει αυτό που γράφω, αλλά εδώ και πέντε χρόνια, ακόμη και σε clean install, σε laptops με οθόνη 15.6 ίντσες και ανάλυση 1920x1080, το 125% το ανάβουν μόνα τους, οπότε άμεσα μπορείς να δουλέψεις στον υπολογιστή χωρίς επίγνωση ότι κάτι έχει συμβεί.

 

Η τρέχουσα λοιπόν ορθή προσέγγιση είναι: με όλα τα άλλα ίδια, αγοράζουμε πάντα την μεγαλύτερη ανάλυση όταν αγοράζουμε οθόνη και αν δεν βλέπουμε αρκετά καλά, ενεργοποιούμε το fractional scaling μέχρι να είμαστε άνετοι με αυτό που βλέπουμε.

 

Μειονέκτημα: κάποια προγράμματα (όλο και λιγότερα) δεν υποστηρίζουν σωστά το scaling. Για παράδειγμα, δεν έχω ιδέα αν το υποστηρίζει το Cubase (έστω και το καινούργιο), αλλά ξέρω ότι το υποστήριζε εδώ και πολύ καιρό το Ableton Live.

 

Πλεονέκτημα: αν δουλεύεις με κείμενα (ή άλλα σχήματα που οφελούνται από την ευκρίνεια, π.χ. νότες πενταγράμμου, ή piano roll) είναι προτιμότερο να έχεις οθόνη μεγάλης ανάλυσης και scaling από το να έχεις οθόνη μεγάλου εμβαδού, χωρίς scaling. Αν δείτε π.χ. τις προδιαγραφές ανάλυσης κάποιων laptop της Apple, θα σκεφθείτε "μα καλά, πως βλέπουν εκεί μέσα, στις 13 ίντσες;". Τώρα ξέρετε την απάντηση.

 

Προς τον OP: Αυτά που έγραψα, μην σε μπερδέψουν, είναι για advanced χασομέρηδες σαν εμένα. Εσύ μείνε σε όσα γράψανε τα άλλα παιδιά, είναι αρκετά για να αγοράσεις κάτι σωστό.

 

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την εξής απορία. Γιατί έχουν γίνει τόσο πολύ της μόδας οι ΖΖΖύυυπερευρυγώνιες οθόνες για τη μουσική παραγωγή; Για βίντεο, το καταλαβαίνω. Αλλά για μουσική, εμένα πάντοτε μου δίνεται η αίσθηση ότι μένω από χώρο στην κάθετη διάσταση, κι όχι στην οριζόντια. Λιγουρεύομαι εδώ και καιρό αυτή την ανωμαλιάρα 1920x1920 ΕΙΖΟ, που για παρτιτούρα θα ήταν ταμαμ. Και η απλή 1920x1080 γυρισμένη 90 μοίρες καλή είναι, αλλά λίγο στενή. Αλλά και για Cubase π.χ., θα έβλεπα ακριβώς όσο "χρόνο project" βλέπω και τώρα, αλλά θα είχα και έναν "τζάμπα" editor ανοιχτό από κάτω. Ή θα έβλεπα τα διπλάσια τρακ! Ή τον ίδιο αριθμό τρακ δύο φορές μεγεθυμένα!

 

Και οκ, ας μην πάμε στο ριζοσπαστικό 1:1. Αυτές οι παλιές 4:3, γιατί έπαψαν να υπάρχουν; Οκ, πάμε σε 1920x1200 με έναν καλό ρυθμό ανανέωσης, που είναι φθηνές και καλές, και κάνουμε δουλειά μας. Αλλά μια στο τόσο με πιάνει πάλι αυτή η απορία.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Εγώ έχω την εξής απορία. Γιατί έχουν γίνει τόσο πολύ της μόδας οι ΖΖΖύυυπερευρυγώνιες οθόνες για τη μουσική παραγωγή; Για βίντεο, το καταλαβαίνω. Αλλά για μουσική, εμένα πάντοτε μου δίνεται η αίσθηση ότι μένω από χώρο στην κάθετη διάσταση, κι όχι στην οριζόντια. Λιγουρεύομαι εδώ και καιρό αυτή την ανωμαλιάρα 1920x1920 ΕΙΖΟ, που για παρτιτούρα θα ήταν ταμαμ. Και η απλή 1920x1080 γυρισμένη 90 μοίρες καλή είναι, αλλά λίγο στενή. Αλλά και για Cubase π.χ., θα έβλεπα ακριβώς όσο "χρόνο project" βλέπω και τώρα, αλλά θα είχα και έναν "τζάμπα" editor ανοιχτό από κάτω. Ή θα έβλεπα τα διπλάσια τρακ! Ή τον ίδιο αριθμό τρακ δύο φορές μεγεθυμένα!

 

Και οκ, ας μην πάμε στο ριζοσπαστικό 1:1. Αυτές οι παλιές 4:3, γιατί έπαψαν να υπάρχουν; Οκ, πάμε σε 1920x1200 με έναν καλό ρυθμό ανανέωσης, που είναι φθηνές και καλές, και κάνουμε δουλειά μας. Αλλά μια στο τόσο με πιάνει πάλι αυτή η απορία.

 

 

Εμενα το μεγαλο προβλημα ειτε γραφω, ειτε "μιξαρω" (🤣) ειναι το φαρδος.

Δηλ οταν γραφω θα με βολευε ειτε το piano roll, ειτe το vi, να το ειχα σε μια αλλη οθονη (ειτε στην ιδια αλλα φαρδυτερη) στο πλαι, στο ιδιο υψος.

 

Οταν δε ειμαι στο σταδιο μιξης εκει θα ηθελα 3 οθονες στο πλαι.

Η κεντρικη να εχει το μιξερ, η μια πλαινη τα τρακ κ η αλλη ειτε eq, comps ειτε o,τι σκαλιζω εκεινη τη στιγμη.

 

Ακομα κ μιδι κοντρολερ μιξερ να ειχα οπως εσυ με το μπερινγκερ, αντε μετα το πολυ να μην ηθελα το μιξερ στην κεντρικη οθονη αλλα σε καποια πλαινη 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Αλλά για μουσική, εμένα πάντοτε μου δίνεται η αίσθηση ότι μένω από χώρο στην κάθετη διάσταση, κι όχι στην οριζόντια.

Υπάρχουν οθόνες που περιστρέφονται. Τα Windows (με ένα απλό συνδυασμό πλήκτρων, τον οποίο δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή) περιστρέφουν επίσης την εικόνα τους. Οπότε, εύκολα μπορείς να έχεις μία κάθετη "σελίδα" για να γράψεις νότες.

22 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Και οκ, ας μην πάμε στο ριζοσπαστικό 1:1. Αυτές οι παλιές 4:3, γιατί έπαψαν να υπάρχουν;

Δεν χρειάζονται πλέον, είπαμε, υπάρχει η δυνατότητα περιστροφής.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, trolley είπε

Δεν χρειάζονται πλέον, είπαμε, υπάρχει η δυνατότητα περιστροφής.

Σύμφωνοι, έτσι είμαι άλλωστε, μία 26 1920x1080 ξάπλα κέντρο, και μια 24 1920x1080 όρθια δίπλα, όμως η όρθια μου δίνει την αίσθηση ότι είναι "στενή", όπως έγραψα. Αν δεν ήταν 16:9, και ήταν 4:3, θα κέρδιζα πολύ φάρδος για τα πλευρικά εργαλεία, δε θα έχανα και τόσο ύψος για να βλέπω τα όργανα. Τώρα π.χ. με 1920 χωράει κομπλέ μια ορχήστρα ολόκληρη a2 (2 φλάουτα, 2 όμποε κτπ). Λίιιιιιγο φάρδος παραπάνω θα ήθελα, κι ας μην έβλεπα τα έγχορδα, ας έκανα και λίγη κύλιση. Όμως μου φαίνεται ότι η δημοφιλία των ευρυγωνίων για gaming, ταινίες και γενική χρήση έχει καταστήσει την παραγωγή άλλων αναλογιών ασύμφορη. Έχουν κυριαρχήσει τόσο στην αγορά, που όσες οθόνες βλέπω σε εξωτικές διαστάσεις να κυκλοφορούν το έχουν το χιλιαρικάκι τους.

13 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Ακομα κ μιδι κοντρολερ μιξερ να ειχα οπως εσυ με το μπερινγκερ, αντε μετα το πολυ να μην ηθελα το μιξερ στην κεντρικη οθονη αλλα σε καποια πλαινη 

Μα και το μπέρινγκερ που έχω, ΘΕΛΩ να βλέπω οθόνη, γιατί δεν έχει αυτό πάνω οθόνες όπως τα MCU, να βλέπω τις τιμές των παραμέτρων. Οκ, με το αυτί το πάω, αλλά καμιά φορά θες κι επιβεβαίωση να ρίξεις μια ματιά να δεις πού είσαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου