Προς το περιεχόμενο

Οθόνη υπολογιστή για Home Studio & ηχοπαγίδες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Αν δεν ήταν 16:9, και ήταν 4:3, θα κέρδιζα πολύ φάρδος για τα πλευρικά εργαλεία, δε θα έχανα και τόσο ύψος για να βλέπω τα όργανα.

 

Είναι ένας τρόπος να το πει κανείς, πράγματι. Ένας άλλος τρόπος θα ήταν ότι "θα έχανα ύψος και θα σταμάταγε να μου τη σπάει το φάρδος".

 

😀😀😀😀😀😀

 

Υπάρχουν όλα πάντως, αλλά όχι φθηνά, δες π.χ. αυτό: https://www.public.gr/product/perifereiaka/othones-kai-aksesoyar/monitors/lg-dualup-ergo-ips-28mq780-b-276-sdqhd-5ms/1749538?custom_campaign=PMax_GENERIC_Multi_All_Products_Ongoing&custom_source=google&custom_medium=cpc&gad_source=1&gclid=CjwKCAiA3aeqBhBzEiwAxFiOBi6B34iZpoacLKYh7HpwfOOD9I7XU38KI_7aATS6FX_sU5_CJ6Di6hoCcQcQAvD_BwE

 

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

Ωραία αυτή η LG, αλλά φοβάμαι μήπως δεν τη σηκώνω. Ενώ η EIZO ήταν 1920x1920, πιο "ελαφριά". 

https://www.eizo.com/products/flexscan/ev2730q/

(παρ' όλα αυτά ακριβότερη)

Κι άλλο ένα που μου τη δίνει, είναι ότι αυτές οι "ανορθόδοξες" οθόνες, λόγω ακριβώς της ανορθοδοξίας τους είναι αυστηρά 60Hz. Έλα όμως που έχω καλομάθει από τα 75, και τα 144, πόοοοσο ξεκούραστη είναι μια οθόνη, κι ας είναι ελαφρά χαμηλότερης ποιότητας...

 

Τέλος πάντων, αυτός είναι ο κόσμος. Ίσως στο μέλλον να πρέπει να πάρω σούξου βάσεις με βραχίονες και να φτιάξω με "τουβλάκια" των 1920x1080 το ιδανικό μου περιβάλλον. (και όσο δυνατόν λεπτότερο bezel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

Εγώ έχω την εξής απορία. Γιατί έχουν γίνει τόσο πολύ της μόδας οι ΖΖΖύυυπερευρυγώνιες οθόνες για τη μουσική παραγωγή; Για βίντεο, το καταλαβαίνω. Αλλά για μουσική, εμένα πάντοτε μου δίνεται η αίσθηση ότι μένω από χώρο στην κάθετη διάσταση, κι όχι στην οριζόντια. Λιγουρεύομαι εδώ και καιρό αυτή την ανωμαλιάρα 1920x1920 ΕΙΖΟ, που για παρτιτούρα θα ήταν ταμαμ. Και η απλή 1920x1080 γυρισμένη 90 μοίρες καλή είναι, αλλά λίγο στενή. Αλλά και για Cubase π.χ., θα έβλεπα ακριβώς όσο "χρόνο project" βλέπω και τώρα, αλλά θα είχα και έναν "τζάμπα" editor ανοιχτό από κάτω. Ή θα έβλεπα τα διπλάσια τρακ! Ή τον ίδιο αριθμό τρακ δύο φορές μεγεθυμένα!

 

Και οκ, ας μην πάμε στο ριζοσπαστικό 1:1. Αυτές οι παλιές 4:3, γιατί έπαψαν να υπάρχουν; Οκ, πάμε σε 1920x1200 με έναν καλό ρυθμό ανανέωσης, που είναι φθηνές και καλές, και κάνουμε δουλειά μας. Αλλά μια στο τόσο με πιάνει πάλι αυτή η απορία.

 

 

Για βιντεο ειναι που δεν στεκουν.

Εχω 29αρα και το yt βιντεο το δειχνει οσο η 24αρα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, trolley είπε

Ο Καταρράκτης έχει δίκηο. Όλες αυτές οι σύγχρονες οθόνες ΠΡΕΠΕΙ να λειτουργούν διαρκώς στη μέγιστη επιτρεπόμενη ανάλυσή τους. Και ναι, έχει δίκηο και ο Φιούζιον για το ότι οι παλιές δεν είχαν αυτό τον "περιορισμό".

Που είπε ο Fusion ότι οι παλιές δεν είχαν αυτόν τον περιορισμό ωρέ?🤔 Απλά ανάφερε ότι έχει μια 17ρα LCD που δεν την δουλεύει στη μέγιστη ανάλυση. Άρα λογικά το fractional scaling κάνει δουλίτσα στην περίπτωση του. Όλες οι LCD/LED οθόνες, παλιές και σύγχρονες, έχουν το πρόβλημα αυτό, είναι θέμα της LCD/LED τεχνολογίας, εξού και δημιουργήθηκαν πατέντες τύπου fractional scaling για αυτές, αυτοί οι περιορισμοί δεν υπήρχαν στις παλιές CRT οθόνες (κουβάλαγαν όμως ένα μύριο άλλα προβλήματα)

Το fractional scaling ακόμα κι έτσι δεν προτείνεται γιατί κατεβάζει την ισχύ των γραφικών και δημιουργεί προβλήματα. Τα smartphones με αυτές τις απίστευτες αναλύσεις φαντάζομαι είναι αδύνατον να δουλέψουν χωρίς fractional scaling, θα χρειαζόμασταν μικροσκόπιο για να δούμε στην οθόνη τους χωρίς αυτή την πατέντα, αλλά στα pc καλύτερα να αποφεύγεται. Τραβάτε σε κάναν οφθαλμίατρο στην τελική και πάρτε ένα καλό ζευγάρι γυαλιών👓 (κάτι που πρέπει να κάνω άμεσα)

 

 

7 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Και οκ, ας μην πάμε στο ριζοσπαστικό 1:1. Αυτές οι παλιές 4:3, γιατί έπαψαν να υπάρχουν; Οκ, πάμε σε 1920x1200 με έναν καλό ρυθμό ανανέωσης, που είναι φθηνές και καλές, και κάνουμε δουλειά μας. Αλλά μια στο τόσο με πιάνει πάλι αυτή η απορία.

Οι 4:3 οθόνες είχαν δανειστεί το aspect ratio των παλιών κινηματογραφικών ταινιών του βωβού κινηματογράφου, έτσι στις πρώτες μέρες της tv ('40s-'50s) ο κόσμος μπορούσε να δει άνετα αυτές τις ταινίες στην tv του. Το aspect ratio των κινηματογραφικών ταινιών έγινε σύντομα πολύ πιο wide αλλά οι τηλεοράσεις και οι οθόνες των pc (CRT και οι πρώτες LCD) συνέχισαν να χρησιμοποιούν οθόνες σε 4:3 ratio. Αυτό όμως δεν μπορούσε να συνεχιστεί για πολύ για καθαρά πρακτικούς λόγους και εν τέλει για λόγους φυσιολογίας της ανθρώπινης όρασης (ο άνθρωπος διαθέτει ευρυγώνιο οπτικό πεδίο).

Και μετά από όλη αυτή την τεράστια τεχνολογική διαδρομή και την κυκλοφορία των εντυπωσιακών ultra-wide οθονών, ο πλανήτης έχει γεμίσει από δισεκατομμύρια φωτογραφίες και βίντεο τραβηγμένα σε...portrait mode από  τα smartphones των -κυριολεκτικά- αμέτρητων ανίδεων (και τώρα τελευταία και από διάφορες εταιρείες).

Η εξέλιξη της τεχνολογίας απ'ότι φαίνεται συμβαδίζει με την εξέλιξη της ανθρώπινης βλακείας...😌

 

image.thumb.png.a6597478b3f0f588cd0c6025be39833b.png

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κύριε νιαγάρα μου, τις φοβάμαι αυτές τις υπερευρυγώνιες. Σίγουρα θα μου σπάσουν τα άλατα στο σβέρκο, αυτό είναι θετικό. Και σίγουρα θα είναι άλλη φάση να χάνεσαι μέσα σε κανα κόκπιτ.

 

Αλλά εγώ όλο νιώθω ότι ξεμένω από κάθετο χώρο στις δουλειές. Έχεις μια ορχήστρα, είναι 24 πεντάγραμμα τουλάχιστον. Ή θα δουλεύεις σε ανάλυση 4κ αλλά σε σεβαστο μέγεθος, να γλιτώσεις το ματογυάλι του ωρολογοποιού, και θα βλέπεις οριζόντια τρεις τέσσερις σελίδες, (ή ελευθερα όλη τη σύνθεση σε πάπυρο, μακρυνάρι μέχρι τέλους), ή θα δουλεύεις όπως σε μια κανονική σελίδα A3 π.χ. με 24 πεντάγραμμα, πορτρέτο.

 

Να έχω την οθόνη 3x1920x1080 στην ουσία, δε με βοηθάει, για το συγκεκριμένο σκοπό. Ωραίες είναι, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τη χρησιμότητα, πέραν του να τις χρησιμοποιήσω σαν 3 συμβατικές οθόνες, γλιτώνοντας το bezel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Να έχω την οθόνη 3x1920x1080 στην ουσία, δε με βοηθάει, για το συγκεκριμένο σκοπό. Ωραίες είναι, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τη χρησιμότητα, πέραν του να τις χρησιμοποιήσω σαν 3 συμβατικές οθόνες, γλιτώνοντας το bezel.

Oι περισσότερες -αν όχι όλες- ultrawide screens δεν είναι 3x1920x1080 (5760x1080), συνήθως παίζουν σε ανάλυση 5120x1440, είναι δε curved για καλύτερη θέαση από όλες τις γωνίες. Από την εμπειρία μου με 3-screen setups τα τελευταία 13 χρόνια, η "ιδανική" κάθετη ανάλυση είναι στα 1200p και λίγο πιο πάνω.

Αυτή τη στιγμή το setup μου έχει 4 οθόνες, τρεις 22ρες κάτω και μία 29ρα πάνω, και το pc είναι σεταρισμένο ώστε να "βλέπει" δύο οθόνες, μία ultrawide στα 5760x1080 και μία στα  2560x1080. Λόγω χώρου και βάσης δεν μπορώ να αντικαταστήσω τις 22ρες οθόνες με άλλες σε ανάλυση 1920x1200. Αλλά νταξ, μια χαρά είμαι κι έτσι.😎

Δεν θα έλεγα όχι πάντως σε μία ultrawide σαν την Samsung Odyssey Neo G9 στα 5120x1440, αλλά προς το παρόν παραείναι ακριβή (€1,300+).

 

image.thumb.jpeg.06ef1469925b9377dddb27480f4f6662.jpeg

 

image.thumb.jpeg.d19cdfbccd09e2bf25fa9f3fb8f7d16d.jpeg

 

image.thumb.jpeg.b15be0b0b83ca15f11e4f3951ef9ea1a.jpeg

 

image.thumb.jpeg.73074b3ea524a04d630c56a81b4cc915.jpeg

 

image.png.e171b16c60b52e1125cb7fa7610af57e.png

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Που είπε ο Fusion ότι οι παλιές δεν είχαν αυτόν τον περιορισμό ωρέ?🤔

Σωστά, δεν το είπε. Αμάν ρε Φιούζιον, τι θα γίνει με 'σένα και την απροσεξία μου;

 

13 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Δεν θα έλεγα όχι πάντως σε μία ultrawide σαν την Samsung Odyssey Neo G9 στα 5120x1440, αλλά προς το παρόν παραείναι ακριβή (€1,300+).

 

Δεν θα βλέπεις τίποτε (από κείμενα εννοούμε). Είσαι μία χαρά όπως είσαι, αν δεν έχεις όραση αετού.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα

Την  οθόνη την χρειάζομαι για μίξεις σε πολυκάναλα το μέγεθος των οποίων μπορεί να είναι από 25 έως και 70 tracks. Χρειάζομαι απλά κάτι για να μπορώ να έχω μια πιο ξεκούραστη είκονα του mixer .

Eυχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, trolley είπε

Προς τον OP: Αυτά που έγραψα, μην σε μπερδέψουν, είναι για advanced χασομέρηδες σαν εμένα. Εσύ μείνε σε όσα γράψανε τα άλλα παιδιά, είναι αρκετά για να αγοράσεις κάτι σωστό.

 

🙂

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου