Προς το περιεχόμενο

Noiz Jam- Ερχόμαστε (οσονούπω)


Terry RoscoeBeck5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

B3mk2_a.jpg

 

Ωραίο έπιπλο, το σεμεδάκι που είναι assούμε?

 

Ερώτηση υψηλής κρίσεως...

 

Τα κάτω πληκτρα για να τα παίξεις πρέπει να είσαι ξυπόλυτος με "ενεργειακή" πατούσα assούμε?

 

(ήρεμα ρωτάω)

8 ώρες πριν, cos_dr είπε

και μην ξεχνιόμαστε.

 

image.jpeg.bc83d27bd4e4fcc501940ca40bad3902.jpegγιατί πεινασμένος πληκτράς και αρκούδι, ροκιές δεν παίζει🤣

 

Βρε!

 

ΠΑΛΙ δίαιτα κάνεις?

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Έχει καλούς ήχους Hammond το Triton

Και το MODX έχει, και καλύτερους, τι να λέει? Αν παίξω μ'αυτό για κάνα τέταρτο όπως παίζω στο βίντεο, θα πάει για service πλήκτρων την ίδια μέρα.😆 Αν παίζεις με Hammond για μεγάλο χρονικό διάστημα (εγώ έπαιζα από το 2015 ως και τον φετινό Μάιο που το πούλησα) δεν ξαναπλησιάζεις synth για Hammond duties, απλά δεν μπορείς να παίξεις πια, και δεν σου κάνει και κέφι να προσπαθήσεις να παίξεις. Είναι όπως όταν κάποιος πιανίστας προσπαθεί να παίξει πιάνο σε ένα synth με synth action keybed, σύντομα σπάει τα νεύρα του και το παρατάει.

 

 

27 λεπτά πριν, Freedom είπε

Ωραίο έπιπλο, το σεμεδάκι που είναι assούμε?

Ωραιότατο. Την τελευταία φορά που το είδα σε κάποιο net store κόστιζε περίπου €24Κ.😎 Με κάθε αγορά έδιναν δώρο και 10 χειροποίητα σεμεδάκια.

  • Χαχα 3

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Το sustain τμημα της νοτας των organs ειναι ουσιαστικα σχεδον εντελως σταθερο. Αυτο επιτρεπει στο old school sampling να εφαρμοσει με μεγαλη επιτυχια τις looping τεχνικες, και συνεπως τα παλια sample based μηχανηματα εχουν πολυ καλα οργανα, και το emu θυμαμαι εβγαζε ηχους που εστεκαν θαυμασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, manosx είπε

   Το sustain τμημα της νοτας των organs ειναι ουσιαστικα σχεδον εντελως σταθερο. Αυτο επιτρεπει στο old school sampling να εφαρμοσει με μεγαλη επιτυχια τις looping τεχνικες, και συνεπως τα παλια sample based μηχανηματα εχουν πολυ καλα οργανα, και το emu θυμαμαι εβγαζε ηχους που εστεκαν θαυμασια.

Ναι ρε, πολύ καλούς Hammond ήχους βρίσκεις σε όλα τα σύγχρονα rompler synths καθώς και σε παλιότερα μοντέλα και samplers. Θυμάμαι είχα πάθει πλάκα με τους Hammond ήχους ενός Korg X5D, synth του 1995. To είχα δανειστεί τότε για λίγο καιρό και μου άρεσε πάρα πολύ, ιδιαίτερα οι Hammond ήχοι και το Leslie εφέ που είχε. Όλοι αυτοί οι ήχοι όμως δεν είναι για σοβαρό Hammond παίξιμο, είναι "στατικοί", δεν υπάρχουν drawbars για real time αλλαγή της χροιάς, δεν υπάρχει waterfal πληκτρολόγιο, δεν υπάρχει percussion, δεν, δεν, δεν.😛 Αυτοί οι ήχοι είναι καλοί για πλάτες και 2-3 ελαφρά περασματάκια, αν θες να παίξεις σοβαρά πχ Deep Purple με την μπάντα σου, ένα Hammond ή κάποιο Hammond clone είναι μονόδρομος. Και όταν πιάσεις Hammond και συνηθίσεις, δεν ξαναπάς πίσω σε κανένα synth, όσο γαμάτους Hammond ήχους και αν έχει.

Ρίξε ένα μάτι στις παρακάτω φωτός, μ'αυτό το σετάκι έπαιζα lives.😘💖🤘 Ξέρεις οποιοδήποτε synth που να μπορεί να το αντικαταστήσει? Δεν υπάρχει, το αμέσως επόμενο βήμα είναι ένα console organ σαν το παραπάνω B3. 

 

image.thumb.png.606c4a72061ffb435d54217fb84e1d6b.png

 

image.thumb.png.af121698bba9b70baf0915142bc4afa3.png

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Και το MODX έχει, και καλύτερους, τι να λέει? Αν παίξω μ'αυτό για κάνα τέταρτο όπως παίζω στο βίντεο, θα πάει για service πλήκτρων την ίδια μέρα.😆 Αν παίζεις με Hammond για μεγάλο χρονικό διάστημα (εγώ έπαιζα από το 2015 ως και τον φετινό Μάιο που το πούλησα) δεν ξαναπλησιάζεις synth για Hammond duties, απλά δεν μπορείς να παίξεις πια, και δεν σου κάνει και κέφι να προσπαθήσεις να παίξεις. Είναι όπως όταν κάποιος πιανίστας προσπαθεί να παίξει πιάνο σε ένα synth με synth action keybed, σύντομα σπάει τα νεύρα του και το παρατάει.

 

 

Ωραιότατο. Την τελευταία φορά που το είδα σε κάποιο net store κόστιζε περίπου €24Κ.😎 Με κάθε αγορά έδιναν δώρο και 10 χειροποίητα σεμεδάκια.

Το modx μπορεί νσ έχει και καλύτερους, θα κάνουμε τη δουλειά με το triton, μην το χαλάς κιόλας, το triton έχει τα χρόνια τους αλλα εγώ θα αφήσω να παίξει οποίος το προσέχει. Δεν είναι ανάγκη να κοπανάνε γιατί πεινάμε ρε παιδιά, που να πάρω άλλο. 

 Γι αυτό με προσοχή. Και τις κιθάρες και πιατινια, πένες, μπαγκέτες καλώδια, θύρες, knobs, sliders, μέχρι κσι τις πρίζες του στούντιο πως τις τραβάτε γιατί 40% όλα πάνω πήγαν και ο πληθωρισμός καλπάζει 😃😃😃

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Waterfall ειναι οπως ειπες με το πιανο, αυτος που ειναι hammondακιας δεν του αρκει ο ηχος.

 

 Ειναι αλλη αισθηση, μπισταγα εκει κατι nord σε φαση organ και γουσταρα τρελα, αλλα δεν ειμαι και κανας φανατικλας του hammond για να μπω σε μπριζα τετοια, οποιος ομως ειναι παει εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

Waterfall ειναι οπως ειπες με το πιανο, αυτος που ειναι hammondακιας δεν του αρκει ο ηχος.

 

 Ειναι αλλη αισθηση, μπισταγα εκει κατι nord σε φαση organ και γουσταρα τρελα, αλλα δεν ειμαι και κανας φανατικλας του hammond για να μπω σε μπριζα τετοια, οποιος ομως ειναι παει εκει.

τη δουλειά με το triton θα την κάνουμε, μια συνάντηση θα κάνουμε, έχει ήχους, έχει και aftertouch😋

 

 Και να παίζουμε απαλά σαν αυτόν και μια χαρά θα είναι.

 

 

 

 μην το σπάσουμε και πάω στο μάστορα και δεν έχω και μου πει και που δεν έχεις τι θα γίνει, εγώ δεν θα πληρωθώ ρε αδελφέ για την επισκευή να φάω και εγώ?🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου