Προς το περιεχόμενο

The cheapest MIDI home-studio of 1988


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα βίντεο πολύ ωραίο και νοσταλγικό

 

 

 

 που θα βγάλει for sure συναίσθημα νοσταλγίας, θα φέρει αναμνήσεις και θα συγκινήσει όποιον κάνει τον κόπο να το δει όλο και πιστεύω του αξίζει.

  • Like 6

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Cubase στον Atari, Program changes, Midi Daisychain, master recording σε κασετα, α ρε cos...

 

 

 

 Παντως, ποσο ανωτερα ειμαστε τωρα, καμια συγκριση, αυτα που πληρωνες τοτε χρυσαφι, τωρα τα κατεβαζεις δωρεαν σε freeware, φοβερη η εξελιξη της τεχνολογιας.

 

 

 

 

 

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

Παντως, ποσο ανωτερα ειμαστε τωρα, καμια συγκριση, αυτα που πληρωνες τοτε χρυσαφι, τωρα τα κατεβαζεις δωρεαν σε freeware, φοβερη η εξελιξη της τεχνολογιας.

Σαφώς απλά τότε γινόμασταν πιο ευρηματικοί και προσπαθούσαμε περισσότερο για να βγάλουμε κάτι προς όφελος της εμπειρίας μας.

 Κάτι που το λένε συνέχεια ακόμα  και επαγγελματίες παλιοί producers και έχει ειπωθεί και στο noiz πολλές φορές.

 Αλλά και κάτι στο οποίο μπορεί και κάποιοι να μην συμφωνούν.

 Εγώ θεωρώ τα χρόνια αυτά πολύτιμα, γουστάρω να βλέπω τέτοια βίντεο που μου μετριάζουν τις τύψεις που δεν κράτησα τον εξοπλισμό😀 και με ταξιδεύουν πίσω στο χρόνο σε ωραίες, ζεστές μουσικές αναμνήσεις που μάλιστα χωρίς το διαδίκτυο τότε, δεν μοιραζόσουν την εμπειρία με τόσο κόσμο, αλλά με ελάχιστους φίλους και τους συντάκτες των περιοδικών της εποχής που έγραφαν για αυτά. ❤️

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν ρε Κωστή, με έσκισες...

 

1040ST με το έγχρωμο μονιτορ το 1987 εδώ...προφανώς δεν ήξερα ουτε τι ηταν το midi ούτε το cubase αλλά και πάλι...

 

Περασμένα μεγαλεία...

  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Σαφώς απλά τότε γινόμασταν πιο ευρηματικοί και προσπαθούσαμε περισσότερο για να βγάλουμε κάτι προς όφελος της εμπειρίας μας.

 

Τρίχες Κατσαρες.

Μια ταλαιπωρία σκέτη ήταν και πολλές φορές κακοηχη

 

  • Λυπάμαι 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Freedom είπε

Αμαν ρε Κωστή, με έσκισες...

 

1040ST με το έγχρωμο μονιτορ το 1987 εδώ...προφανώς δεν ήξερα ουτε τι ηταν το midi ούτε το cubase αλλά και πάλι...

 

Περασμένα μεγαλεία...

εγώ τα χρησιμοποίησα, και τον ST και την AMIGA μου και προγράμματά τους σε ταπεινή διάταξη home studio με master keyboard😀 ένα PSR 500 και ηχοσύστημα ένα sony compact που ακουγόταν σούπερ😀, δεν θυμάμαι πιο ήταν,τι flat και παπαριές😀 έγραφα σε κασέτες, είχα βάλει και κάποιες εγγραφές που ήμουν 14 χρονών σε ένα topic που μάλιστα φίλος τις διέσωσε. Δεν υπάρχει φωτογραφικό υλικό και ήχος από τότε, έχουν χαθεί-καταστραφεί🤣

 

 Κάποια στιγμή στο παρελθόν έχω κάνει μια συλλογή από emulators και προγράμματα και ήθελα κάποια στιγμή να στήσω το octamed στην UAE και να φτιάξω καμιά παρουσίαση αλλά έχει τόσο πολύ και πραγματικά θεσπέσιο  υλικό στο διαδίκτυο που δεν μπαίνω στον κόπο. 😀

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cos_dr μπράβο Κωστή...

 

13 ήμουν, δεν είχα ξεκινησει να ασχολουμαι με την μουσική οπότε, Flight Simulator WWI (αν θυμαμαι καλα), Time Bandit και τα πρωτα βημματα προγραμματισμου...

 

 

  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Τρίχες Κατσαρες.

Μια ταλαιπωρία σκέτη ήταν και πολλές φορές κακοηχη

 

😭

 Εμένα με ωφέλησε και με βοήθησε στην κατανόηση και εφαρμογή για εξοπλισμό και προγραμμάτων του σήμερα και για τα μετέπειτα workstations ιδιαίτερα για τα στυλ  μουσικής της αρεσκείας μας ιδιαίτερα στο όργανό μου, τα πλήκτρα δηλαδή αλλά και το sampling και sound editing.

 

 Εγώ δεν ταλαιπωρήθηκα ποτέ από αυτά, αντιθέτως ΠΑΘΙΑΣΤΗΚΑ.

 Βέβαια σίγουρα δεν θα δούλεψε σε όλους έτσι τότε.

 

Αποτελεί πολύτιμο μέρος των απαράμιλλων 😀 δυνατοτήτων μου προγραμματισμού και παιξίματος και της μουσικής μου εν γένει απόδοσης η εποχή αυτή και ο εξοπλισμός αυτός γι αυτό προσωπικά συγκινούμαι και θα το γιορτάσω με έναν καφέ από το coffee island, πάω να πάρω  χαχαχαχαχαχαχχα🤣

3 λεπτά πριν, Freedom είπε

@cos_dr μπράβο Κωστή...

 

13 ήμουν, δεν είχα ξεκινησει να ασχολουμαι με την μουσική οπότε, Flight Simulator WWI (αν θυμαμαι καλα), Time Bandit και τα πρωτα βημματα προγραμματισμου...

 

 

εγώ άρχισα από τα 7 με πιάνο και θα γινόμουν σπουδαίος, είχα και έχω μεγάλο ταλέντο αλλά καλύτερα γιατί η ζωή είναι μικρή και μπορείς να την ευχαριστηθείς με μικρότερο κόπο, έχει και η μετριότητα γοητεία🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η ευρηματικοτητα του ΣΗΜΕΡΑ, που οποτε κατσω στο PC βγαζω και εναν ηχο που ΞΕΣΚΙΖΕΙ ( for me that is), δεν συγκρινεται με την ευρηματικοτητα του ΤΟΤΕ, που επεφτε ολη στο απλα να ΔΟΥΛΕΨΕΙ το συστημα 😆

 

 Κανεις μια ΤΣΑΚ σημερα, και φορτωνει η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΑΡΑ των giga. Τοτε για να φορτωσει λιγα MB το σαμπλερ ελεγες ΑΜΑΝ 😆

 

 Κανεις μια ΤΣΑΚ σημερα, και το ενα synth γινεται δυο, και τα δυο τεσσερα, και τα τεσσερα οκτω, και κανεις οτι layer και οτι ενορχηστρωση θες, τοτε θα ελεγες ΑΜΑΝ η τσεπη μου 😆

 

 Κανω μια ΤΣΑΚ σημερα, και συνδεω κιθαρες, μπασα, πληκτρα οτιναναι, και γραφω audio και οτι μου κατεβει, και οσα καναλια γουσταρω, και τους αλλαζω τα φωτα στα εφε και στα δυναμικα, ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ τοτε, ακομα και στο στουντιο πιο παιδεμα ηταν, ΠΟΛΥ πιο παιδεμα, τωρα το κανεις ανετα, και αμα κανεις και καμια μαλακια πατας το αγιο UNDO, και τελειωσε.

 

 Μακαρι να ειχα το συστημα που εχω τωρα και τοτε, ακομα και απο το τοτε στουντιο το προτιμω, καλα, για τη home φαση δεν το συζηταω, σα να παιζει Μικτη Κοσμου με τα τσικο των Κατω Πετραλωνων ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, manosx είπε

 Κανεις μια ΤΣΑΚ σημερα, και φορτωνει η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΑΡΑ των giga.

 

 Κανεις μια ΤΣΑΚ σημερα, και το ενα synth γινεται δυο...

 

 Κανω μια ΤΣΑΚ σημερα, και συνδεω κιθαρες, μπασα, πληκτρα οτιναναι...

 

Ποιός είσαι ωρε Μάνο?

 

Ο Τσάκατσούκας assούμε? 🤩

 

(καλά τα λες)

  • Χαχα 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου