Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ακουστικά


dish-jockey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν υπάρχουν μαγαζιά που μπορείς να δοκιμάσεις ακουστικά εκτός από αυτά που φοράνε στο λεωφορείο οι 16ρηδες

  • Like 1
  • Λυπάμαι 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MGs είπε

Κώστα,θα στο πώ με δικά σου λόγια.Παρε την κάρτα και πήγαινε σε ένα μαγαζί,σκάσε 2 χαστούκια στον πωλητή και πες του,σύνδεσε την γιατί θέλω ακουστικά.

Ξέρεις εσύ,με ωραίο τρόπο.

Μετά βάζε βγάζε και όταν αποφασίσεις πάς ταμείο,πιάνεις απο τον γιακά τον ταμία,τον σηκώνεις στον αέρα και τον ταρακουνάς μέχρι να του φύγουν τα ψιλά απο τις τσέπες,με χαμόγελο πάντα,πετάς ένα 50ευρώ και του λές,τα ρέστα μοιραστείτε τα και φεύγεις.

από εκεί που θέλω να τα πάρω έχουν τα 770 και τα 990 διαθέσιμα σε εκδόσεις 80 ή 250 οhm.

 Θα πάρω τα 80 και άμα χαλάσει η lexicon lambda και πάρω την steinberg ur22 MKII βλέπουμε.

 

 Για παραπάνω εξοπλισμό δεν πάω γιατί δεν έχει νόημα και όποτε έχω γράψει κάτι σοβαρό στη ζωή μου είτε για δουλειά είτε για demo έχουμε πάει studio και τα παιδιά που θα συνεργαστώ έχουν πολύ καλύτερο στούντιο, εγώ θα τους στέλνω κάποια πράγματα και μπορεί να γράψω φωνητικά με κανα τραγουδιστή/στρια για πρόβα όπως γινόταν και στο παρελθόν και θα είμαι καλυμμένος.

 

 Εγώ το βλέπω όπως τα λέτε να πάρω τα 80 γιατί τα 250 σε κάθε περίπτωση είναι υπερβολή και δεν θέλω να παρεμβάλλεται τίποτα στην κάρτα ήχου, δεν μπορώ τις συνδέσεις. Μου τη βαράνε. Τα έχω όλα όπως τα θέλω και το μόνο που με χαλάει αυτή τη στιγμή είναι πως τα έφτυσαν τα ΑΚG και με εκνευρίζουν. 😡

βλέπω πως και για την steinberg πάνω από 80ohm δεν έχει νόημα, οπότε το βλέπω για 80.

 

 Δεν θέλω να σκάσω ένα σωρό λεφτά γιατί έρχεται μεγαλύτερη πείνα🤣 θα έπαιρνα και τα 240 αλλά λέω να δώσω την ευκαιρία στα beyerdynamic γιατί και από τα δικά σας λεγόμενα βλέπω πως σίγουρα δεν θα το μετανιώσω, θα μείνω έστω και τυπικά στη χειρότερη ικανοποιημένος και θα κάνω αυτό που χρειάζομαι.

  • Like 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

τώρα ποιά έχεις?

Tα ΑΚG 141 studio MKII τα οποία τα έφτυσαν γιατί τριζουν σε χαμηλές όπως είπα και μου τη σπάνε, ήμουν όμως ευχαριστημένος. Βασικά τα χάλασα όταν πρωτοπήρα το V-Synth και δεν είχα κάνει καλές ρυθμίσεις στην κάρτα ήχου και είναι πολύ επιθετικό ιδιαίτερα άμα το πειράζεις και το μάθαινα, ιδιαίτερα στις μεσαίες και μέσες και τα ζόρισα, τα επόμενα θα τα προσέξω, τώρα έχω φτιάξει τις εντάσεις του με την κάρτα πια, αλλά από τότε που τα ζόρισα άρχισαν να τα παίζουν.

 

 Το δεύτερο ζευγάρι που πήρα πρόσφατα για monitoring γιατί το βρήκα φθηνά και το πήρα, μου τη βάρεσε που μου ήρθε στο κινητό η ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ 😀 είναι τα Presonus HD9. Δεν θα είχα πρόβλημα να μιξάρω και με αυτά, αλλά τα AKG για μίξη, το καταλαβαίνω ξεκάθαρα ακόμα και εγώ πως είναι πιο κατάλληλα λόγω του τύπου τους.

 

 Σε στουντιο στο παρελθόν και σε φίλους έχω δοκιμάσει αρκετά ακουστικά.

 

 Τα beyerdynamic δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ αυτά και λέω να τους δώσω μια ευκαιρία σύμφωνα με αυτά που γράφονται, αμφιταλαντεύουμαι στα 770 και 990 και όπως λέτε και εσείς για μίξη και μάστερινκ αλλά και με την δική μου μικρή εμπειρία και ότι γράφεται στο διαδίκτυο μάλλον τα 990 τα ημιανοιχτά είναι για εμένα και όπως φαίνεται τώρα τα 80ohm.

 
 Γι αυτό ήθελα τη βοήθειά σας για να το ξεκαθαρίσω μέσα μου και επι της ευκαιρίας του topic το έβαλα και όπως φαίνεται θα πάρω τα 990 και όταν τα πάρω θα σας πω. Δεν θέλω να το ψάξω και πολύ και να συγκρίνω. Δεν μπορώ να βάζω άλλα άγχη στη ζωή μου, έχω κατασταλάξει, ξέρω τι θέλω να κάνω, προσαρμόζομαι, έχω καλά αυτιά, αυτά ωραία φαίνονται, τα 990 στα 80Ohm.

 

 Ας το συζητήσουμε και άλλο βέβαια, βοηθήστε με να κάνω καλή επιλογή για να χαρώ τα επόμενα 10 χρόνια και θα τα τα προσέχω πολύ τώρα ιδιαίτερα που έχω κάνει τις ρυθμίσεις μου και έχω καταλήξει στα VST μου και στις συνδυαστικές εγγραφές με τα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ μου, το μόνο που μένει είναι να τα πάρω για να αντικαταστήσω τα "καμμένα", να τα δώσω σε κανα φίλο ή στον μικρό να τα αποτελειώσει. Παραδόξως κάτι gaming που του πήρα πέρσι, ζουν ακόμα γιατί έχει καταστρέψει/ καθίσει πάνω σε 3 ζευγάρια. Αρχίζουν να ωριμάζουν με τους φίλους του και δεν ουρλιάζουν από τα μικρόφωνα όταν παίζουν για να τα διαλύουν και να κουφαίνονται. Τώρα ακούει και προσέχει τις εντάσεις. Πως ούρλιαζαν έτσι. Έπαιζα και εγώ μαζί του και τον έκανα mute, τους έλεγα θα μου διαλύσετε τα ακουστικά ρε, ΣΚΑΣΤΕ!!! 🤣 Και εμείς έτσι κάναμε? χαχαχαχαχαχαχχαχχα🤣

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις τα 141 είσαι μαθημένος στον ήχο akg.

η διαφορά με τα 141 είναι ότι είναι supra ear (δηλαδή πιέζουν το αυτί) και όχι over ear (που το περικλείουν).

Επειδή λοιπόν τα γνωρίζεις θα πας στα 240 (εγώ πριν 45 χρόνια ξεκίνησα με τα 140 και μετά πήγα στα 240, ανάλογο βήμα).

Τα 240 είναι φτηνά και προσιτά και δεν θα σε τσούξουν.

Ακόμα καλύτερα στα 701.

Τα beyer είναι πιό αναλυτικά και ξερά.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

τι μου λες ρε συ. Που ζεις? 😀 Δεν βλέπεις τι γίνεται έξω😀

 Άμα τα έχουν ανοιγμένα και τα δυο θα μου τα δώσουν. Με τα Ε4.5 ήμουν τυχερός, τα είχαν εκεί που πήγα.

 Για τα άλλα δεν ξέρω. Αμα ξέρεις πουθενά που τα έχουν και τα δύο  τα συγκεκριμένα  ανοιχτά και δίνουν να τα δοκιμάσω πες μου να πάω😀

 

 

33 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν υπάρχουν μαγαζιά που μπορείς να δοκιμάσεις ακουστικά εκτός από αυτά που φοράνε στο λεωφορείο οι 16ρηδες

 

Δίκιο έχετε ρε παιδιά.

Εγώ θυμάμαι κάποτε που πήγαινα στο Media Markt, και τα είχαν όλα έξω και τα δοκίμαζες.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, cos_dr είπε

άμα χαλάσει η lexicon lambda και πάρω την steinberg ur22 MKII βλέπουμε.

 

Δεν θα πάρεις αυτήν, κρίμα είναι, να πάρεις κάτι καλύτερο βρε Κώστα (άσχετα με την ενίσχυση ακουστικών).

 

34 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εγώ το βλέπω όπως τα λέτε να πάρω τα 80 γιατί τα 250 σε κάθε περίπτωση είναι υπερβολή και δεν θέλω να παρεμβάλλεται τίποτα στην κάρτα ήχου, δεν μπορώ τις συνδέσεις. Μου τη βαράνε.

 

Τα 32 είναι για κάτι τηλέφωνα και ipad και π@π@ριές Γιωργίτσα.

Τα 250 πιστεύω ότι θα σε καλύψουν μια χαρά, αλλά τα 80 είναι σίγουρα πιο all around.

Να μου έλεγες 600 να σε ρωτήσω τι εξωτερική ενίσχυση έχεις.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν υπάρχουν μαγαζιά που μπορείς να δοκιμάσεις ακουστικά εκτός από αυτά που φοράνε στο λεωφορείο οι 16ρηδες

Δεν γινετε να τα ακούσει κάποιος στο youtube?

Ετσι δέν βγάζουμε γνώμη για τα περισσότερα σήμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

 

Δίκιο έχετε ρε παιδιά.

Εγώ θυμάμαι κάποτε που πήγαινα στο Media Markt, και τα είχαν όλα έξω και τα δοκίμαζες.

 

γι αυτά μας είπαν γειάααα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Με την steinberg χρειάζεται προσοχή στα ohms, γιατί νομίζω ότι έχει αδύναμο headphone amp.

 

6 ώρες πριν, dimsonic είπε

250 Ω ειναι πολλα για την καρτα σου

 

Συμφωνω.

Με steinberg  UR44 και ακουστικα Beyer Dynamic DT 770 Pro 80 Ohms (υπαρχουν σε 250, 80 καιι 32). πρεπει να εχω την ενταση στο 75% για να πω οτι ακουω καπως δυνατα. Για στουντιο χρηση μιλαω.
Δεν ξερω αν υπαρχει απεξω μεγαλη ενταση (πχ απο τα PA ηχεια), θα μπορει να ακουει καθαρα.
Στα 250 δεν νομιζω να εχει τυχη. Θελει εξωτερικο προενισχυτη ακουστικων.
Στα 32αρια δεν μου αρεσε τοσο ο ηχος και επελεξα 80.
 

ΥΓ τα AKG δεν τα συμπαθησα ποτε. Πολυ ντενεκες. Καθολου ψυχα στα μεσαια (που χρειαζεται ενας κιθαριστας, ενω σε καποιον αλλο μπορει να του αρεσαν) και ψηλες που τρυπανε.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου