Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ακουστικά


dish-jockey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

@cos_dr η διαφορά σε 770 και 990 είναι ότι τα 990 είναι open-back, που είναι σαν να χεις μικρά ηχεία στα αυτιά σου. Αυτό σημαίνει ότι αυτό που ακούς βγαίνει προς τα έξω, και ακούς τι γίνεται γύρω σου, οπότε δεν είναι καλή επιλογή για θορυβώδες περιβάλλον ή αν έχεις άτομα γύρω σου.

 

Εν ολίγοις, τα open back είναι τέλεια λύση για ήσυχους στουντιακούς χώρους που είσαι μόνος σου, όπου δεν ενοχλείς και δεν ενοχλείσαι.

 

Επίσης σιγουρέψου ότι μπορείς να "τρέξεις" τα 250 Ohm.

ήσυχος θα είμαι διότι είναι home studio που δεν ενοχλώ.

 

 Θέλω τα καταλληλότερα γι αυτό που θέλω να κάνω, μόνο mixing και mastering σπιτικό με keyboards και VST και την κιθάρα στην κάρτα μέσα με το Guitar Rig κλπ.

 

 Γι την lexicon lambda που έχω  και για π.χ. μια steinberg UR 22 MKII  που θα είναι η επόμενη λογικά αν ψοφήσει η lambda πόσα Ohm να διαλέξω αφού ξεκαθαρίσουμε ποια από τα δυο να πάρω? ε? χαχαχαχαχχαχα😀

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cos_dr είπε

 Θέλω τα καταλληλότερα γι αυτό που θέλω να κάνω, μόνο mixing και mastering σπιτικό με keyboards και VST και την κιθάρα στην κάρτα μέσα με το Guitar Rig κλπ.

 

 

 

Δεν έχει σημασία που δεν είναι για την Lamda.

Από εκεί και πέρα, εγώ θα προτιμούσα semi-open αν ήθελα να γράψω και φωνή, μήπως και περνάει ο ήχος από τα ακουστικά στο μικρόφωνο.

 

Με την steinberg χρειάζεται προσοχή στα ohms, γιατί νομίζω ότι έχει αδύναμο headphone amp.

 

Δες από το 15:30 και μετά ....

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cos_dr
Γενικά τα audio interfaces δεν δίνουν specs για τα headphone amps οπότε είναι λίγο δύσκολο να ξέρεις 100% τι παίζει.

 

Από την άλλη απ'όσο ξέρω και όσο έχω ψάξει, με μικρές εξαιρέσεις, γενικότερα τα audio interfaces δεν τα πάνε καλά με υψηλές αντιστάσεις σε ακουστικά (Ohms), κυρίως γιατί δουλεύουν μέσω USB και δεν δίνουν αρκετό ρεύμα, μάλλον. Το αποτέλεσμα είναι πολύ (μα πολύ) μικρή ένταση στα ακουστικά. Ειδικά στα open back δεν θα ακούς τίποτα.

 

Έβλεπα πριν λίγο το βίδεο που μόλις ανέβασε ο φούσιος, και θα έστελνα screenshot. Η steinberg σίγουρα δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει.

 

Η λύση είναι headphone amplifier προφανώς, αλλά και ο amplifier πρέπει να είναι κάπως συγκεκριμένος σχετικά με τα Ohms των ακουστικών που θα κουμπώσεις πάνω, για να μη ζορίζεται και αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

@cos_dr
Γενικά τα audio interfaces δεν δίνουν specs για τα headphone amps οπότε είναι λίγο δύσκολο να ξέρεις 100% τι παίζει.

 

Από την άλλη απ'όσο ξέρω και όσο έχω ψάξει, με μικρές εξαιρέσεις, γενικότερα τα audio interfaces δεν τα πάνε καλά με υψηλές αντιστάσεις σε ακουστικά (Ohms), κυρίως γιατί δουλεύουν μέσω USB και δεν δίνουν αρκετό ρεύμα, μάλλον. Το αποτέλεσμα είναι πολύ (μα πολύ) μικρή ένταση στα ακουστικά. Ειδικά στα open back δεν θα ακούς τίποτα.

 

Έβλεπα πριν λίγο το βίδεο που μόλις ανέβασε ο φούσιος, και θα έστελνα screenshot. Η steinberg σίγουρα δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει.

 

Η λύση είναι headphone amplifier προφανώς, αλλά και ο amplifier πρέπει να είναι κάπως συγκεκριμένος σχετικά με τα Ohms των ακουστικών που θα κουμπώσεις πάνω, για να μη ζορίζεται και αυτός.

νομίζω πως συμφωνώ μαζί σου, να πάω στα 80ohm? 

 πείτε μου ακριβώς τι να πάρω, βοηθήστε με, δεν θέλω διαπιστώσεις ή δικαιολόγηση χωρίς συγκεκριμένη πρόταση αυτή τη στιγμή 😀

 

 Παράδειγμα, πείτε:

 Κώστα, πάρε τα DT 990 στα 80Ohm για mixing και mastering που θέλεις στο home studio σου, για την κάρτα που έχεις ή για αυτή που είπες πως θες να πάρεις μετά. 😀

 

 Για να πάω να τα πάρω. Ακούω. Please, be specific!😀

44 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

 

Δεν έχει σημασία που δεν είναι για την Lamda.

Από εκεί και πέρα, εγώ θα προτιμούσα semi-open αν ήθελα να γράψω και φωνή, μήπως και περνάει ο ήχος από τα ακουστικά στο μικρόφωνο.

 

Με την steinberg χρειάζεται προσοχή στα ohms, γιατί νομίζω ότι έχει αδύναμο headphone amp.

 

Δες από το 15:30 και μετά ....

 

 

δεν θέλω έτσι, ξέρω και τα έχω διαβάσει και δει τα άπαντα γενικώς 48 χρόνια τώρα.

 Ρωτάω εδώ τι θα παίρνατε συγκεκριμένα, σας εμπιστεύομαι, δεν θέλω να μου το αναλύσετε. 😀

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Ρωτάω εδώ τι θα παίρνατε συγκεκριμένα, σας εμπιστεύομαι, δεν θέλω να μου το αναλύσετε. 😀

 

https://www.thomann.de/gr/akg_k_872.htm

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ρε fusion, το παιδι ΟΚ, τοσες φορες το εχει πει: Πειναει.

 

 Ειναι αναγκη να του προτεινεις απο πανω και τετοια ακουστικα;

 

 Δηλαδη ΟΚ, ειπαμε πειναει, αλλα εσυ ειναι αναγκη να τον προσβαλεις ετσι;

 

 Τετοια τσιγκουνικα ακουστικα ουτε οι ζητιανοι δεν τα καταδεχονται.

 

 Να μιξαρει θελει το παιδι, δε θελει να ακουσει Βερα Λαμπρου σε 32kbps mp3.

 

 Παρε δω δε Κωστα αυτα τα φτωχα πλην τιμια ακουστικα, και με τα ρεστα αγορασε και 5-6 montage να μοιρασεις στην παρεα ασουμε.

 

 

 https://www.toys4vip.com/en/luxury-toy/focal-x-tournaire/

  • Λυπάμαι 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, εντάξει. 😢

Θα ρωτήσω τα παιδιά στο μαγαζί. 

 Εδω πεινάμε, θέλω να πάρω τα σωστά beyerdynamic και με τρολαρετε ενώ είμαι ο καλύτερος μουσικός του πλανήτη Γη

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου