Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ακουστικά


dish-jockey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τα audiotechnica M40x, πολύ καλός ήχος,πολύ καλή ευκρίνεια ίσως λίγο ανεβασμένα τα μπάσα, με πολύ καλό stereo image. Ίσως χάνει λίγο ευκρίνεια στις υψηλές σε δυνατές εντάσεις. Τα μαξιλαράκια πράγματι φθείρονται εύκολα, ακόμα και στη στέκα και τα έχω 2 χρόνια. Με κουράζουν στην εφαρμογή έπειτα απο καμια ώρα συνεχούς λειτουργίας αλλά δεν έχω δοκιμάσει άλλα αντίστοιχα για να ξέρω τι γίνεται. Εαν θυμάμαι καλά όταν το έψαχνα,σε ενα review (δυστυχβς δεν μπορω να το βρω) υπήρχε ερώτηματικό στο εαν θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για dj-ing ,λόγω ευαίσθητης στέκας. Μαλλον προορίζονται για studio χρηση.

Γενικά απο ό,τι έχω καταλάβει τα ακουστικά για dj έχουν προτεραιότητα το δυνατό ήχο και την  "anti vandal" κατασκευή για να αντέχουν στις συνθήκες των club (καποιος έριξε ποτό, συνεχεις μεταφορες,βαλε βγαλε κλπ)

Κατα τα άλλα, το αισθητικό κομμάτι κατα τη γνώμη μου παίζει έστω και ένα μικρό ρόλο . Σε προδιαθέτει διαφορετικά  να δημιουργήσεις, ένας εξοπλισμός που θεωρείς καλαίσθητος παρά κάτι που το βλέπεις και λες "πως ειναι έτσι αυτή η μλκια". Δε μιλάμε να είναι το κριτήριο επιλογής βέβαια. 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ο op (το λέω ξεκάθαρα) δεν έχει ιεραρχήσει τα θέλω του. Ή μάλλον δεν έχει συνειδητοποιήσει τι θέλει και γιατί.

Ως dj θέλει θεωρητικά ακουστικά κλειστού τύπου, αν και πολλοί ακούνε με το ένα μόνο στο αυτί τους απο ο,τιδήποτε κι αν είναι αυτό.

Βασικά το ακουστικό δεν θα σε κάνει καλύτερο dj αν δεν είσαι. Ασε για το ομορφότερο.

 

Με βάση τα ανωτέρω.

Τα σκυλιά είναι τα akg. Είναι μοντέλα που θα ζούν αφού φύγει ο κάτοχος από τον μάταιο κόσμο. Εχω 5 ζευγάρια αγορασμένα το 76, το 89, το 2000, το 2004 και το 2016. Δεν παθαίνουν τίποτα.

Ποιοτικά τα 240 θα κάνουν τη δουλειά like a charm, τα 271 θα έχουν καλύτερη απομόνωση.

 

Κατα τα άλλα τα Μ50Χ είναι επίσης καλά, αν και λιγότερο αντοχής, τα DT770 πολύ καλά επίσης αν και πιό για το σπίτι, τα sony επίσης καλά αν και είναι πως λέμε Philips, eskimo, izola, bosch. 

 

Εγώ θα έπαιρνα απο τα ανωτέρο μονο akg ή τα DT770 μόνο επειδή δεν έχω κανένα beyer.

Γεια και πάλι. Ενδιαφέρομαι για dj χρήση, αλλά ταυτόχρονα να είναι κάπως όμορφα. Αρκετά έχουν πολύ άσχημο/κακό σχεδιασμό. Πχ σε άλλο τομέα, στα monitors, τα yamaha hs είναι πολύ όμορφα. Ταυτοχρόνως είναι και άλλα που δεν βλέπονται καθόλου.

3 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

Έχω τα audiotechnica M40x, πολύ καλός ήχος,πολύ καλή ευκρίνεια ίσως λίγο ανεβασμένα τα μπάσα, με πολύ καλό stereo image. Ίσως χάνει λίγο ευκρίνεια στις υψηλές σε δυνατές εντάσεις. Τα μαξιλαράκια πράγματι φθείρονται εύκολα, ακόμα και στη στέκα και τα έχω 2 χρόνια. Με κουράζουν στην εφαρμογή έπειτα απο καμια ώρα συνεχούς λειτουργίας αλλά δεν έχω δοκιμάσει άλλα αντίστοιχα για να ξέρω τι γίνεται. Εαν θυμάμαι καλά όταν το έψαχνα,σε ενα review (δυστυχβς δεν μπορω να το βρω) υπήρχε ερώτηματικό στο εαν θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για dj-ing ,λόγω ευαίσθητης στέκας. Μαλλον προορίζονται για studio χρηση.

Γενικά απο ό,τι έχω καταλάβει τα ακουστικά για dj έχουν προτεραιότητα το δυνατό ήχο και την  "anti vandal" κατασκευή για να αντέχουν στις συνθήκες των club (καποιος έριξε ποτό, συνεχεις μεταφορες,βαλε βγαλε κλπ)

Κατα τα άλλα, το αισθητικό κομμάτι κατα τη γνώμη μου παίζει έστω και ένα μικρό ρόλο . Σε προδιαθέτει διαφορετικά  να δημιουργήσεις, ένας εξοπλισμός που θεωρείς καλαίσθητος παρά κάτι που το βλέπεις και λες "πως ειναι έτσι αυτή η μλκια". Δε μιλάμε να είναι το κριτήριο επιλογής βέβαια. 

Μπράβο. Με έπιασε ο Στάθης. Έχω μπει σε ''στούντιο'' και λέω wtf. Ο περισσότερος εξοπλισμός, όπως και όλο το studio είναι πιο άσχημα κι από τον ίδιο τον ιδιοκτήτη, που όσο να ναι σε επηρεάζει πάντα μια πρώτη εικόνα που σχηματίζεις από το γούστο του άλλου. Που εν τέλει επιβεβαιώθηκα και με το άθλιο αποτέλεσμα.

Επεξεργασμένο από D-Forest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, odis13 είπε

Αν και γενικα ειμαι μεγαλος φαν των AKG, εδω εχουν ενα μικρο μειονεκτημα σε σχεση με αλλα (ειδικα με τα ΑΤ)- εχουν συγκριτικα περιορισμενο μηχανικο articulation.

Τα AKG K-series ειναι στουντιακα/hi-fi ακουστικα, τα βαζεις και καθεσαι. Τα αμιγως DJ ακουστικα συνηθως ειναι φτιαγμενα με περισσοτερο articulation, μπορεις να περιστρεψεις το earpiece σε 1 ή και 2 αξονες σχετικα με το headband, και ειναι βολικο αυτο το πραγμα οταν βαζεις/βγαζεις συνεχως ακουστικα εν μεσω χαμου, εχεις ενα αυτι μεσα ενα εξω κλπ.

Απο αυτα που σου προταθηκαν τα Beyer και ειδικα τα AT ειναι πιο κοντα στην 2η αυτη φιλοσοφια.

 

ναι ισχύει

έχω τα ΑΤΜ70Χ που το κάνουν.

Αλλά ΔΕΝ το κάνω ποτέ, διότι αφ ενός δεν το χρειάζομαι και από την άλλη δεν επιστεύομαι αυτή την άρθρωση όσον αφορά την μακροζωία

πάντως η στέκα των akg (σειρές 240 κλπ) αντέχει σε ο,τιδήποτε καταπόνηση, κι ας μην φαίνεται ότι είναι φτιαγμένη για άρθρωση

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα: Από την πρώτη στιγμή που είδα το technics mk2 και τους μίκτες της Vestax (όπως και τα yamaha hs που προανέφερα) ένιωσα μια σιγουριά από το professional ενώ ταυτόχρονα απλό σχεδιασμό τους. Φαίνονται από την πρώτη ματιά ότι είναι στιβαρά και ''βαριά'' μηχανήματα. Από την άλλη βλέπεις audio technica και κλώνους του mk2 και καταλαβαίνεις αμέσως για τι πατάτα πρόκειται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

9951271_800.jpg8341_main_image.jpg

 

 

δυο απο τα καλύτερα μπατζετ επαγγελματικά ηχεία.

 

Όμορφα?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@D-Forest Αυτό όμως είναι εντελώς διαφορετικό που λες... άλλο εαν σου φαίνεται καλή η ποιότητα και άλλο εαν σου φαίνεται ωραίο. 

Επεξεργασμένο από Στάθης Π.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

9951271_800.jpg8341_main_image.jpg

 

 

δυο απο τα καλύτερα μπατζετ επαγγελματικά ηχεία.

 

Όμορφα?

To genelec μοιάζει και με μηχανή εκτόξευσης ακτίνων Χ. 😂

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akg K1000

τα καλύτερα από τα ακουστικά που έχω.

Στην εποχή τους τα καλύτερα στον πλανήτη. Σήμερα εκτός παραγωγής.

Για πολλούς άσχημα. Για άλλους πανέμορφα.

Αλλά δεν σε νοιάζει το τι βλέπεις.

 

(για σένα ΔΕΝ κάνουν-εκτός του ότι είναι δυσεύρετα)

 

 

  • Μπερδεύτηκα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, trolley είπε

 

Αρχηγέ, το πρόβλημα είναι συνήθως στο κεφάλι, όχι στα ακουστικά.

Πάνω στην Αννιέττα των ΑΒΒΑ, όλα τα ακουστικά δείχνουν τέλεια.

Πάνω στο δικό μου, πρέπει να βάλω καπέλο ΚΑΙ περούκα ΚΑΙ ψεύτικες κεραίες για να είναι υποφερτό το θέαμα.

 

 

 

 

 Η λυση

 

 istockphoto-603173420-612x612.jpg.a6e83bf8df5a965ec45eef6581d5f4d7.jpg

 

 

 On a serious note, τα sennheiser hd 25 που προταθηκαν απο τον MG ειναι μια καλη εναλλακτικη. Εχουν και τις DJ πατεντες, τα ειχα δοκιμασει και σε συγκριση με τα 271, και ειχαν πιο δυνατα μπασα και καπως καλυτερη απομονωση, οτι πρεπει δηλαδη για DJλικι.

 

 Τωρα αν κανουν για πασαρελα δεν ξερω.

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manosx είπε

Η λυση

 

Κάνω ρηπορτ το συγκεκριμένο ποστ για μη-εγκεκριμένη δημοσίευση προσωπικών δεδομένων μου. Αυτή τη φωτογραφία που με δείχνει να απολαμβάνω έναν ambient δίσκο με τιτιβίσματα πουλιώνε, την είχε τραβήξει ο φίλος μου ο Δημήτρης λίγο πριν χωρίσουμε.

 

 

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου