Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ακουστικά


dish-jockey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη μου στεναχωριεσαι γιατι θα βαλω τα κλαματα 😪

 

 Τελικα θα παρεις ανοικτα; Εισαι σιγουρος;

 

 Εχεις ΗΣΥΧΟ περιβαλλον; Εισαι σιγουρος οτι δε θα γραψεις φωνη με κανα πυκνωτικο;

 

 Αν ναι, παρε αυτα

 

 https://www.thomann.de/gr/beyerdynamic_dt_990_pro_80_ohm.htm?shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZ3IiLCJjdXJyZW5jeSI6MiwibGFuZ3VhZ2UiOjJ9&reload=1

 

 Ειναι ωραια τα beyer, και πολυ ανετα οταν τα φορας, βεβαια αυτο ειναι και σχετικο.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

Μη μου στεναχωριεσαι γιατι θα βαλω τα κλαματα 😪

 

 Τελικα θα παρεις ανοικτα; Εισαι σιγουρος;

 

 Εχεις ΗΣΥΧΟ περιβαλλον; Εισαι σιγουρος οτι δε θα γραψεις φωνη με κανα πυκνωτικο;

 

 Αν ναι, παρε αυτα

 

 https://www.thomann.de/gr/beyerdynamic_dt_990_pro_80_ohm.htm?shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZ3IiLCJjdXJyZW5jeSI6MiwibGFuZ3VhZ2UiOjJ9&reload=1

 

 Ειναι ωραια τα beyer, και πολυ ανετα οταν τα φορας, βεβαια αυτο ειναι και σχετικο.

έχω για φωνή κλειστά,  για monitoring

 

 Θέλω κάτι να αντικαταστήσω τα παλιά AKG  141 studio mkII που παρουσιάσαν προβληματάκι και "τρίζει" λίγο το δεξί ακουστικό που και που και μου τη σπάει στο πλαίσιο μιας νέας συνεργασίας που ξεκίνησα, είμαι σε ήσυχο περιβάλλον και όταν θα έρχονται για φωνητικά,  θα χρησιμοποιώ τα κλειστά.

 

 Θα ήθελα όμως και τα 770 για τον λόγο που αναφέρεις αν αλλάξουν οι συνθήκες και άμα με κάλυπταν και για μίξη και mastering θα τα προτιμούσα, αλλά βλέπω και εγώ πως τα 990 θεωρούνται πιο κατάλληλα και στη λογική αυτή είχα πάρει και τα 141 που ήταν ημι-ανοιχτα και δεν το μετάνιωσα. Αν δεν είχαν χαλάσει δεν θα το σκεφτόμουν, αλλά θέλω να δοκιμάσω τα beyerdynamic γιατί βλέπω διθυραμβικές κριτικές για τα λεφτά και την κατηγορία και θέλω επιβεβαίωση από τους φίλους μου μην δεν είναι καλά και έρθω και τα σπάσω μπροστά σας σε κάμια noizoσυνάντηση διαμαρτυρόμενος που δεν με προστατεύσατε από λάθος επιλογή χαχαχχαχαχχχαχαχαχχα😀

 

 Λες λοιπόν τα 990  80ohm

 συμφωνούμε όλοι ?😀

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Να εχεις υποψη σου οτι τα beyer σαν ηχος ειναι εντελως διαφορετικα απο τα AKG.

 

 Δηλαδη τα AKG εχουν πολυ ωραια και εντονα ψηλα, ενω τα beyer εχουν δυνατα και με παρουσια μπασα.

 

 Αφου εχεις τα AKG, εστω να παιρνεις για λιγο και μια αλλη εικονα, και σε συνδυασμο με τα ηχεια σου που οπως και να εχει δε θα ειναι και τερατα στα χαμηλα, νομιζω οτι θα σε βολεψουν.

 

 Χτυπα τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cos_dr είπε

έχω για φωνή κλειστά,  για monitoring

 

 Θέλω κάτι να αντικαταστήσω τα παλιά AKG  141 studio mkII που παρουσιάσαν προβληματάκι και "τρίζει" λίγο το δεξί ακουστικό που και που και μου τη σπάει στο πλαίσιο μιας νέας συνεργασίας που ξεκίνησα, είμαι σε ήσυχο περιβάλλον και όταν θα έρχονται για φωνητικά,  θα χρησιμοποιώ τα κλειστά.

 

 

Αφτά όμως δεν μας τα είπες από πριν φίλως.

Που να ξέρουμε εμείς τι έχεις, τι είχες, τι σου χάλασε, ότι ξεκινάς νέα συνεργασία, με ποιον ξεκινάς νέα συνεργασία, ότι θέλεις καλά και Sony, να πάρεις Beyer, κλπ?

 

Να βγεις να μιλήσεις ανοιχτά στον λαό για όλα αυτά τα θέματα, και μετά να ζητάς την ψήφο εμπιστοσύνης του.

 

Ε, άμα γουστάρεις πάρτα τα 990, κι άμα γουστάρεις και δεν σ' αρέζνε, σπάστα κιόλας.

  • Λυπάμαι 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, manosx είπε

 Να εχεις υποψη σου οτι τα beyer σαν ηχος ειναι εντελως διαφορετικα απο τα AKG.

 

 Δηλαδη τα AKG εχουν πολυ ωραια και εντονα ψηλα, ενω τα beyer εχουν δυνατα και με παρουσια μπασα.

 

 Αφου εχεις τα AKG, εστω να παιρνεις για λιγο και μια αλλη εικονα, και σε συνδυασμο με τα ηχεια σου που οπως και να εχει δε θα ειναι και τερατα στα χαμηλα, νομιζω οτι θα σε βολεψουν.

 

 Χτυπα τα.

Με τα AKG την έβρισκα πολύ για φωνητικά και mixing.

 Μήπως τελικά πάρω τα 240 MK II akg που είναι και φθηνά.

 Αυτό φοβάμαι, γιατί τα άλλα εκτός ότι τα είχα συνηθίσει, ήταν ισορροπημένα, χωρίς υπερβολές στο μπάσο και καθαρά στο range των φωνητικών και lead οργάνων. Τα άλλα χάλασαν, με εκνευρίζουν πλέον τα τριξίματα στις χαμηλές. 🙄 Και γενικά τα AKG αυτής της κατηγορίας γιατί είχα και παλιότερα είναι καλά αλλά είναι ευαίσθητα και τα υλικά τους είναι χάλια, χαλάνε, θέλουν προσοχή για να τα διατηρήσεις, και οι συνδέσεις τους είναι χάλια, τα καλώδια μέσα είναι ψεύτικα και οι ενώσεις, τα έχω ανοίξει.

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Αφτά όμως δεν μας τα είπες από πριν φίλως.

Που να ξέρουμε εμείς τι έχεις, τι είχες, τι σου χάλασε, ότι ξεκινάς νέα συνεργασία, με ποιον ξεκινάς νέα συνεργασία, ότι θέλεις καλά και Sony, να πάρεις Beyer, κλπ?

θα τα πω όταν έρθει η ώρα.

 Έκανα συγκεκριμένο ερώτημα και ζητάω να με βοηθήσετε να πάρω τα κατάλληλα.

 Βοήθησέ με λοιπόν. Είσαι υποχρεωμένος, εφόσον είσαι φίλος μου.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Συμφωνω για την AKG.

 

 Τα Beyer απο την αλλη που τα ειχα φαει στη μαπα μεχρι ξερατου στο στουντιο, ειναι ΑΜΑΣΗΤΑ, δεν καταλαβαιναν χριστο.

 

 Το θεμα ειναι, τα καινουργια θα ειναι οπως τα παλια; Γιατι και η AKG καποτε ηταν γερα, και τωρα ειναι χαλια.

 

 Δεν ξερω να σου πω, η πραξη θα δειξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Έκανα συγκεκριμένο ερώτημα και ζητάω να με βοηθήσετε να πάρω τα κατάλληλα.

 Βοήθησέ με λοιπόν. Είσαι υποχρεωμένος, εφόσον είσαι φίλος μου.

 

Θα σε βοηθήσω λοιπόν.

Να πάρεις αυτά που θέλεις περισσότερο.

Άμα δεν κάνουνε, θα τα πας πίσω και θα πάρεις άλλα.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Θα σε βοηθήσω λοιπόν.

Να πάρεις αυτά που θέλεις περισσότερο.

Άμα δεν κάνουνε, θα τα πας πίσω και θα πάρεις άλλα.

 

δεν μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία, θέλω γνώμες για να επηρεαστώ και να αποφασίσω καλύτερα. Γενικά προσαρμόζομαι σε ότι έχω. Όποια και να πάρω θα προσαρμοστώ. Τα ηχεία που πήρα ήταν καλύτερα για το χώρο μου από τα προηγούμενα και αυτό φαίνεται γιατί βγάζω ήδη καλύτερο αποτέλεσμα από πριν πιο γρήγορα και πιο σίγουρα. Γι αυτό θέλω μια εύστοχη επιλογή για τα ακουστικά, γιατί μιξάρω σε ώρες που δεν θέλω να σηκώσω τη γειτονιά στο πόδι και να μου χτυπήσουν την πόρτα και να αρχίσω να τους δέρνω και σιγά σιγά  στηθούν γύρω τα περιπολικά και να αρχίσω να τους ρίχνω και να παίξω GTA in real life για λίγες μίξεις και μερικά μάστερινγκ χαχαχαχαχαχαχαχ😀 Λέγε ποια από τα δύο και εσύ, ο μάνος μίλησε, σειρά σου. 990 με 770, στα ohm το λήξαμε😀

13 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 Δεν ξερω να σου πω, η πραξη θα δειξει.

Το βλέπω να τα παίρνω τα 990. Δεν θα το μετανιώσω πιστεύω και ακουστικά θα προσαρμοστώ, άμα είναι στοιχειωδώς ισορροπημένα όπως υπόσχονται δεν θα έχω πρόβλημα, τα αυτιά μου και το iq μου το υψηλό 😀 θα γεφυρώσουν τις ατέλειες και θα βγάλω καλό αποτέλεσμα, όπως πάντα🤪🤣

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα εγω έχω uad apollo twin και 770 pro στα 150 ohm.Τα καλύτερα ακουστικά είναι αυτά που έχεις μάθει και συνηθίσει.

Βρές ενα ζευγάρι και μείνε μαζί τους για πάντα.❤️

Η τουλάχιστων μέχρι να ακούς.

Τα ακουστικά εγω βέβαια τα έχω μόνο για να γράφω,να ρυθμίζω τα εφέ, arrangement,όχι τόσο για μίξη η αν τύχει και μπώ σε αυτό το στάδιο,πάντα ακούω στα μονιτορς μετά και πάντα μα πάντα κάνω αλλαγές.Οτι ακούγεται καλά σε ένα ζευγάρι μόνιτορ αξιόπιστα(Dynaudio BM5 mkiii έχω) ακούγετε καλά και στα ακουστικά.

Το αντίθετο δέν ισχύει.

Το κομμάτι οτι τα ακουστικά για mix & mastering είναι απλά marketing και ποτέ δέν θα υπάρξουν για απλούς λόγους φυσικής,λέω να το αφήσω απ έξω.

 

Παρε κει ένα να χωράνε τα αυτιά σου μέσα και να μην βγαίνουν οι απόκοσμοι ήχοι με παγανιστικά στοιχεία στον έξω κόσμο,που είσαι και ησυχος...και καλυμένος είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου