Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ακουστικά


dish-jockey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, MGs είπε

Αγαπημένε μου Dim,με αυτά που είδα στην φώτο προχθές,το καλώδιο είναι το λιγότερο που πρέπει να σε απασχολεί.Αν πετάξεις με αυτά σε άλλη χώρα,θα γυριστεί σειρά στο netflix με θέμα την άδικη προσωποκράτηση σου και το πώς τελικά απελευθερώθηκες.

 

μπορεί να σου φαίνονται αστεία σαν εμφάνιση, αλλά στα 90ς που βγήκαν θεωρούνταν τα καλύτερα στον κόσμο, και σήμερα αν και εκτός κυκλοφορίας θεωρούνται ποθητά από πολλούς που δεν αλλάζουν τον ήχο τους. Στα μτχ σπάνια πέφτουν κάτω από 1.5Κ, αν τα βρεις. Κυκλοφόρησαν μόνο 18000 κομμάτια και σήμερα οι σειριακοί κάτω από 10000 ή 5000 κυνηγιούνται με δίκανο.

Είναι τα μόνα ακουστικά που σου δημιουργούν soundstage μπροστά σου (ΣΧΕΔΟΝ όπως ηχεία) και όχι ΜΕΣΑ στο κεφάλι σου.

Επίσης κατα κανόνα συνδέονται σε έξοδο ηχείων ενισχυτή, όχι έξοδο ακουστικών. Κι αυτό διότι είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΆ αναίσθητα.

Τώρα ναι, αυτά έχουν διπλό καλώδιο (ενώ κλασικά τα akg έχουν μονόπαντο γι αυτό και είναι πολύ βολικά στο στούντιο). Αλλά τα Κ1000 ΔΕΝ είναι για στούντιο χρήση

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 θα στα φέρω γιατί μπορεί να ανέβω Θεσσαλονίκη. Αλλιώς θα στα στείλω.

 Δεν κροταλίζουν. Βουίζουν, συντονίζουν στα μπάσα σε αυτό το εύρος που είπα. Μπορεί να είναι οι επαφές, έχω ανοίξει αλλά είναι πολύ λεπτεπίλεπτα τα AKG για εμένα, το ανέφερα πιο πριν, το θέμα είναι πως δεν ξέρω τι να κάνω. Πάραυτα στείλε κανα βίντεο και βλέπουμε. ❤️

 

 

θα σου πω κάτι άλλο, 

μ αυτά που μου λες...

μπορεί να ζητάς κάτι εξωπραγματικό από ακουστικά γενικώς και να τα ζορίζεις άσχημα. Συχνοτικά εννοώ.

οπότε η περίπτωσή σου αλλάζει και σίγουρα δεν θα σου κάνουν τα beyer. Τα συνθια με τις γεννήτριές τους δεν είναι το πιό κατάλληλο φαί για ακουστικά ή γενικά συνηθισμένα ακουστικά και μάλιστα σε μεγάλες εντάσεις.

 

ή πάλι ο συνδυασμός κάρτας σου και 141 να είναι προβληματικός.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μπορεί να σου φαίνονται αστεία σαν εμφάνιση, αλλά στα 90ς που βγήκαν θεωρούνταν τα καλύτερα στον κόσμο,

Σε πειράζω,δέν τα εχω ακούσει αλλά σε πιστεύω.Αν έμενα κοντά σου θα στο είχα ζητήσει να φανταστείς και δέν κάνω καθόλου πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μπορεί να ζητάς κάτι εξωπραγματικό από ακουστικά γενικώς και να τα ζορίζεις άσχημα. Συχνοτικά εννοώ.

οπότε η περίπτωσή σου αλλάζει και σίγουρα δεν θα σου κάνουν τα beyer. Τα συνθια με τις γεννήτριές τους δεν είναι το πιό κατάλληλο φαί για ακουστικά ή γενικά συνηθισμένα ακουστικά και μάλιστα σε μεγάλες εντάσεις.

 

ή πάλι ο συνδυασμός κάρτας σου και 141 να είναι προβληματικός.

Όπως είπα τα πρόσεχα γενικά, γιατί από μικρός είχα διαλύσει πολλά μη προσέχοντας εντάσεις και τέτοια αλλα΄αυτό το έχω ξεπεράσει χρόνια. Με το V-Synth την πάτησα με αυτά όπως είπα.

 Αλλά και τα VST όπως το Οmnisphere και κάποια του KONTAKT μπορούν να κάνουν ζημιά σε ηχεία και ακουστικά γιατί τα level των patches τους είναι τρελοανισόρροπα στη σειρά. Συμπέρανα πως πρέπει να τα δοκιμάζεις με limiter στο κανάλι για να είσαι σίγουρος ή να έχεις προνοήσει για safe ρυθμίσεις στα associated tracks των DAW αλλά και το line level και τα προσέχω.

 

 Τώρα προσέχω, τα επόμενα τα προσέχω. Προσέχω ακόμα και πριν ακούσω ακόμα και εδώ στο NOIZ κομμάτια σε όλα τα ηχεία μου. Αν ακούσεις κάποια τον Nickrahm π.χ. χωρίς να είσαι υποψιασμένος, μπορείς να πάρεις στα χέρια και τον καλύτερο συνδυασμό που μπορείς να κάνεις. 😀

 

 Εγώ τα χάλασα αυτα με το V-Synth τότε, είμαι σίγουρος, θα δοκιμάσω να τα φτιάξω. Αλλά θα θέλω κολλητήρι ή να τα πάω στον φίλο μου να τον χώσω ή να στα στείλω, στείλε κανα βίντεο 😀

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μουσικος χωρι κολλητηρι?

 

Εμένα ο πατέρας μου είχε και κολλητήρι και καλάι.

Αλλά δεν έχω ιδέα πώς δουλεύουν.

Το καλάι το χρησιμοποιώ για να ξεβουλώνω τον σωλήνα του ψυγείου όταν βουλώνει και δεν φεύγουν τα νερά.

Είναι ωραίο σύρμα.

  • Μπερδεύτηκα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μουσικος χωρι κολλητηρι?

Δεν έχω αυτή τη στιγμή.

 Έχω πολύμετρο ,κάμει?😀

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οποιος βρεθει Σαλονικη ερχεται να ακουσουμε ακουστικα με hammond 

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

Δεν έχω αυτή τη στιγμή.

 Έχω πολύμετρο ,κάμει?😀

Κι αυτο απαραίτητο 

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε καταλήξαμε παιδιά,οτί μετά απο 15 σελίδες συζήτηση για αγορά ακουστικών,θα φτιάξει ο Κωστας τα παλιά του,απο βιντεάκια στο youtube.

 

Μετά απο καταξιωμένοι μουσικοί,ηχολήπτες,παραγωγοί,είμαστε και ηλεκτρονικοί.

 

Σήμερα κυριακή,το project είναι να φτιάξει ένας πρώην μποξέρ που ανεβάζει κόκκινα αν τον στραβωκοιτάξεις στο φανάρι,έναν παιγμένο οδηγό ακουστικού,που ούτε ορολογοποιός της rolex δέν θα είχε τέτοια υπομονή να ασχοληθεί.

 

Για την επόμενη κυριακή προτείνω να έχουμε σαν project την επισκευή σπασμένης λυχνίας ενισχυτή με αλευρόκολλα.

Επεξεργασμένο από MGs
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μουσικος χωρι κολλητηρι?

 

 

 Ελα ντε. Πως θα κανεις την εισαγωγη του εργου σου χωρις το κολλητηρι; Ειδικα για τις εισαγωγες ειναι απαραιτητο, ξερετε, η φαση που καλησπεριζουμε τους θεατες περα ως περα, λεμε τον τιτλο της παραστασης κλπ

 

 

  Χωρις το Κολλητηρι δε γινεται αυτο

 

 005560-1600x1200.thumb.jpg.707f4d75227a4fa43da3a18154fc99c7.jpg

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

Παντως οποιος βρεθει Σαλονικη ερχεται να ακουσουμε ακουστικα με hammond 

Κι αυτο απαραίτητο 

 

 Θα στα στείλω ή θα στα φέρω. Άμα δεν βαριέσαι να μου τα φτιάξεις και άμα δεν τα καταφέρεις πέτα τα.

 Θέλουν και αλλαγή μαξιλαράκια. Τα μαξιλαράκια τα έχω βρει. Το αριστερό έχει σκιστει.

 Θα φάνε πέταμα μου φαίνεται να τελειώνουμε. 😀 και θα φέρω στο σπίτι με τιμές αρχηγου κράτους τα 990 pro

 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου