Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ακουστικά


dish-jockey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οικονομικα ακουστικα (μιλαμε για 35-40€) που μου αρεσαν πολυ, ηταν τα SENNHEISER HD-205 II αλλα καταργηθηκαν.
Λιγο σφιχτα (αναλογα την κεφάλα του καθενος) για πολυωρη χρηση, αλλα τα συνηθισα. Ισως ανοιξανε κιολας.
Η δερματινη που ειχε ως καλυμα στα ακουστικα, φθειρεται σχετικα γρηγορα, αλλα την ξηλωσα τελειως και αφησα το υφασμα σκετο. Δεν με πειραξε αυτο.
Το κακο ειναι οτι ειχαν λεπτο καλωδιο και ηθελε προσοχη γιατι οταν το παταγε καρεκλα το εκοβε ευκολα. Εχω δυο ζευγαρια που θα πανε για επισκευη για αυτο ακριβως το θεμα.
Δεν ξερω αν εχει βγαλει κατι αντιστοιχο η sennheiser σε καινουργιο μοντελο και φοβαμαι πως οχι, γιατι χαλαγε την πιατσα το μοντελο αυτο.


Τα 770 αντιθετα εχουν χοντρο καλωδιο. Δεν καταλαβαινει Χριστο.
Και σε αυτα ομως το καλυμμα θελει προσοχη γιατι λερωνει ευκολα, ειναι και γκρι και θελει πλυσιμο συχνα. Δεν φθειρεται ομως.


Ο ηχος φυσικα καμια σχεση. Μιλαμε μονο για την ποιοτητα κατασκευης.
Tα 770  ειναι για στουντιο ηχογραφηση, καθαροτητα ευκρινεια  κλπ, αλλα για απλες ακροασεις, μουσικη, ταινιες, προτιμουσα τα HD-205 που ηταν και πιο δυνατα (32Ω) .

Aν και εκανα πολλες ηχογραφησεις και με τα 205 και ηταν μια χαρα ακομα και για αυτο.
Γεματος ηχος και ενσταση, αλλα οχι τοση ευκρινεια οπως τα 770.
Δεν ξερω ενας DJ τι χαρακτηριστικα χρειαζεται στα ακουστικα του, αλλα εγω θα εβαζα λαιβ μουσικη με τα HD205.


Τσαμπα τωρα τα λεω γιατι εχουν καταργηθει, αλλα θελω να πω οτι δεν νομιζω να χρειαζεται να παει σε ακριβα ακουστικα για να κανει τη δουλεια του.

ΟΚ αν παιρνει 300 μεροκαματο ας παρει οποια θελει. 😁

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα/εχω τα HD 560 και ειμαι/ημουν πολυ ευχαριστημενος.

Μετα απο πολυυυυυυυυυυυυ χρηση τα αυτια μου τα επαιξαν και τα εβαλα στην ακρη.

Πιο ακριβα πραγματα αλλα αρκετα καλα.

Αντεξαν περιπου 30 χρονια, αν θυμαμαι. Σκυλια.

  • Like 1

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η akg είναι εταιριάρα,απλά με διαφορετικό target group πελατών?!

Στα οικονομικά μέχρι και μεσαία,πιστεύω οτί είναι πιο τίμιες εταιρίες η Sennheiser και ακόμη περισσότερο η Beyerdynamic.

 

Τα ακουστικά,οπως και τα αρχεία που ακούμε μουσική,είναι ακριβώς ότι τα γυαλιά για τα μάτια.Αν πάρεις γυαλιά απο το φαρμακείο,παίζει να κάνεις περισσότερη ζημιά σε ένα μικρό πρόβλημα που ίσως υπάρχει π.χ

 

Καλό θα ήταν να δώσει κάποιος περισσότερη σημασία στα στούντιο ακουστικά,ακόμη και αν είναι dj,γιατί εκεί θα περνάει την περισσότερη ώρα του,ακούγοντας αρχεία όταν φτιάχνει το σετ του και είναι και πιό ισορροπημένα κ ξεκούραστα,παρά σε dj ακουστικά,που καλύτερα να χρησιμοποιούνται μόνο για αυτό που προορίζονται.

 

Για εμένα,καλύτερη πρόταση απο το Beyerdynamic DT 770 pro στα 140e,40 χρόνια ακουστικό,

και τις σειρές για  djing από την  sennheiser,ανάλογα το πόσο θές να δώσεις,δέν βρέθηκε σε ένα ψάξιμο που έκανα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ βγάζω περί τις 3500 το μήνα αλλά είναι και η εφορία.

 γι αυτό με έχετε προβληματίσει και τα 770 ή 990, δεν ξέρω ακόμα ποια θα διαλέξω, τουλάχιστο ξεκαθαρίσαμε τα 80ohm. Και τα ΑΚG 240 είναι λογική επιλογή για εμένα σύμφωνα με @dimsonic

 

 Να πάρω τα 990? Καλύτερα τα 990 τα ημιανοιχτά.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

Eγώ βγάζω περί τις 3500 το μήνα 

Να πάρεις μονταζ

  • Χαχα 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Καλύτερα τα 990 τα ημιανοιχτά

Σίγουρα πιο ξεκούραστα και οργανικά λόγο της ροής αέρα που επιτρέπουν και αν έχεις απόλυτη ησυχία γυρω σου θα τα λατρέψεις.

Εγώ γράφω στο ίδιο δωμάτιο με τον ενισχυτή,εχω pc επίσης εδώ,όταν γράφω,που εκεί δινω μεγάλη σημασία στα ακουστικά,θέλω να ακούω ακριβώς τι ήχο παίρνει το μικρόφωνο,θέλω κλειστά.Απλά τα πράγματα.

 

Ποτέ μα ποτέ,δέν έκανα επιλογή reverb για να βάλω μέσα τα τύμπανα μου π.χ σε ακουστικά οποιουδήποτε τύπου.Να ρυθμίσω την διάρκεια του ναί,αλλά όσες φορές επελεξα κάτι με ακουστικά,οταν το άκουσα στα μόνιτορς 9 στις 10 το άλλαξα.Low cut,high cut το ίδιο,eqing το ίδιο,panning το ίδιο,να καθαρίσω μια προβληματική γραμμή,το ίδιο,πολλές φορές μου έφυγαν πράγματα που τα άκουσα μετά στα μόνιτορς,sub και χαμηλές,τα ίδια.

 

Πραγματικά θα ήθελα να ήξερα ποιός μπορεί να κάνει ολόκληρο mix και mastering σε ακουστικά,χωρίς την συμβουλή μόνιτορς.

Αν είναι να συμβουλεύομαι μετά απο οποιαδηποτε αλλαγή που κάνω και τα μόνιτορς,το κάνω και με κλειστού τύπου ακουστικά,συν οτι κάνω και καλυτερο tracking με αυτά.Αυτή είναι η μόνη μου ένσταση για έναν bedroom producer,οπως τους περισσότερους απο εμάς εδώ μέσα.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MGs είπε

 

Πραγματικά θα ήθελα να ήξερα ποιός μπορεί να κάνει ολόκληρο mix και mastering σε ακουστικά,χωρίς την συμβουλή μόνιτορς.

Αν είναι να συμβουλεύομαι μετά απο οποιαδηποτε αλλαγή που κάνω και τα μόνιτορς,το κάνω και με κλειστού τύπου ακουστικά,συν οτι κάνω και καλυτερο tracking με αυτά.Αυτή είναι η μόνη μου ένσταση για έναν bedroom producer,οπως τους περισσότερους απο εμάς εδώ μέσα.

 

Εγω

 

 

Αν λογαριαζομαι

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ θεωρώ πως μπορώ να κάνω και το έχω κάνει.

 Τώρα το αποτέλεσμα που έχω βγάλει αντίστοιχα είναι άλλο θέμα😀 αλλά για καλύτερο αποτέλεσμα είμαι σίγουρος πως δεν φταίει αυτό. Δεν είναι θέμα αν μιξάρω  σε ήχεία ή σε ποια ηχεία ή αν μόνο σε ακουστικά κλπ.

 

 Η βελτίωσή μου στις μίξεις ως bedroom producer ήρθε σιγά σιγά με την εμπειρία, με την έρευνα, με τον πειραματισμό, με την σύγκριση, με τη μελέτη και με την καθοδήγηση άλλων και με τα χρόνια είναι εμφανείς και σε εμένα και στους άλλους. Είναι εμφανής στο ΜΝΗΜΕΙΩΔΕΣ ΕΡΓΟ ΜΟΥ😀

 

 Μπορεί να επικρατήσει στο μυαλό μου το φτωχοπειναλέησον και να πάρω τα ΑΚG 240 τελικά. Προς το παρόν κλίνω στα 990 και ευχαριστώ για το χρόνο σας και τη βοήθειά σας.

 

 Θα επανέλθω στο θέμα τις επόμενες μέρες που θα βγει περισσότερο το καταναλωτικό ένστικτο.

 

 Κρίμα τα καημένα τα 141 MKII μου και μου άρεσαν.

 

 Και αν θελήσω να γράψω κανα ρυθμικό στην κιθάρα ή φωνητικά, έχω τα presonus.

 Τα άλλα θα συμπληρώσουν το καρέ γιατί τα ακουστικά μίξης μου είναι χρήσιμα και απαραίτητα για τα βράδια για να μην ενοχλώ τη γειτονιά και αν βγαίνει ήχος από αυτά δεν ενοχλεί έξω από το δωμάτιο τους άλλους. Είναι τσεκαρισμένο αυτό.

 

 Τα 990 μάλλον ή τα 240.

 Θα δούμε. Είμαστε κοντά. Να δουμε μην παίξει και καμια προσφορά.

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, αυτό το είχα μιξάρει με τα AKG 141 studio που χάλασαν πριν λίγα χρόνια με μια φίλη που ήρθε στο σπίτι για τα φωνητικά και έγινε επιτυχία τελικά, δεν το περιμέναμε

 

 

🤣

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 

 

 Κρίμα τα καημένα τα 141 MKII μου και μου άρεσαν.

 

 

 Τα 990 μάλλον ή τα 240.

 Θα δούμε. Είμαστε κοντά. Να δουμε μην παίξει και καμια προσφορά.

 

δεν υπάρχει κρίμα.

θα τα πετάξεις?

 

τα 240 είναι σχεδόν ακίνδυνη λύση. (φτηνή και ποιοτική)

Δυστυχώς είσαι μακρυά, να ερχόσουν εδώ να τα δοκιμάσεις όλα (μόνο beyer δεν έχω-κάποτε μου δάνεισε ένας φίλος)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου