Προς το περιεχόμενο

Αγορα Minimoog?


fleaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα θελα την γνωμη σας μιας και ειμαι ψιλιασχετος περι του θεματος καθοτι μπασιστας..μαρεσει πολυ ο ηχος των Moog και μαρεσουν οι περιεργοι ηχοι που βγαινουν απο αυτο..Ωστοσο δεν ειμαι σε θεση να δωσω 2500ευρω και πανω καθοτι θα θελα να εχω ενα στην κατοχη μου για να πειραματιστω και να βγαλω ηχους απο αυτο..Ετσι θα θελα να ρωτησω αν με ενα minimoog με 200 ευρω οπως αυτο

http://www.thomann.de/gr/arturia_minimoog_v_plugin.htm

ειμαι καλυμμενος για να ψαχτω και να πειραματιστω και να ειμαι κοντα ηχητικα.Το virtual minimoog που βρηκα στο thomann προκειται περι προγραμματος?Υπαρχει real thing σε αυτα τα λεφτα και οχι virtual?Ευχαριστω πολυ!Δωστε μου τα φωτα σας εσεις οι πληκτραδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό που παραθετεις ναι είναι πρόγραμμα. Το έχω και είναι πολύ καλό.Το χρησιμοποιώ συνέχεια. Moog σε αυτά τα λεφτά δε νομίζω να υπάρχει. Απ'ότι έχω δει πρεπει να τα σκάσεις χοντρά για να έχεις έναν Bob στο σπίτι σου..

 

Όμως μόνο για moog ενδιαφέρεσαι? Γιατί υπάρχουν κάτι ωραίες λύσεις και φθηνές από αναλογικά..

 

Το Sh-201 της roland ας πούμε. Ή το microKorg.

 

Το προγραμματάκι αυτό πάντως λέει αλλά θέλει να ξέρεις δυο πράγματα σχετικά για να το δουλέψεις. Κοίτα και για τίποτα παλιά αναλογικά στο ebay. Μπορεί να αποδειχτούν θησαυρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, για τα λεφτά του το minimoog της arturia που αναφέρεις είναι μια χαρά, ο ήχος του είναι πολύ καλός και πιστεύω ότι θα σε καλύψει σε αυτά που ζητάς - απλά σκέψου και την αγορά ενος midi controller για να το ελέγχεις καθώς είναι software synth.

Τώρα αν θες κάτι παρόμοιο σε hardware υπάρχει το minimax asb της creamware (κλώνος του minimoog στην ουσία) το οποίο παίζει στα 750eu περίπου. Ίσως υπάρχει και κάτι παρόμοιο από άλλη εταιρεία αλλά δεν το γνωρίζω..

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε τι εναλλακτικες μπορει να εχω απο synth αναλογικα σχετικα φτηνα οπου να μπορω να πειραματιστω με ηχους στη φιλοσοφια των moog?Δεν με ενδιαφερει να ειναι απαραιτητα κατι πολυ καλο απλα οικονομικο γαι να μπορεσω να πειραματιστω με ηχους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε ενα μεταχειρισμενo moog prodigy απο το ebay. διαφορετικα μεινε με το arturia minimoog, το οποιο οντως ειναι πολυ καλο για software. αν ψαχνεις γενικοτερα για αναλογικο synth με 'περιεργους' ηχους, τοτε οι επιλογες και φθηνες κιολας ειναι πολλες! με ενα μεταχειρισμενο ms2000 μπορεις να κανεις μια χαρα ηχους κ με λιγα χρηματα. τελοσπαντων, θα σε διαφωτισουνε πολλοι. εγω παντως μολις 'χτυπησα' ενα moog voyager και περιμενω σαν παλαβος να μου ερθει!!! σαν τον ηχο των ηχο των moog δεν συναντησα ακομα, οσα synths και να επιασα στα χερια μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το Sh-201 της roland ας πούμε. Ή το microKorg.

Κοίτα και για τίποτα παλιά αναλογικά στο ebay. Μπορεί να αποδειχτούν θησαυρός.

 

Αυτές είναι οι προτάσεις μου προς το παρόν. Θα επανέλθω με νέες αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο εδω το moog τι λετε?Ξεφευγει αρκετα βεβαια σε budget απλα για να ξερω..

 

http://www.thomann.de/gr/moog_little_phatty_stage_edition.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το microkorg απ οτι βλεπω στο youtube ειναι μια καλη λυση αλλα μου φαινεται οτι ισως κανει για πιο ηλεκτρονικα (trance-techno) πραγματα και οχι τοσο για rock πειραματισμους οσο ενα moog ας πουμε..Ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neeq τρελάθηκες με το moog. Aντε ετοίμασε μου εκείνα τα θέματα να τα δουλεψουμε... :D

 

Κosmasepsilon εχεις πολλους θαυμαστές... Τα καλυτερα μου ειπαν κάτι φιλαράκια σου. :wink:

 

Εχει διαφορά το moog που χρησιμοποιούμε ως plugin με το μηχάνημα, εκτός απο τον αναλογικό ήχο προφανώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου