Προς το περιεχόμενο

Αγορα Minimoog?


fleaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Neeq τρελάθηκες με το moog. Aντε ετοίμασε μου εκείνα τα θέματα να τα δουλεψουμε... :D

 

Είναι αλλο πράγμα τα άτιμα έστω και software. Εχω στο σπίτι και το Arturia και απλά λύνει τα χέρια μου όταν ψάχνω καλό ήχο συνθ.(Μέχρι φυσικά να μάθω καλά το V-synth)

 

Το microKorg, όντως φαίνεται να έχει πιο ηλεκτρονικούς προσανατολισμούς, αλλά θα έλεγα ότι δεν υπάρχουν σαφείς περιορισμοί.

 

Από κει και πέρα, γράφοντας "analog synth" στο ebay, βρήκα κάποια παλιά αναλογικά από 200 μέχρι 500. Κάποια αξίζουν με το παραπάνω αλλά θέλει προσοχή εκεί. Ψάξε κι εκει και εδώ θα είμαστε να τα συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικα μου φαινεται οτι το Microkorg φαινεται μια καλη επιλογη..Κοιταξα και το Sh-1 αλλα μου φανηκε πολυπλοκο και πιο πολυ μου φανηκ σαν ενα synth που θα επαιρνε ενας keyboardιστας παρα κατι που απευθυνεται στον πειραματιζομενο με ηχους μουσικο.Υπαρχει κατι αλλο στην ιδια αυτη φιλοσοφια?Δεν θα ηθελα να μπλεξω με το ebay παντως μιας και δεν εχω εμπειρια και γνωση να αξιολογησω ο ιδιος εξ αποστασεως αν ενα synth μου κανει η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον κάπου έχεις μπερδευτεί στην πορεία.

τα πράγματα είναι απλά.

αν σου αρεσει το moog θα πάρεις ή moog ή κάποιο analog synth που μπορεί να βγάλει τέτοιο ήχο. έχε υπόψην σου πως (εκτός του memorymoog) όλα τα moog είναι mono voice,ιδανικά δλδ για μπασακια και leads. τα pads ξέχνα τα.

o ήχος των (κανονικών) moog είναι ανεπανάληπτος ,μπορείς να φτάσεις κοντά με το waldorf pulse,το mfb synth2,το novation basstation με τα synth της studio electronics και φυσικά με τα περισσότερα analog synth με resonant 24db/octave low pass filter.

κοντά φτάνει και το emulation της creamware,αλλά μην περιμένεις τα guts ενος πραγματικού αναλογικού synth.

 

αν επιμένεις για pure software,προτίμησε το minimonsta της gmedia. επίσης το trilogy έχει κάποια samples απο moog,απλά δε κάνει για ψηλές νότες.

 

όσον αφορά τα va synth τύπου microkorg,sh201 είναι εντελώς άλλη φάση, έχουν και αυτά τα καλά τους, όμως δεν έχουν καμία σχέση με αυτα που έγραψες στο πρώτο σου post,με αυτά που ζητάς δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι το microkorg μου φανηκε πιο πολυ για φαση dance electro και τετοια..Εγω θελω να χρησιμοποιησω ενα synth για post rock φαση δηλαδη να παιζω ας πουμε μια νοτα και μετα να παιζω με τα knobs να στο πω μπακαλικα, που απ οτι καταλαβαινω τα knobs ειναι filters ετσι?Και γι αυτο μου φανηκε οτι πιο κοντα σαυτη τη φιλοσοφια ειμουν με τα moog χωρις ομως αυτο να μου απεκλεισε το Microkorg το οοιο μοιζει να μπορω να το φερω καπως στα μετρα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ήχος των (κανονικών) moog είναι ανεπανάληπτος ,μπορείς να φτάσεις κοντά με το waldorf pulse,το mfb synth2,το novation basstation με τα synth της studio electronics και φυσικά με τα περισσότερα analog synth με resonant 24db/octave low pass filter.

 

Ειδα το novation στο youtube και μου φανηκε επισης ενδιαφερον..Πιστευετε οτι κανει για τη χρηση που το θελω?Το ονομα bass station εχει να κανει με το οτι εχει πιο χαμηλεες συχνοτητες σε σχεση με αλλα synth?Μπορει να ακουγονται βλακειες αυτα που λεω αλλα ειμαι τελειως ασχετος και ψαχνω να βρω ενα synth για να κανω αυτο που θελω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου προτείνω να διαβάσεις μερικά αρθρακια απο wikipedia για να κατατοπιστείς σχετικά με τα synth. μακάρι να μπορούσα να στα εξηγήσω όλα μέσα σε ένα ποστ ,όμως απλά δε γίνεται...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Synthesizer

http://en.wikipedia.org/wiki/Analog_synth

http://en.wikipedia.org/wiki/Moog_synthesizer

http://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_analog

http://en.wikipedia.org/wiki/Subtractive_synthesis

 

οτι απορία έχεις μετά,το συζητάμε :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι διαβασα καταληγω οτι χρειαζομαι ενα analog synth,η εναν εξομειωτη ενος analog synth!Για τους πειραματισμους που θελω..Πρακτικα δεν θελω δηλαδη να παιξω πληκτρα με την παραδοσιακη ενοια..θελω να φτιαξω ηχους..Και μαλλον το microkorg (αnalog synth) και το bassstation (εξομειωτης analog) φαινονται καλες επιλογες..Δεν υπαρχει η δυνατοτητα αγορας ενος moog οποτε συμβιβαστικα οι 2 αυτες λυσεις φαινονται καλες..Τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα μπηκα στο site της novation και το bassstation δεν υπαρχει σε hardware!Στο youtube υπαρχουν ομως βιντεακια απο οhardware bass station!I dont get it..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fleaman,το microkorg δεν είναι analog αλλα virtual analog, το δε basstation έχει σταματήσει να κυκλοφορεί εδώ και χρόνια.

δώσε στον εαυτό σου λίγο χρόνο,διάβασε προσεκτικά αυτά που σου παρέθεσα και άλλα παρεμφερή αρθράκια,ψάξτο λίγο το ζήτημα και εδώ είμαστε :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαβε υποψην επισης το γεγονος οτι το mikrokorg εχει μικρα πληκτρα.. δεν ξερω αν σε βολευει αυτο, αλλα μου ακουγεται 'καπως'... παντως basstation σε hardware υπαρχουνε πολλα στο ebay. γυρω στα 200 ευρωπουλα να το υπολογιζεις. με 300 χτυπας mikrokorg και με 400 ενα ms2000, που ειναι πανω κατω σαν το mikrokorg, αλλα με 5-10 πραγματα συν. επειδη το δουλεψα το ms2000, γι αυτο σου το προτεινω.. καλη & φθηνη virtual analog λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου