Προς το περιεχόμενο

One hour before the trip ζωντανά στο ΑΝ


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν έχεις την τύχη να βρεθείς σε λάιβ σαν το χτεσινό στο ΑΝ, αναρωτιέσαι πόσα πράγματα παίζουν και απλά δεν παίρνεις χαμπάρι.

 

Οι One hour before the trip με εντυπωσίασαν απίστευτα με τον δεμένο ήχο τους, τις ιδιοφυείς συνθέσεις τους και τις εντυπωσιακές ρυθμικές εναλλαγές. Τις ηχητικές προτάσεις του τετραμελούς σχήματος σε συνδυασμό με τις εικόνες που κύλαγαν μαζί με τη μουσική τους. Οι εικόνες ήταν κάποιες φορές πολύ σκληρές σε σημείο που περίμενα τη μουσική έκρηξη με αγωνία ως προς το τι θα δω.

 

Αξίζει πάρα πολύ να τους παρακολουθήσετε ζωντανά, να ακούσετε τη μουσική τους, και να μπείτε στην εμπειρία που έχουν δημιουργήσει ζωντανά.

Στα χέρια  μου έχω την δεύτερη δουλειά τους, το #2, μια πολύ περιποιημένη και προσεγμένη δουλειά. Οι φωτογραφίες είναι εντυπωσιακές και μου κάνει εντύπωση όσο την ακούω ότι θυμάμαι σαφώς κομμάτια που άκουσα και τα αναγνωρίζω πράγμα ιδιαίτερα δύσκολο σε post rock δουλειές.

 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

http://www.ohbtt.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικο,εξαιρετικο,δεν ξερω αν σας το ειπα αλλα προκειται  ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ γκρουπ.Ισως το καλυτερο   post rock instrumental group που εχουμε στην Ελλαδα.

 

Ειναι απο τα λιγα εγχωρια γκρουπ για τα οποια εχω σκεφτει το κλασσικο: "κριμα που ζουν στην Ελλαδα χανονται εδω περα....".

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+++

Και όχι μόνο! Θεωρώ ότι στέκει πολύ άνετα και με όσα υπάρχουν και έξω!

 

Εν τω μεταξύ πολύ θα ήθελα να είχα ότι πληροφορίες μπορώ για το ότι στήσαν ηχητικά. Ειδικά ο ντράμερ! Ο μπασίστας πάντως με ένα jaguar έπαιζε (φοβερός παίχτης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως το καλυτερο  post rock instrumental group που εχουμε στην Ελλαδα.

 

Ειναι απο τα λιγα εγχωρια γκρουπ για τα οποια εχω σκεφτει το κλασσικο: "κριμα που ζουν στην Ελλαδα χανονται εδω περα....".

 

+1

 

Ήμουν κι εγώ χτες εκεί και συνυπογράφω κάθε λέξη από τις παραπάνω. Ο ήχος τους ήταν τρομερός (το pedalboard του ενός κιθαρίστα είχε διαστάσεις μικρού φέρετρου ;D), ο ντράμερ ήταν μαέστρος, ο μπασίστας εξηγούσε πού είμαστε αρμονικά και οι συνθέσεις δεν σου επέτρεπαν να χαζέψεις.

 

Mένει να ακούσω και το δισκάκι τους για το οποίο είμαι πολύ θετικά προκατειλημμένος :)

 

Πολύ ενδιαφέρουσα και η παρουσία του absent without leave που άνοιξε τη συναυλία και ακουγόταν μόνος του σαν ολοκληρωμένη παραγωγή. Πρώτη φορά είδα να έχει κάποιος το RC-50 και να χρειάζεται και ένα RC-20 ακόμα για να χωρέσουν οι λούπες του :)

 

Μια μικρή σημείωση : το άδειο ΑΝ ήταν ένα κατάλληλο περιβάλλον για να ακουστεί μια τέτοια μουσική και να προβληθούν τέτοιες εικόνες. Τους αξίζει μεγαλύτερο κοινό και προβολή, αλλά μερικές στιγμές στη μουσική αξίζουν "ως έχουν" και καθιστούν πολύ προνομιούχους όσους είχαν την τύχη να τις παρακολουθήσουν  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικο,εξαιρετικο,δεν ξερω αν σας το ειπα αλλα προκειται  ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ γκρουπ.Ισως το καλυτερο   post rock instrumental group που εχουμε στην Ελλαδα.

 

Ειναι απο τα λιγα εγχωρια γκρουπ για τα οποια εχω σκεφτει το κλασσικο: "κριμα που ζουν στην Ελλαδα χανονται εδω περα....".

 

δεν ξέρω τι θα μπορούσαν να πετύχουν εκτός Ελλάδος, πάντως απ όσα ενχώρια έχω ακούσει σε παρόμοιο στυλ είναι οι καλύτεροι!

 

Εκτιμώ πολύ το ότι μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν και να ακούσεις τους δίσκους

απ το σάητ τους καθώς και ότι η βιντεο-προβολή στο live έδενε πολύ με τη μουσική, συνχρονιζόταν με τα ξεσπάσματα και σε έβαζε στο κλίμα των κομματιών.

 

Τέλος, μεγάλο ρησπέκτ στο ντράμμερ.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια να λέγεται έχω την εντύπωση ότι μια τέτοια μπάντα μπορεί να δραστηριοποιηθεί κ από εδώ. Δηλαδή η μουσική τους μπορεί να ταξιδέψει μέσω νετ πιο εύκολα. Ούτως ή άλλως είμαι σίγουρη πως θα επιλέξουν να κάνουν λίγα και συγκεκριμένα/ προσεγμένα λάιβ είτε εδώ είτε οπουδήποτε... Δεν θα κάνουν κ το τεράστιο Ευρωπαϊκό τουρ, κάθε μέρα κ συναυλία!

 

Μια μικρή σημείωση : το άδειο ΑΝ ήταν ένα κατάλληλο περιβάλλον για να ακουστεί μια τέτοια μουσική και να προβληθούν τέτοιες εικόνες. Τους αξίζει μεγαλύτερο κοινό και προβολή, αλλά μερικές στιγμές στη μουσική αξίζουν "ως έχουν" και καθιστούν πολύ προνομιούχους όσους είχαν την τύχη να τις παρακολουθήσουν  :)

++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Aν και λίγο καθυστερημένο το post μου... Ναι ωραία μπάντα και όχι μόνο για Ελλάδα

 

Επίσης οι 2 by bukowski αξίζουν... Έλληνες επίσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου