Προς το περιεχόμενο

Ποιό midi πλήκτρο μπορεί σήμερα να καλύψει vst ανάγκες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 Γιατι, υποχρεωτικο ειναι; 😆

 

 

 

 ΓΙα αυτο υπαρχει το GUI. Αν μιλαγαμε για hardware OK, αλλα να αναθεσεις τις 5000 παραμετρους του Dune σε dedicated knobs πρεπει να βγεις απο το σπιτι για να χωρεσει το controller, και αν ειναι να ψαχνω σε μενου, η να ανεβοκατεβαζω το κεφαλι μου μεταξυ controller και οθονης 1000 φορες το GUI.

 

 Αυτη τη στιγμη, στις αγγελιες με λιγοτερο απο 500αρικο υπαρχει αυτο:

 

 

 

 

 Κοιταξε τη φωτογραφια προσεκτικα, δες τη ΘΑΥΜΑΣΙΑ εργονομια και πες μου: Υπαρχει περιπτωση με τα μαλακισμενα generic controller της συμφορας, να εχεις παρομοια εμπειρια χρησης;

 

 Ουτε σε χιλια χρονια.

nord_rack2x-models_0.jpg

Tι είναι αυτό?

 ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ?

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ρε dimsonic, τι δεν καταλαβαινεις; 😆

 

 Tα VST εχουν θαυμασιο ηχο, φοβερο intergration με το DAW, ειναι προσιτα ΑΛΛΑ δεν εχουν hands on user experience. Ουτε εχουν, και ουτε και θα αποκτησουν ποτε γιατι ειναι ΕΙΚΟΝΙΚΑ.

 

  Τι να κανουμε, ετσι ειναι η ζωη, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, manosx είπε

 Ρε dimsonic, τι δεν καταλαβαινεις; 😆

 

 Tα VST εχουν θαυμασιο ηχο, φοβερο intergration με το DAW, ειναι προσιτα ΑΛΛΑ δεν εχουν hands on user experience. Ουτε εχουν, και ουτε και θα αποκτησουν ποτε γιατι ειναι ΕΙΚΟΝΙΚΑ.

 

  Τι να κανουμε, ετσι ειναι η ζωη, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.

 

ε καλά, μη φωνάζεις.

(μας λες και ρε)....🙄

 

άσε μας να ονειρευόμαστε μπλιμπλίκια....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγω για το καλο σου στο λεω ρε Dim 😆

 

 Διοτι προσωπικα ΕΧΩ εξοικeιωση με το MIDI και τις αναθεσεις, που ετσι και αλλιως ειναι απο τα πιο απλα πραγματα που μπορει να μαθει κανεις.

 

 Και εχω κανει διαφορα κουφα, με πιο κουφο απο ολα το να κανω VST αναθεση με 64 real time controllers, σε τυπωμενα panels με ονομασιες παραμετρων και χρωματικους κωδικους, με exclusive μυνηματα σε στυλ πολλαπλες αλυσιδες για να διαλεγεις π.χ. κυμματομορφες, LFO rates κλπ με ενα knob, και τρεχα γυρευε.

 

 Και τελικα ολο αυτο το ξηλωσα ξερεις γιατι; Γιατι δεν αρκει το να γυριζεις κουμπακια και να στελνεις μηνυματα, αλλα θελεις και ΟΠΤΙΚΟ FEEDBACK, και αν ειναι καθε τρεις και λιγο να κοιτας την οθονη και οχι τον controller, ε δεν αξιζει τον κοπο ρε φιλε, δεν αξιζει τον κοπο.

 

 Η native με την ενσωματωμενη οθονη κατι παει να κανει, αλλα ωσπου να γινει ΜΕΓΑΛΗ και TOUCH SENSITIVE αυτη η οθονη, ωσπου να υπαρξει ενα ΕΝΙΑΙΑ λογικη αναθεσεων σε ΟΛΑ τα VST, και να ΞΕΚΟΛΛΗΣΟΥΝ απο τον ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ σκευομορφισμο με τα περιττα στοιχεια και τα quirks του παρελθοντος, φεξε μου και γλυστρησα, πρωτα θα φτασουμε να τα ελεγχεις ολα με τη σκεψη παρα σε αυτο.

 

 Οποτε παρε το nord να κανεις τη δουλεια σου. Με τους δικους του ηχους να κανεις τη δουλεια σου, ετσι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα.

 Δεν βλέπω προσωπικά καμία διαφορά μιας και βρίσκομαι και στους δύο κόσμους παράλληλα.

 Και με το Synth μου σαν master controller και με την υποβοήθηση του midi controller μου δουλεύω και τα VST και τα Synth και μάλιστα αμφίδρομα.

 

 Και στα synth θα χρησιμοποιήσω μενού.

 Και σε ένα VA θα χρησιμοποιηθούν κάποιες συντομεύσεις.

 

 Με το novation έχω το καλύτερο δυνατό control surface και VST control συνδυασμό και είναι πολύ πρακτικός ακόμα και στην πλοήγηση γι αυτό το κρατάω χρόνια και δεν πρόκειται να το αλλάξω ποτέ.

 

 Έχω τα πιο δημοφιλή VST και τα δουλεύω μέσω αυτών και του software τους ταυτόχρονα.

 Έχω κάνει βιντεο γι αυτό πολλές φορές και το έχω δείξει και είμαι ένας απλός χρήστης home και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα 20 χρόνια τώρα στην ροή και της παραγωγικότητα της εργασίας μου.

 

 Αφού μπορώ εγώ, μπορούν όλοι. 🤣

 Δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω μπορεί να χρειάζεσαι  και τι περισσότερο μπορεί να σου δώσει για τον σκοπό που θέλεις πέραν  από το software και το hardware που διαθέτεις κ. Δημήτρη.

 

 Τα έχεις όλα αλλά κυρίως έχεις τις μουσικές γνώσεις να τα εκμεταλλευτείς.

 

 Το έχεις κάνει, το έχουμε ακούσει, το θαυμάζουμε, προχωράμε. 😃

 

Ο ανταγωνισμός στις εταιρίες έφερε νέα και φθηνά controllers, ίσως θα πρέπει αν θες να κάνεις ένα δωράκι ακόμα στον εαυτό  σου όπως όλοι μας θα κάνουμε τα Χριστούγεννα και εγώ σίγουρα ζαχαρώνω κάποια πράγματα που δεν μου λείπει τίποτα, χρόνος και διάθεση μου λείπει λόγω κούρασης, κράτα το nektar και πάρε και κάτι τέτοιο να σου φύγει

 

 https://www.google.com/search?q=control+surface+daw+vst&tbm=isch&ved=2ahUKEwjRzNPS_YKDAxX27bsIHco1Cu4Q2-cCegQIABAA&oq=control+surface+daw+vst&gs_lcp=CgNpbWcQAzoECCMQJzoFCAAQgAQ6CAgAEIAEELEDOg4IABCABBCKBRCxAxCDAToKCAAQgAQQigUQQzoECAAQHjoHCAAQgAQQEzoGCAAQHhATOggIABAIEB4QEzoGCAAQCBAeUABYsThgoDloA3AAeACAAYsBiAHWFJIBBDYuMTmYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZ8ABAQ&sclient=img&ei=j7F0ZZHJAvbb7_UPyuuo8A4&bih=599&biw=1280

 

 έχει και controllers virtual αν έχεις κανα τάμπλετ. 😃

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα επαιξα με ενα minilab3.

 

Υποψιν πως δε ξερω να παιζω.

 

Ε μ'αυτο, αν το ειχα, δεν προκειται να μαθαινα ποτε...

 

Κ δε φταει πως ειναι περιορισμενη η εκταση κ λιγο μικροτερα τα πληκτρα.

 

Το κλαβιε ηταν χαλια..

Ελπιζω το Keylab 61 που θα παρει την αλλη εβδομαδα, να εχει αισθητα καλυτερο κλαβιε (εκτος απο μεγαλυτερα πληκτρα). Το ιδιο κ η ποιοτητα του, γιατι τετοια πλαστικουρα φτηνιαρικη δεν τη περιμενα....

Eπισης τα pad για finger drumming ασ'τα να πανε

 

Παρολα αυτα τα κολπακια που εκανε με το daw μ'εντυπωσιασαν 

Κ το κουλο...?

Μια χαρα ειναι για 100 ευρω, για να το παιρνεις απο εδω κ απο εκει κ να το βαζεις κ σε βαλιτσα στα ταξιδια.

Με υπομονη φτιαχνεις πραγματα με αυτο.

Φοβαμαι μονο πως θα του μεινει κανενος στο χερι..

 

Αν παντως ειναι  παρομοια η ποιοτητα κ η αισθηση του μεγαλυτερου μαλλον θα αναθεωρησω τελειως για τετοιου ειδους κοντρολια (εχω κ την AKAI στη μπουκα για τους ιδιους λογους).

Αν ειναι ν'ανεβεις στα 5 κατοσταρικα να παρεις κλαβιε της προκοπης ασ'το καλυτερα..

 

Σε αυτα τα λεφτα βρισκω ME-50 με λιγη υπομονη κ ποσα αλλα.

Κ ειναι κ συνθ κανονικο εκτος απο κοντρολερ.

Κ να το βρασω το integration με το daw...

 

Με 7 κατοσταρια βρισκεις βαρβατα stage pianos με κλαβιεδαρες...

 

Καλα τα λεει ο Καταρρακτ-Κ. 🤣

 

(ή αλλιως πως ενας κιθαριστας που δε ξερει να παιζει πληκτρα, εβγαλε αχρηστα τα midi controllers επειδη επαιξε μ'ενα παιχνιδι των 100 ευρω 😂😊)

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cos_dr είπε

είχα αυτό και το έδωσα. Ποτέ μου δεν κατάφερα να το αξιοποιήσω, αν και με το ΟΝ βλέπει cubase μια χαρά (άλλωστε γι αυτό είναι προορισμένο)

 

 

xlarge_20190103095730_steinberg_cc121.jp

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παπαριες μανιτσα μου ειναι ολα αυτα ρε Βρασιδα.

 

 Ειδαν τη διαδοση των VST, και θελουν να αρπαξουν κανα ψιλο.

 

 Αν δεν μπορεις να δουλεψεις το Dune που λεει ο Dimsonic με το ποντικι, πως διαλα θα σε βοηθησει ενα controller του 100ρικου; Αφου εχει χιλιαδες παραμετρους το εργαλjειο 😆

 

 Η θα αρκεστεις στο ποντικι και σε μια ψευτοαναθεση εκει των sos φαση cutoff κλπ στον controller, η παρε κανα virus να κανεις τη δουλεια σου.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

είχα αυτό και το έδωσα. Ποτέ μου δεν κατάφερα να το αξιοποιήσω, αν και με το ΟΝ βλέπει cubase μια χαρά (άλλωστε γι αυτό είναι προορισμένο)

 

 

xlarge_20190103095730_steinberg_cc121.jp

έγω όπως έχω πει δεκάδες φορές με αυτό

image.jpeg.913b1d2ac107cb41645d939f9e43f9dc.jpeg

έχω σωθεί, ελέγχω τα πάντα, το midi learn με τα touch sensitive faders και knobs είναι παιχνίδι, βλέπω ονομασίες των tracks και φτιάχνω και δικά μου επιτόπου και τα ονοματίζω όπως θέλω, ότι κάνω learn παίρνει και το όνομά του και δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό, τρέμω στην ιδέα μην χαλάσει γιατί το πήρα καινούργιο και το προσέχω σαν παιδί μου😃

 Μέχρι και με το Studio One ως Mackie HUI τα πήρε όλα αυτόματα και κρατάει όλα τα profile και έχει καταπληκτικό interface που το ανακαλείς στην οθόνη με το κουμπι view άνα πάσα στιγμή, έχει διττή λειτουργία με το automap και με templates, είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο στην ευαισθησία, και midi και sysex στέλνει και δέχεται και din midi in και out και δεν υπάρχει VST η και hardware που να μην ελέγχω, μάλιστα για hardware VA έχει έτοιμα προφίλ που φυσικά μπορείς να τα φτιάξεις όπως θες.

 

 Και άμα ποτέ το αλλάξω, Νοvation θα πάρω και με αυτό ελέγχω πλήρως το KOMPLETE KONTROL SOFTWARE που πραγματικά είναι μια εξαιρετική σουίτα για έλεγχο και κατηγοριοποίηση ΟΛΩΝ ΤΩΝ VST instruments & effects που μπορεί να διαθέτει κάποιος και όχι μόνο της ΝΙ

 

 ενδεικτικά αυτό, γιατί την ίδια δουλειά μπορείς να κάνεις συνδυαστικά με όλα τα controller της αγοράς, ακόμα και τα αγιοβασιλιάτικα🤣

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου