Προς το περιεχόμενο

Ποιό midi πλήκτρο μπορεί σήμερα να καλύψει vst ανάγκες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

έγω όπως έχω πει δεκάδες φορές με αυτό

image.jpeg.913b1d2ac107cb41645d939f9e43f9dc.jpeg

 

 

 

 

αυτό δεν βγαίνει πια

Εχω επίσης αυτό 

native_instruments_komplete_kontrol_m32_

 

αλλά αυτό, έχει ανύπαρκτη οθόνη, 32 πλήκτρα με κουτσουρεμένη οκτάβα, μικρά πλήκτρα και δεν έχει ρόδες.

Ταιριάζει καλά από μόνο του με το komplete, αλλά δεν ξέρω πως θα είναι τα πλήκτρα του σε μεγαλύτερη έκδοση

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Τώρα αν έχουμε 300 πλαγκιν και θέλουμε να τα ελέγξουμε με το μιντικοντρολλεράκι μας, ε οκ, δύσκολο να γίνει στο 100%. Κι ας είχαμε όλα τα κουμπιά, ο έλεγχος (θεωρητικά) όλων των παραμέτρων, απαιτεί... μελέτη. Πρέπει χέρια να πηγαίνουν μόνα τους, να γαργαλάνε τόσο όσο την κάθε παράμετρο, με την αντίστοιχη ακρίβεια κτπ.. Shine for me and I slipped.

 

Παραδόξως, για πλαγκιν επεξεργασίας ηχου, κομπρεσσορες βάθια ντιλέγια, αλλά και για μίξη, σεντ, παν κτπ, λειτουργουν μανουλα οι κοντρόλλερς.

έχουμε το ποντίκι παράλληλα

 όσο καλύτερο το mapping που θα φτιάξουμε ανάλογα  με τις ανάγκες μας ή βρούμε από άλλους τόσο καλύτερα.

 Όσο έχουμε ένα πρόγραμμα διαχείρισης των plug-in ως σουίτα ή αντίστοιχα δουλεύοντας με αυτά που δίνει το DAW μας γιατί όλα τα DAW δίνουν κατηγοριοποίηση και διαχείριση των plug-in μας σε συνδυασμό με το controller μας και τις θέσεις και το σύστημα αποθήκευσης και ανάκλησης του layout τόσο το καλύτερο, θα ασχοληθούμε λίγο και πάλι γιατί λίγο πολύ ξέρουμε ποια plugin χρησιμοποιούμε.

 

 Τώρα αν θέλουμε να ρίχνουμε ότι βρούμε μπροστά μας ή ότι θέλουμε να δοκιμάσουμε και να τα έχουμε έτοιμα όλα στο πίατο, μήπως να περιμένουμε να βγει και ένα controller transformer που να παίρνει την μορφή του hardware που κάνει emulation το software.

 

 Ίσως γίνει και αυτό μια μέρα, διόλου απίθανο.

 

 Αλλά ότι υπάρχει στην αγορά είναι γνωστό αυτή τη στιγμή, είναι παρεμφερής η λειτουργικότητά του και όλα είναι θέμα συνήθειας.

 Δηλαδή ένας που θα πάρει ένα hardware synth που τα έχει όλα ξέρει να το προγραμματίζει απόλυτα και να φτιάξει ότι ήχο βάλει στο μυαλό του, χωρίς μελέτη ή κάποια αναφορά βλέποντας κάπου ή διαβάζοντας κάπου?

 

 Θα κάτσει τώρα ο κ Δημήτρης να πάρει ένα NORD και να βγάζει ηχάρες.

 Με τα preset θα παίξει και με τα knobs θα ψάχνεται σε κάθε preset τι κάνουν και πως ακούγεται

 

 Και εγώ στους εκατοντάδες χιλιάδες ήχους που έχω από το hardware και τα VST μου διαλέγω ήχους και παίζω.

 Σιγά μην κάτσω να φτιάξω και είμαι σαν τον κ Δημήτρη που θέλουμε να παίζουμε και να συνθέτουμε.

 

 Μερικές γνωσεις παραπάνω έχω εγώ εμπειρικές κυρίως και μια χαρά.

 Σιγά μην κάθομαι να μπω στα μενού να διαμορφώσω ήχους.

 Ακριβώς με τα βασικα envelopes και φιλτρα παίζω σε κάθε περίπτωση και άντε να αλλάξω και να πειράξω κανα εφφέ τους..

 

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 Απο τη στιγμη που ο Dim ΕΧΕΙ controller, ας κατσει να μαθει τα περι MIDI και αναθεσεων για να τον αξιοποιησει, στο πλαισιο παντα της πρωτης παραγραφου του παροντος μηνυματος.

εχει αλλά σκέφτεται μπας και δεν επαρκεί

55 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 Αν δε θελει να στρωθει, η αν θελει πληρη ελεγχο, ας παρει ενα hardware synth,

 

 Το να παει να παρει ΚΑΙ ΑΛΛΟΝ controller τη στιγμη που εχει ΗΔΗ αυτον, ειναι πεταμενα λεφτα, for all intents and purposes.

 

το αυτό

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

 

αυτό δεν βγαίνει πια

Εχω επίσης αυτό 

native_instruments_komplete_kontrol_m32_

 

αλλά αυτό, έχει ανύπαρκτη οθόνη, 32 πλήκτρα με κουτσουρεμένη οκτάβα, μικρά πλήκτρα και δεν έχει ρόδες.

Ταιριάζει καλά από μόνο του με το komplete, αλλά δεν ξέρω πως θα είναι τα πλήκτρα του σε μεγαλύτερη έκδοση

μια χαρά είναι αυτό για το Komplete kontrol software

 μαλλον δεν έχεις ασχοληθεί με το software αυτό

 Ότι έχει αυτό τα έχω αναθέσει να το πω λαϊκα στο Novation και ελέγχω όλα τα όργανα της ΝΑΤΙVE INSTRUMENTS και τα δικά μου.

 και τα ΝΑΤΙVE INSTRUMENTS έχουν κάποιες προτεινόμενες ρυθμίσεις.

 Δεν καλύπτουν οι preset ρυθμίσεις τις προσωπικές ανάγκες ας πουμε στο Massive, στο REAKTOR, στα VINTAGE ORGANS, στα RETRO MASCHINES, στο POLYPLEΧ, στα ΠΙΑΝΑ, ή στην FACTORY LIBRARY.

 

Κανεις learn αμα θές να πειράξεις κάτι συγκεκριμένο και το σώζεις.

 Απλά και όμορφα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, manosx είπε

 Τελος παντων, ο καθενας κανει οτι νομιζει. Ειναι ελευθερος να σπασει το κεφαλι του για να βρει π.χ. πως θα "ζωγραφιζει" τις εντελως ελευθερες περιορισμων περιβαλλουσες του dune με τον controller.

 

 Οι εξυπνοι αΘρωποι απλως πιανουν το ποντικι και να πα να γ@μηθει και η novation και ολοι οι controllers μαζι. 😁

πιάστηκες😀 από κάτι συγκεκριμένο που μπορεί να γίνει με το ποντίκι η με το XY pad που είναι πλήρως παραμετροποιήσιμα και οι εξισώσεις😀 δεν ξέρω αν γίνονται και με τα knobs όχι με τόση ακρίβεια με το να περνάς το ποντίκι αλλά δεν ξέρω αν η τέλεια εξίσωση κάνει τη διαφορά στην επιτυχία να γίνουμε Dua Lipa ή Hans Zimmer😀

 

 Aφού και εγώ χρησιμοποιώ το ποντίκι.

 Τώρα που μιλάμε κάνω remaster κάποια κομμάτια στην οθόνη με το ποντίκι, βαριέμαι να πάω στο δίπλα γραφείο, δουλεύω στη μεριά του Gaming που καλύπτει το ίδιο PC που καλύπτει και την Ηοme Studio γωνία για να παίξω με το Novation. 😀

Καλά αφού δεν σας αρέσουν πάρτε μου εμένα αυτό

 

 

 

 ή αυτό

 

 image.thumb.jpeg.d81b483c98956f7d0d7e18cc5dc7cbe2.jpegκαι αφήστε με να μαζοχίζομαι, να παιδεύομαι, κάντε μου και καζούρα. 😀

 

 Εγώ θα είμαι τρισευτυχισμένος και θα κάνω και καλή δουλεία.

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Και εγώ στους εκατοντάδες χιλιάδες ήχους που έχω από το hardware και τα VST μου διαλέγω ήχους και παίζω.

 Σιγά μην κάτσω να φτιάξω και είμαι σαν τον κ Δημήτρη που θέλουμε να παίζουμε και να συνθέτουμε.

 

 Μερικές γνωσεις παραπάνω έχω εγώ εμπειρικές κυρίως και μια χαρά.

 Σιγά μην κάθομαι να μπω στα μενού να διαμορφώσω ήχους.

 Ακριβώς με τα βασικα envelopes και φιλτρα παίζω σε κάθε περίπτωση και άντε να αλλάξω και να πειράξω κανα εφφέ τους..

 

 

 Ε, για αυτο εχεις την ψευδαισθηση οτι μπορεις να ελεγξεις ενα δυνατο vst με τον controller.

 

 Μερικες ψευτοαναθεσεις βασικων envelopes και φιλτρων πειραζεις, οπως εχω πει απο την αρχη.

 

 Αν θελει και ο Dim να κανει το ιδιο, ειναι ευκολο να το κανει, αν φυσικα ασχοληθει.

 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 

 

 Ε, για αυτο εχεις την ψευδαισθηση οτι μπορεις να ελεγξεις ενα δυνατο vst με τον controller.

 

 Μερικες ψευτοαναθεσεις βασικων envelopes και φιλτρων πειραζεις, οπως εχω πει απο την αρχη.

 

 

 

 

μα γιατί είναι ψευδαίσθηση.

 Τι να ελέγξω?

 Αυτό το DUNE θα το ελέγξω με το ποντίκι.

 Πες μου μια παράμετρο εκτός από αυτές που θεωρείς πως δεν μπορεί να ελεγχθεί με learn ενός knob ή fader ή button που είναι σε κάποια και velocity sensitive για να καταλάβω.

 Το ένα είπαμε.  Ποντίκι ή XY pad

 

 image.thumb.jpeg.19e64ce399f3f2e69cf825e28eff7d1d.jpeg

 τι δεν μπορεί να ελέγξει αυτό σε ένα VST, ποιες συγκεκριμένες παραμέτρους?

 Έτσι για περιέργεια.

 Εγώ όντως δεν τις χρησιμοποιώ και όλες. δεν με νοιάζουν.

 Σε ένα VA συνθ.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimsonic είπε

Να μπορεί εύκολα να φορέσει κουστουμι κάποιου vst χωρίς να πρέπει κάθε φορά να κάνεις από 20-30 learn.

Το δύσκολο είναι να αποφασίσουμε ποιες από τις εκατοντάδες παραμέτρων θα αναθέσουμε. Δεν φταίει ο κοντρολλερ. Η επιλογή είναι το δύσκολο.

 

Πάντως, τώρα που το σκέφτομαι, το ιδανικότερο για τα πλαγκιν, ξέρετε ποιο θα ήτανε;

 

Να υπήρχε τρόπος να ξέρει η οθόνη που κοιτάμε, και να είχαμε ένα knob μόνο, σαν το AI knob της yamaha, που υπάρχει ήδη στο cubase σαν τεχνολογία αλλά με το ποντίκι. Κοιτάς οθόνη, στρίβεις ποτενσιόμετρο.

 

Θα μου πεις δε θέλω να κοιτάω οθόνη, η θέλω να στρίβω 2 ταυτόχρονα. Ε, τότε το learn να γίνεται έτσι. Κοιτάς παράμετρο, στρίβεις, το πήρε. Επόμενο, επόμενο, επόμενο. Κι αν μένει και το learn αναμένο, ό,τι στρίψεις είναι αυτό που μόλις κοίταξες.

 

Κουρδστοπορτοκαλένια φάση, αλλά οκ. Ο έλεγχος θέλει θυσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου