Προς το περιεχόμενο

Ποιό midi πλήκτρο μπορεί σήμερα να καλύψει vst ανάγκες?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

λες και θα πεΚΣισ ΛΑΙΒ στο Μαρακανα με την ΜΑΝΔΟΝΑ

 

 

κάτι έσπασε μέσα μου....

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Τέλος πάντων, δουλειά γίνεται. Το δύσκολο είναι στο να καταλήξεις ότι σε αυτό το όργανο που μου επιτρέπει να ελέγξω 1200 παραμέτρους εγώ θελω σε πρωτη ζήτηση τις 4. Αν πεις τις θέλω όλες και θα αλλαζω τις σελίδες σαν πουκάμισα, τσιου νιάου. Καλύτερα ποντίκι.

 

 ΕΞΑΚΤΕΜΟΝ 😆

 

 Υπαρχει ομως κατι, που κανει τη φαση ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ.

 

 Τα MACROS.

 

 Δηλαδη εχεις αυτα τα 4 knobs στο σωστο CC number, που να αντιστοιχει στα macros του VST.

 

 Οποτε, το τι θα ελεγχεις το καθοριζεις καθε φορα με βαση το preset, και για καθε preset ξεχωριστα.

 

 Δηλαδη σε αυτο το preset τα knobs θα ελεγχουνε το φιλτρο, στο αλλο τα LFOs κλπ.

 

 Χρησιμες παραμετρους που θελεις να πειραζεις καθως παιζεις, χωρις να ψαχνεσαι καθε φορα με αναθεσεις και τετοια, και παντα στα ιδια knobs.

 

 Και οχι μονο αυτο, αλλα μπορεις να εχεις και παραπανω απο μια παραμετρο ανα knob, με το ευρος και τη φορα να καθοριζεται απο το modulation matrix, οποτε με ΕΝΑ knob που γυριζεις να βγαινει η ΜΑΓΕΙΑ 😆

 

 Ετσι γινεται η σωστη, η συγχρονη hands on δουλεια.

 

 Οχι να ψαχνεις σαν τον Αστυνομο Σαινη που στο καλο ειναι η παραμετρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Εγώ έχω αΦτο.

Πεζι ΜΑΜΑΤΑ ΦΑΡΦΙΖΑ,ΒΟΞ ΚΑΙ ΧΑΜΟΝΔ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΡΟΑΝΤΣ.

δαιν χριαστικα εδο και είκοσι χρόνια απολύτως τίποτα άλλο και ,ας εβλογισω και τα γένια μου τα πληΧτρα στις παραγωγές μου ΜΑΜΑΝΕ 🤣

 

17021974056086734567486776486378.thumb.jpg.1133f85e4742a051fd94d6445fe9ae34.jpg

Το έχω και εγω το πιο μικρό IMG_20230924_152832.thumb.jpg.6a1ef925c80dc66b9b1adfe25404a6f2.jpgπακεταρισμενο μην μας πάρουν τα funds τα σπίτια να το σώσω 

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πάντως μ αυτά και με κείνα έκανα τις δοκιμές μου

τώρα έχω το cs80 φορτωμένο με το nektar και το komplete με το komplete M32

 

Και παίζω με τα δυο μαζί.

Το Μ32 με το komplete όπως είναι φυσικό ταιριάζει και κατεβάζει presets και τα δείχνει κλπ ενώ τα πλήκτρα του είναι με το καλημέρα σε 8 λειτουργίες που έχει προαποφασίσει και τις βρίσκω πολύ σωστές επιλογές.

Απλά τα πλήκτρα είναι στενά και αντι για ροδες έχει στριπ.

 

Αρα πρέπει αν και εφ όσον να πάω σ αυτό

 

https://www.thomann.de/gr/native_instruments_komplete_kontrol_s49_mk2.htm

και να διώξω το νεκταρ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εγω πάντως μ αυτά και με κείνα έκανα τις δοκιμές μου

τώρα έχω το cs80 φορτωμένο με το nektar και το komplete με το komplete M32

 

Και παίζω με τα δυο μαζί.

Το Μ32 με το komplete όπως είναι φυσικό ταιριάζει και κατεβάζει presets και τα δείχνει κλπ ενώ τα πλήκτρα του είναι με το καλημέρα σε 8 λειτουργίες που έχει προαποφασίσει και τις βρίσκω πολύ σωστές επιλογές.

Απλά τα πλήκτρα είναι στενά και αντι για ροδες έχει στριπ.

 

Αρα πρέπει αν και εφ όσον να πάω σ αυτό

 

https://www.thomann.de/gr/native_instruments_komplete_kontrol_s49_mk2.htm

και να διώξω το νεκταρ

Και γιατί δεν βάζεις το nektar να κάνει αυτή τη δουλειά με το Κomplete Kontrol Software και μετά να ανοίγεις από μέσα και το CS80 και να κάνεις τις δρομολογήσεις οπότε να ανοίγεις  και το CS80 με το komplete που μπορείς να φτιάξεις και δικά σου patch και να τα αποθηκεύεις στο komplete kontrol software?

 

 

 

Με ένα midi controller μπορείς να ελέγχεις τα όργανα, δεν χρειάζεται να έχεις 5 midi controller, το καθένα για το αντίστοιχο software. 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα φόρτωσα και το sampletank4 και το Μ32 το ελέγχει καλούτσικα αλλά δεν μπορώ να βρω τρόπο να ελέξγω τα δυο πρωτα .

Captur1.thumb.JPG.0d8e91668c914098d4db8b02897690d0.JPG

δηλαδή τα cutoff / res δεν έχουν ανατεθεί στο Μ32.

Δηλαδή τα 8 του Μ32 ξεκινούν από το FENV Amt και μένουν δυο στο τέλος που δεν κάνουν τίποτα και τα δυο πρώτα δεν είναι αντιστοιχισμένα.

 

6 λεπτά πριν, manosx είπε

 Και γιατι δεν τα τοποθετεις εργονομικα, ωστε να μπορεις να παιζεις με τα πληκτρα του nectar και να πειραζεις τα knobs του arturia;

 

αν καταλαβα καλά, λες να ελέγξω το arturia με το νεκταρ...

με το που ανοίγουν δεν ταιριάζει σχεδόν τίποτα χρήσιμο στα πλήκτρα του νεκταρ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καθε knob ενος controller ( με καποιες advanced εξαιρεσεις) στελνει ενα απο τα 127 CC νουμερα. CC σημαινει continuous controllers, και ειναι μερος του midi πρωτοκολλου.

 

 Για να δουλεψει το knob του πληκτρου, και να γυρισει το κουμπι στην οθονη, θα πρεπει το νουμερο αυτο να ταυτιζεται, θα πρεπει δηλαδη το knob να στελνει π.χ. τον νουμερο 74  CC controller, και το αντιστοιχο κουμπι στην οθονη να ακουει στο ιδιο νουμερο.

 

 Αυτο μπορεις να το κανεις, ειτε πειραζοντας τον controller, οποτε θα πρεπει να εχεις ενα preset ΜΕΣΑ στο controller για καθε vst, ειτε στο vst οποτε θα πρεπει να πειραξεις το default configuration του vst για να αντιστοιχουν τα κουμπακια στην οθονη με το πληκτρο σου.

 

 Η τριτη λυση του να βαλεις 3rd party wrapper που λεει ο Κωστας ΙΜΗΟ ειναι ενα εξτρα step που δεν ειναι απαραιτητο για κατι τοσο απλο.

 

 Μην περιμενεις παντως να "κατσουν" ολα μαγικα μονα τους, αυτο αν γινει με το midi2 και βλεπουμε.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manosx είπε

  Καθε knob ενος controller ( με καποιες advanced εξαιρεσεις) στελνει ενα απο τα 127 CC νουμερα. CC σημαινει continuous controllers, και ειναι μερος του midi πρωτοκολλου.

 

 Για να δουλεψει το knob του πληκτρου, και να γυρισει το κουμπι στην οθονη, θα πρεπει το νουμερο αυτο να ταυτιζεται, θα πρεπει δηλαδη το knob να στελνει π.χ. τον νουμερο 74  CC controller, και το αντιστοιχο κουμπι στην οθονη να ακουει στο ιδιο νουμερο.

 

 Αυτο μπορεις να το κανεις, ειτε πειραζοντας τον controller, οποτε θα πρεπει να εχεις ενα preset ΜΕΣΑ στο controller για καθε vst, ειτε στο vst οποτε θα πρεπει να πειραξεις το default configuration του vst για να αντιστοιχουν τα κουμπακια στην οθονη με το πληκτρο σου.

 

 Η τριτη λυση του να βαλεις 3rd party wrapper που λεει ο Κωστας ΙΜΗΟ ειναι ενα εξτρα step που δεν ειναι απαραιτητο για κατι τοσο απλο.

 

 Μην περιμενεις παντως να "κατσουν" ολα μαγικα μονα τους, αυτο αν γινει με το midi2 και βλεπουμε.

 

ναι εντάξει, αυτά τα ξέρω είπαμε δεν είμαι τοσο ντηπ άπληκτρος....

 

το θέμα είναι να βρεθεί η ιδιαιτερότητα του κάθενος.

Λοιπόν ήδη στο sampletank άλλαξα σε μια μπανκα (part το λεει αυτός) τα CC αντι από 12 έως 19 που τα εχει σε 14 έως 21 και επειδή όταν το ξαναφόρτωσα έρχονται πάλι 12-19, κάπου τα έσωσα (τωρα που σώζονται δεν ξέρω) και τώρα που άνοιξα πάλι ήρθαν εκεί που θέλω.

 

θα δω αν μπορεί να γίνει αυτό και με το νεκταρ.

αλλιώς...μάλλον κάτι σε ΝΙ με βλέπω με τη λογική ότι ήδη ταιριάζει σχεδόν απόλυτα με komplete που έχω αρκετό υλικό και αρκετά με sampletank. Τώρα με το arturia...βλέπουμε...

θενκς

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

ναι εντάξει, αυτά τα ξέρω είπαμε δεν είμαι τοσο ντηπ άπληκτρος....

 

το θέμα είναι να βρεθεί η ιδιαιτερότητα του κάθενος.

Λοιπόν ήδη στο sampletank άλλαξα σε μια μπανκα (part το λεει αυτός) τα CC αντι από 12 έως 19 που τα εχει σε 14 έως 21 και επειδή όταν το ξαναφόρτωσα έρχονται πάλι 12-19, κάπου τα έσωσα (τωρα που σώζονται δεν ξέρω) και τώρα που άνοιξα πάλι ήρθαν εκεί που θέλω.

 

θα δω αν μπορεί να γίνει αυτό και με το νεκταρ.

αλλιώς...μάλλον κάτι σε ΝΙ με βλέπω με τη λογική ότι ήδη ταιριάζει σχεδόν απόλυτα με komplete που έχω αρκετό υλικό και αρκετά με sampletank. Τώρα με το arturia...βλέπουμε...

θενκς

άνοιξε το Cubase, φόρτωσε το Sampletank μαζί με το Komplete Kontrol Software, φτιάξε τα midi κάνε λίγη ηχογράφηση και πάτα μετά ALT+F4 συνέχεια.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου