Προς το περιεχόμενο

Ποιό midi πλήκτρο μπορεί σήμερα να καλύψει vst ανάγκες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάρε vst είναι μια συμβουλή.

Όταν έχεις ήδη vst τι κάνεις?

Υπάρχει σήμερα ένα πλήκτρο midi που να μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες μιας μεγάλης γκάμας vst που μαζεύουμε στους δίσκους μας?

Να έχει αρκετά πράγματα επάνω του ώστε να καλύπτει σχεδόν όλα τα κουμπιά

Να μην κοστίζει όσο ένα κανονικό συνθ

Να μπορεί εύκολα να φορέσει κουστουμι κάποιου vst χωρίς να πρέπει κάθε φορά να κάνεις από 20-30 learn.

Εχω ένα nektar 49 με 9 faders, 4 pots, pads κλπ...αλλά ποτέ δεν έκατσα να το ταιριάξω με κανένα vst για τον τρίτο λόγο κυρίως.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

πάρε vst είναι μια συμβουλή.

Όταν έχεις ήδη vst τι κάνεις?

Υπάρχει σήμερα ένα πλήκτρο midi που να μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες μιας μεγάλης γκάμας vst που μαζεύουμε στους δίσκους μας?

Να έχει αρκετά πράγματα επάνω του ώστε να καλύπτει σχεδόν όλα τα κουμπιά

Να μην κοστίζει όσο ένα κανονικό συνθ

Να μπορεί εύκολα να φορέσει κουστουμι κάποιου vst χωρίς να πρέπει κάθε φορά να κάνεις από 20-30 learn.

Εχω ένα nektar 49 με 9 faders, 4 pots, pads κλπ...αλλά ποτέ δεν έκατσα να το ταιριάξω με κανένα vst για τον τρίτο λόγο κυρίως.

 

 

αφού έχεις VST ασχολήσου με τις παραγωγές σου μαζί με το midi controller σου.

 Το topic αυτό δεν έχει νόημα😃

 Δεν υπάρχει αυτό που ζητάς, κάθε εταιρεία έχει ένα integration με το software του midi controller και είναι εποχή που τα VST είναι πιο συνεργάσιμα μεταξύ τους. Παλιότερα ήθελες ενδιάμεσα προγράμματα. 

 Ένα που να γίνεται αυτόματα με όλο το software όλων των εταιριών  το mapping δεν υπάρχει, ακόμα και το automap software της novation έκανε φιλότιμη προσπάθεια αλλά δεν καλύπτει αυτόματα τα πάντα.

 

 Το nektar σου είναι μια χαρά.

 Δεν πρόκειται να βρείς μια κονσόλα με δεκάδες faders, knobs και buttons πάνω σε πλήκτρα που να έχει και ενδείξεις για το καθένα και να φορτώνεις ένα VST intrument ή effect και να ανοίγουν όλα μπροστά σου και να είναι και motorized για να πηγαίνουν στα values που θες.

 

 Ένα από τα καλύτερα είναι τα midi keyboards-controllers της Novation και τα καινούρια είναι πολύ ωραία.

 Αλλά και το δικό σου μια χαρά είναι.

 Το learn και τα templates δεν θα τα αποφύγεις τουλάχιστο μέχρι να βγει κάτι αντίστοιχο που δεν πρόκειται ποτέ.

 

 Κάνε λοιπόν το ταίριασμα αφού καταλήξεις τουλάχιστο στα κύρια VST που θα χρησιμοποιείς, φτιάξε μερικά templates και τελείωσε το θέμα.😃

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Δες εδω να νοιωσεις

 

 

 

 Και κωλοτουμπες καναμε, διοτι διαφορετικα επρεπε να μπλεξουμε με τα μενου, γμστ.

 

 Και τωρα με τα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ UI των vst, δε μας αρκουν, θελουμε κουμπακια.

 

 ΟΚ, κουμπακια.

 

 Επειδη ομως ενα interface δεν ειναι μονο τα κουμπια αλλα μια ολοκληρωμενη εμπειρια, πηγαινε παρε κανα nord lead, η κανα dave smith να κανεις τη δουλεια σου.

 

 Ετσι και αλλιως οι περισσοτεροι ηχοι δεν θελουν ΚΑΝ κουμπια, τι να τα κανεις τα κουμπια για το πιανο και τα strings. 😆 Για να κανεις συνθεση ηχου τα θελεις, και μαλιστα κλασσικη analog subtractive, γιατι αμα μπλεξεις με τιποτα πιο περιπλοκο με 40 stage envelopes και γεννητριες με 1500 επιλογες, παλι σε μενου καταληγεις, και παλι καλυτερος θα ειναι ο editor, εστω και στον Αtari 😆

 

 Οποτε μην πιαστεις κοροιδο, παρε κατευθειαν ενα (virtual) analog, μην το σκεφτεσαι, ειναι μονοδρομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, manosx είπε

  

 Επειδη ομως ενα interface δεν ειναι μονο τα κουμπια αλλα μια ολοκληρωμενη εμπειρια, πηγαινε παρε κανα nord lead, η κανα dave smith να κανεις τη δουλεια σου.

αν είναι να φτάσουμε στα λεφτά που κάνει ένα nord ....

εδώ μιλάμε για κάτι που να καλύψει ανάγκες και να είναι εύκολο και να μην κάνει όσο ένα Nord.

 

7 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 Ετσι και αλλιως οι περισσοτεροι ηχοι δεν θελουν ΚΑΝ κουμπια, τι να τα κανεις τα κουμπια για το πιανο και τα strings. 😆 Για να κανεις συνθεση ηχου τα θελεις, και μαλιστα κλασσικη analog subtractive, γιατι αμα μπλεξεις με τιποτα πιο περιπλοκο με 40 stage envelopes και γεννητριες με 1500 επιλογες, παλι σε μενου καταληγεις, και παλι καλυτερος θα ειναι ο editor, εστω και στον Αtari 😆

 

 Οποτε μην πιαστεις κοροιδο, παρε κατευθειαν ενα (virtual) analog, μην το σκεφτεσαι, ειναι μονοδρομος.

 

κοίτα σε ένα cs80 ή ένα dune δεν θες κουμπιά?

δεν θές να επέμβεις στους oscilators, στον τύπο της σύνθεσης, στο waveform, στο cutoff, στο resonance, στα LFOs 

?

από την μικρή μου εμπειρία όλα αυτά κάνουν δουλειά και πολλές φορές πειράζω τα preset

 

και δεν μιλάω να πάρω τώρα σήμερα, γενικά λέμε.

το nektar το έχω ξερω γω 6 χρόνια?

δεν ήταν κάτι σουπερ ντουπερ, αλλά πχ δεν ξέρω σήμερα στις 4-5 οκτάβες υπάρχει κάτι με έτοιμα templates κλπ.

Πως να το πω, δεν έχω παρακολουθήσει την αγορά.

Και μιλάμε για εύρος μετα βίας μέχρι 400-500, αν διώξω και το δικό μου

ή δεν ξέρω αν λέω χαζομάρες και το δικό μου μπορεί να με καλύψει με κάποιο τρόπο που δεν ασχολήθηκα να το κάνω σωστά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

impact lx49 πρώτης γενιάς

ένα από τα καλύτερα controller που μπορείς να έχεις νομίζω.

 Δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο άλλα είμαι σίγουρος πως θα έχει support για scripts για  mapping με το cubase και με άλλα VST και μετά άμα δεν σου αρέσει κάτι να το αλλάξεις μεμονωμένα

 

 Είναι εξαιρετικό.

 όλα έτσι είναι, με αυτή τη λογική.

 

 Ιδιαίτερα αν έχεις VST της native instruments μπορείς μέσω του ΚΟMPLETE KONTROL SOFTWARE που θα έχεις και του ΝΕΚΤΑΡ σου να κάνεις κεντρική δρομολόγηση των main knobs και μετά να ανοίγεις τα άλλα VST που έχεις και EFFECTS εκτός NATIVE INSTRUMENTS από το ίδιο SOFTWARE και να θυμάται το NEKTAR τι τους έχεις δρομολογήσει για να γράφεις ήχους

 

 Το NEKTAR σου και το KOMPLETE KONTROL SOFTWARE μαζι μπορεί να κάνουν αυτό που θες για όλα σου τα VST σε πολύ μεγάλο βαθμό με πολύ λίγο κόπο. Πρέπει να το ψάξεις λίγο.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

κοίτα σε ένα cs80 ή ένα dune δεν θες κουμπιά?

 

 

 Γιατι, υποχρεωτικο ειναι; 😆

 

 

12 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν θές να επέμβεις στους oscilators, στον τύπο της σύνθεσης, στο waveform, στο cutoff, στο resonance, στα LFOs 

 

 ΓΙα αυτο υπαρχει το GUI. Αν μιλαγαμε για hardware OK, αλλα να αναθεσεις τις 5000 παραμετρους του Dune σε dedicated knobs πρεπει να βγεις απο το σπιτι για να χωρεσει το controller, και αν ειναι να ψαχνω σε μενου, η να ανεβοκατεβαζω το κεφαλι μου μεταξυ controller και οθονης 1000 φορες το GUI.

 

 Αυτη τη στιγμη, στις αγγελιες με λιγοτερο απο 500αρικο υπαρχει αυτο:

 

 

 

 

 Κοιταξε τη φωτογραφια προσεκτικα, δες τη ΘΑΥΜΑΣΙΑ εργονομια και πες μου: Υπαρχει περιπτωση με τα μαλακισμενα generic controller της συμφορας, να εχεις παρομοια εμπειρια χρησης;

 

 Ουτε σε χιλια χρονια.

nord_rack2x-models_0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 Γιατι, υποχρεωτικο ειναι; 😆

 

 

 

 ΓΙα αυτο υπαρχει το GUI. Αν μιλαγαμε για hardware OK, αλλα να αναθεσεις τις 5000 παραμετρους του Dune σε dedicated knobs πρεπει να βγεις απο το σπιτι για να χωρεσει το controller, και αν ειναι να ψαχνω σε μενου, η να ανεβοκατεβαζω το κεφαλι μου μεταξυ controller και οθονης 1000 φορες το GUI.

 

 Αυτη τη στιγμη, στις αγγελιες με λιγοτερο απο 500αρικο υπαρχει αυτο:

 

 

 

 

 Κοιταξε τη φωτογραφια προσεκτικα, δες τη ΘΑΥΜΑΣΙΑ εργονομια και πες μου: Υπαρχει περιπτωση με τα μαλακισμενα generic controller της συμφορας, να εχεις παρομοια εμπειρια χρησης;

 

 Ουτε σε χιλια χρονια.

nord_rack2x-models_0.jpg

 

ναι, και δηλαδή αυτό το κουμπώνεις πάνω στο dune με ένα κλικ?

ή στο arturia cs80 και γειά σας?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου