Προς το περιεχόμενο

Ποιό midi πλήκτρο μπορεί σήμερα να καλύψει vst ανάγκες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριε Δημήτρη, την λύση την ξέρεις, απλά είσαι σκρουτζ και δεν θες να ξοδευτείς. Εγώ πάντως για να έχω ήσυχη τη συνείδηση μου θα προσπαθήσω ξανά να σε βοηθήσω.😌 

It's up to you now Mr Dimitris.👆

image.thumb.png.39a937c62c8607610af364011e0a4710.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 O wavetable editor του Dune

 

Θα ηθελα να δω το θεαμα σε οποιον επιχειρησει να τον ελεγξει χωρις το ποντικι.

 

 Μονο ο συγχωρεμενος ο Πιτ ο Παπαδακος.

dune3.wteditor.preview.jpg

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, manosx είπε

 Μαλιστα.

 

 Δηλαδη Κωστα, ετσι οπως τα λες, το VSynth τι να το ελεγχεις απο το panel του, τι απο το novation, ετσι;

ξεφεύγουμε από το αρχικό ερώτημα.  

 Οι απαντήσεις μου είναι για το ερώτημα και μια επισήμανση πως μπορεί να το κάνω αμφίδρομα άμα χρειαστεί.

 

 Τα VST μου τα ελέγχω μια χαρά και με καλύτερη αίσθηση από το ποντίκι και επίσης χρησιμοποιώ το ποντίκι και γι αυτό το πήρα κιόλας. Άμα δεν μου χρησίμευε για να ελέγχω το DAW και τα VST δεν θα το έπαιρνα.

 

 Το V-Synth στη μορφή του αυτή το ελέγχω καλύτερα από τα δικά του controls

 Άμα είχα τη RACK έκδοσή του το novation θα με βοηθούσε καλύτερα να το ελέγξω.

 

 Αυτό ελέγχει και hardware άμα έχεις πολλά γύρω σου και δεν θες να σηκώνεσαι.

 Έχεις γράψει κάτι στο midi και θες να το διαμορφώσεις επειδή έχεις πολλά γύρω σου από ένα συγκεκριμένο όργανο.

 Δεν σε βοηθάει ένα master controller εκεί άμα το έχεις?

 

 Το αρχικό ερώτημα θέλω να καλύψω, δεν θέλω να πω ότι είναι καλύτερα να δουλεύεις το hardware synth σου από το midi controller σου, αλλά μπορεί να γίνει για κάποια σενάρια και αυτό χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν με την εννοια "ελεγχω τα vst μου" εννοεις να παιζεις τις νοτες στα πληκτρα, να γυριζεις το pitch bend και το modulation wheel, και στο τσακιρ κεφι το cut off και το resonance του φιλτρου και το attack και το release του envelope, ναι.

 

 Αν εννοουμε ομως να κανουμε πληρες editing στον ηχο, οχι.

 

 Αν παλι εννοουμε "ας πεταξω τα λεφτα μου σε καμια βλακειουλα", πασο.

 

 Απο τη στιγμη που ο Dim ΕΧΕΙ controller, ας κατσει να μαθει τα περι MIDI και αναθεσεων για να τον αξιοποιησει, στο πλαισιο παντα της πρωτης παραγραφου του παροντος μηνυματος.

 

 Αν δε θελει να στρωθει, η αν θελει πληρη ελεγχο, ας παρει ενα hardware synth,

 

 Το να παει να παρει ΚΑΙ ΑΛΛΟΝ controller τη στιγμη που εχει ΗΔΗ αυτον, ειναι πεταμενα λεφτα, for all intents and purposes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manosx είπε

 Αν με την εννοια "ελεγχω τα vst μου" εννοεις να παιζεις τις νοτες στα πληκτρα, να γυριζεις το pitch bend και το modulation wheel, και στο τσακιρ κεφι το cut off και το resonance του φιλτρου και το attack και το release του envelope, ναι.

 

 Αν εννοουμε ομως να κανουμε πληρες editing στον ηχο, οχι.

 

 

εγώ κάνω και αυτό, παίζω τις νότες, παίζω με το pitch bend και το modulation  και αν θέλω να ελέγξω μια παράμετρο  το κάνω και από το V-Synth με τα assignable του με learn στις παραμέτρους που θέλω να πειράξω ή να γράψω το cc automation και από το controller

 

Άμα θέλω να κάνω πλήρες editing στα patches ενός VST μπορώ να το κάνω μέσω του Novation που έχει knobs faders και pages. Και χρησιμοποιώ και το ποντίκι στις σελίδες τους. Όσο κάνω editing αν χρειαστεί θα δουλέψω με το ποντίκι, δεν κάνω live performance στο σπίτι, γράφω.

 

 Γιατί όχι λοιπόν αν θέλουμε να κάνουμε πλήρες editing στον ήχο να μην χρησιμοποιήσουμε ένα controller της αρεσκείας μας.

 

 Το πλήρες editing του ήχου εξαρτάται από τις δυνατότητες του VST.

 Όλες οι παράμετροι του VST μπορούν να δρομολογηθούν σε ένα controller.

 

 Το ίδιο και με τα controls του hardware synth ιδιαίτερα αν είναι analogue like.

 

 Τα σύγχρονα music workstations από την εποχή του Motif έμοιαζαν όλο και περισσότερο με midi controllers 😀 και καλά έκαναν γιατί γινόταν σταδιακά και midi controllers και είναι των DAWS και των VST instruments και effects.

 

Δεν καταλαβαίνω τις ενστάσεις. 😀

 VST in the box έχετε😀

Το Triton Le είναι δε πολύ καλό ως midi controller και control surface πάντα στη λογική του learn με τη σειρά των κλασσικών να γυριζεις το pitch bend και το modulation wheel, και στο τσακιρ κεφι το cut off και το resonance του φιλτρου και το attack και το release του envelope, και τα assignable και το transport και πολλά άλλα που μπορείς να αναθέσεις.

 

 Είναι και θεωρείται και καλό midi controller λόγω του μεγέθους του και έχεις και τους all around υπέροχους ήχους του να προσθέσεις στις συνθέσεις σου ή να το πάρεις να πεταχτεις να βγάλεις κανα μεροκάματο😀

Το Triton Le μου

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 To πληρες editing με controller ενος synth θηριου σαν το Dune ειναι ματαιοπονια, για να μην πω οτι ειναι αδυνατο.

 

 Ομως εχειςαπολυτο δικιο σε αυτο:

 

 

6 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Το πλήρες editing του ήχου εξαρτάται από τις δυνατότητες του VST.

 

  Οποτε για τετοιους μαξιμαλιστικους στοχους, θα πρεπει να μιλαμε για κατι πιο απλο, κανα virtual minimoog ας πουμε 😁

 

 Περα απο το πληρες editing βεβαια, το να αναθεσεις 5-10 στανταρτ CC numbers στα knobs του controller σου δεν ειναι και τιποτα το φοβερο, και τα περισσοτερα vst σε standard numbers ακουνε τις βασικες SOS παραμετρους.

 

 Ας ξεκινησει απο αυτο ο Dim και βλεπει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 To πληρες editing με controller ενος synth θηριου σαν το Dune ειναι ματαιοπονια, για να μην πω οτι ειναι αδυνατο.

 

 Ομως εχειςαπολυτο δικιο σε αυτο:

 

 

 

  Οποτε για τετοιους μαξιμαλιστικους στοχους, θα πρεπει να μιλαμε για κατι πιο απλο, κανα virtual minimoog ας πουμε 😁

 

 Περα απο το πληρες editing βεβαια, το να αναθεσεις 5-10 στανταρτ CC numbers στα knobs του controller σου δεν ειναι και τιποτα το φοβερο, και τα περισσοτερα vst σε standard numbers ακουνε τις βασικες SOS παραμετρους.

 

 Ας ξεκινησει απο αυτο ο Dim και βλεπει.

 

 

δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτά. 

 

 ότι έχει πάνω του ένα hardware μπορεί να ανατεθεί σε ένα αντίστοιχων knobs και faders controller και υπάρχουν αρκετά γι αυτό πληκτροφόρα και μη controllers.

 

 Τώρα αν αυτό το dune για να σχεδιάσεις  το morphing μήπως ακούει XY pad που κάποια controllers π.χ. σαν το Νovation έχουν και από ότι θυμάμαι πωλούνται και ξεχωριστά?

 

κάτι αντίστοιχο έχω και εγώ στο V-Synth και το "γράφω" με touch στην οθόνη.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι οι κοντρόλλερς που δεν κάνουν πολλά, το πρόβλημα είναι τα πλαγκιν που είναι τρακόσες χιλιάδες.

 

Έχω καλό κοντρολ στο ρέτρολογκ. Μπορώ να πειράξω τις περισσότερες παραμέτρους.

 

Έχω λιγότερο καλό κοντρολ στο πιανοτεκ, και διάλεξα να έχω το εφφέ σέξιον στα ποτ και τις αρμονικές του οργάνου στα φέιντερ.

 

Έχω μηδενικό κοντρολ στο χάλιον.

 

Έχω απλό έλεγχο κονσόλας στάθμεων στο bfd, να ανεβοκατεβάζω τα direct σήματα των οργάνων (γιατι υπάρχουν και περίπου 6 "send" που ελέγχουν το bleed κάθε κομματιού προς τα οβερ, ρουμ, μπάουντρυ, τρας, κομπ, χίλια δυο πιασιματα έχει)

 

Οπότε... Εξαρτάται.

 

Αν κάποιος είχε δώσει 5 χήνες για ένα genos ή ένα μονταζ, δε θα του είχε μείνει σάλιο για τίποτε άλλο, οπότε ανοίγουμε το μονταζ, συνθέτομεν, πειράζομεν, το κλείνομεν, πέφτομεν για ύπνο.

 

Τώρα αν έχουμε 300 πλαγκιν και θέλουμε να τα ελέγξουμε με το μιντικοντρολλεράκι μας, ε οκ, δύσκολο να γίνει στο 100%. Κι ας είχαμε όλα τα κουμπιά, ο έλεγχος (θεωρητικά) όλων των παραμέτρων, απαιτεί... μελέτη. Πρέπει χέρια να πηγαίνουν μόνα τους, να γαργαλάνε τόσο όσο την κάθε παράμετρο, με την αντίστοιχη ακρίβεια κτπ.. Shine for me and I slipped.

 

Παραδόξως, για πλαγκιν επεξεργασίας ηχου, κομπρεσσορες βάθια ντιλέγια, αλλά και για μίξη, σεντ, παν κτπ, λειτουργουν μανουλα οι κοντρόλλερς.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δηλαδη ρε Κωστα αμα ειναι να ελεγχουμε και το Reaktor με controllers.

 

 Θα βαλουμε φραγμους στη φαντασια των προγραμματιστων, μονο και μονο για να πουλησει η καθε novation το ματζαφλαρι της,

 

 Τελος παντων, ο καθενας κανει οτι νομιζει. Ειναι ελευθερος να σπασει το κεφαλι του για να βρει π.χ. πως θα "ζωγραφιζει" τις εντελως ελευθερες περιορισμων περιβαλλουσες του dune με τον controller.

 

 Οι εξυπνοι αΘρωποι απλως πιανουν το ποντικι και να πα να γ@μηθει και η novation και ολοι οι controllers μαζι. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου