Προς το περιεχόμενο

Ποιό midi πλήκτρο μπορεί σήμερα να καλύψει vst ανάγκες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, cos_dr είπε

μα γιατί είναι ψευδαίσθηση.

 Τι να ελέγξω?

 Αυτό το DUNE θα το ελέγξω με το ποντίκι.

 Πες μου μια παράμετρο εκτός από αυτές που θεωρείς πως δεν μπορεί να ελεγχθεί με learn ενός knob ή fader ή button που είναι σε κάποια και velocity sensitive για να καταλάβω.

 Το ένα είπαμε.  Ποντίκι ή XY pad

 

 image.thumb.jpeg.19e64ce399f3f2e69cf825e28eff7d1d.jpeg

 τι δεν μπορεί να ελέγξει αυτό σε ένα VST, ποιες συγκεκριμένες παραμέτρους?

 Έτσι για περιέργεια.

 Εγώ όντως δεν τις χρησιμοποιώ και όλες. δεν με νοιάζουν.

 Σε ένα VA συνθ.

 

 

Εκτος απο τα προφανη, του τυπου να φορτωνει wavetables, να φορτωνει wavs, να κανει editing στα editable envelopes, στο modulation matrix κλπ.

 

 Εχεις το προβλημα οτι καθε βασικη παραμετρος του dune ειναι επι 8, δηλαδη υπαρχουν 8 layer, που το καθενα εχει διπλα πολλαπλα φιλτρα με drive και ρυθμισεις για routing, envelopes, mixer συν ολα τα αλλα, συν οτι οι γεννητριες εχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολλες επιλογες, με FM αλγοριθμους, με virtual analog, με τρελα unison, χωρια τα arpeggiators, χωρια τα εφε, ολα τα αλλα.

 

 Για να σου δωσω να καταλαβεις, μονο για τα eq του μηχανηματος θελεις 64 κοντρολλερ παραμετρους 😆 για ολο μαζι με κατω απο 2000 knobs δεν υπαρχει περιπτωση να το ελεγξεις 😆

 

 Τι ακρη να βγαλεις με το καημενο το ματζαφλαρι, και ποσες σελιδες με αναθεσεις θα πρεπει να γυριζεις για να βρεις αυτο που θες, σαν την αδικη καταρα θα ψαχνεις, και οπως εχω επισημανει απο την αρχη, ΧΩΡΙΣ ΟΠΤΙΚΟ FEEDBACK, στα τυφλα.

 

 Μονο για οπαδους του Λεοπολδου Μαζοχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Να υπήρχε τρόπος να ξέρει η οθόνη που κοιτάμε, και να είχαμε ένα knob μόνο, σαν το AI knob της yamaha, που υπάρχει ήδη στο cubase σαν τεχνολογία αλλά με το ποντίκι. Κοιτάς οθόνη, στρίβεις ποτενσιόμετρο.

 

 γίνεται.

 Ανάθεσε τα όλα όσα θές σε ένα midi channel και διάλεξε ποιο knob θέλεις να τρέχει το channel αυτό και έχεις ένα υπέροχο superknob

 Αυτό μπορείς να το κάνεις με το Turnado.

 Μετά το έκανε η yamaha από εκεί μάλλον πήρε την ιδέα. Είμαι σίγουρος.

 

 

 

 

 ps. το έχω🤣

 Πάρτε το και βάλτε το σαν effect στο track του Daw σας η σαν master effect και μετά πείτε μου για το SuperKnoB της Yamaha. 😀

 

 Έχω και προφίλ στο Novation γι αυτό, το έφτιαξα σε 3 λεπτά🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

Εκτος απο τα προφανη, του τυπου να φορτωνει wavetables, να φορτωνει wavs, να κανει editing στα editable envelopes, στο modulation matrix κλπ.

 

 Εχεις το προβλημα οτι καθε βασικη παραμετρος του dune ειναι επι 8, δηλαδη υπαρχουν 8 layer, που το καθενα εχει διπλα πολλαπλα φιλτρα με drive και ρυθμισεις για routing, envelopes, mixer συν ολα τα αλλα, συν οτι οι γεννητριες εχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολλες επιλογες, με FM αλγοριθμους, με virtual analog, με τρελα unison, χωρια τα arpeggiators, χωρια τα εφε, ολα τα αλλα.

 

 Για να σου δωσω να καταλαβεις, μονο για τα eq του μηχανηματος θελεις 64 κοντρολλερ παραμετρους 😆 για ολο μαζι με κατω απο 2000 knobs δεν υπαρχει περιπτωση να το ελεγξεις 😆

 

 Τι ακρη να βγαλεις με το καημενο το ματζαφλαρι, και ποσες σελιδες με αναθεσεις θα πρεπει να γυριζεις για να βρεις αυτο που θες, σαν την αδικη καταρα θα ψαχνεις, και οπως εχω επισημανει απο την αρχη, ΧΩΡΙΣ ΟΠΤΙΚΟ FEEDBACK, στα τυφλα.

 

 Μονο για οπαδους του Λεοπολδου Μαζοχ.

αντι να περνάς το ποντίκι γιατί λοιπον αφού δεν θα τα ελέγχεις όλα αυτά ταυτόχρονα, ότι θες να ελέγξεις θα το πατάς το learn και θα βάλεις πεντε εξι παραμέτρους για να γράψεις με την ευαισθησία του knob παράλληλα με το ποντίκι.

 Και εγώ έτσι κάνω, δεν έχω προφίλ για όλα.

 Τα 2-3 που βλέπω και μου τη βαράει να τα ελεγξω τα κάνω learn επιτοπου για να γράψω είτε real time είτε πάνω στο midi το automation. Δεν παίρνει παρα μόνο μερικά δευτερόλεπτα ακριβώς αν είσαι εξοικειωμένος και είναι πιο καλή η αίσθηση από ότι με το ποντίκι.

 

 Τώρα ήθελα να δουλέψω αυτό για να σχεδιάσω τον ήχο από την αρχή το συγκεκριμένο που λες, ε ναι, να συμφωνήσω μαζί σου και το κάνω και εγώ τώρα αυτή τη στιγμή που σχεδιάζω ένα EQ με το ποντίκι.

 

 Δεν δουλεύω ούτε εγώ με τα απλά που θέλω ασ το πούμε με το ποντίκι παρατημένο.

 

 Στην περίπτωση που δίνεις ως σενάριο δουλεύεις με το ποντίκι και δεν χρειάζεσαι controller ούτε υπάρχει τέτοιο controller, touch οθόνη υποστηρίζει? Πάρε touch οθόνη γι αυτό και βάλτη κάτω και δούλευε έτσι, πιο γρήγορα θα δουλέψεις και δεν θα χρειαστείς το ποντίκι γι αυτό μόλις συνηθίσεις.🤣

 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Το δύσκολο είναι να αποφασίσουμε ποιες από τις εκατοντάδες παραμέτρων θα αναθέσουμε. Δεν φταίει ο κοντρολλερ. Η επιλογή είναι το δύσκολο.

 

Πάντως, τώρα που το σκέφτομαι, το ιδανικότερο για τα πλαγκιν, ξέρετε ποιο θα ήτανε;

 

Να υπήρχε τρόπος να ξέρει η οθόνη που κοιτάμε, και να είχαμε ένα knob μόνο, σαν το AI knob της yamaha, που υπάρχει ήδη στο cubase σαν τεχνολογία αλλά με το ποντίκι. Κοιτάς οθόνη, στρίβεις ποτενσιόμετρο.

 

Θα μου πεις δε θέλω να κοιτάω οθόνη, η θέλω να στρίβω 2 ταυτόχρονα. Ε, τότε το learn να γίνεται έτσι. Κοιτάς παράμετρο, στρίβεις, το πήρε. Επόμενο, επόμενο, επόμενο. Κι αν μένει και το learn αναμένο, ό,τι στρίψεις είναι αυτό που μόλις κοίταξες.

 

Κουρδστοπορτοκαλένια φάση, αλλά οκ. Ο έλεγχος θέλει θυσίες.

το πρόβλημα είναι ότι θές να στρίβεις 2 και να ακούς κι όλας.

Αρα θές τρίτο να πατάει νότα.

Αρα πατάμε με τη μύτη?

 

λέτε εσείς, παω να ξαπλώσω και να μελετήσω ...

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Κωστα καταλαβαινω τι λες, ομως απο τοτε που την εγραψα στα @@ μου τη λογικη αυτη, του στυλ να παιζω κατι και να γυρναω κουμπια ταυτοχρονα, εχω βρει την υγεια μου.

 

 Φτιαχνω preset που εχουν απο μονα τους κινητικοτητα, και χρησιμοποιουν ΜΟΝΟ το aftertouch.

 

 Οποτε εχω και τα χερακια ελευθερα να ξυνομαι χαλαρα 😆 Διαλεγεις preset και βαρας.

 

 Την ωρα του editing δε με νοιαζει να παιζω μπαλα με το ποντικι οπως λες και εσυ,  ετσι και αλλιως παραδεισος μου φαινεται, σε σχεση με τα κουμπακια του παρελθοντος.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, cos_dr είπε

γίνεται.

Άλλο κατάλαβες μάλλον.

 

Εγώ λέω να έχεις ανοιχτό π.χ. το kontakt, με ένα χ όργανο μέσα φορτωμένο. Κοιτάς το ρέζονανς, στρίβεις το ποτ 1 του νοβέισον, έτοιμο. Κοιτάς μετά το φίλτερ τάιπ, στρίβεις το ποτ 2 έτοιμο. Κτπ κτπ. Τώρα υπάρχει το AI knob, που είναι γι τους χαμηλοποτούχους. Έχεις 1 νομπ όλο κι όλο, και λες τι μπορώ να κάνω με δαύτο. Ε, πας με το ποντίκι πάνω από μια παράμετρο, στρίβεις το ποτ αλλάζει. Πας σε άλλο πλαγκιν, αράζεις με το ποντίκι πάνω από άλλη παράμετρο, στρίβεις ποτ, αλλάζει.

 

Οκ, μάπα για λάιβ παίξιμο, σου τρώει και τα δύο χέρια, αλλά αν έχεις π.χ. μόνο ένα φείντερ σε κάποιο σπαρτιάτικο μίντι κοντρόλλερ, μπορείς να το εκμεταλλευτείς στο έπακρον.

9 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Πάρε touch οθόνη γι αυτό και βάλτη κάτω και δούλευε έτσι, πιο γρήγορα θα δουλέψεις και δεν θα χρειαστείς το ποντίκι γι αυτό μόλις συνηθίσεις.🤣

Είχα τατς οθόνη. Φόλα. Πρώτον, δε βλέπεις πού πατάει το δάχτυλο, και δεύτερον, πρέπει συνέχεια να κοιτάς την οθόνη. Σε αυτά τα συνθ που έχουν χωμένα 3 κουμπάκια σε 6 πίξελ χώρο θα πήγαινε η βλασφημία γόνατο.

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

το πρόβλημα είναι ότι θές να στρίβεις 2

Δύο διπλανά τα συμπαρασύρεις. Δύο μακρινά... Μόνο γράφοντας automation εκ των υστέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, manosx είπε

  Κωστα καταλαβαινω τι λες, ομως απο τοτε που την εγραψα στα @@ μου τη λογικη αυτη, του στυλ να παιζω κατι και να γυρναω κουμπια ταυτοχρονα, εχω βρει την υγεια μου.

 

 Φτιαχνω preset που εχουν απο μονα τους κινητικοτητα, και χρησιμοποιουν ΜΟΝΟ το aftertouch.

 

 Οποτε εχω και τα χερακια ελευθερα να ξυνομαι χαλαρα 😆 Διαλεγεις preset και βαρας.

 

 

Με τη λογικη αυτη δεν θα υπηρχαν ποτε οι tangerine dream

6 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

Δύο διπλανά τα συμπαρασύρεις. Δύο μακρινά... Μόνο γράφοντας automation εκ των υστέρων.

Δεν νομιζω.

Cutoff resonance συνηθως θελουν μαζι δε αντιθετες κατευθύνσεις 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και γιατι ολο αΦτο ρε παιδια;

 

 Δηλαδη τωρα που βρεχει τυροπιτες, εμεις κραταμε ομπρελα;

 

 Τοτε που ηταν τα συνθια ξεβρακωτα, και ειχαν ενα LFO ολο κι ολο, ΟΚ, αν δεν γυρναγες και νανα κουμπι, θα ηταν ο ηχος πιο στατικος και απο τον Βασιλακη τον Τσιαρτα.

 

 Αλλα τωρα, που πανε τα LFOs και τα steppers συννεφο, και ολα ΤΕΛΕΙΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΑ με το τεμπο, και με "ζωγραφιστα" envelopes, που ειναι σαν τα δυο σου χερια πηρανε βεργουλες και με δειρανε το αποτελεσμα, παλι με τα γαμωknobs θα παιδευομαστε;

 

 Καντε εκει καμια συνθεση ηχου δυνατη ναουμε, των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν φτιαχνουν ηχους, και μετα παει μαρουλι η φαση, αντε να θελεις λιγο aftertouch και ενα τσακ σε κανα modulation wheel η κανα macro controller και απογειωνεσαι τελειως.

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Άλλο κατάλαβες μάλλον.

 

Εγώ λέω να έχεις ανοιχτό π.χ. το kontakt, με ένα χ όργανο μέσα φορτωμένο. Κοιτάς το ρέζονανς, στρίβεις το ποτ 1 του νοβέισον, έτοιμο. Κοιτάς μετά το φίλτερ τάιπ, στρίβεις το ποτ 2 έτοιμο. Κτπ κτπ. Τώρα υπάρχει το AI knob, που είναι γι τους χαμηλοποτούχους. Έχεις 1 νομπ όλο κι όλο, και λες τι μπορώ να κάνω με δαύτο. Ε, πας με το ποντίκι πάνω από μια παράμετρο, στρίβεις το ποτ αλλάζει. Πας σε άλλο πλαγκιν, αράζεις με το ποντίκι πάνω από άλλη παράμετρο, στρίβεις ποτ, αλλάζει.

 

Οκ, μάπα για λάιβ παίξιμο, σου τρώει και τα δύο χέρια, αλλά αν έχεις π.χ. μόνο ένα φείντερ σε κάποιο σπαρτιάτικο μίντι κοντρόλλερ, μπορείς να το εκμεταλλευτείς στο έπακρον.

Είχα τατς οθόνη. Φόλα. Πρώτον, δε βλέπεις πού πατάει το δάχτυλο, και δεύτερον, πρέπει συνέχεια να κοιτάς την οθόνη. Σε αυτά τα συνθ που έχουν χωμένα 3 κουμπάκια σε 6 πίξελ χώρο θα πήγαινε η βλασφημία γόνατο.

δεν καταλαβαίνω τι θέλετε πια🤣

 

 Μήπως έχεις μεγάλα δάκτυλα? 😀

 Και με το ποντίκι συνέχεια την οθόνη κοιτάμε.

 

 εγώ ξέρω πως παλιά ξενύχταγα γεμάτος ενέργεια να φτιάξω κομμάτια μέχρι το πρωϊ αφού έβγαινα κιόλας πιο νωρίς.  Τώρα όσο  μεγαλώνω μου βγαίνει τέτοια κούραση που κλείνουν τα μάτια μου τώρα και όχι faders και knobs να γυρίσω, βλέπω τον καναπέ απέναντι και μου φαίνεται βουνό να πάω να ξαπλώσω και να βάλουμε κανα neflix και θα με πάρει ο ύπνος στο δεκάλεπτο.

 

 Παλιά έτρεχα στις δουλειές, γυμναζόμουν, έβγαινα, πηδούσα και έφτιαχνα και μια φανφάρα μέχρι τα ξημερώματα  ή έπαιζα σε live και είχα ακόμα ενέργεια. Τώρα που φτάνω τα πενήντα δεν βλέπω μπροστά μου τα σαββατοκύριακα.

 

 Αυτά είναι προβλήματα, όχι τα controller.

 Δεν έχω κουράγιο να σκεφτώ μουσική τώρα να γράψω, άμα σκεφτώ θα σπάσω🤣, πάω για ύπνό

 Καληνύχτα. χαχαχαχαχαχαχαχαχ🤣

  • Συμφωνώ 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cos_dr είπε

δεν καταλαβαίνω τι θέλετε πια🤣

 

 Μήπως έχεις μεγάλα δάκτυλα? 😀

 Και με το ποντίκι συνέχεια την οθόνη κοιτάμε.

 

 εγώ ξέρω πως παλιά ξενύχταγα γεμάτος ενέργεια να φτιάξω κομμάτια μέχρι το πρωϊ αφού έβγαινα κιόλας πιο νωρίς.  Τώρα όσο  μεγαλώνω μου βγαίνει τέτοια κούραση που κλείνουν τα μάτια μου τώρα και όχι faders και knobs να γυρίσω, βλέπω τον καναπέ απέναντι και μου φαίνεται βουνό να πάω να ξαπλώσω και να βάλουμε κανα neflix και θα με πάρει ο ύπνος στο δεκάλεπτο.

 

 Παλιά έτρεχα στις δουλειές, γυμναζόμουν, έβγαινα, πηδούσα και έφτιαχνα και μια φανφάρα μέχρι τα ξημερώματα  ή έπαιζα σε live και είχα ακόμα ενέργεια. Τώρα που φτάνω τα πενήντα δεν βλέπω μπροστά μου τα σαββατοκύριακα.

 

 Αυτά είναι προβλήματα, όχι τα controller.

 Δεν έχω κουράγιο να σκεφτώ μουσική τώρα να γράψω, άμα σκεφτώ θα σπάσω🤣, πάω για ύπνό

 Καληνύχτα. χαχαχαχαχαχαχαχαχ🤣

 

 ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΚΩΣΤΑ ΝΑ ΟΥΜΕ

 

 Οταν ειμασταν στα ντουζενια μας, μεσα σε αχυρα βρισκαμε βελονα, οσο θυμαμαι κατι πατεντες με τους continuous controllers επι εποχης ATARI 😆 μεσω κωλοπετινιτσας πηγαιναμε 😆

 

 Και τωρα βαριεμαι να γυρισω ενα knob 😆 καταντια

Επεξεργασμένο από manosx
  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου