Προς το περιεχόμενο

Ποιό midi πλήκτρο μπορεί σήμερα να καλύψει vst ανάγκες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Σε περιβάλλον studio - σπιτιού μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις, σε περιβάλλον - καταστάσεις live θέλει hardware.

Το θέμα με όλα αυτά τα controller-άκια είναι πως κατά 99.9% στέλνουν μόνο απλές εντολές και το χειρότερο μόνο μία τη φορά. Για παράδειγμα στέλνουν CC ή PC και μόνο μία τιμή τη φορά και σε ένα Midi κανάλι.

Παλιά υπήρχαν Midi Keyboard Controllers όπου μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το Midi πλήρες. Δηλαδή μπορούσες να στείλεις μέχρι και SysEx, πράγμα σπάνιο για τα σημερινά. Δεν έχω δει κάποιο από τα γνωστά μικρά, εκτός κι αν κάποιο μου έχει ξεφύγει. Κάποια στιγμή πάντως που γύρευα κάποιο για κάποιον συνάδελφο καταλήξαμε στη σειρά A της Roland (A-800Pro κλπ) όπου μπορούσε να καλύψει τις ανάγκες του live.

Η άλλη λύση είναι custom hardware.

Αυτό, ειδικά τα τελευταία χρόνια, ήταν πάντοτε ένα πρόβλημα με τους κατασκευαστές καθ'ότι το αγοραστικό κοινό είναι λιγότερο και ακόμα λιγότερο είναι το κοινό που μπορεί να το προγραμματίσει. Οπότε σου λένε μιά χαρά είναι τα controllers που διαθέτουν μόνο CC και PC.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ολο το θεμα με το MIDI ειναι να βγαζεις την ακρη μονος σου, αν περιμενεις τις εταιριες σωθηκες, εδω με το ζορι πριν 40 χρονια εβγαλαν το midi και ακομα εκει εχουμε μεινει, ολο midi2 ακουμε και midi2 δε βλεπουμε. Απο το κακο στο χειροτερο παμε.

 

 Αν λοιπον δεν κατσεις να βγαλεις ακρη μονος σου, μην περιμενεις να το κανουν αυτοι για σενα. Θα πρεπει να παρεις ενα controller Native, ενα arturia, ενα korg, ενα roland 😁 κλπ, κοροιδα τους εχεις, γιατι να κατσει η arturia να κανει ετοιμα τα controller της plug and play για τους αλλους, εδω σου λεει, θα ερθεις μαζι μου.

 

 Αλλα ομως αμα κατσεις να μαθεις τα περι MIDI κλπ, τους πιανεις κοροιδο, και κανεις οτι ναναι, ΜΑΓΕΙΕΣ κανεις με το midi 😆

 

 Ασουμε σε καποια φαση μαλακιζομουν με το σαχλοφωνο,  και ειχα καταληξει ως εξης: Επαιζες μια συγχορδια στην κιθαρα, και αυτη ενεργοποιουσε midi πλατες και bass και rythm arpeggiators, φυσικα συγχρονισμενα με το ρυθμο στα drums. Καπακι παταγες το midi πεταλι: Με το που παταγες το midi πεταλι, η συγχορδια και ολα τα arpeggiators μπαιναν σε φαση hold, εμενε δηλαδη σταθερο το rhythm section στη συγχορδια που επαιξες, ενω ταυτοχρονα επαυε η κιθαρα να στελνει πλεον τον ηχο της στην audio to midi εισοδο.

 

 Ταυτοχρονα ανοιγε η εισοδος του κιθαροενισχυτη, οπου υπηρχε ο lead γκαζοηχος, και μπορουσες να σολαρεις. Οταν ηθελες να αλλαξει η συνοδεια συγχορδια αφηνες το πεταλι, η εισοδος του ενισχυτη εκλεινε, βαραγες την καινουργια συγχορδια, γυριζαν το μπασο και οι πλατες, ξανα παταγες το πεταλι, συνεχιζες το solo και παει λεγοντας.

 

 Αμα περιμενα να το βρω αυτο ετοιμο απο τη μανα του, καληνυχτα Μαργαριτα, καληνυχτα Μαργαρω 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
59 λεπτά πριν, manosx είπε

ολο midi2 ακουμε και midi2 δε βλεπουμε

Από το 2020 ανακοινώθηκε επίσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προχωρημένες λειτουργίες Midi υπάρχουν στο FC-300 για παράδειγμα. Αλλά επειδή αφορά κιθαριστικό προϊόν οι παίζοντες πλήκτρα το αγνοούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Μανώλης Χναράκης είπε

Από το 2020 ανακοινώθηκε επίσημα.

 

 

 Και τι εγινε;

 

 Αυτο που ζηταει ο Dimsonic, υποτιθεται οτι ΟΝΤΩΣ θα το κανει το midi2 ΜΟΝΟ ΤΟΥ και αυτοματα.

 

 Θα βλεπει δηλαδη το vst τι σκατα controllers εχει το πληκτρο σου και ΤΣΑΚ, θα τους αναθετει ΑΥΤΟΜΑΤΑ τις βασικοτερες παραμετρους.

 

 Ουτε να ψαχνεσαι εσυ να αναθετεις, ουτε 3rd party προγραμματα να ανοιγεις, ουτε extra warper να βαζεις.

 

 Αλλα ως που να γινει αυτο, και ωσπου να το υιοθετησουν οι εταιριες, τι 2020, καλο 2040 και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, manosx είπε

 Αυτο που ζηταει ο Dimsonic, υποτιθεται οτι ΟΝΤΩΣ θα το κανει το midi2 ΜΟΝΟ ΤΟΥ και αυτοματα.

Ακριβώς, το κάνει. Μέχρι τώρα το έκανες με templates. Τώρα γίνεται αυτόματα.

 

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 Θα βλεπει δηλαδη το vst τι σκατα controllers εχει το πληκτρο σου και ΤΣΑΚ, θα τους αναθετει ΑΥΤΟΜΑΤΑ τις βασικοτερες παραμετρους.

Ακριβώς αυτό βλέπει. Όχι μόνο το DAW βλέπει τι υπάρχει αλλά και το hardware βλέπει τι υπάρχει.

 

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 Ουτε να ψαχνεσαι εσυ να αναθετεις, ουτε 3rd party προγραμματα να ανοιγεις, ουτε extra warper να βαζεις.

Ακριβώς.

 

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 Αλλα ως που να γινει αυτο, και ωσπου να το υιοθετησουν οι εταιριες, τι 2020, καλο 2040 και βλεπουμε.

Αφού σου λέω ήδη υπάρχει. Αρκεί τα μηχανήματα και τα DAW να είναι αναβαθμισμένα για MIDI 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, manosx είπε

 Θα βλεπει δηλαδη το vst τι σκατα controllers εχει το πληκτρο σου και ΤΣΑΚ, θα τους αναθετει ΑΥΤΟΜΑΤΑ τις βασικοτερες παραμετρους.

To Automap το κάνει πολλά χρόνια τώρα και

 

 image.jpeg.5e256da6f08e912d220d9a9061edafa7.jpeg

 

 RIP Automap.

 Δεν έχει πια υποστήριξη.

 Είδα πως έχει για old equipment.

 

 αναπαύσου εν ειρήνη, ω, σπουδαίο midi controller software.

 Θα σε θυμόμαστε με αγάπη.

Εννοώ πως δουλεύει στα παλιά, και σε εμένα δουλεύει μια χαρά, ευτυχώς, τώρα μένει μην βγάλουν κανα update τα windows να μου σταματήσουν τη λειτουργία του automap server και να το ΣΠΑΣΩ μετά και να ΚΛΑΙΩ 😰

 

image.jpeg.9656ad30423e25a8df837fcd948ba8c7.jpeg

  • Like 1
  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Αφού σου λέω ήδη υπάρχει

 

 Να το δουμε και να μην το πιστεψουμε 😆

 

 

3 λεπτά πριν, cos_dr είπε

RIP Automap.

 Δεν έχει πια υποστήριξη.

 

 Δε γινεται ετσι δουλεια ρε cos.
 

 Δεν μπορεις να περιμενεις να καθαρισει μια εταιρια για ολο αυτο το χαος, ολο αυτο το μπαχαλο με τα 500000 plug in, τους 755 DAW Hosts και τα 1250 controllers.

 

 Αν δε γινει μεσω midi 2, να υπαρχουν πρωτοκολλα επικοινωνιας, στανταρισμενα μηνυματα και τετοια, δε θα γινει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 λεπτά πριν, manosx είπε

 Να το δουμε και να μην το πιστεψουμε 😆

 

Ένα μικρό παράδειγμα:

 

 

 

Βέβαια, αυτές οι ευκολίες είναι η γρήγορη και η εύκολη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 Να το δουμε και να μην το πιστεψουμε 😆

 

 

 

 Δε γινεται ετσι δουλεια ρε cos.
 

 Δεν μπορεις να περιμενεις να καθαρισει μια εταιρια για ολο αυτο το χαος, ολο αυτο το μπαχαλο με τα 500000 plug in, τους 755 DAW Hosts και τα 1250 controllers.

 

 Αν δε γινει μεσω midi 2, να υπαρχουν πρωτοκολλα επικοινωνιας, στανταρισμενα μηνυματα και τετοια, δε θα γινει ποτε.

εμένα με βόλεψε και με βολεύει το καημένο και άμα προλάβω θα κάνω και ένα βιντεάκι να το δούμε στην πράξη έτσι να ευθυμήσουμε 😀ελέγχοντας το daw και μάλιστα σε συνδυασμό με το ποντίκι, όταν π..χ διαλέγεις το effect τότε το controller μπαίνει αυτόματα στο mode effect και ελέγχει το effect που έχεις ανοίξει με mapped τις βασικές του και όχι μόνο λειτουργίες, δηλαδή ότι διαβάζει με το scan ή αν έχει script το όργανο και άμα πατάς το κουμπί του mixer ή με το ποντίκι ακουμπήσεις κάπου το daw τότε ξαναμπαίνει μόνο του στο άλλο mode και αντίστοιχα το intstrument και έτσι αν το συνηθίσεις κιόλας όπως εγώ μαθαίνεις. 

 

 Εμένα με βόλεψε και πάντα συνδυάζω το ποντίκι και μου κάνει δουλειά.

 Ιδιαίτερα στην μίξη των tracks άμα τα βάλεις στη σειρά και στα solo mule arm pan volume σε συνδυασμό με το performance του VST όπως παράδειγμα επειδή την βρίσκω με το Stylus RMX, στις παραλλαγές του ρυθμού και άλλα κόλπα δουλεύει πάρα πολύ καλά και πρακτικά. Και με το κουμπί learn πάνω στο controller επιτόπου αγγίζω τι θέλω στο περιβάλλον του Sonar και το αναθέτω επιτόπου με επίσης άγγιγμα στο controller και ούτω καθ εξής.

 

 Νομίζω πως ήταν ότι πιο καλό μπορούσε να γίνει για το επίμαχο θέμα ιδιαίτερα λόγω της κατηγοριοποίησης και της δημιουργίας δεύτερων DLL των plug in με scan τους από το software και αρμονική συνεργασία με το server που τρέχει και δεν με πρόδωσε ποτέ. Ποτέ δεν μπλόκαρε, ποτέ δεν κόλλησε και το έχω πολλά χρόνια και είμαι ευχαριστημένος. Τόσο που πραγματικά θα με ξενερώσει αν χαλάσει ή δεν δουλέψει με τα windows κάποια στιγμή.

 

 Προς το παρόν ο server που εγκαθιστά δουλεύει απροβλημάτιστα.

 

 Δεν είδα αν έχουν φτιάξει κάτι άλλο στη Novation γιατί νυστάζω😀 καληνύχτα και όποιος θέλει να μου κάνει δωρεά το καινούργιο KONTROL να μην διστάσει. 😀

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου