Προς το περιεχόμενο

Ποιό midi πλήκτρο μπορεί σήμερα να καλύψει vst ανάγκες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε πρωτη φαση δε θέλω απαραίτητα ηχογράφηση

Να παίζουν stand alone θελω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimsonic είπε

σε πρωτη φαση δε θέλω απαραίτητα ηχογράφηση

Να παίζουν stand alone θελω

"Ότι δεν κινείται με το controller, κινείται με το ποντίκι"

  Κομφούκιος,

  Στοχαστής-Φιλόσοφος

  551-479 π.Χ.

  Untitled_000000.thumb.jpeg.36e35bcc17c7df89015de51374c9c415.jpeg

 

 

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι έχει υπωθεί σε τόσες σελίδες πάλι, αλλά η δική μου απάντηση είναι η εξής:

Από τα 127 διαφορετικά CC, άντε τα 8-10 να είναι τα πολύ συνηθισμένα, τα οποία τα χρησιμοποιούν τα περισσότερα VST. Οπότε, οποιοδήποτε Controller και αν έχεις (που έχει faders ή/και knobs) μπορείς να το ρυθμίσεις έτσι ώστε κάθε knob/fader να ανταποκρίνεται σε συγκεκριμένο CC.

 

Εγώ έχω ένα Icon iControls (γιατί διάλεξα πληκτροφόρο που δεν έχει επίτηδες controls) που έχει 9 faders και 9 knobs, και τα χω ρυθμίσει να ανταποκρίνονται σε αυτά που χρησιμοποιώ περισσότερο.

 

Μερικά από τα πιο συνηθισμένα CC:

1: Modulation

2: Breath

7: Volume

11: Expression

10: Pan

 

Spitfire που χρησιμοποιώ πολύ:

16: Speed

17: Release

18: Tightness

21: Vibrato (Spitfire)

 

H Native Instruments χρησιμοποιεί τα 2+3 και 1+11 στα grids.

 

Αρκετά VST, ακόμα και τα πολύ γνωστά, δεν έχουν προ-προγραμματισμένη πληροφορία με assigned CC, οπότε η δική μου συμβουλή είναι να βάλεις τα πιο γνωστά στο controller σου, και όποιο vst δεν τα υποστηρίζει, κάνε remap ή απλά assign και σώσε το σαν preset.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε παιδιά sorry που το ανασταίνω το θέμα, αλλά με έχουν φάει τα νοσοκομεία, έχω έρθει Ελλάδα για τον πατέρα μου. 

 

Να ρωτήσω εγώ σαν άσχετος που πρόσφατα μπήκε στη φάση με τα μπιμπλίκια:

 

Βλέπω πολύ κόσμο να παίζει διάφορα είδη ηλεκτρονικής μουσικής live (ambient, techno, dub, κλπ) με midi controllers, είτε στο YT, είτε δια ζόσης. Ναι οκ, live σύνθεση ήχου δε μπορεί να γίνει με 10-15-20 knobs και faders, αλλά να πειράξετε 20 παραμέτρους για να έχετε ένα μουσικό αποτέλεσμα μια χαρά γίνεται. Προς τι 8 σελίδες ντιμπέι; 

  • Λυπάμαι 1
  • Συμφωνώ 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχικο ερωτημα ειχε να κανει με τα vst synths και τις πολλαπλες παραμετρους τους. Το να στησεις ενα electro project και να τριγκαρεις με το controller ξερω γω τις λουπες του ableton live, εχοντας στο τσακιρ κεφι και κανα cutoff αναθετημενο σε κανα knob για να χαιρεσαι, δεν ειναι και πολυ σχετικο. Αλλωστε εκει θα μιλαγαμε και για τα αντιστοιχα controller options.

 

 

 Καλο κουραγιο με τη φαση που περνας.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ακούσετε με προσοχή αυτό θα καταλάβετε το σκεπτικό μου

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ωραιο.

 

 Που ειναι το προβλημα;

 

 Δες τη φωτο απο το χτεσινο tutorial

 

FX.jpg.0a990fa9af9dca6045bfefcb52b25ba8.jpg

 Τα περισσοτερα vst το επιτρεπουν αυτο, να αναθεσεις απευθειας οποιο knob θελεις σε οποια παραμετρο, και να γυριζεις κουμπια μεχρι τη συντελεια.

 

 Και σε πιο εξελιγμενα vst, μπορεις να εχεις και πολλαπλες παραμετρους σε ενα knob κλπ.

 

 Αλλα θελει λιγο δουλιτσα η φαση, διοτι δεν εχουν dedicated hardware controller. Οποτε η τα σκας για hardware, η στρωνεσαι στις ρυθμισεις, με στοχο οχι τον πληρη ελεγχο αλλα το performance με χρησιμες αναθεσεις.

 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, manosx είπε

 Ωραιο.

 

 Που ειναι το προβλημα;

 

 Δες τη φωτο απο το χτεσινο tutorial

 

FX.jpg.0a990fa9af9dca6045bfefcb52b25ba8.jpg

 Τα περισσοτερα vst το επιτρεπουν αυτο, να αναθεσεις απευθειας οποιο knob θελεις σε οποια παραμετρο, και να γυριζεις κουμπια μεχρι τη συντελεια.

 

 Και σε πιο εξελιγμενα vst, μπορεις να εχεις και πολλαπλες παραμετρους σε ενα knob κλπ.

 

 Αλλα θελει λιγο δουλιτσα η φαση, διοτι δεν εχουν dedicated hardware controller. Οποτε η τα σκας για hardware, η στρωνεσαι στις ρυθμισεις, με στοχο οχι τον πληρη ελεγχο αλλα το performance με χρησιμες αναθεσεις.

 

 

ΑΝ

απαντάς σε μένα, δεν ξερω γιατί απαντάς σε μένα.

 

Εγω εξ αρχής ρώτησα αυτό.

 

Ψάχνω να βρω κάποιο πλήκτρο μίντι που να μπορεί (ΕΥΚΟΛΑ, γιατί σίγουρα με κάποιον τρόπο καλύτερο ή χειρότερα γίνεται σε όλα ή σε πολλά) να ΚΑΝΕΙ ανάθεση των ΒΑΣΙΚΩΝ και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΝ λειτουργιών της σύνθεσης του ήχου σε 5-10-20 δεν ξέρω κουμπΓια.

Βλέπω πχ το cs80 και διαπιστώνω ότι έχει 10άδες παραπάνω απο όσα έχουν τα μίντι πλήκτρα μου.

Σίγουρα δεν είναι όλα απαραίτητα για live performance.

Κάποια όμως είναι, και σίγουρα κάποια είναι σε κάποιο άλλο περισσότερα από όσα στο πρώτο.

Συνεπώς καταλήγουμε να βρούμε πλήκτρο μίντι

1. που να έχει αρκετά προς ανάθεση

2. να γίνεται σχετικά με κατανοητό τρόπο και όχι διαβάζοντας σελίδες και σελίδες

3. να μπορεί να αποθηκεύσει αυτά

4. ταυτόχρονα να έχει σωστή αίσθηση, ποιότητα κλπ κλπ

5. λογική τιμή, εντάξει μη μας το δώσουν τζάμπα.

 

Πχ από την δική μου εμπειρία το πιό σύγχρονο Μ32 αφ ενός με το άνοιγμα του komplete τα είχε όλα έτοιμα, βέβαια διαλέγοντας αυτό 8 παραμέτρους που επιλέγει η εταιρεία. Το ίδιο στο sampletank ανταποκρίθηκε από μόνο του περιπου στο 50%, άρα ήθελε επι πλέον δουλειά από μένα. Και δεν ανέθεσε από μόνο του πάνω από δυο λειτουργίες του arturia cs80, και μάλλον αχρείαστες. Το δε nektar κατάφερε να ταιριάξει με τη σύνδεση σχεδόν τίποτα. Επρεπε να κάνω μόνος τα learn, αλλά και πάλι πρέπει να κάνω ξεχωριστά για κάθε vst.

Επίσης ενώ αυτά λειτουργούν ωραία (όσο ωραία περιέγραψα) σε stand alone, όταν τα καλώ μέσα από το daw, οι αναθέσεις στο Μ32 δεν λειτουργούν πλέον καθώς παίρνει προτεραιότητα ο έλεγχος του transport του daw και κάποιες βασικές editing λειτουργίες, mute stereo klp

 

Με λίγα λόγια τώρα θα μου πείτε, κάτσε μάθε και φτιάξτα.

Ε αυτό ρωτάω. Αν ξέρετε κάποιο που είναι σχεδόν fuss free. Γιατί αν είναι να κάτσω να διαβάζω σελίδες το χάσαμε το τόπι παναγιώτη.

Πχ σύγχρονες εφαρμογές όπως το B3X αν ανοίξεις τα settings σου λέει βάλε προφιλ  hammond SK και τσάκ όλα του τα πλήκτρα έχουν ταιριάξει και δεν χρειάζεται να αγγίξεις ποντίκι.

Το Μ32 το έχω από τον Ιούνιο και μέχρι τώρα αδυνατώ να διαβάσω manual. Ό,τι έχω κάνει, το έχω κάνει με την λογική. Τι λέει εδώ? track. Αρα αλλάζει track...

Sorry αλλά έχω εδώ και μερικά χρόνια αντιμανιουαλίτιδα. Το καλό μηχάνημα τα βασικά τα κάνεις κοιτάζοντάς το. Για τα άλλα διαβάζεις.

Απο όσο έχω καταλάβει, δουλεύει καλά με ableton, logic, garageband και με άλλα (cubase) έχει ένα minimum integration που για να το εκμεταλλευτείς χάνεις το integration με το μανίσιο komplete ...if you know what I mean.

 

Αυτό ρωτάω. Αν υπάρχει κάποιο που να είναι ΑΣ ΠΟΥΜΕ plug and play.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Αυτό ρωτάω. Αν υπάρχει κάποιο που να είναι ΑΣ ΠΟΥΜΕ plug and play.

Το πιο κοντά στο plug & play που ξέρω εγώ είναι το Automap. 

 Πιο κοντά δεν γίνεται και δεν ξέρω την εξέλιξη του για τα πιο σύγχρονα VST αλλα της τελευταίας δεκαετίας τα καταφέρει μια χαρά με τριπλή λειτουργία αφού φτιάχνει με την  εγκατάσταση προφίλ για όλα τα VST,  όργανα και έφφε ξεχωριστά και παράλληλη λειτουργία control surface. Σε αυτό που ζητάς είναι πιο κοντά για εμένα. Μπες και μελέτησε το σε σχέση με τα VST που έχεις ή θες να πάρεις, δες πως λειτουργεί από τα video, το forum της εταιρείας για να δεις αν σου καμει αφου θες κάτι τέτοιο. Αυτά που έχεις πάντως είναι μια χαρά και για το θέμα του transport vs instrument πρεπε να διαβάσεις το manual και να δεις παραδείγματα. 

 

 Αλλιώς Automap. Αλλιώς pontiki 

 

 Τα midi controller εξ ορισμού υπάρχουν για να ελέγχουν VSTs και DAWs

 

 Πάρτε μου το KOMPLETE KONTROL δώρο τα Χριστούγεννα. Βάλτε από 50 ευρώ να με κάνετε χαρουμενο. 

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου