Προς το περιεχόμενο

Αυτοδιαχείριση, CDBABY, Bandcamp και εφορία (όχι ευφορία)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Αν γνωρίζει κάποιος ή έχει κάποιον λογιστή να μου συστήσει που να με καθοδηγήσει τι να κάνω:

 

Δηλώνω ιδιωτικός υπάλληλος

 

Παράλληλα ερασιτεχνικά κυκλοφορώ μουσική με διανομή απο Αυτοδιαχείριση, CDBABY και bandcamp

 

Και οι 3 καταθέτουν (λέμε τώρα 🤣 ) στο λογαριασμό μου

 

1) Πως τα δηλώνω αυτά στην εφορία?

 

2) Πως τα μοιράζομαι με τους bandmates με την απαραίτητη παρακράτηση τυχών φόρων?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είμαι λογιστής αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να κάνεις έναρξη, με τις γνωστές υποχρεώσεις. Δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να δηλώσεις εισόδημα που έχει προκύψει από πωλήσεις. Συνήθως σε αυτές τις φάσεις αν κάποιος από την μπάντα έχει κάποια προσωπική επιχείρηση, προσθέτει έναν κωδικό ακόμη και είναι ΟΚ. 

Όσο για τον διαμοιρασμό των εσόδων, αυτή μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους ανάλογα με τη μορφή της αρχικής εταιρείας, αν πχ είναι προσωπική επιχείρηση στο όνομα κάποιου, οι υπόλοιποι αμείβονται για την εργασία τους. Αν είναι κάποια άλλη εταιρική μορφή (Ομόρρυθμη, ΙΚΕ, ΜΚΟ, ΚΙΝΣΕΠ) τότε προκύπτουν μερίσματα ανάλογα με το ποσοστό συμμετοχής στη που προβλέπει το καταστατικό ίδρυσής της, τα οποία φορολογούνται κανονικά. Φυσικά όταν υπάρχει εταιρεία κρατιούνται έσοδα-έξοδα, οπότε για να φορολογηθείς πέραν των πάγιων υποχρεώσεων που θα έχεις, θα πρέπει και τα έσοδα σου να είναι περισσότερα από τα έξοδα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@Theodore Papachristos Καλό είναι να ρωτήσεις τον λογιστή σου, διότι με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο έχουν αλλάξει κάποια πράγματα.

Εδώ υπάρχουν δύο σκέλη. Το πρώτο σκέλος είναι η είσπραξη - τα έσοδα από την κυκλοφορία και το δεύτερο σκέλος είναι η απόδοση μεριδίων στους συνεργάτες σου.

Ρώτησε τον λογιστή σου στα σίγουρα, με πραγματικά και όχι υποθετικά στοιχεία.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η λογιστρια μου δεν είχε κάτι σαφές και απόλυτο να πει.... Δεν μπορούσε να μου απαντήσει με σιγουριά αν πρέπει να προσθέσω κάποιον καδ ή όχι... 

  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Theodore Papachristos είπε

ερασιτεχνικά κυκλοφορώ μουσική με διανομή απο Αυτοδιαχείριση, CDBABY και bandcamp

Και οι 3 καταθέτουν (λέμε τώρα 🤣 ) στο λογαριασμό μου

1) Πως τα δηλώνω αυτά στην εφορία?

2) Πως τα μοιράζομαι με τους bandmates με την απαραίτητη παρακράτηση τυχών φόρων?

Τα έσοδα από την μουσική σας αξίζουν όλη αυτή τη "βαβούρα"?🤔 Πραγματική απορία που μου γεννήθηκε διαβάζοντας τα παραπάνω.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον τα έσοδα στα αποδίδει το YouΤube μάλλον θα μπορούν να δηλώνονται στο Ε1 ως μισθωτή εργασία.

 Εγώ δεν είμαι λογιστής. Λέω μια γνώμη.

 Λογιστής που να ξέρει μπορεί να στο απαντήσει ή μια ευγενική επίσκεψη στην εφορία. Ευγενική γιατί άμα τους "γυαλίσεις"  και σε συμπαθήσουν θα σου πουν ότι θες. 😄

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Τα έσοδα από την μουσική σας αξίζουν όλη αυτή τη "βαβούρα"?🤔 Πραγματική απορία που μου γεννήθηκε διαβάζοντας τα παραπάνω.

 

 

Τα "" πρέπει μάλλον να τα βάλεις στη λέξη έσοδα χαχα . Προφανώς και όχι. Αλλά δεν θα ήθελα να μου έρθει τέλος του χρόνου κανα ραβασάκι για 100 ευρώ που μπορεί να έχω βγάλει μέσα σε όλο το 2024....Αφού όλα είναι δεμένα με λογαριασμούς τραπεζών κλπ και οι διανομείς/διαχειριστές πνευματικών δικαιωμάτων έχουν το ΑΦΜ μου και ξέρουν ποιος είμαι καλό θα ήταν να είμαι σίγουρος ότι δεν πειράζει αν έχω βγάλει 10 ευρώ όλη τη χρονιά να τα δηλώσω "χ" απο το να το δω όταν μου σκάσει η σφαλιάρα....

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

 Ευγενική γιατί άμα τους "γυαλίσεις"  και σε συμπαθήσουν θα σου πουν ότι θες. 😄

 

Άμα με δεις πως είμαι ...🤣 γαμώ την τύχη μου μέσα 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι είναι αστείο να ασχολείσαι με εφορία όταν μιλάμε για τέτοια πόσα Και στο λέω με βεβαιότητα καθώς μπαίνουν στο λογαριασμό μου μαύρα λεφτά πάνω από 1500 ευρώ το μήνα χωρίς να τα δηλώνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Βέβαια εγώ δεν είμαι το υπόδειγμα του νομοταγη πολίτη αλλά οκ νομίζω εσύ το πηγες στο άλλο άκρο. 

  • Χαχα 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Θεωρώ ότι είναι αστείο να ασχολείσαι με εφορία όταν μιλάμε για τέτοια πόσα Και στο λέω με βεβαιότητα καθώς μπαίνουν στο λογαριασμό μου μαύρα λεφτά πάνω από 1500 ευρώ το μήνα χωρίς να τα δηλώνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Βέβαια εγώ δεν είμαι το υπόδειγμα του νομοταγη πολίτη αλλά οκ νομίζω εσύ το πηγες στο άλλο άκρο. 

Στο ορκίζομαι δεν θέλω να είμαι καθόλου νομοταγης 😂 απλά φοβάμαι μην φάω καμία αδεσποτη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Theodore Papachristos είπε

 

 

Άμα με δεις πως είμαι ...🤣 γαμώ την τύχη μου μέσα 🤣

Η συμπάθεια δεν είναι μόνο θέμα εμφάνισης. Ιδιαίτερα τέτοιες μέρες που βγαίνει θλίψη σε πόλλους και πολλές και έχουν ανάγκη να μιλήσουν και πίστεψέ με είναι πάρα πολλοί και όσο πιο υψηλό είναι το επίπεδο τους τόσο περισσότερο έχουν την ανάγκη κοινού με μια επίσκεψη και λίγο να δείξεις πως θες να μάθεις και να πετάξεις ένα άσχετο θέμα που απασχολεί γενικά την κοινή γνώμη για συζήτηση, ιδιαίτερα σε κρατικό υπάλληλο ή υπάλληλο γραφείου γενικά θα πέτυχες θαύματα. Μου έχει τύχει και στην εφορία αλλα και στο ειρηνοδικειο  έψαχνα κάποια έγγραφα με τις αντίστοιχες επικυρωσεις για εγγραφή σε μητρώο. Μην υποτιμάς επίσκεψη τέτοια, θα σε βοηθήσει πιο πολύ στην περίπτωση σου από φοροτεχνικό να μάθεις. Αν το θυμηθώ αύριο θα ρωτήσω έναν φοροτεχνικό δικό μου. Θέλω να μάθω κι εγώ από περιέργεια. 

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου