Προς το περιεχόμενο

Αυτοδιαχείριση, CDBABY, Bandcamp και εφορία (όχι ευφορία)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Η συμπάθεια δεν είναι μόνο θέμα εμφάνισης. Ιδιαίτερα τέτοιες μέρες που βγαίνει θλίψη σε πόλλους και πολλές και έχουν ανάγκη να μιλήσουν και πίστεψέ με είναι πάρα πολλοί και όσο πιο υψηλό είναι το επίπεδο τους τόσο περισσότερο έχουν την ανάγκη κοινού με μια επίσκεψη και λίγο να δείξεις πως θες να μάθεις και να πετάξεις ένα άσχετο θέμα που απασχολεί γενικά την κοινή γνώμη για συζήτηση, ιδιαίτερα σε κρατικό υπάλληλο ή υπάλληλο γραφείου γενικά θα πέτυχες θαύματα. Μου έχει τύχει και στην εφορία αλλα και στο ειρηνοδικειο  έψαχνα κάποια έγγραφα με τις αντίστοιχες επικυρωσεις για εγγραφή σε μητρώο. Μην υποτιμάς επίσκεψη τέτοια, θα σε βοηθήσει πιο πολύ στην περίπτωση σου από φοροτεχνικό να μάθεις. Αν το θυμηθώ αύριο θα ρωτήσω έναν φοροτεχνικό δικό μου. Θέλω να μάθω κι εγώ από περιέργεια. 

Αν μάθεις κάτι σε παρακαλώ δώσε κάνα σύρμα, γιατί οι τελευταίες μου επισκέψεις σε δημόσιες υπηρεσίες δεν πήγαν και πολύ καλά... Έχω και γω την τρέλα μου τι να κάνω 😂

Επεξεργασμένο από Theodore Papachristos
typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Theodore Papachristos είπε

Στο ορκίζομαι δεν θέλω να είμαι καθόλου νομοταγης 😂 απλά φοβάμαι μην φάω καμία αδεσποτη. 

Ακόμη και σε αυτήν την απίθανη περίπτωση το πρόστιμο θα είναι την τάξης των 20 ευρώ. 

5 λεπτά πριν, Theodore Papachristos είπε

 

 

5 λεπτά πριν, Theodore Papachristos είπε

 

 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Theodore Papachristos είπε

Δυστυχώς η λογιστρια μου δεν είχε κάτι σαφές και απόλυτο να πει.... Δεν μπορούσε να μου απαντήσει με σιγουριά αν πρέπει να προσθέσω κάποιον καδ ή όχι... 

Το θεωρώ λογικό να μην είχε κάτι σαφές και απόλυτο να σου πει. Όπως θα έχεις ακούσει, το καινούργιο  φορολογικό νομοσχέδιο που αφορά και τους μουσικούς είναι ολίγων ημερών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Η απάντηση αφαιρέθηκε εκ του mod

 

Το νέο νομοσχέδιο πιάνει αυτούς που βγάζουν 20 χιλιάδες και δηλώνουν 10.Αυτοι που βγάζουν 100.000 και πάνω απλά γελάνε. Όσο ανεβαίνει το εισόδημα τόσο πιο εύκολη γίνεται η φόροαποφυγή.Και λέγοντας φοροαποφυγη εννοώ νόμιμο τρόπο να μην δηλώνεις υψηλό εισόδημα. 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό εδώ τώρα έρχεται σε συνέχεια αυτού που έλεγα στο διπλανό thread... Το "πολιτική"

Είπε κάτι ο Νίκος, το οποίο φυσικά είναι η άποψη του (απολύτως σεβαστό), αλλά θέτει τις προϋποθέσεις για να πάει το θέμα αλλού. 

Και πριν το πείτε εσείς, το είπα εγώ - θα κερδίσω το badge του... χμμμ του forum.

Άπαντες έχουμε τις απόψεις μας για τα πάντα, αλλά δεν είναι απαραίτητο να τις επικοινωνούμε σε ένα forum μουσικής τεχνολογίας.

Brave new world κύριοι. Adapt.    

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Theodore Papachristos είπε

για 100 ευρώ που μπορεί να έχω βγάλει μέσα σε όλο το 2024....

για 100 ευρο δεν κανεις τιποτα. Για εσοδα κατω απο 10 χηνες δεν ασχολειται η εφορια μιας και τα ποσα που βγαζεις δειχνουν περιστασιακη απασχοληση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
49 λεπτά πριν, JudgeDredd είπε

για 100 ευρο δεν κανεις τιποτα.

Θα συμφωνήσω.

 

49 λεπτά πριν, JudgeDredd είπε

Για εσοδα κατω απο 10 χηνες δεν ασχολειται η εφορια μιας και τα ποσα που βγαζεις δειχνουν περιστασιακη απασχοληση

Αν πρόκειται για χιλιάρικα, έστω και κάτω από δέκα, δεν νομίζω να μην ασχοληθεί. Για ρώτα και τον λογιστή σου να σου πει τη γνώμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες στο λογιστή σου να σου βγάλει το μη αναλωθεν κεφαλαιο από την ημέρα που ξεκίνησες να κάνεις φορολογική δήλωση,το υπολογίζεις πανευκολα και μόνος σου.

Το μόνο πράγμα που κοιτάζει η εφορία είναι τα discrepancies μεταξύ των ποσών που διακινούνται στους λογαριασμούς σου και τις κάρτες σου καθώς και τα υπόλοιπα των καταθέσεων των λογαριασμών σου σε σχέση με αυτά που δηλώνεις αφού υπολογίσει και το μη αναλωθεν κεφαλαιο περασμένων ετών.

Γενικά μην ασχολείσαι...μια και η εφορία έχει πολύ πιο σοβαρές προτεραιότητες όσον αφορά τα ποσά και επικεντρώνεται κατά 90% σε ελεύθερους επαγγελματίες.

Υπαλλήλους που έτσι κι αλλιώς δίνουν σε φόρους το 20%-40% του εισοδήματος τους κάθε μήνα αυτόματα δεν ενοχλεί μια και αυτοί και να θέλουν δεν μπορούν να φοροδιαφυγουν.

Πάντα βέβαια στα πλαίσια της λογικής,δεν μπορεί να έχεις μισθό 1000 ευρώ το μήνα και να έχεις ξοδέψει 30000 με κάρτες και να έχεις στην τράπεζα 500000,εκεί ναι θα σε πάρουν.... τηλέφωνο 1000%.

Για τα 50 ευρώ το χρόνο που θα πάρεις από το Σπετζοφαι δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το αντιμετωπίσαμε αυτό με τη μπάντα μου, θα σου πω τα εξής: Όντως ισχύει ότι για μικρά ποσά που μεταφέρονται μεταξύ λογαριασμών δεν ασχολείται κανείς.

Όσο δεν βγάζεις μεγάλα ποσά, δηλαδή χονδρικά από 1.000€ και άνω μην ασχοληθείς. 

 

Μακάρι να γίνεις πλούσιος από αυτό και μετά θα πρέπει να κάνεις έναρξη στην εφορία.

 

Τώρα αν έχεις συμμετοχές στα τραγούδια σου απο ξένους καλλιτέχνες που βγάζουν πολλά χρήματα απο δικαιώματα, τότε ίσως θα πρέπει να το ψάξεις πως θα πάρουν τα λεφτά τους νόμιμα - αλλά αυτή η κουβέντα πιστεύω ότι δεν σε αφορά. 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου