Προς το περιεχόμενο

Nick Silver pickups - Swan


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Jazzjoker είπε

Από τη δική μου εμπειρία μπορώ να σου πω τα εξής: Καταπληκτική ποιότητα κατασκευής, άψογο εργοστασιακό σετάπ, απίστευτα ευκολόπαιχτη παρότι τα μεγάλα radius δεν είναι το καλύτερό μου. Αδύναμο σημείο της μεσαίας σειράς τουλάχιστον, οι μαγνήτες. Και στο δικό μου μοντέλο με τα filtertron καπάκια και το bigsby αλλά και ό,τι άλλο μοντέλο έχω ακούσει στο youtube.

Το vibrato έχω ευχαριστηθεί κάθε φορά που έπαιξα με μια. Παρόλο που δεν έχω δική μου, και είναι περίεργο γιατί συνήθως τα ευχαριστιεμαι σε κιθάρες των οποίων το μανίκι ξέρω 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Shelter είπε

Εγώ εχω βαλει στο μάτι τους Warrior μιας και μαλλον η κριση μεσης ηλικίας μου ήρθε νωριτερα!

 

Δεν τους έπαιξα καθόλου αλλά αν το αποφασίσεις, να μιλήσουμε για ενδεχόμενη δημιουργία thrash μπάντας γιατί τρώγομαι. Και άσε για middle life crisis, εγώ θα σου πω. 😁

  • Like 1
  • Χαχα 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

 

Δεν τους έπαιξα καθόλου αλλά αν το αποφασίσεις, να μιλήσουμε για ενδεχόμενη δημιουργία thrash μπάντας γιατί τρώγομαι. Και άσε για middle life crisis, εγώ θα σου πω. 😁

Προς το παρόν περνάω φάση new wave of British heavy metal. Thrash αργότερα.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια Πολλά στο φόρουμ

Καλώς σας βρήκα

Με έφερε εδώ η Revstar (όχι δεν ψάχνω για κιθάρα)

Άκουσα τους πρώτους μαγνήτες και τους δεύτερους

Μου άρεσε ο κιθαρίστας και ο ήχος

Νομίζω ότι η ηχογράφηση δεν είναι ίδια για να βγάλω συμπέρασμα 

Επεξεργασμένο από Dimitris Aivaliotis
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dimitris Aivaliotis είπε

Χρόνια Πολλά στο φόρουμ

Καλώς σας βρήκα

 

Χρόνια πολλά Δημήτρη και καλώς ήρθες. Όσον αφορά την ηχογράφηση, κάτι ετοιμάζω.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το παίξιμο, είναι ντροπή να τοποθετηθώ.😅

 

- Μπορείς παρόλα αυτά να αναφέρεις πώς έγραψες;

- Και πόσο εύκολα βγαίνουν στην ηχογράφηση αυτά που περιγράφεις στο πρώτο σου ποστ, οσον αφορά στον ήχο και το feeling;

 

Το τελευταίο το ρωτάω, διότι δεν βγαίνουν όλες οι κιθάρες ''cut, to the point'' στη μίξη..

Ορισμένες θέλουν περισσότερη δουλειά για να ''βγουν'' εκεί που είναι το επιθυμητό.

Επεξεργασμένο από FatalV

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, FatalV είπε

Μπορείς παρόλα αυτά να αναφέρεις πώς έγραψες;

 

Το sample που ακούσατε είναι και πάλι Neural DSP - Tone King Imperial. Τουτέστιν η κιθάρα είναι καρφί στην κάρτα μου και κατόπιν assigned σε mono audio κανάλι στο cakewalk όπου έχει φορτωθεί το εν λόγω amp sim. Ο ενισχυτής είναι σε σχεδόν πεντακάθαρα settings ενώ χρησιμοποιώ το δεύτερο overdrive του sim, με πολύ μικρή ποσότητα drive. Βάθος και πάλι από το πετάλι του sim.

 

2 ώρες πριν, FatalV είπε

Και πόσο εύκολα βγαίνουν στην ηχογράφηση αυτά που περιγράφεις στο πρώτο σου ποστ, οσον αφορά στον ήχο και το feeling;

 

Θα σου πω από τη σκοπιά ενός ανθρώπου που κατά 99% του χρόνου του, έχει παίξει και παίζει με μονούς μαγνήτες: 

Είναι σχεδόν αστείο το πόσο εύκολα βγάζει κανείς ζεστό, overdriven ήχο με μπόλικο presence και ατελείωτο sustain.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ψιλοανασταίνω το νήμα με ένα μικρό κλιπάκι γιατί έβγαλα έναν ήχο που μου άρεσε σε πραγματικό ενισχυτή αυτή τη φορά. Laney VC30 βρώμικο κανάλι. Ακούτε μόνο neck μαγνήτη.

 

 

  • Like 4

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2024 στις 9:17 ΜΜ, Jazzjoker είπε

Ψιλοανασταίνω το νήμα με ένα μικρό κλιπάκι γιατί έβγαλα έναν ήχο που μου άρεσε σε πραγματικό ενισχυτή αυτή τη φορά. Laney VC30 βρώμικο κανάλι. Ακούτε μόνο neck μαγνήτη.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου