Προς το περιεχόμενο

Nick Silver pickups - Swan


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είχα αρκετό καιρό στο μυαλό μου και τελικά αποφάσισα να αλλάξω μαγνήτες στη Yamaha Revstar μου. Όποιος ενδιαφέρεται, υπάρχει review της κιθάρας εδώ: 

 

 

 

Έχοντας το συγκεκριμένο όργανο πια εδώ και 4 χρόνια και ενώ έχει δοκιμαστεί υπό διάφορες συνθήκες (πρόβες, ηχογραφήσεις στο σπίτι και σε στούντιο, live κλπ.) ήμουν ανικανοποίητος από την απόδοση των μαγνητών. Πιο συγκεκριμένα ο neck ήταν υπερβολικά μπάσος και μουντός ενώ ο bridge πολύ "λεπτός", ασθενικός, χωρίς παρουσία. Το πιο σημαντικό όμως και για τους δύο ήταν η έλλειψη χαρακτήρα. Έφαγα ατελείωτες ώρες σε βιδώματα, ξεβιδώματα και ανεβοκατεβάσματα των μαγνητών χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα και τελικά η κιθάρα έμεινε σε αχρηστία.

 

Μέχρι πριν καμιά εβδομάδα όπου σε κουβέντα μαζί με το Νίκο Ασημένιο με έπεισε να πάω στο εργαστήρι του και να ακούσω από κοντά τους Swan που είναι ένα από τα  μοντέλα humbuckers που βγάζει ενώ για το συγκεκριμένο μοντέλο είχα ακούσει πολύ καλά λόγια και από τον φίλτατο @Shelter του οποίου την άποψη εκτιμώ και πάντα ακούω. Ο Swan βγαίνει σε τρεις εκδόσεις: Regular, Underwound και Overwound ενώ το ηχόχρωμα προσομοιάζει τους original P.A.F.s

 

Μετά από ενδελεχές testing και παίζοντας με όλες τις εκδόσεις, αποφάσισα ότι ο neck που μου άρεσε περισσότερο είναι ο Regular και στον αντίποδα ο bridge, Overwound.

 

Να διευκρινίσω ότι είμαι φανατικός single coil παίχτης με πολύ μικρή εμπειρία σε διπλούς μαγνήτες, έχοντας παίξει μόνο για λίγο και πολύ περιστασιακά με κάποια μοντέλα Gibson και ένα δυο άλλους που ούτε που θυμάμαι τι ήταν. Παρόλα αυτά, μόλις πήρα την κιθάρα με τους Swan και κούμπωσα σε ενισχυτή, άκουσα ένα εντελώς διαφορετικό όργανο. Ζωντανό, responsive, με χαρακτήρα και πολύ δυναμικό ηχόχρωμα, τουτέστιν παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο τρόπος και η δύναμη που θα χτυπήσεις τη χορδή, για τον τύπο ήχου που θα πάρεις. 

 

image.thumb.jpeg.bf7bb204d97b79b68095f980b76dc7f1.jpeg

 

 

image.thumb.jpeg.356ea345cfc0d29a1f5d2cb8a0dbecd1.jpeg

 

Όμως επειδή σε θέματα ήχου τα πολλά λόγια είναι συνήθως φτώχεια, ακολουθούν τα ηχητικά ντοκουμέντα. Στο πρώτο κλιπ θα ακούσετε καθαρό ήχο και στις 3 θέσεις του επιλογέα των μαγνητών, στο δεύτερο κλιπ θα ακούσετε βρώμικο neck και στο τρίτο βρώμικο bridge. Να πω ότι πολύ θα ήθελα να γράψω με ενισχυτή αλλά αυτό στάθηκε αδύνατο λόγω διαφόρων περιστάσεων οπότε τα καθαρά γράφτηκαν με Amplitube 5 Deluxe Reverb και τα βρώμικα με Neural DSP - Tone King Imperial MKII. Τέλος να πω ότι επιφυλάσσομαι για περισσότερο και πιο εμπεριστατωμένο ηχητικό υλικό.

 

 

Clean: 

 

 

Dirty Neck:  

 

 

Dirty Bridge: 

 

 

 

  • Like 12

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον το όργανο είναι ολοκληρωμένο. Μεγάλη υπόθεση η σωστή αίσθηση των δυναμικών στους διπλούς μαγνήτες. Δεν είναι κάτι που το βρίσκεις εύκολα.

 

(Οι μοναδικοί μαγνήτες που έχω και έχουν αίσθηση μονού (με τον ήχο να θυμίζει lace sensors), είναι οι Gibson Τ-type (αντιγραφή των τότε t-top). Ακούνε σαν στρατ στην πένα. Όλοι οι υπόλοιποι, επώνυμοι και μη, είναι κλασικοί paf σαν αίσθηση, πολύ διαφορετικοί απο έναν μονό, σαν αίσθηση.)

 

Μεγειές!

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια πράγματα ωρε Σπύρο!

 

Εγώ εχω βαλει στο μάτι τους Warrior μιας και μαλλον η κριση μεσης ηλικίας μου ήρθε νωριτερα!

 

Εγώ εχω neck regular, middle overwound αν θυμαμαι καλά και φυσικα bridge sweeney todd telecaster. Ειχε πεσει αρκετή σκεψη για το τι και πως θα βαλουμε για να ταιριαξει ο tele bridge με δυο HB απο πάνω. Μου αρεσε και εμενα ειδικότερα το dirty bridge. Αλλα και ο neck πολυ ωραιος.

 

Ειχα βαλει στην κιθάρα σε έναν απο τους ενισχυτές του Νίκου, τύπου fender tweed champ. Όλη η ηχητική παλέτα στο χέρι μου. Οσο τη χαιδευες έπαιζε καθαρά και γλυκά. Όσο την έδερνες έβγαζε γκαζια.

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πετυχημένο upd Σπύρο. Και όπως συμφώνησα με τον sir, ο dry bridge είναι όλα τα λεφτά- όχι ότι οι άλλοι ήχοι δεν ήταν εξαιρετικοί. 

 

ΥΓ: Κοιτούσα την "κιουρία" και προσπαθούσα να θυμηθώ αν σε έχω δει με κάτι άλλο πάνω σου, πλην tele και strat... Να βγάλεις φωτό 😎

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξυ έδειξε και η κιθάρα ρε φίλε. Την είδα τώρα στο παλιό thread που ειχα χάσει και μου έφερε αυτό στο μυαλο.

 

images.jpg

Screenshot 2023-12-23 155458.jpg

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Χαχα 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

ΥΓ: Κοιτούσα την "κιουρία" και προσπαθούσα να θυμηθώ αν σε έχω δει με κάτι άλλο πάνω σου, πλην tele και strat... Να βγάλεις φωτό 😎

Νομίζω ότι κάπου έχω μία από κάποια πρόβα. Αλλά με yamaha δεν είναι για δημοσίευση. Έχομε και κάποια φήμη να διαφιλάξομεν.

  • Χαχα 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Νομίζω ότι κάπου έχω μία από κάποια πρόβα. Αλλά με yamaha δεν είναι για δημοσίευση. Έχομε και κάποια φήμη να διαφιλάξομεν.

Πολύ ωραίες κιθάρες οι Revstar, και η περσινή σειρά πολύ καλή, ειδικά αυτές με humbuckers με ενθουσίασαν. Οι στοκ μαγνήτες της καινούριας στάνταρ σειράς (μεσαία τιμή, φτιαγμένες στην Ινδονησία) είναι πολύ καλοί, είναι ίδιοι με τη γιαπωνέζικη σειρά. Στην ουσία ίδια specs, άλλη χώρα κατασκευής. 

 

Χάλασαν βέβαια τα flame tops. Κακό 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Πολύ ωραίες κιθάρες οι Revstar,

Από τη δική μου εμπειρία μπορώ να σου πω τα εξής: Καταπληκτική ποιότητα κατασκευής, άψογο εργοστασιακό σετάπ, απίστευτα ευκολόπαιχτη παρότι τα μεγάλα radius δεν είναι το καλύτερό μου. Αδύναμο σημείο της μεσαίας σειράς τουλάχιστον, οι μαγνήτες. Και στο δικό μου μοντέλο με τα filtertron καπάκια και το bigsby αλλά και ό,τι άλλο μοντέλο έχω ακούσει στο youtube.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου