Προς το περιεχόμενο

Πώς ήμασταν μικροί οταν παίζαμε.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Nestoras είπε

IMG_1019.thumb.jpeg.a768897b977f499ed01514c0df6bef81.jpeg

tele μικρος? 🤣

 

Εγω σταθερος απο μικρος
1984 στο "δωματιακι" μας
SpyWithFender.jpg.5593641211de3df20c07cc6ce59f3655.jpg

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 13
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μάλλον 1981, μόλις είχα ξεκινήσει να παίζω, πριν φτιάξουμε τους Blues Gang με τον Σωτήρη που εδώ είναι ακόμα φαντάρος. Απο τις πρώτες φορές που γεύτηκα τι σημαίνει να παίζεις με άλλους ηλεκτρικά. Φυσικά με δανεική κιθάρα, πιθανότατα Eko ήταν. Oh well...

Scan_20231215 (3).jpg

  • Like 17

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελη δεκαετιας του 80...στον πολιτιστικο συλλογο του χωριου προβα....

Το ονομα μας black olives...

Απο τα μεγαλα καφε βαρελακια που ειχαν μεσα ελιες(και γραφαν απεξω black olives)...χρειαστηκαν στις αρχες γιατι δεν ειχαμε πληρη τυμπανα....

 

θυμαμαι τα πρωτα λογια(δεν ξεραμε γρι αγγλικα) τα λεγαμε απο τα lyrics του crusader των saxon, μιας και ειχε ο αδερφος μου τον δισκο και ειχε μεσα τους στιχους.....

 

Η κιθαρα μια kumica, στυλ explorer...την ειχα μπανισει σε μια βιτρινα 15,300δρχ.....

Αιματηρες οικονομιες για να μαζεψω λεφτα και να την παρω(δουλειες για πιτσιρικαδες,καλαντα,κουβαλημα ξυλων και αλλα)....

Οταν πηγα στην πολη να την αγορασω, μου λεει ο ''φωστηρας'' ο μαγαζατορας, η τιμη αλλαξε...15,500δρχ....

Μου ελειπαν 200 δρχ....

Ευτυχως ειχα μια θεια στην πολη που υπηρχε το μαγαζι, και πηγα και ζητησα απο την θεια δανεικα....

Επρεπε να πεισω την θεια ομως οτι ενας μακρυμαλλης με κολαν ροκας θελει 200δρχ για να παρει κιθαρα και οχι για κατι αλλο,μιας και η θεια ηταν γατα....την επεισα οταν μετα απο μιση ωρα της πηγα την κιθαρα....
Την ειχα μεχρι πριν λιγα χρονια...οταν αποφασισα να την σουλουπωσω χαλασε ο ''συνεταιρισμος'' με την κυρα και ετσι εμεινε διαλυμενη στο παταρι...

Οταν μεγαλωσε ο μικρος του λεω ανεβα στο παταρι εχει μια κιθαρα,φερτη μου....δυστυχως η κιθαρα δεν ηταν εκει.....

ωραια χρονια ρε γμτ......

187955400_162246762429719_4669766211282114336_n.jpg1.jpg.d1cb35577b91beb4e648e2fe58f7d9aa.jpg

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

στα 17 περίπου όταν και ευτυχώς γρήγορα ανακάλυψα ότι δεν το χα με τα σόλο και το γύρισα στην ρυθμική και τις κλασσικοακουστικές που τα πρώτα χρόνια τάισαν αγόγγυστα τα παράλληλα (παν)ακριβα γούστα μου περί ήχου...😊

 

npap-70s.thumb.png.a4a206d499ea9a3ef4a018c203ae1d04.png

 

ΥΓ. η κιθάρα μια όμορφη Cimar (ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι και πολλά από αυτήν μια και αντικαταστάθηκε σύντομα με την πρώτη και τελευταία μου (ναι ναι!!!) tele...😎

 

 

 

 

  • Like 16

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως , και λίγο off topic, βλέποντας τους παλαιότερους μου, και αν εξαιρέσω τον @Nestoras  (tele) και τον @Spyros Delta (strat), ακόμα και ο @ez και ο @npap, στα σπάργανα τους ήταν με δανεικές και όχι elite κιθάρες.

Θυμάμαι μερικά χρόνια αργότερα εμένα, το 1989 που έπιασα μια δανεική ηλεκτρική κιθάρα και εγώ  για πρώτη φορά  στη ζωή μου, μια Kumika LP, μου φάνηκε σαν διαστημόπλοιο.

6 μήνες μετά....πήρα την Yamaha ,των ανωτέρω φωτογραφιών, και ίσως ήμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο.

Φυσικά έρωτας.

Είχα δει, ΔΕΝ θυμάμαι ρε και θα σκάσω που (εκτός πόλης μου)  . για πρώτη φορά ηλεκτρική κιθάρα το 1983 , μια τύπου LP Junior (αν θυμάμαι καλά) ,  8 ετών τότε και είχα μείνει αποσβολωμένος με τις ώρες.

Πιτσιρικάς στην Επαρχία, στην Κοζάνη.....περνούσα από ένα κιθαρομάγαζο που υπήρχε τότε και χάζευα δυο stratocaster που τις είχε μέσα στο μαγαζί και σε ειδική βιτρίνα (μια έτσι sunburst με χρυσά κλειδιά , μαγνήτες , καβαλάρη) ...και ήταν η διασκέδασή μου!

Πήγαινα πίσω σπίτι, έπιανα μια ξεκούρδιστη φτηνό κλασική που είχα....και έκανα όνειρα.

Τα παιδικά απωθημένα τελικά δεν ξεπερνιούνται.

Έφτασα στα σχεδόν 50......με 17 πλέον κιθάρες and counting....

Νομίζω θα παίρνω κιθάρες μέχρι να πεθάνω. 😁

 

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1976.

Eko kiwi, δανεική.

Πρώτη φορά την έβλεπα, πρώτη φορά την έπιανα, πρώτο live

img170_279.jpg

  • Like 12

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LK είπε

Πάντως , και λίγο off topic, βλέποντας τους παλαιότερους μου, και αν εξαιρέσω τον @Nestoras  (tele) και τον @Spyros Delta (strat), ακόμα και ο @ez και ο @npap, στα σπάργανα τους ήταν με δανεικές και όχι elite κιθάρες.

 

Με εκανες κι εψαξα για πιιο παλιες.

Το πρωτο οργανο που επεσε στα χερια μου ηταν ενα μπουζουκι του πατερα μου (ειχα μια φωτο με το μπουζουκι οταν ειμανε 4 ετων αλλα δεν τη βρισκω στα σκαναριμενα, εδω ειμαι 10-11).
LittleSpyWithBouzouki.jpg.c2d98bfcfba1fa6aaebfab951e579187.jpg

Κι εγω με δανεικες και φτηνες επαιζα πριν παρω την στρατ (που φαινεται στο προηγουμενο ποστ) στις 5/2/1984 με δοσεις και αιματηρες οικονομιες (την οποια δεν την εχω πια, γιατι στις 4/2/1985 ανοιξαν το δωματιακι και μου την εκλεψαν μαζι με εναν Peavey Bactstage Plus στον οποιο μεσα ειχα κι ενα Coron distortion 10 το πρωτο μου πεταλι - μου εμειναν τα boss delay dm-3 και chorus ch-3 που τα εχω ακομα). Μετα, καλοκαιρι 1985 πηρα μια Kramer Pacer deluxe usa με original floyd 1 μεν, αλλα με schaller μαγνητες που δεν μου αρεσαν και τους αλλαξα με SD ssl1 και SD JB sτο bridge (καπου εχω φωτο αλλα δεν τις βρισκω) και την κρατησα για καμια  10αρια χρονια.
Μεχρι τοτε ειχα μια κιθαρα καθε φορα.

Το 1993 αρχισε το gas που πηρα την prs, καπακι εδωσα την Kramer και πηρα μια strat77 και μια strat plus και παει λεγοντας.

Στο πρωτο μου λαιβ το 1983 στο σχολειο, παιζω με μια Morris απομιμηση start, δανεικια απο τον ντραμερ που μου εσπασε κατα λαθος το μπρατσο απο την πρωτη πραγματικα δικη μου κιθαρα (δωρο το 1982 απο τον παππου που ηταν μουσικος - κλαρινο ηπειρωτικα) που ηταν μια Teisco (δυστυχως δεν εχω φωτο απο αυτην) μαζι με μια λαμπατη τετρακαναλη κεφαλη Anax  του 1958 (που "εξυπηρετουσε" ολη την "μπαντα") και diy καμπινα με καφε επενδυση κι ενα 12αρι μεγαφωνο, σαν πλυντηριο 🤣 (φαινονται απο πισω μου στη φωτο πιο κατω)

SpyThomas.jpg.976a891afa29edfe49255b3c3bbce00e.jpg

Anax

SpyVips2b.jpg.10d62318a3fc41f382777f39f057ba6a.jpg

Εχω και την αφισα
Afisa.thumb.jpg.7d60568c1ad1bae0b7c2d6d2d14bd7dc.jpg


Πιο μικρος "εκλεβα" απο τον παππου και γρατζουναγα μια Eko σκαφος.
G13 μαλλον παιζω 🤣

littlespywitheko.jpg.e54281874433c94f61666b78d237de6d.jpg

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ωραίο θέμα! Θύμισες που λένε και οι ποιητές.

Αυτή είναι οικογενειακή με φάδερ και σίστερ στο εφηβικό μου δωμάτιο 1973 μάλλον, με την πρώτη μου ηλεκτρική Teisco Starway MJ-2. Τυμπανα Premier.

_zambia (4).jpg

 

Στη συνέχεια με μια Yamaha SG-12A του 1967 στην αυλή μας. Δίπλα δάσος, Ζάμπια γαρ.

 

_zambia (5).jpg

 

Εδω με το hard rock τριο, Velvet Opera που βάραγα Χέντριξ nonstop. Στο Hofner μπάσο ο Robin με Bassman και το θυριώδες Marshall P.A.. Στα τύμπανα ο Jimmy που έσπρωχνε τα ντραμς με την μπότα και καθε τοσο αναγκαζότανε να τραβήξει τα τυμπανα πίσω γιατι είχαν φτασει στη μέση της πίστας. Για να βγάλουμε ήχο κοπανάγαμε γερά με τέρμα τους ενισχυτές και τα δέρματα τότε. Ούτε πεταλια, ούτε τίποτα.😋

 

_utopia3.jpg

 

Κι εδω με τους Utopia εκει κάτω στους μαου-μαου το '74-75. Είχα τον plexi τον πενηντάρη και μια Ibanez SG με 3 χαμπάκερς και σωλήνα τζιν με καουμπόικη μπότα που πήρα απο το Μοναστηράκι το καλοκαίρι στις διακοπές.😄 

Οι υπόλοιποι... κύριοι καθότι Εγγλέζοι, μιας και το ροκάς δεν τους έλεγε κάτι παρα μόνο στην Ελλάδα τότε που χωριστήκαμε απο τους καρεκλάδες με αυτό τον τρόπο.🥸

 

_1974_Thistle club.jpg

  • Like 18

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου