Προς το περιεχόμενο

Αγορα μικροφώνου για χρήση σε Ναό


Hlias Regklis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά!

Ψάχνω για δυναμικό μικρόφωνο και

είμαι ανάμεσα στο SM58 και στο akg d5. Ποιο θα μου προτείνατε; Φυσικά ευπρόσδεκτες κι'άλλες προτάσεις!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλησπέρα. Το SM58 είναι μία στάνταρ λύση για όλες τις live εφαρμογές που απαιτείται δυναμικό μικρόφωνο φωνής. Υπάρχει και το Shure Beta 58, το οποίο τα τελευταία χρόνια έχει αντίστοιχα πολλούς θαυμαστές, κυρίως από αυτούς που ενοχλούνται από τον χαρακτήρα "ακούγεται από χωνί" του απλού SM58. Αν δεν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία σίγουρα προτείνω ένα από τα δύο αντί του AKG.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
13 λεπτά πριν, Hlias Regklis είπε

Χρόνια πολλά!

Ψάχνω για δυναμικό μικρόφωνο και

είμαι ανάμεσα στο SM58 και στο akg d5. Ποιο θα μου προτείνατε; Φυσικά ευπρόσδεκτες κι'άλλες προτάσεις!

 

 

Για τι χρήση ακριβώς; 

  • Like 1

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

 

Για τι χρήση ακριβώς; 

Ψάλλω σε εκκλησία

16 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Καλησπέρα. Το SM58 είναι μία στάνταρ λύση για όλες τις live εφαρμογές που απαιτείται δυναμικό μικρόφωνο φωνής. Υπάρχει και το Shure Beta 58, το οποίο τα τελευταία χρόνια έχει αντίστοιχα πολλούς θαυμαστές, κυρίως από αυτούς που ενοχλούνται από τον χαρακτήρα "ακούγεται από χωνί" του απλού SM58. Αν δεν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία σίγουρα προτείνω ένα από τα δύο αντί του AKG.

 

Διάβασα καλές κριτικές και για το akg, κάποιος μάλιστα έγραψε ότι δεν αλλοιώνει την φωνή στα ψιλά όπως το SM58. Και στην τιμή υπάρχει μεγάλη διαφορά αλλά δεν ξέρω. Το SM58 είναι γενικά ποιο δημοφιλές. Για χρήση στην εκκλησία το θέλω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
41 λεπτά πριν, Hlias Regklis είπε

Ψάλλω σε εκκλησία

Διάβασα καλές κριτικές και για το akg, κάποιος μάλιστα έγραψε ότι δεν αλλοιώνει την φωνή στα ψιλά όπως το SM58. Και στην τιμή υπάρχει μεγάλη διαφορά αλλά δεν ξέρω. Το SM58 είναι γενικά ποιο δημοφιλές. Για χρήση στην εκκλησία το θέλω 

To Shure είναι 30 ευρώ πιο ακριβό, δεν ξέρω αν αυτό θεωρείται μεγάλη διαφορά τιμής.

 

Ο λόγος που πρότεινα το SM58 είναι γιατί είναι πιο γενικά αποδεκτό ως ένα εύκολο μικρόφωνο, αλλά ναι, είναι πιο σκοτεινό. Απλά θεωρώ ότι είναι η ασφαλής επιλογή για πρώτο μικρόφωνο.

 

Το AKG όπως και το Beta έχουν περισσότερα πρίμα και είναι υπερκαρδιοειδή. Αυτά μπορεί να είναι καλά ή κακά ανάλογα με το ηχοσύστημα και τα μεγάφωνα της εκκλησίας που θα παίξουν τελικά και τον μεγαλύτερο ρόλο.

 

Σίγουρα όμως το D5 είναι πιο ιδιαίτερο. Πχ σε εμάς το χρησιμοποιεί ο τραγουδιστής που έχει πολύ σκοτεινή φωνή και είναι πολύ καλό, αλλά στην τραγουδίστρια δεν ταιριάζει καθόλου - το 58  είναι πολύ καλύτερο. Από την άλλη όμως το 58 είναι αρκετά καλό και στον τραγουδιστή...

 

Άλλο ένα ζήτημα είναι η απόρριψη που χρειάζεται να έχει το μικρόφωνο. Αν προτιμούμε να απορρίπτει καλύτερα τον ήχο από την πίσω πλευρά, τότε είναι καλύτερο το SM58 που είναι καρδιοειδες. To D5 απορρίπτει καλύτερα τον ήχο από τα πλάγια αλλά όχι το ίδιο καλά τον ήχο πίσω από το ίδιο το μικρόφωνο.

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kpeyos είπε

To Shure είναι 30 ευρώ πιο ακριβό, δεν ξέρω αν αυτό θεωρείται μεγάλη διαφορά τιμής.

Εγώ εννοώ αυτό συγκεκριμένα 

https://www.skroutz.gr/s/3395247/Shure-Dynamiko-Mikrofono-XLR-Beta-58A-CHeiros-Fonis.html 

Μόλις είδα ότι υπάρχει κι'άλλο που δεν έχει την μπλε γραμμή και είναι ποιο φθηνό. Οπότε λάθος διατύπωση δική μου. 

Απ'ότι κατάλαβα και τα 2 έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως να είναι ξεκούραστο να μην χρειάζεται να φωνάζω δηλαδή για να ακουστώ. Για τα πυκνωτικά τι πιστεύεις; Κάνουν για ναό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@Hlias RegklisΔιαβάζοντας τον τίτλο θα ήθελα να σου κάνω μία επισήμανση.

Η υπόλοιπη εγκατάσταση του ναού (ηχεία - ενισχυτής - μίκτης - καλώδια) ακόμα και ο ίδιος ο ναός ως μέγεθος είναι πάνω από το 50% του ηχητικού αποτελέσματος.

Γι'αυτό τον λόγο, αρκετοί χρησιμοποιούν διαφορετικά μικρόφωνα, άλλοτε δυναμικά και άλλοτε πυκνωτικά, κάποιες φορές ακόμα και μικρόφωνα πέτου. Όπως θα έχεις δει, κάποια είναι χεριού όπως για παράδειγμα το SHURE SM-58s ή SHURE SM-57 ή AKG-C3000 (σε περίπτωση που δεν είσαι μόνος) ή ακόμα και κάποια μικρόφωνα είναι πέτου όπως είπα προηγουμένως για παράδειγμα κάτι σαν αυτό. Ανάλογα την ακουστική του ναού αλλά κυρίως την εγκατάσταση.

Γι'αυτό, καλό θα ήταν να τα δοκιμάσεις πριν την αγορά -στην πράξη- ίσως σε κάποιον συνάδελφο στον χώρο του, εάν βέβαια υπάρχει αυτή τη δυνατότητα.

 

Υ.Γ.

Τα μικρόφωνα που αναφέρω πιό πάνω είναι απλώς παραδείγματα.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Hlias Regklis είπε

Εγώ εννοώ αυτό συγκεκριμένα 

https://www.skroutz.gr/s/3395247/Shure-Dynamiko-Mikrofono-XLR-Beta-58A-CHeiros-Fonis.html 

Μόλις είδα ότι υπάρχει κι'άλλο που δεν έχει την μπλε γραμμή και είναι ποιο φθηνό. Οπότε λάθος διατύπωση δική μου. 

Απ'ότι κατάλαβα και τα 2 έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως να είναι ξεκούραστο να μην χρειάζεται να φωνάζω δηλαδή για να ακουστώ. Για τα πυκνωτικά τι πιστεύεις; Κάνουν για ναό;

 

Αυτό είναι το Shure Beta. Πολύ μεγάλη διαφορά ήχου από το απλό SM58. Μοιάζει  περισσότερο στο AKG απ' ότι το απλό SM58 αλλά θα έλεγα ότι είναι πολύ πιο λεπτομερές και πιο καλά φτιαγμένο σε όλους τους τομείς από το AKG. Γι αυτό και η διαφορά τιμής.

 

Όπως είπα και πιο πριν και επανέλαβε και @Μανώλης Χναράκης το ηχοσύστημα του ναού θα παίξει μεγάλο ρόλο. 

 

Πιο ξεκούραστο απ' όλα θεωρώ ότι θα είναι το απλό SM58. Σαν πρακτική συμβουλή αν δεν μπορείς να τα δοκιμάσεις, αν θεωρείς ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα θα το είχες στα πρίμα πάρε το απλό SM58. Αν θεωρείς ότι το πρόβλημα μπορεί να είναι τα μπάσα και η λάσπη, πάρε το AKG ή το Beta.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

off the record

 

@kpeyos Γι'αυτή την περίπτωση δεν θα ήταν καλή η επιλογή ενός γενικού overhead πυκνωτικού όπως για παράδειγμα το Behringer C-2 που είναι και στα €58 το ζευγάρι;

Γιατί το λέω αυτό.

Στην περίπτωση που ζητάει άνεση όταν ψέλνει, δηλαδή θέλει ένταση, θέλει διαύγεια, θέλει πρίμα, τότε είναι καλύτερο να τα αφαιρέσει από την κονσόλα (ένταση - πρίμα) σε περίπτωση που είναι πολλά, παρά να τα προσθέσει από την κονσόλα όταν είναι λίγα. Γνωρίζουμε πολύ καλά πως στην περίπτωση της πρόσθεσης (ένταση gain & high) από την κονσόλα θα προσθέσει θόρυβο. Ειδικά όταν στις συγκεκριμένες εγκαταστάσεις τα ηχεία είναι "τόσο - όσο", επίσης οι ενισχυτές συνήθως είναι 100βολταικοί και η κονσόλα δεν είναι τύπου midas κλπ. Από αυτή την άποψη το λέω.

Από τεχνικής άποψης, τα ζητούμενα (ένταση - διαύγεια - πρίμα) θα έρθουν έτοιμα από την πηγή.

Το "κακό" είναι πως θέλει 48V phantom power.

Εσύ τι λές;

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Μανώλης Χναράκης Απλά θεωρώ ρίσκο τα πυκνωτικά χωρίς δοκιμή. Μπορεί να πιάνει ανεπιθύμητες πηγές, να μικροφωνίζει, οτιδήποτε...

 

Ακόμη και υπερκαρδιοειδή πυκνωτικά που τα θεωρώ φοβερά καλύτερης ποιότητας σε φωνή, όπως το Sennheiser MD431 ή το Rode S1 δεν τα σύστησα για αυτό τον λόγο. 

 

Και σίγουρα δεν ξέρουμε για phantom power κλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου