Προς το περιεχόμενο

Marshall MG15GFX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με τον Βασίλη. Ο dsl1 είναι άπαιχτος σε σχέση με τον SS. Με 170 ευρώ τον έχει στις αγγελιες. Η διαφορά στον ήχο είναι μεγάλη. Μπορείς να παίξεις σε εντάσεις που δεν θα ακούς τον ενισχυτή, εάν μιλάς, δίχως να χάνει ποιότητα.

 

Όπως και να 'χει, μεγειές!

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν ξέρω βρε Μπιλ...λάμπα στο σπίτι. 

 

Μια χαρά παίζει η λάμπα στο σπίτι,εγώ έχω τρείς.

Ίσα ίσα αν είναι χαμηλού wattage παίζει καλύτερα και από modeller η ss σε χαμηλές εντάσεις.

  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Μια χαρά παίζει η λάμπα στο σπίτι,εγώ έχω τρείς.

Ίσα ίσα αν είναι χαμηλού wattage παίζει καλύτερα και από modeller η ss σε χαμηλές εντάσεις.

Τώρα...πάει η λάμπα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υπάρχει ένα μικρό εξτραδάκι για πολλούς από αυτούς τους solid state Marshalls. Όταν ηχογραφείς high gain φάσεις μπορείς να τον προσθέσεις ηχητικά πίσω από τον κύριο ενισχυτή για να σου δώσει ένα έξτρα ξυσιματάκι. Σουηδικά κόλπα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον 30άρη και ότι κιθάρα ξέρω την έμαθα πάνω του. Τίμιος, ωραίος στα καθαρά και τα εφέ του είναι οκ. Μετά πήρα Κατάνα και μου αρέσουν περισσότερο τα καθαρά του και τα εφφέ του και γενικά το versatility του. Όμως στα βρώμικα ίσως προτιμώ τον Marshall. Αυτό που μου αρέσει στον 30άρη σε σχέση με τον 15άρη είναι ότι είναι πιο ήσυχος, οι μικρότεροι έχουν ένα hiss που δεν είναι εκεί στον δικό μου, αλλά ίσως να υπάρχουν διαφοροποιήσεις και σε κάθε ενισχυτής οπότε απλά να έτυχε να το ζήσω αυτό. 

 

Εννοείται ότι η λάμπα είναι ηχητικά (και μόνο) καλύτερη, ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις. Όμως αν θες Marshall γρέζι, δεν είναι για σπίτι, εκτός αν μένεις σε μονοκατοικία και δε σε νοιάζει και πολύ. Γίνεται ωστόσο να βρωμίσει ο λαμπατος ενισχυτής αξιοπρεπώς σε χαμηλές εντάσεις με πετάλια. Απλά νομίζω ότι αν η βρωμιά (ειδικά για ρυθμικά μέρη, ριφ) έρχεται από δευτερο-τριτο κανάλι ενισχυτή, θα πέσουν αγωγές, αλλά ο @LK δε μασάει γιατί έχει καλό δικηγόρο 😅

 

Συμφωνώ επίσης με @Superfunk για Fender ενισχυτές με καλό overdrive  κανάλι, έχω έναν Bassbreaker 30r που φυσάει στα βρώμικα, απλά τα καθαρά του δεν είναι και Blackface ή Silverface καθαρά, είναι καλούτσικα χωρίς το μπάσο και τον όγκο που έχουν οι κλασικοί Fender ενισχυτές. Έχω ακούσει καλά λόγια και για τα βρώμικα του Fender Machete, οι οποίοι κυκλοφόρησαν 2012-2013 σε πολύ περιορισμένο αριθμό 

  • Like 1
  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Συμφωνώ επίσης με @Superfunk για Fender ενισχυτές με καλό overdrive  κανάλι,

 

Δεν είπα αυτό 😅 είπα ότι αν θες βρώμικα από κλασσικό μονοκαναλο λαμπατο ενισχυτή, τον οποίον θα ανοίξεις στο τέρμα για να "βρωμισουν" οι τελικές λυχνίες ή να τα παίξει το μεγάφωνο,το κάνουν μια χαρά αυτό και οι περισσότεροι κλασσικοι Fender ενισχυτες (τώρα γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου ,στους γύρω σου και στην εποχή μας που υπάρχουν τόσα και τόσα πετάλια,αυτό είναι άλλη κουβέντα 😅

Άλλωστε και οι κλασσικοί Marshall είναι εξαιρετικά καθαροί ενισχυτές και βρωμιζουν μόνο σε ...δολοφονικές εντάσεις.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 

 

Εννοείται ότι η λάμπα είναι ηχητικά (και μόνο) καλύτερη, ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις. Όμως αν θες Marshall γρέζι, δεν είναι για σπίτι, εκτός αν μένεις σε μονοκατοικία και δε σε νοιάζει και πολύ. Γίνεται ωστόσο να βρωμίσει ο λαμπατος ενισχυτής αξιοπρεπώς σε χαμηλές εντάσεις με πετάλια. Απλά νομίζω ότι αν η βρωμιά (ειδικά για ρυθμικά μέρη, ριφ) έρχεται από δευτερο-τριτο κανάλι ενισχυτή, θα πέσουν αγωγές, αλλά ο @LK δε μασάει γιατί έχει καλό δικηγόρο 😅

 

 

...επίσης ο LK μένει σε μονοκατοικία 😁

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LK είπε

...επίσης ο LK μένει σε μονοκατοικία 😁

Κ εγώ. Άρα τι σε νοιάζει να τον ανοίξεις; Στείλε γυναίκες παιδιά βόλτα και volume on 11

13 λεπτά πριν, Superfunk είπε

βρώμικα από κλασσικό μονοκαναλο λαμπατο ενισχυτή, τον οποίον θα ανοίξεις στο τέρμα για να "βρωμισουν" οι τελικές λυχνίες ή να τα παίξει το μεγάφωνο,το κάνουν μια χαρά αυτό και οι περισσότεροι κλασσικοι Fender ενισχυτες

Το έχει κάνει ποτέ κανένας αυτό με Twin Reverb; Εννοώ να το έκανε και να επέζησε 😄

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Κ εγώ. Άρα τι σε νοιάζει να τον ανοίξεις; Στείλε γυναίκες παιδιά βόλτα και volume on 11

Το έχει κάνει ποτέ κανένας αυτό με Twin Reverb; Εννοώ να το έκανε και να επέζησε 😄

 

o TR ειναι ενα απο τα 50 κλασσικα μοντελα της Fender (η οποια εχει βγαλει φυσικα δεκαδες ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικους μεταξυ τους κλασσικους ενισχυτες στα 50s, 60s & 70s), ειδικα ο Twin ΔEN βρωμιζει (αν εχει βεβαια σοβαρα μεγαφωνα) οσο κι αν τον ανοιξεις.

 

σε στελνει στο νοσοκομειο βεβαια αλλα ...καθΑροΝ 😅

 

Παντως εχω ακουσει στα 80s στην ΝΥ ανοιγμενους στο τερμα Marshall Plexi σε συναυλια των Ramones στα 5 μετρα απο τη σκηνη (2 FULL STACK)...διολου ευχαριστη εμπειρια.... εκανα να ξεκουφαθω κανα μηνα....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Παντως εχω ακουσει στα 80s στην ΝΥ ανοιγμενους στο τερμα Marshall Plexi σε συναυλια των Ramones στα 5 μετρα απο τη σκηνη (2 FULL STACK)...διολου ευχαριστη εμπειρια.... εκανα να ξεκουφαθω κανα μηνα....

 

 

Για Ραμόνες χαλάλι.  Σε ζουλεύω να κσέρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου