Προς το περιεχόμενο

Dimsonic - αντιγράφοντας (?) τον Καρλος.....


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Spyros Delta είπε

Αν δεν ειναι ο τονος παρομοιος (πχ prs και mesa boogie) δεν μπορεις να παιξεις.
Δεν παει το χερι να παιξει στο στυλ του. Δεν εχεις sustain κλπ
Κκι ο ιδιος ο Santana να παιξει με τον τονο σου, δεν θα ακουστει σαν Santana 😅 (λεμε τωρα)

ΝΟμιζω παιζεις με δαχτυλα κι εδω αντι για πενα?

ε υπερβάλλεις τώρα

εδώ πχ στο IV έπαιζε με strat. Μια χαρά ακουγόταν. Δεν με ξένισε κάτι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Θυμάμαι μια φορά που σε άκουσα (δεν θυμάμαι στου Ρέμου ή Νταλάρα) σταμάτησα στην άκρη το αμάξι να καταλάβω τι ακούω)

Ναι και με τους δυο. 

Και με αλλους αν θυμαμαι καλα.

Ηταν της μοδας οταν βγηκαν αυτοι οι δισκοι τους, λογω της επιτυχιας του  supernatural.

Και στη δισκογραφια εχουμε και αυτο το κακο, να παιζουμε και κατα παραγγελια.

Παιξε μου ενα σολο σε στυλ santana, παιξε μου λιγο με delay σαν U2, παιξε μου κοφτα σαν Police, παιξε μου φουλ γκαζια σαν nickelback (το ακουσα κι αυτο σε κομματι του Ρουβα) κλπ.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Αν δεν ειναι ο τονος παρομοιος (πχ prs και mesa boogie) δεν μπορεις να παιξεις.
Δεν παει το χερι να παιξει στο στυλ του. Δεν εχεις sustain κλπ
Κκι ο ιδιος ο Santana να παιξει με τον τονο σου, δεν θα ακουστει σαν Santana 😅 (λεμε τωρα)

ΝΟμιζω παιζεις με δαχτυλα κι εδω αντι για πενα?

 

ναι δάχτυλα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ξανακούσει πριν χρόνια. Σαντανα δεν πολυακούω (εντός του κλιπ), αλλα ακούω dim και χαιρομαι. Εχει πολύ ενδιαφέρον να παρακολουθώ το ποσό διαφορετικά προσεγγίζεις ένα backing track στο οποία παίζω συχνά πάνω.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα σχόλια μου για την νοσταλγική βόλτα σου (σε ήρωες που μοιραζόμαστε) διαφέρουν κάπως απο τους προλαλήσαντες και έχουν ως εξής.

 

1. Άκουσα ήχο που πλησιάζει το woman tone του Καρόλου. 

2. H φρασεολογία όμως... δεν είναι Καρολική. Κάποιες φράσεις του είναι signature και έπρεπε να τις προσπαθήσεις κάπως. Στα τελειώματα και σηκώματα ίσως.

3. Ο Κάρολος πατάει με μεγάλη σιγουριά τα τάστα και είναι πάντα καρφί στη νότα. Το ίδιο και στα bends.

    Αυτά ίσως δεν χαρακτηρίζουν το παίξιμο σου. Σαν παίκτης θα έλεγα πως είσαι απο άποψη σχεδόν αντίθετος, έχοντας σε ακούσει τόσο καιρό.

4. Η πένα με πιάσιμο Di Meola κάνει μεγάλη διαφορά στο latin.

 

Ο Κάρλος είναι ένας και δυστυχώς δεν είναι ο ήχος της κιθαρας που χρειάζεται αντιγραφή μόνο.

Είναι αυτό που σε κάνει να λες, "αυτός είναι ο Santana" ακούγοντας την πρώτη νότα.

Δύσκολο πράγμα γιατί δεν είναι το τι παίζει αλλά το πως το παίζει.

Σχολή από μόνος του.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Τα σχόλια μου για την νοσταλγική βόλτα σου (σε ήρωες που μοιραζόμαστε) διαφέρουν κάπως απο τους προλαλήσαντες και έχουν ως εξής.

 

1. Άκουσα ήχο που πλησιάζει το woman tone του Καρόλου. 

2. H φρασεολογία όμως... δεν είναι Καρολική. Κάποιες φράσεις του είναι signature και έπρεπε να τις προσπαθήσεις κάπως. Στα τελειώματα και σηκώματα ίσως.

3. Ο Κάρολος πατάει με μεγάλη σιγουριά τα τάστα και είναι πάντα καρφί στη νότα. Το ίδιο και στα bends.

    Αυτά ίσως δεν χαρακτηρίζουν το παίξιμο σου. Σαν παίκτης θα έλεγα πως είσαι απο άποψη σχεδόν αντίθετος, έχοντας σε ακούσει τόσο καιρό.

4. Η πένα με πιάσιμο Di Meola κάνει μεγάλη διαφορά στο latin.

 

Ο Κάρλος είναι ένας και δυστυχώς δεν είναι ο ήχος της κιθαρας που χρειάζεται αντιγραφή μόνο.

Είναι αυτό που σε κάνει να λες, "αυτός είναι ο Santana" ακούγοντας την πρώτη νότα.

Δύσκολο πράγμα γιατί δεν είναι το τι παίζει αλλά το πως το παίζει.

Σχολή από μόνος του.

 

βλέπω σας έχω διχάσει.

βέβαια φταίει κι ο τίτλος που λέει αντιγράφοντας, ενώ παλιά έλεγα "style"

 

τεσπά.

είναι ένας αυτοσχεδιασμός πάνω σε latin backing....

 

πένα γιοκ, prs γιοκ, mesa γιοκ.

Χεράκι, Α6 επι και μπερυ 

με τα δεδομένα αυτά είμαι και σήμερα ευχαριστημένος

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

βλέπω σας έχω διχάσει.

βέβαια φταίει κι ο τίτλος που λέει αντιγράφοντας, ενώ παλιά έλεγα "style"

Εμ, ηθελέστα και παθέστα. Γιατί αν βγάλουμε την αναφορά του Σαντάνα από την εξίσωση και το παίξιμο και ο ήχος είναι πολύ ωραία.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου ακούγεται καθόλου santana αυτο, συγγνωμη που το λεω αλλα ο Carlos ειναι απο τους αγαπημενους μου και τον ακούω χρόνια....

 

εχει εκτος απο πολυ χαρακτηριστικη χροια και πολυ δυνατο στακατο παιξιμο μ@μ@αει και δερνει λες αυτο ειναι Carlos.....

 

αυτο ρε Dim ειναι χαιδευω την κιθαρα δεν ειναι carlos.... ουτε carlito δεν ειναι.... ο carlos δερνει!

 

νομιζω αν κατσω ενα τεταρτο και ασχοληθω μπορει να φτιαξω κατι τυπου santana πχ σαν αυτο, προχειρο μεν αλλα στο υφος.....

  • Συμφωνώ 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια οκ ο τιτλος του dim κ το OP ηταν αστοχα.

 

Αν ελεγε ενας αυτοσχεδιασμος σε backing track στυλ Σαντανα, τι θα λεγατε?

 

Σας φαινεται κακο σαν αυτοσχεδιασμος?

Εγω που δεν εχω ιδεα απο Σαντανα κ το ακουσα σαν ιδεα κ σαν μουσικη (εκτος του πλαισιου Σαντανα δηλαδη), μου φανηκε πολυ καλο μουσικα. Κιθαριστικα ο dim ειναι πολυ παλιοτερης σχολης κ το φραζαρισμα του κ οι λεπτομερειες στη νοτα ειναι απο εναν εντελως διαφορετικο κοσμο, αλλα οι ιδεες του κ το τι ειπε μου φανηκαν πολυ αξιολογα. Εκτος πλαισιου Καρλος παντα, που εκει δεν εχω να πω τιποτα.

 

Εσας μουσικα σας φανηκε κακο δηλαδη?

Επεξεργασμένο από ex - v27, bk27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε ήχος, ούτε φράσεις Santana υπάρχουν. 

Λογικό, δύσκολο ν' ακουστείς σαν κάποιος άλλος ειδικά κάποιος που είναι τόσο χαρακτηριστικός και που τον καταλαβαίνεις σε οποιαδήποτε φάση της καριέρας του. Δεν περίμενα ομοιότητα, αλλά το συνεχές phrasing χωρίς αναπνοές είναι εκείνο που σε κάνει ν' απέχεις.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου