Προς το περιεχόμενο

Dave Weckl, Vinnie Colaiuta, Steve Gadd


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να και μια στιγμή μαγείας από τον Vinnie από τα δικά μου τα χωράφια...

Ακούμε από το 3:51 για να πάρουμε το feel και η στιγμή έρχεται στο 4:25.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Τώρα στα 46 βλέπω οτι καί οι 2 μάλλον απευθύνονται στον Gadd αποκαλώντας τον "δάσκαλε"..

 

Το μέγα θετικό των ντράμερ είναι ότι δεν έχουν την ηλίθια νοοτροπία των κιθαριστωνΕ και δεν σκοτώνονται για το ποιος την έχει μεγαλύτερη (την τεχνική).

 

Εννοείται ότι είναι δάσκαλος ο Gadd και εννοείται ότι η γκρουβα του μόνο από έγχρωμους ντράμερ μπορεί να πιαστεί και πάλι από λίγους έγχρωμους ντράμερ.

 

Tο ότι έχει εξωφρενική τεχνική είναι φυσικά ένα συν αλλά ουδείς ενδιαφέρεται σε αυτά τα επίπεδα για το ποιος την έχει... καλύτερη 😅 την τεχνική και φυσικά δεν τον έχει προσλάβει κανείς για την τεχνική του αλλά γιατί γκρουβαρει και ΣΥΝΘΕΤΕΙ πάνω στα ντραμς όταν ηχογραφεί τραγούδια.

 

Btw o Weckl ΣΉΜΕΡΑ παίζει πολύ καλύτερα και γκρουβαρει δραματικα περισσότερο.

 

Ο Vinnie είναι τέρας εννοείται και σκέτη απόλαυση, τεχνικά μόνο ο Buddy Rich τον πιάνει...αλλά σόρρυ αν είχα τα φράγκα τον Gadd θα διάλεγα για να ηχογραφήσει τα τραγούδια μου και όχι τον Vinnie.😅

 

( Ή ακόμα καλύτερα ο μισος δίσκος θα ήταν ο Gadd και στον άλλον μισό ο Steve Jordan 😅)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε και ακόμα μια στιγμή μαγείας από τον μάστερ (χορεύουν και οι.. μοκέτες 🤣)

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιοι και οι τρεις τους, και με δισκογραφίες που πρέπει να φτιάξεις καφέ και να αράξεις κάνα δίωρο απλά για να τις διαβάσεις, ιδιαίτερα των Gadd/Colaiuta. Τον Weckl τον είχα δει live με Chick Corea Electric Band και ψάχναμε να βρούμε που ήταν κρυμμένος ο...δεύτερος ντράμερ, και τον Gadd τον είχα δει με τον Joey DeFrancesco. Με τον Gadd είχα και μια σύντομη "συζήτηση" όταν συναντηθήκαμε στο διάδρομο που πήγαινε στα παρασκήνια, του στυλ "Επ! Ωπ!"😆  Τον Colaiuta δυστυχώς δεν τον έχω δει live αλλά τον έχω ακούσει αρκετά. 

Παρακάτω μια πολύ αγαπημένη live εκτέλεση του "Got A Match" από Chick Corea Electric Band. Με την ίδια σύνθεση τους είχαμε δει και στην Αθήνα. 
Masterclass.🙏

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τον weckl τον είδα και εγώ Live.

Με dave weckl band.

Από τα καλλίτερα live που είδα στη ζωή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, LK είπε

Τον weckl τον είδα και εγώ Live.

Εγώ με Akoustic Band. Τον Vinnie τον έχω δει; Όταν είδαμε τον Sting στη Φιλαδέλφεια να έπαιζε αυτός; Δεν θυμάμαι... Τον Gadd σίγουρα όχι. 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχω αποφασίσει αν μου αρέσει ο colaiuta ακόμα

Εχω μπόλικα albums.....το Jing Chi καλό ειναι πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
28 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Εγώ με Akoustic Band. Τον Vinnie τον έχω δει; Όταν είδαμε τον Sting στη Φιλαδέλφεια να έπαιζε αυτός; Δεν θυμάμαι... Τον Gadd σίγουρα όχι. 

Ναι, ο Vinnie ήταν:

 

http://www.thepolicewiki.org/Police_wiki/index.php?title=1993-1995_Ten_Summoner's_Tales_Tour

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου