Προς το περιεχόμενο

Steve Jordan, απόσταγμα σοφίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

τρανο παραδειγμα

Αφτός παίζει στην μπάντα του, να κάμνει ότι θέλει. Πάντως thanx για την "πάσα", για να προβώ σε διευκρίνηση: 

Καθώς όλα ξεκίνησαν από τον Jordan- που βγάζει τα προς το ζην παίζοντας για άλλους- καλό θα ήταν να κάνουμε μια ακόμη "υποσημείωση" - γιατί εμένα η συζήτηση εκεί με πήγε όπως εξελίχθηκε ή έτσι το σέταρα στο κεφάλι μου, και το πήγα (κυρίως) σε session αγόρια. Παικταράδες μεν, αλλά ανάλογα με την περίσταση...

Για παράδειγμα. Τεμάχιο από δίσκο με μπασιστικά αριστουργήματα (No Parlez- Paul Young). Palladino... "σχολείο".

 

Ο ίδιος αλλού... Καμία σχέση το παίξιμο, αλλά αυτό χρειαζόταν το άσ(θ)μα, ή ο παραγωγός ή...

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

και το πήγα (κυρίως) σε session αγόρια. Παικταράδες μεν, αλλά ανάλογα με την περίσταση...

 

ναι ρε συ δεν νομιζω να υπαρχει αλλωστε session player που να μην ειναι παιΧταρας ( ο Steve Jordan δεν εχει τα chops της αρκουδας? οΧτακοσια κονσερβατορια και πενταΚοΣεσ τοπ σχολες εχει τελειωσει..και παιζει και ενα καρο αλλα οργανα  ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ).

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εντάξει επίσης δεν ακούν όλοι βιρτουόζικα είδη, ούτε τους εκφράζουν αυτά. Άμα θέλω βιρτουόζο να εντυπωσιαστώ εν έτει 2023, θα βάλω κάποιο 5χρονο Ασιατάκι στο youtube 😅.

 

Άμα θέλω να ακούσω μουσική, είναι πιο πιθανόν να βάλω Neil Young...

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Άμα θέλω βιρτουόζο να εντυπωσιαστώ εν έτει 2023, θα βάλω κάποιο 5χρονο Ασιατάκι στο youtube 😅.

 

Άμα θέλω να ακούσω μουσική, είναι πιο πιθανόν να βάλω Neil Young...

Ευτυχως που το ειπες γιατι ειχα στη λιστα μου 2-3 κομματια Τσαρλι Παρκερ, 1 αλμπουμ Χολντζγουορθ, 1 λαηβ Μπιρελι κ ενα κοντσερτο της Γουανγκ κ το εκλεισα στα γρηγορα να βαλω στο Γιουτιουμπ ν'ακουσω 5χρονα Ασιατακια.

 

Κ εχουμε 2024.

Δεν ειναι αναγκη κ εσυ, κοτζαμ μοντ, στην προσπαθεια σου να πεταξεις την μπηχτη σου, να εκφραζεσαι με τροπο τετοιο που ευκολα μπορει να δυναμιτισει το κλιμα.

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ex - v27, bk27 είπε

Ευτυχως που το ειπες γιατι ειχα στη λιστα μου 2-3 κομματια Τσαρλι Παρκερ, 1 αλμπουμ Χολντζγουορθ, 1 λαηβ Μπιρελι κ ενα κοντσερτο της Γουανγκ κ το εκλεισα στα γρηγορα να βαλω στο Γιουτιουμπ ν'ακουσω 5χρονα Ασιατακια.

 

Κ εχουμε 2024.

Δεν ειναι αναγκη κ εσυ, κοτζαμ μοντ, στην προσπαθεια σου να πεταξεις την μπηχτη σου, να εκφραζεσαι με τροπο τετοιο που ευκολα μπορει να δυναμιτισει το κλιμα.

 

Μη δίνεις σημασία. Το ότι δεν αντιλαμβάνεται τη διαφορά μεταξύ ενός πεντάχρονου ασιατακίου και ας πούμε του Wes Montgomery ή του Andy Timmons ή του Paganini ή του Joe Pass  (βιρτουόζοι γαρ) επιβεβαιώνει όσα ειπώθηκαν νωρίτερα περί less is more κλπ. Δεν έχουν όλοι τα ίδια αυτιά και μιας και πιάσαμε τα γνωμικά και τις παροιμίες, υπάρχει και το "στου κουφού την πόρτα" ή το "οσα δε φτάνει η αλεπού" 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
28 λεπτά πριν, ex - v27, bk27 είπε

Ευτυχως που το ειπες γιατι ειχα στη λιστα μου 2-3 κομματια Τσαρλι Παρκερ, 1 αλμπουμ Χολντζγουορθ, 1 λαηβ Μπιρελι κ ενα κοντσερτο της Γουανγκ κ το εκλεισα στα γρηγορα να βαλω στο Γιουτιουμπ ν'ακουσω 5χρονα Ασιατακια.

 

Κ εχουμε 2024.

Δεν ειναι αναγκη κ εσυ, κοτζαμ μοντ, στην προσπαθεια σου να πεταξεις την μπηχτη σου, να εκφραζεσαι με τροπο τετοιο που ευκολα μπορει να δυναμιτισει το κλιμα.

Καταρχάς εκφράζω προσωπικά γούστα. Δεν πρόσβαλα κανέναν. 

 

Αν θες να το συζητήσουμε σοβαρά όμως ναι, υπάρχει και μια μερίδα μουσικού κοινού που τίποτα δε θα μπορούσε να τη νοιάζει λιγότερο από την ίδια τη δεξιοτεχνία. 

Οπότε αν συζητάμε για παιξίματα και κάποιοι βιάζονται να γράψουν ότι όσοι παίζουν τρεις νότες υιοθετούν το "less is more" κάνοντας την ανάγκη φιλοτιμία, πρέπει να καταλάβουν ότι μπορεί  να μη μοιράζονται όλοι την αισθητική τους. Να παίζουν τρεις νότες επειδή απλά ποτέ δε χρειάστηκαν τέταρτη.

 

Δεν έχω συνηθίσει ακόμη το 2024. Είναι και δίσεκτο. 🙂

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Mixolydianb9b13 είπε

 

Μη δίνεις σημασία. Το ότι δεν αντιλαμβάνεται τη διαφορά μεταξύ ενός πεντάχρονου ασιατακίου και ας πούμε του Wes Montgomery ή του Andy Timmons ή του Paganini ή του Joe Pass  (βιρτουόζοι γαρ) επιβεβαιώνει όσα ειπώθηκαν νωρίτερα περί less is more κλπ. Δεν έχουν όλοι τα ίδια αυτιά και μιας και πιάσαμε τα γνωμικά και τις παροιμίες, υπάρχει και το "στου κουφού την πόρτα" ή το "οσα δε φτάνει η αλεπού" 😂

Ελπίζω ότι οι περισσότεροι μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά μεταξύ τεχνικής και τέχνης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mixolydianb9b13 είπε

 

Μη δίνεις σημασία. Το ότι δεν αντιλαμβάνεται τη διαφορά μεταξύ ενός πεντάχρονου ασιατακίου και ας πούμε του Wes Montgomery ή του Andy Timmons ή του Paganini ή του Joe Pass  (βιρτουόζοι γαρ) επιβεβαιώνει όσα ειπώθηκαν νωρίτερα περί less is more κλπ. Δεν έχουν όλοι τα ίδια αυτιά και μιας και πιάσαμε τα γνωμικά και τις παροιμίες, υπάρχει και το "στου κουφού την πόρτα" ή το "οσα δε φτάνει η αλεπού" 😂

Ναι, αλλα ειναι μοντ κ θα επρεπε να ξερει οτι ετσι οπως τοποθετηθηκε περι βιρτουζων κ 5χρονων, μπορει να προκαλεσει εξισου προκλητικες απαντησεις κ να γινει εδω μεσα χαμος.

1 λεπτό πριν, kpeyos είπε

Καταρχάς εκφράζω προσωπικά γούστα. Δεν πρόσβαλα κανέναν. 

 

Αν θες να το συζητήσουμε σοβαρά όμως ναι, υπάρχει και μια μερίδα μουσικού κοινού που τίποτα δε θα μπορούσε να τη νοιάζει λιγότερο από την ίδια τη δεξιοτεχνία. 

 

 

Δεν εχουμε κατι να συζητησουμε Κωστα μου. Ακουω κ "κουλες" μουσικες κ βιρτουοζικες. Δε με απασχολει το τι εργαλεια χρησιμοποιει ο καλλιτεχνης. Το αποτελεσμα με απασχολει.

Απλα εισαι μοντ κ θα επρεπε να προσεχεις πως επιλεγεις να γραψεις κατι.

Βιρτουοζιλικι δεν ειναι μονο αυτο που αφηνεις να εννοηθει στο ποστ σου.

Βιρτουοζιλικι σαν εκφραση υπηρχε κ θα υπαρχει κ μαλιστα ολοκληρα ειδη μουσικης πολυ πιο adult κ ιστορικα απο τη μουσικη του Γιανγκ, δε θα μπορουσανε να υπαρχουνε χωρις αυτο.

Βασικα η απαρχη της Δυτικης μουσικης δε θα μπορουσε να υπαρχει χωρις αυτο.

Η Τζαζ δε θα μπορουσε να υπαρχει χωρις αυτο

Κ οι παραδοσιακες κ λαικες μουσικες δε θα μπορουσαν να υπαρχουν χωρις αυτο πως να το κανουμε.

Αρα αυτο που σ'ενοχλει στην πραγματικοτητα δεν ειναι αυτο.

Ειναι οτι σε ενα τοσο δα μικρο παρακλαδι της ροκ μουσικης, δε σου αρεσει η αισθητικη κ η συνθετικη ικανοτητα οσων ειναι μπροσταρηδες σε αυτη.

Ε... κ το γενικευσες κ το ειπες κ ακομψα.

Με την ιδια ακριβως σταση καποιος να εκραζε καποια ακουσματα που γουσταρεις εσυ, θα το εβλεπες κ εσυ καπως (το εκανα ηδη στην αρχη στο "κουλες" για να δεις πως φαινεται)

13 λεπτά πριν, kpeyos είπε

 

 

Δεν έχω συνηθίσει ακόμη το 2024. Είναι και δίσεκτο. 🙂

 

 

 

 

Ναι αλλα μ'εκανες ν'αναριωτιεμαι αν ζω σε αλλο χωροχρονο για 10 δευτερολεπτα 😆

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Εγώ το λέω less is more.     

Όπως είπε και ο Ίνγκβι "How can less be more? More is more"

 

  • Like 2
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ex - v27, bk27 είπε

Ναι, αλλα ειναι μοντ κ θα επρεπε να ξερει οτι ετσι οπως τοποθετηθηκε περι βιρτουζων κ 5χρονων, μπορει να προκαλεσει εξισου προκλητικες απαντησεις κ να γινει εδω μεσα χαμος.

Δεν εχουμε κατι να συζητησουμε Κωστα μου. Ακουω κ "κουλες" μουσικες κ βιρτουοζικες. Δε με απασχολει το τι εργαλεια χρησιμοποιει ο καλλιτεχνης. Το αποτελεσμα με απασχολει.

Απλα εισαι μοντ κ θα επρεπε να προσεχεις πως επιλεγεις να γραψεις κατι.

Βιρτουοζιλικι δεν ειναι μονο αυτο που αφηνεις να εννοηθει στο ποστ σου.

Βιρτουοζιλικι σαν εκφραση υπηρχε κ θα υπαρχει κ μαλιστα ολοκληρα ειδη μουσικης πολυ πιο adult κ ιστορικα απο τη μουσικη του Γιανγκ, δε θα μπορουσανε να υπαρχουνε χωρις αυτο.

Βασικα η απαρχη της Δυτικης μουσικης δε θα μπορουσε να υπαρχει χωρις αυτο.

Η Τζαζ δε θα μπορουσε να υπαρχει χωρις αυτο

Κ οι παραδοσιακες κ λαικες μουσικες δε θα μπορουσαν να υπαρχουν χωρις αυτο πως να το κανουμε.

Αρα αυτο που σ'ενοχλει στην πραγματικοτητα δεν ειναι αυτο.

Ειναι οτι σε ενα τοσο δα μικρο παρακλαδι της ροκ μουσικης, δε σου αρεσει η αισθητικη κ η συνθετικη ικανοτητα οσων ειναι μπροσταρηδες σε αυτη.

Ε... κ το γενικευσες κ το ειπες κ ακομψα.

Με την ιδια ακριβως σταση καποιος να εκραζε καποια ακουσματα που γουσταρεις εσυ, θα το εβλεπες κ εσυ καπως (το εκανα ηδη στην αρχη στο "κουλες" για να δεις πως φαινεται)

Ναι αλλα μ'εκανες ν'αναριωτιεμαι αν ζω σε αλλο χωροχρονο για 10 δευτερολεπτα 😆

 

Πολύ σωστός. Η πλάκα είναι πως η υψηλή τεχνική κατάρτιση ήταν ανέκαθεν αντικείμενο θαυμασμού τόσο στη μουσική όσο και στον αθλητισμό, στο θέαμα γενικότερα αλλά και στη βιομηχανία, στην τέχνη εν γένει αλλά και σε πολλές επιστήμες, η οποία μάλιστα χαίρει της εκτίμησης όχι μόνο των "ειδικών" αλλά και (πολύ περισσότερο) του "απλού" κόσμου. 

 

Απλά είμαστε στην εποχή της αποδόμησης, που επειδή ο άλλος το βλέπει στο Youtube καθημερινά δεν συνειδητοποιεί πόσο πολύ απέχει από αυτό. (Μεταξύ μας κάπως το αντιλαμβάνεται υποσυνείδητα και γι αυτό το απαξιώνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου