Προς το περιεχόμενο

Steve Jordan, απόσταγμα σοφίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ακούω μουσική, δεν ακούω βιρτουόζους άσχετα αν κάποιες φορές καταλαβαίνω ότι κάποιος παίζει ''άπαιχτα'' πράγματα στο όργανό του.

Και επειδή αναφέρθηκε πως ''εγώ'' που δεν μπορώ να παίξω πάνω από 3 ακόρντα μιλάω, θα συμπληρώσω πως τώρα που δεν έχω μπάντα, προτιμώ να πάρω 2-3 παιζάκια που ξέρουν καλή μπάλλα για να γράψω με τη μία στο στούντιο. Αν όμως είχα τη δυνατότητα να έχω μπάντα-που είχα-το προτιμώ, γιατί μου αρέσει να παίζω και να εξελίσσω, έστω και με αυτά τα λίγα που ξέρω τη μουσική μου, συντροφιά με φίλους στο παρείστικο που με τη πάροδο του χρόνου, πιάνουμε στον αέρα ο ένας τον άλλο κι ας μην είμαστε σπουδαίοι μουσικαράδες.

Υπ αυτή την έννοια προτιμώ τον ντράμμερ των Who-Stones-velvet underground κλπ, παρά τον εκάστοτε σεσσιονά που τυγχάνει να μπορεί να παίξει 1000ηχα

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε είναι Ramones ειτε είναι Malmsteen το θέμα είναι το όργανο και η μουσική να είναι προέκταση του εαυτού σου.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
57 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Όπως είπε και ο Ίνγκβι "How can less be more? More is more"

 

Κύριοι διακρίνω μια αδυναμία επικοινωνίας... Ας τα κάνω άλλη μια φορά "πενηνταράκια".

Ποιος είναι ο τίτλος του topic;: Steve Jordan, απόσταγμα σοφίας

 

Τι λέει μεταξύ άλλων ο σοφός και διαπρεπής session μουσικός μιλώντας για την ηχογράφηση του δίσκου των Blues Brothers; Έπαιξα πολλά, έπαιξα γρήγορα και σήμερα δεν θα το έκανα αυτό. Ο καθένας ας τον ερμηνεύσει όπως θέλει. Προσωπικά τον ερμηνεύω less is more, καθότι (και θα το επαναλάβω για πολλοστή φορά), πολλές φορές το less ενός παίκτη που αποδεδειγμένα έχει το more, υπηρετεί καλύτερα το κομμάτι. Νομίζω ότι αυτό είναι κατανοητό. Πολλώ δε, όταν μιλάω για sessions μουσικούς κορυφαίου επιπέδου, που μπορούν να παίξουν τα πάντα όλα. Ελπίζω να μπήκατε στον κόπο να ακούσετε τον Palladino στην more εκδοχή και στην less εκδοχή.

 

Ο Σουηδός- τον λατρεύω, θέλω να τον ακούω για το more- αλλά δεν εμπίπτει στην κατηγορία session μουσικού, που έχει τα πολλά στο χέρι, αλλά συχνά θα παίξει τα λίγα. Ο Σουηδός είναι ο Σουηδός...  

 

Bottom line: Ξεφύγετε από τους "μανταλάκιδες" που έχουν κάνει σημαία τους το less is more  γιατί δεν μπορούν να παίξουν τίποτα. Εδώ και πόσα post σας μιλάω για την cream de la cream που έχει γράψει τα μισά άλμπουμ που έχουμε ακούσει στη ζωή μας, που έχει παίξει τα πάντα όλα, τα πολλά αλλά και τα λίγα... Ανάλογα με το τι είχαν απέναντί τους.

 

Και για να μείνω στο μπάσο, ενδεικτικά να αναφέρω Palladino, East, Sklar  (to name a few), τους οποίους και που δεν τους έχουμε ακούσει, και κυρίως πώς τους έχουμε ακούσει...

 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
22 λεπτά πριν, ex - v27, bk27 είπε

Ναι, αλλα ειναι μοντ κ θα επρεπε να ξερει οτι ετσι οπως τοποθετηθηκε περι βιρτουζων κ 5χρονων, μπορει να προκαλεσει εξισου προκλητικες απαντησεις κ να γινει εδω μεσα χαμος.

 

Ως τώρα πάντως μόνο εσύ και ο @Mixolydianb9b13 κάνετε αυτό το οποίο με κατηγορείς ότι θα μπορούσα να προκαλέσω. Το οποίο βασικά ξεκίνησες εσύ, γιατί εγώ εκφράζω προσωπικό γούστο σε ένα κομμάτι τέχνης και εσύ μου το αρνείσαι, όπως αρνείσαι και να καταλάβεις ότι άλλο βιρτουόζος, που είναι αυτό που έγραψα στο post μου, και άλλο καλλιτέχνης. 

  • Μπορεί ένας καλλιτέχνης να είναι βιρτουόζος; Φυσικά. Με ενδιαφέρει τότε; Φυσικά.
  • Μπορεί ένας βιρτουόζος να μην είναι καλλιτέχνης; Φυσικά (εξ' ου και το παράδειγμα που αρνείστε να καταλάβετε). Με ενδιαφέρει τότε; Καθόλου.
  • Μπορεί ένας καλλιτέχνης να μην είναι βιρτουόζος; Φυσικά. Με ενδιαφέρει τότε; Φυσικά. 
  • Έχω δικαίωμα ύπαρξης αν με συγκινεί περισσότερο μια Ηπειρώτισσα που δεν ξέρει μουσική, ή ένας bluesman που παίζει σε μια χορδή ή ο Lee Renaldo ή ο Neil Young περισσότερο απ' ότι με συγκινεί ο κάθε Andy Timmons ή ο Alan Holdsworth ή ο Yngwie ή και οι περισσότεροι οργανοπαίκτες που παίζουν για άλλους συναδέλφους τους κατά κύριο λόγο; Φυσικά. 
  • Πρόσβαλλα κανέναν επειδή εκφράζω αυτό το προσωπικό μου γούστο; Φυσικά και όχι. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν υπάρχει λόγος για ανούσιες αντιπαραθέσεις. Άλλωστε αν ένα πεντάχρονο κινεζάκι μπορεί να κάνει αυτά που κάνουν οι φτασμένοι βιρτουόζοι, είναι προφανές πως αυτά που κάνουν όσοι δεν είναι βιρτουόζοι μπορεί να τα κάνει ένας πίθηκος 🤣

🤣

Επεξεργασμένο από Mixolydianb9b13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Ως τώρα πάντως μόνο εσύ και ο @Mixolydianb9b13 κάνετε αυτό το οποίο με κατηγορείς ότι θα μπορούσα να προκαλέσω. Το οποίο βασικά ξεκίνησες εσύ, γιατί εγώ εκφράζω προσωπικό γούστο σε ένα κομμάτι τέχνης και εσύ μου το αρνείσαι, όπως αρνείσαι και να καταλάβεις ότι άλλο βιρτουόζος, που είναι αυτό που έγραψα στο post μου, και άλλο καλλιτέχνης. 

  • Μπορεί ένας καλλιτέχνης να είναι βιρτουόζος; Φυσικά. Με ενδιαφέρει τότε; Φυσικά.
  • Μπορεί ένας βιρτουόζος να μην είναι καλλιτέχνης; Φυσικά (εξ' ου και το παράδειγμα που αρνείστε να καταλάβετε). Με ενδιαφέρει τότε; Καθόλου.
  • Μπορεί ένας καλλιτέχνης να μην είναι βιρτουόζος; Φυσικά. Με ενδιαφέρει τότε; Φυσικά. 
  • Έχω δικαίωμα ύπαρξης αν με συγκινεί περισσότερο μια Ηπειρώτισσα που δεν ξέρει μουσική, ή ένας bluesman που παίζει σε μια χορδή ή ο Lee Renaldo ή ο Neil Young περισσότερο απ' ότι με συγκινεί ο κάθε Andy Timmons ή ο Alan Holdsworth ή ο Yngwie ή και οι περισσότεροι οργανοπαίκτες που παίζουν για άλλους συναδέλφους τους κατά κύριο λόγο; Φυσικά. 
  • Πρόσβαλλα κανέναν επειδή εκφράζω αυτό το προσωπικό μου γούστο; Φυσικά και όχι. 

Ο,τι να ναι απντατε οι περισσοτεροι.

Εγω σου ειπα παραδειγματα ευρυτερης τζαζ κ κλασσικης μουσικης.

Οταν δεν καταλαβαινετε πως τεχνικη σημαινει εκτος των αλλων παραγωγη ηχου κ εκφρασης υπαρχει προβλημα.

Η τεχνικη δε σε υποχρεωνει να παιζεις 1000 νοτες. Μπορεις μια χαρα να παιξεις κ 3.

Αρα στο ξαναλεω αυτο που σε ενοχλει, δεν ειναι η τεχνικη (πως θα μπορουσε αλλωστε) ειναι η αισθητικη καποιων μουσικων ή η ελλειψη ικανοτητας συνθεσης. Το οτι καποιοι τα μπερδευετε φανερωνει πολλα.

 

Εγω απαντησα αποκλειστικα σ'εσενα κ το πως φαινεται το ποστ του να συγκρινεις βιρτουοζους μουσικους με 5 χρονα.

Αν δεν καταλαβαινεις πως αυτα ειναι ταχυτητητα κυριως κ σιγουρα οχι τεχνικη κ εκφραση υπαρχει θεμα.

Κ σου εφερα κ το παραδειγμα της τζαζ (ειδικα μπημποπ) κ κλασσικης. Αυτα τα ειδη δεν παιζονται χωρις. 

Θελει τονους τεχνικης για να μπορεις να εξφραστεις με αυτον τον τροπο.

Αυτα τα ειδη ειναι ιστορικα κ απολυτα.

Αν δε σε αγγιζουν αυτα τα ειδη που εχουν βιρτουοζιλικι, δικο σου προβλημα.

Τα υπολοιπα περι Μαλμστην κ Αντι Τιμμονς θα μπορουσα να τα σχολιασω αλλα μαντεψε. Δεν τα ειπα εγω.

Οποτε για μια ακομα φορα γενικευεις.

 

Επεξεργασμένο από ex - v27, bk27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
19 λεπτά πριν, Mixolydianb9b13 είπε

Παιδιά δεν υπάρχει λόγος για ανούσιες αντιπαραθέσεις. Άλλωστε αν ένα πεντάχρονο κινεζάκι μπορεί να κάνει αυτά που κάνουν οι φτασμένοι βιρτουόζοι, είναι προφανές πως αυτά που κάνουν όσοι δεν είναι βιρτουόζοι μπορεί να τα κάνει ένας πίθηκος 🤣

🤣

Τη μέρα που θα ακούσω πίθηκο να τραγουδάει Ηπειρώτικο μοιρολόι ή να γράφει ένα άλμπουμ σαν αυτά του Neil Young, θα συμφωνήσω μαζί σου. 

 

Αλλά έτσι όπως πάει το youtube, πιο πιθανό βλέπω σε λίγα χρόνια να δούμε πίθηκο να παίζει το "Far beyond the sun" στη διπλάσια ταχύτητα από τον Yngwie.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά παίζει και ο Norman Watt-Roy αλλά μ' αρέσει, είναι ότι χρειάζεται το κομμάτι.

Αλλά όπως είπε και ο Χριστιανός "νόμιζα ότι θα πληρωθώ με τη νότα". 🤣

Επεξεργασμένο από Nestoras
  • Χαχα 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη ένσταση που υπάρχει εδώ,γιατί στα βασικά συμφωνούμε όλοι μεταξύ μας,είναι το κατά πόσο σωστά σκέφτεται κάποιος που υποτιμάει το βιρτουόζικο στοιχείο.

Η απάντηση είναι ξεκάθαρα αρνητική.

 

Παράδειγμα...

 

Όλοι(σχεδόν) ξέρουμε το σόλο του Superstitious και αρέσει επίσης σε όλους.

 

 

Θα ήταν το ίδιο όμορφο χωρίς το χαρακτηριστικό γρήγορο πέρασμα του Marcello;Και βέβαια όχι...Ακούστε το π.χ. από τον Νοrum και θα πάρετε χαμπάρι.

Ο πρώτος όμως είναι βιρτουόζος,ο δεύτερος όχι.😉

 

΄Όπως τα λέει ο @Terry RoscoeBeck5 είναι.

Επεξεργασμένο από Grey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nestoras είπε

Πολλά παίζει και ο Norman Watt-Roy αλλά μ' αρέσει, είναι ότι χρειάζεται το κομμάτι.

 

Εννοείται.Αυτος πάντως είχε σίγουρα τον Jamerson εικόνισμα.

 

Η ουσία πάντως είναι πάντα η αισθητική και η κουλτούρα σου και τελικά έχεις δεν έχεις τεχνική στο ίδιο  αποτέλεσμα θα καταλήξεις που θα τα αντικατοπτρίζουν.

 

Εγώ π.χ που παίζω 4 όργανα τις ίδιες παπαριές 🤣 παίζω και σε αυτό που έχω πολύ καλή τεχνική (πλήκτρα) και σε αυτά που είμαι Αλμπάνης (ντραμς, μπάσο και κιθάρα) 😅

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου