Προς το περιεχόμενο

Το μουσικό γούστο ως κριτήριο ποιότητας χαρακτήρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Τέλος, μιας και το έθιξε ο @Άγιος, περί του ρήματος "ακούω". Υπάρχουν άνθρωποι που όταν λένε "ακούω" εννοούν ότι ΑΝ τύχει και παιχτεί η μουσική, μπορούν να την ακούσουν και δεν προσβάλονται. Κι αντίστοιχα όταν λέει κάποιος "δεν ακούω" συνήθως εννοεί "αυτά είναι σαβούρα του χειρίστου είδους". Εγώ δεν έχω ούτε ένα cd τερλέγκα, αλλά αν παίξει ένα κομμάτι τερλέγκα κάπου και είμαι παρών, σίγουρα δε θα προσβληθώ, και - ανάλογα με την διάθεση της στιγμής - μπορεί μέχρι και να το απολαύσω.

Εγώ όταν λέω ''ακούω'' ένα είδος εννοώ ότι μαζεύω mp3, φτιάχνω συλλογές, βάζω στο αυτοκίνητο... Διαφορετικά όλα τα ακούω, πολύ λίγες μουσικές μου είναι δυσάρεστες όπως η τραπ που με κάνει να κριντζαρω, ακόμα και τη μουσική του supermarket καμιά φορά γουστάρω, αυτό δεν σημαίνει ότι ακούω μουσική supermarket, και Τερλεγκα μπορεί να ακούσω εδώ στο φόρουμ για να ευθυμήσω (είναι το μοναδικό μέρος όπου εκτίθεμαι σε αυτά τα ακούσματα). Δεν θα το ψάξω όμως το θέμα γιατί με ευχαριστεί, για να γελάσουμε ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από αρκετό καιρό ο @trolley είχε γράψει ένα κείμενο."Περί αντικειμενικής αξίας στη μουσική" ήταν ο τίτλος.Μετά την αρχική παγωμάρα,σχεδόν όλοι συμφωνήσαμε ότι τελικά αυτό ισχύει και δεν το λένε απλά κάποιοι για να ψωνίζονται μεταξύ τους.

Κρατούμενο πρώτο(όποιος διαφωνεί δεν χρειάζεται να διαβάσει παρακάτω).

 

Αυτό τώρα το αξίωμα μπορεί να μεταφερθεί και σε όλες τις υπόλοιπες τέχνες.Θέατρο,κινηματογράφος,λογοτεχνία,ποίηση,ζωγραφική...you name it.

Kρατούμενο δεύτερο(όποιος διαφωνεί δεν χρειάζεται να διαβάσει παρακάτω).

 

Σε ότι αφορά τον τομέα της επιβίωσης,όλο το ανθρώπινο είδος έχει ακριβώς τις ίδιες ανάγκες.Δεν πεινάει ή κρυώνει κανείς με περισσότερο γούστο από κάποιον άλλο.Η διαφοροποίηση έρχεται μόλις φτάσουμε στο κομμάτι της ψυχαγωγίας.Εκεί λοιπόν οι άνθρωποι χωρίζονται μεταξύ τους με γνώμονα την ποιότητα που χαρακτηρίζει το μέσο που τους ψυχαγωγεί...Και για να δώσω ένα άλλο παράδειγμα εκτός τεχνών,όποιος παρακολουθεί Premier League αντί του ελληνικού πρωταθλήματος εκτιμάει καλύτερα το άθλημα που λέγεται ποδόσφαιρο.

Kρατούμενο τρίτο(όποιος διαφωνεί δεν χρειάζεται να διαβάσει παρακάτω).

 

Το αρχικό ερώτημα λοιπόν,που θα αναγκαστώ για άλλη μια φορά να επαναλάβω ότι δεν ήταν ρητορικό,ήταν αν κάποιος που η προτίμηση του στη μουσική έχει να κάνει με χαμηλής ποιότητας ακούσματα,μπορεί ταυτόχρονα να είναι άτομο υψηλής κουλτούρας...Και ναι,υπάρχουν χαμηλής ποιότητας ακούσματα,θεάματα,γραφόμενα.Θα επιμείνω σε αυτό γιατί κατά βάθος όλοι μας το πιστεύουμε.

 

Η μέχρι τώρα δική μου εμπειρία καταδεικνύει το αντίθετο.Άλλων όχι.Πάνω σε αυτό ακριβώς ήθελα να πάρω κλίμα και είναι τόσο απλό.

 

Βλέπεις λοιπόν,φίλε @ECC803s;Η απάντηση μπορεί να είναι "άσπρο/μαύρο".

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, Grey είπε

 

 

Σε ότι αφορά τον τομέα της επιβίωσης,όλο το ανθρώπινο είδος έχει ακριβώς τις ίδιες ανάγκες.Δεν πεινάει ή κρυώνει κανείς με περισσότερο γούστο από κάποιον άλλο.Η διαφοροποίηση έρχεται μόλις φτάσουμε στο κομμάτι της ψυχαγωγίας.

 

 

 

 

 

 

Εδώ διαφωνώ. 

Και είχα πρόσφατα αυτήν την κουβέντα. 

Άλλος τρώει από απόλαυση,  αλλος από διασκέδαση,  άλλος από λαιμαργία και άλλος απλά βλέπει την τροφή ως καύσιμο. 

Και οι 4 έχουν διαφορετικά αποτελέσματα,  άμεσα ορατά στο σώμα τους.

Εγώ με τις πρώτες 3 κατηγορίες διαφωνώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Grey είπε

Σε ότι αφορά τον τομέα της επιβίωσης,όλο το ανθρώπινο είδος έχει ακριβώς τις ίδιες ανάγκες.Δεν πεινάει ή κρυώνει κανείς με περισσότερο γούστο από κάποιον άλλο.Η διαφοροποίηση έρχεται μόλις φτάσουμε στο κομμάτι της ψυχαγωγίας.Εκεί λοιπόν οι άνθρωποι χωρίζονται μεταξύ τους με γνώμονα την ποιότητα που χαρακτηρίζει το μέσο που τους ψυχαγωγεί...Και για να δώσω ένα άλλο παράδειγμα εκτός τεχνών,όποιος παρακολουθεί Premier League αντί του ελληνικού πρωταθλήματος εκτιμάει καλύτερα το άθλημα που λέγεται ποδόσφαιρο.

Επειδή έπιασες και το ποδόσφαιρο, θα το πάω αποκλειστικά από εκεί. Ναι, στην Premier League παίζουν "καλύτερη" μπάλα, αλλά υπάρχει κόσμος που γουστάρει να βλέπει τοπικά. Γιατί; Γιατί ίσως εκτιμάνε περισσότερο τη θεαματική φάση που θα βγάλει ο υδραυλικός με τον δημόσιο υπάλληλο, γιατί ίσως ξέρουν προσωπικά το δεξί μπακ, γιατί κάθε Κυριακή το γήπεδο μυρίζει hot dog από το διπλανό βρώμικο, γιατί αν κερδίσει η ομάδα πίνουν μπίρες στην τοπική ταβέρνα. Δεν είναι μόνο η μπάλα στην τελική, αλλά η συνολική εμπειρία. Δε μπορεί να συμβαίνει το ίδιο και στη μουσική;

 

Τώρα όμως να πάω και σε κάτι που ίσως ενισχύσει αυτό που είπες στην αρχή (εμμέσως). Έπαιξα μπάλα στα τοπικά Πειραιά αρκετά χρόνια, από παιδί μέχρι τα πρώτα χρόνια του πανεπιστημίου. Όπως καταλαβαίνεις έχω δει πολλά αποδυτήρια. 99% λαϊκά παιδιά, με περιορισμένη μόρφωση, δύσκολα επαγγέλματα και ζόρικα οικονομικά. Εεε τόσα χρόνια δε γνώρισα ούτε έναν (κυριολεκτικά) που να ακούει τζαζ, κλασική ή να διαβάζει τίποτα πέρα από "Πρωταθλητή". Τις Παρασκευές πηγαίνανε όλοι Παραλιακή (αν ήταν "high class"), ή στο Πέτρινο στον Πειραιά αν ήταν πιο σκληροί. Με κανέναν δεν έχω επαφές τώρα και με κανέναν δεν είχα επαφές εκτός γηπέδου τότε. Δεν είχα κάτι παραπάνω να πω, δε μου λέγανε κάτι σαν προσωπικότητες. Κάποιοι ήταν καλά παιδιά, κάποιοι όχι, αλλά με κανέναν δεν έκανα ούτε μια κουβέντα που να συγκρίνεται με τις κουβέντες που έχω κάνει εδώ μέσα.

 

Τελικά λέει κάτι η εμπειρία μου; Με βάση αυτά που διαβάζω στο thread, όχι. 🙂

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ακούς σκυλάδικο δείχνει υψηλότερη καλλιέργεια από το να ασχολείσαι με το ποδόσφαιρο, αν και αυτά τα δυο πάνε πακέτο σχεδόν πάντα. Η φάση είναι ή κουλτούρα ή μπάλα, και τα δυο μαζί δεν τα έχω πετύχει ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Το να ακούς σκυλάδικο δείχνει υψηλότερη καλλιέργεια από το να ασχολείσαι με το ποδόσφαιρο, αν και αυτά τα δυο πάνε πακέτο σχεδόν πάντα. Η φάση είναι ή κουλτούρα ή μπάλα, και τα δυο μαζί δεν τα έχω πετύχει ακόμα

Αν κουλτούρα είναι ο Bergman και ο Ξενάκης, count me out. Αλλά εδώ δε μιλάμε καν για αυτά, εγώ τότε έτρωγα δούλεμα γιατί έψηνα να πάω Μέγαρο για Καρυοθραύστη. 😂

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Αν κουλτούρα είναι ο Bergman και ο Ξενάκης, count me out

 

Μην βλασφημείτε.

Μετανοείτε.

 

(από Bergman ξεκίνα από το "Καλοκαίρι με τη Μόνικα")

(από Ξενάκη ξεκίνα με κάτι σε Βοσκόπουλο).

 

:) :) :)

 

 

Επεξεργασμένο από trolley
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grey είπε

Το αρχικό ερώτημα λοιπόν,που θα αναγκαστώ για άλλη μια φορά να επαναλάβω ότι δεν ήταν ρητορικό,ήταν αν κάποιος που η προτίμηση του στη μουσική έχει να κάνει με χαμηλής ποιότητας ακούσματα,μπορεί ταυτόχρονα να είναι άτομο υψηλής κουλτούρας

 

 

1 ώρα πριν, Grey είπε

Η διαφοροποίηση έρχεται μόλις φτάσουμε στο κομμάτι της ψυχαγωγίας.Εκεί λοιπόν οι άνθρωποι χωρίζονται μεταξύ τους με γνώμονα την ποιότητα που χαρακτηρίζει το μέσο που τους ψυχαγωγεί.

 Υπαρχουν και αλλες μορφες ψυχαγωγιας οποτε θα σε ρωτησω  ΚΑΙ για αυτες

1. αν κάποιος που η προτίμηση του στο φαγητο ειναι τα ΠΙΤΟΓΥΡΑ και οχι το μοσχαρακι ΜπουργκιΝιον μπορεί ταυτόχρονα να είναι άτομο υψηλής κουλτούρας?

2. αν κάποιος που η προτίμηση του στο ποτο ειναι μΠΙΡΑ Αμστελ και οχι Petrus του 1998  ,μπορεί ταυτόχρονα να είναι άτομο υψηλής κουλτούρας?

3.  αν κάποιος που η προτίμηση του στo SEX έχει να κάνει με χαμηλής ποιότητας ΒΙΖΙΤΕΣ που ακουνε Τερλεγκα και οχι με υψηλης πΓιοτητας κουλτουριαρες που ΔΕΝ ακουνε Τερλεγκα ,μπορεί ταυτόχρονα να είναι άτομο υψηλής κουλτούρας?

4.αν κάποιος που η προτίμηση του στo κινηματογραφο  έχει να κάνει με  ταινιες δρασεις και οχι "κουλτουρας" ,μπορεί ταυτόχρονα να είναι άτομο υψηλής κουλτούρας?

 

εν καταΚΛειδι : παρτο αλλιως,ΔΕΝ βγαινει....

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για μια φορά ακόμα να αναφωνήσω: ωραία και χρήσιμη συζήτηση, πάει καιρός που παρακολούθησα κάποιο νήμα με αντίστοιχη ζέση, να είστε καλά.

Επειδή αναφέρθηκαν πιθανές σχέσεις μπλουζ και ρεμπέτικου, παρενθετικά να πω οτι και τα 2 είδη (όπως και άλλα) μοιράζονται κοινές καταβολές, έλκουν την καταγωγή τους κατα κάποιον τρόπο απο την ίδια μήτρα. Όμως, πέρα απο κοινωνικές, οικονομικές και άλλες συνθήκες, έχουν κοινά και στο καθαρά μουσικό κομάτι, εκτός απο τα πεντατονικά ηπειρώτικα που ανέφερε ο φίλος @Spyros Delta, σε τεχνικό επίπεδο σύνθεσης και δομής παρουσιάζουν αξιοσημείωτες ομοιότητες, όπως η επανάληψη του πρώτου δίστιχου - αλλά και περισσότερα. Λόγω του οτι έχω υπάρξει ως μουσικός πολλές φορές σε εκδηλώσεις με θέμα τη σχέση των δυο ειδών θα είμαι άδικος αν ισχυριστώ πως είναι παντελώς ξένα μεταξύ τους, ίσως δε μόνο τυχαίο δεν είναι πως οδηγήθηκα στα μπλουζ μέσα απο το ρεμπέτικο, μέχρι τα 16 μου δεν άκουγα καθόλου "ξένη" μουσική, αλλά αυτά είναι άλλες ιστορίες και δεν θα επιβαρύνω περαιτέρω την κουβέντα με οφ τόπικ.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grey είπε

Και ναι,υπάρχουν χαμηλής ποιότητας ακούσματα,θεάματα,γραφόμενα.Θα επιμείνω σε αυτό γιατί κατά βάθος όλοι μας το πιστεύουμε.

Μα είναι επιχείρημα αυτό;

Όλοι κατα βάθος μπορεί να πιστεύουμε πχ ότι υπάρχουν κακές κιθάρες. Άλλη όμως θεωρεί ο ένας κακή, άλλη ο άλλος. 

Ή θα κάνουμε έναν ορισμό ώστε να συμφωνήσουμε ποιες ακριβώς κιθάρες είναι οι κακές, ποια τα ακούσματα χαμηλής ποιότητας κλπ ή αλλιώς δεν έχει νόημα η συζήτηση... Δεν πατάμε πουθενά.

Εγώ πχ θεωρώ (όπως και ο SF) χαμηλής ποιότητας τα αυτοαποκαλούμενα "έντεχνα". Μπορεί να σταθεί συζήτηση επί του θέματος με κάποιον που τα θεωρεί σπουδαία; Εάν γίνει τέτοια συζήτηση και δεχτούμε την αποψή σου τότε είμαστε και οι δύο υψηλής κουλτούρας (ο καθένας για τον εαυτό του) και ταυτοχρόνως και οι δύο χαμηλής κουλτούρας (ο ένας για τον άλλον).

Βρες εσύ την άκρη (που λέει κι ο Τερλέγκας)

Επεξεργασμένο από methylene blue
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου