Προς το περιεχόμενο

Αγορά synthesizer για λαικα και οχι μόνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Κάτσε να μας πει, μπορεί να έχει κάνα Moog στο μυαλό του...😌

Με moog θα παίξεις kraftwerk και pink floyd

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Παιδιά εντάξει, μας εξήγησε ήδη ο άνθρωπος τί θα παίξει και πώς θα το χρησιμοποιήσει. Το ζήτημα είναι να βρεί κάτι αρκετά παλιό ωστε να μη ξοδέψει πολλά, αλλά και αρκετά πρόσφατο ωστε να έχει τις δυνατότητες που ζητάει. Ένα Kronos mk1 ή ένα Triton Extreme απο προηγούμενο ιδιοκτήτη που δεν ήταν σε μαγαζιά κλπ είναι πιστεύω η καλύτερη λύση σε δυνατότητες, αλλά ένα Triton classic/studio/proX απο παρόμοιο ιδιοκτήτη είναι η οικονομικότερη λύση. Εκτός αν είναι υπερτυχερός και του κάτσει Triton Extreme σε καλή κατάσταση απο τέτοιον ιδιοκτήτη ΚΑΙ να του ζητάει κάτω απο 1000 ευρώ, πράγμα απίθανο αλλά you never know.

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κύριοι Μανωλη Χναρακη, Πανό χελιδόνι, Alex, Σταύρο,cos Dr, waterfall για τις απαντήσεις σας!

Κι εγώ τελικά καταλήγω πως μάλλον η καλύτερη λύση γι' αυτο που σκεφτομαι είναι είτε το korg kronos είτε το korg triton extreme αντε το πολύ studio. Βέβαια το triton το ψιλοφοβάμαι για τους λόγους που προαναφερθηκαν.

Δεν εχω πολύ μπαταρία στο κινητό απο το οποίο γράφω, σε λίγες ώρες θα γράψω κι άλλα πράγματα, σχετικά με το θέμα.

Και πάλι σας ευχαριστώ!!

 

Υ.Γ. : Το korg kronos υποστηρίζεται ακόμα από την εγχώρια αντιπροσωπεια; Αν ισχύει αυτο, τότε είναι λογικό να είμαι κάπως πιο ήσυχος αν βρω κάτι τέτοιο.

 

Επεξεργασμένο από fasma88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fasma88 είπε

Υ.Γ. : Το korg kronos υποστηρίζεται ακόμα από την εγχώρια αντιπροσωπεια; Αν ισχύει αυτο, τότε είναι λογικό να είμαι κάπως πιο ήσυχος αν βρω κάτι τέτοιο.

Για το 1 δεν ξερω για το 2 σιγουρα, μιλας με BON STUDIO αν θες ενα τηλ και θα σου λυθουν οι αποριες.

 

υπαρχει και το  KORG NAUTILUS καινουργιο το οποίο ειναι υποδιεστερο του KRONOS αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θα σε καλυψει σε θεμα ηχων και ξεφευγει και στην τιμη πας στα 1,800....https://www.thomann.de/gr/korg_nautilus_61.htm

 

Σε αλλες μαρκες yamaha,roland δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να βρεις ετοιμους ηχους

 

επισης αν βαλεις ταβανι τα 1,000 ξεχνας τα KRONOS

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@fasma88 Για να μην ψάχνεις άδικα, αν θες καινούργιο και με τρία χρόνια εγγύηση υπάρχουν τρία μοντέλα:

Korg Nautilus 61 στα €1855

Yamaha MODX6+ στα €1290

Roland Fantom-06 στα €1299

σε τυχαία σειρά και με σημερινές τιμές όπως θα δεις και στα link.

 

Και τα τρία πιό πάνω είναι 5 οκτάβες. Σαφώς υπάρχουν και με μεγαλύτερα κλαβιέ 76 & 88 βαρυκεντρισμένα πλήκτρα και φυσικά τα μεγαλύτερά τους, όπως π.χ. Montage M6 & Fantom-6 (το 6 και όχι το 06), τα οποία είναι αισθητά πιό ακριβά που όμως είναι σε καλύτερη ποιότητα κατασκευής αλλά και σε δυνατότητες.

Ανάλογα βλέπεις τις ανάγκες, τα οικονομικά σου και αποφασίζεις.

 

Σχετικά με τους ήχους... ρωτάς τους εδώ εισαγωγείς (και όχι αντιπροσώπους) εάν διαθέτουν κάτι σε λαϊκούς ήχους. Τους ακούς ο ίδιος τους ήχους και τότε επιλέγεις. Διαφορετικά θα πρέπει να δουλέψεις / κατασκευάσεις μόνος σου τους ήχους που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου