Προς το περιεχόμενο

Αγορά synthesizer για λαικα και οχι μόνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας!!

Θα ήθελα ν' αγορασω ένα synthesizer όπου το φαντάζομαι ως εξης: Ας πούμε ότι θα ήθελα κατά 50% να έχει πιο "κλασσικους" ευρωπαϊκούς ήχους κάι κατά 50%  να έχει λαϊκούς ηχους. 

Να πω ότι έχω ήδη το korg trinity (το είχα πάρει μεταχειρισμενο από γνωστό μου το 2009), το οποίο εχει μέσα πιάνα, βιολιά, πνευστα και από λαϊκούς ήχους καλό ακκορντεον και βιολιά, αλλά ως εκεί όμως (δεν έχει δηλαδή πολλούς λαϊκούς ηχους).

Ουσιαστικά θέλω να πάρω άλλο ένα για να συμπληρώνει το άλλο.

Βασικα καλοβλεπω πάρα πολύ το korg triton. Όπως πιθανόν ξέρουμε όλοι, αυτό μαζί με το korg kronos είναι must σε πίστες. Το korg kronos όμως αν και είναι πιο πρόσφατο (10ετιας περιπου όργανο), μεταχειρισμενο θα κάνει 2000 ευρώ, οπότε δεν παίζει να τα βρω!!

Οπότε 2 ερωτήσεις θα ήθελα να κανω:

1) Αν αγοράσω korg triton (και εννοείται αφού το ελέγξω εξονυχιστικά και δω ότι δουλεύει την ώρα της αγορας), τι άλλο πρέπει να προσέξω μετά. Μπορεί στην πορεια να μου βγάλει κάτι (εννοώ σχετικά σύντομα μετά την αγορά, π.χ. να καεί κάποια πλακέτα. Γενικα μου προτεινετε, να το αγοράσω, μιας και είναι όργανο 20ετιας η να το αποφυγω;

2) Αν κι εφόσον δεν μου το προτείνετε, ποιο άλλο synth θα μπορούσα να πάρω που να είναι σχεδόν όπως το φαντάζομαι; Είτε καινούργιο είτε μεταχειρισμενο; 

Αυτά είχα να πω, οι απαντήσεις σας θα με βοηθησουν πολύ!

Σας ευχαριστώ!!!

Επεξεργασμένο από fasma88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θες Arranger, και όχι Synthesizer. Ο όρος Synthesizer είναι για πληκτροφόρα που "συνθέτουν" ήχους κατά κύριο λόγο, συνήθως είναι αναλογικά. Αν και τα Arranger, όπως και τα Workstation έχουν τρόπους να συνθέτουν ήχους, ονομάζονται διαφορετικά λόγω των άλλων πολλαπλών λειτουργιών τους που είναι η κεντρική φύση τους.

 

Συνήθως οι παραδοσιακοί - λαϊκοί πληκτράδες πάνε σε Arranger keyboards, λόγω των ρυθμικών λειτουργιών τους που κάνει τον παίκτη να γίνεται one-man-band που λέμε.

 

Η καλύτερη επιλογή ίσως να είναι το Korg PA5X International.

Για παλαιότερες εκδόσεις ή μεταχειρισμένα μπορείς να δεις το PA4X.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ, ευχαριστώ πάρα πολύ, αλλά να σου πω την αλήθεια, έχω arranger και συγκεκριμένα το pa3x. Απλά αυτό που θέλω να πάρω, θα το ήθελα για φάση full band (με drummer και τα λοιπα), οπότε γι' αυτο ψάχνω synth.

Αν έχεις κάποια ιδέα περί αυτών, θα με βοηθούσε πραγματικά. Βασικα όπως είπα και πριν, ψήνομαι για το triton μιας και έχει αποδειχθεί θρυλικό (για τα λαϊκά στην Ελλάδα φυσικα) και το μόνο που με κολλάει είναι τα πολλά χρόνια του οργάνου (20 και βαλε). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Korg KRONOS 2 μεταχειρισμενο αν βρεις μονο, δεν υπαρχει τιποτα αλλο για αυτη τη δουλεια και δεν υπαρχει και καινουργιο.

 

Αν δεν βρεις το 2 μετα κανεις δουλεια και με το KRONOS 1, εννοειται υπολογιζεις απο 1,500-2,000Ε 

 

το TRITON ηταν μια εικοσαετια πριν μην ασχολεισαι καν, εαν παθεις ζημια πρεπει να παρεις και ενα 2ο-30 για ανταλλακτικα, υπαρχουν ακομα EXTREME σε πιστες αλλα ειναι δυσκολο να βρεις σε καλη κατασταση ειναι ολα πολυ δουλεμενα..... εγω δεν τα ακουπαω καν δωρο να μου τα κανουν..... απο το παραθυρο σουτ

 

αν δεν θες να εισαι με ενα κατσαβιδι στο χερι KRONOS μονο

 

 

 

  • Like 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Σταύρο, ήσουν κατατοπιστικοτατος, το υποψιάζομουν κι εγώ ότι η αγορά ενός triton μπορεί να μην ήταν και τόσο καλη ακριβώς λόγω των 20 βάλε χρόνων και της ταλαιπωρίας που έχουνε φάει. Και φυσικά τώρα το επιβεβαίωσα.

Εδώ βέβαια, θα έπρεπε ίσως να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν το θέλω ακριβώς για δουλειά πίστας. Τι εννοώ δηλαδή, δεν μ' ενδιαφέρει να δουλέψω σε τέτοια φάση με αυτό. Εκεί προφανώς και είναι απαραίτητο ένα triton η ένα kronos η κι ένα Yamaha montage. Συγκεκριμένα η ορχήστρα που έχουμε κατά νου, θα έχει πολλά όργανα (7-8 άτομα περιπου) όμως δεν θα παίζει σε σκυλάδικο η σε μουσική σκηνή. Ας πούμε ότι είναι μια ορχηστρα τύπου Ενόπλων δυνάμεων η κάτι τετοιο όπου θα παίζει συγκεκριμένα και μόνο σε τέτοιες εκδηλώσεις (φαντάσου π.χ. τις βραδιές οπλιτη). Φυσικά εγώ θα είμαι ο αγοραστής του οργάνου, θέλω έτσι κι αλλιώς να το αγοράσω για μενα και απλά θα το χρησιμοποιησω παίζοντας εκεί.

Αυτό σημαίνει πως δεν έχουμε κάποια εντολή (μουσικη η οχι) για αγορά καποιου οργανου πόσο μάλλον για κάποιο συγκεκριμενο. Επομένως αυτό που θα ήθελα είναι ένα synth το οποίο να έχει έστω τα βασικά από λαϊκούς ήχους και φυσικά τα πιο ευρωπαϊκά (πιάνα, πνευστα, βιολιά, organs). Δεν είναι απαραίτητα ανάγκη π.χ. να έχει τα  super εξειδικευμένα πράγματα του kronos η του triton, βέβαια αυτή τη στιγμή μάλλον είναι και η ιδανικότερη  λύση.

Εκτός του kronos μου έχει περάσει από το μυαλό και το yamaha montage (το οποίο μου φαίνεται ότι είναι το αντίπαλο δέος του kronos , παίζει πολύ επίσης στα μπουζούκια και πωλείται τόσο ακριβς σαν το kronos). Ενώ κατά τ' αλλα γλυκοκοιτάζω αρκετά τα  korg m3 και κrome.

Σταύρο, αν έχεις κάποια άποψη για το m3 και το krome, θα με βοηθούσες να μου την πεις. Κυρίως το τι γίνεται από λαϊκούς ήχους με αυτά μιας και από ευρωπαϊκούς πρεπει να είναι ΟΚ έτσι κι αλλιώς. Ειδικά για το krome, έχω δει ένα site το kromeheaven όπου ένας γνωστός πληκτρας, ο Πασχάλης Τερζης (συνωνυμία με τον τραγουδιστή ισως;) έχει φτιάξει ένα πακέτο με κάποιους ήχους που εκ πρώτης όψεως μου φαίνεται καλό, όμως δεν το έχω ακούσει.

Οπότε Αλεξ και Σταύρο σας ευχαριστώ πολύ. Αλεξ αν έχεις να μου πεις κάτι για τα παραπάνω, πολύ ευχαριστως!

 

Υ.Γ. : Για το korg m3 υπάρχουν λαικοι ηχοι, και αν ναι κατά πόσο πλησιάζουν αυτούς του triton ή του kronos?

 

 

 

Επεξεργασμένο από fasma88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fasma88 είπε

Υ.Γ. : Για το korg m3 υπάρχουν λαικοι ηχοι, και αν ναι κατά πόσο πλησιάζουν αυτούς του triton ή του kronos?

Σαφώς και υπαρχουν μετα απο τοσα χρονια, ενοειται ολα sampler και για τα 2 οργανα.

 

Αν θα πας για Triton ξεχνας classic, studio, TR, Le πας αυστηρα για extreme καλο θα ειναι να εχει και μια moss επανω 96MB full ram και παιρνεις και 2 πλαινα πλαστικα δωρο γιατι σπανε😎😜🤣 ξεχνας σκαζια, iomega drives, usb to floppy για classic κτλ τεχνολογια αρχαια....θα σε παρουν στο ψιλο αν σκασεις μυτη με classic scsi και zip θα πας για βιντεο στο τικτοκ και θα εχει και views😛

 

αν πας σε m3 να εχει οποσδηποτε 256mb και παιρνεις και μια οθονη δωρο να αλλαξεις γιατι θα την παρεις στη μασχαλη σε καποιο σημειο και το θεμα ειναι μην σε αφησει πανω στη δουλεια....

 

και τα 2 οργανα μπορουν να σταθουν επαξια, το θεμα ειναι που να βρεις καλα οργανα οπως καταλαβαινεις να μην εχουν ενα εκοτομυριο ωρες επανω.

 

οι αγορες αυτες εχουν ρισκο να βγαλουν βλαβες.... απο κει και περα ειναι δικη σου αποφαση

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρω κάποιο extreme η m3 ( και ειδικά extreme) έχω σοβαρή πιθανότητα να πάθω βλάβη δηλαδη; Και αν γίνει αυτό μετά τι κανω; Θα βρω άκρη μετα η θα μου πάει πανάκριβα μετά και θα πρέπει να έχω κι άλλο ένα όπως μου είπες πριν; 

Βλέπω πάντως video στο YouTube με λαϊκούς ήχους από extreme και m3. Αυτό που καταλαβαίνω όμως ειναι ότι οι ηχοι του m3 δεν έχουν αυτή τη γλυκά και τη "μαγκιά" που έχουν αυτοί του extreme! Μιλάω για τους λαϊκούς, γιατί πιστεύω πως οι πιο ευρωπαϊκοί θα είναι κομπλέ μιας και θα είναι κατά βάση εργοστασιακοι. Επίσης ίσως κάτι να λέει το γεγονός ότι στα μπουζούκια δεν υπάρχουν m3 σε αντίθεση με τα kronos, triton που υπάρχει πληθώρα.

 

Υ.Γ. : Το m3 υπάρχει ακόμα και καινουργιο σε ελάχιστα μαγαζιά απ' ότι βλέπω, θα μου πρότεινες οπότε m3 καινουργιο η extreme καλοφτιαγμενο αλλά ταυτόχρονα και μεταχειρισμενο;

 

Υ.Γ. 2 : Το kronos έχει αυτό το λαϊκό χρώμα σε κάποιους ήχους που έχει το triton, η οχι και τοσο; Ρωτάω γιατί είναι πολυ πιο πρόσφατο από το triton οπότε όσο περνάνε τα χρόνια σαν να ελαττώνεται το λαϊκο στην Ελλάδα σαν τάση και να μετατρέπεται σε pop!

 

Υ.Γ. 3 :Σταύρο, σου έστειλα pm.

Επεξεργασμένο από fasma88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Δεν είναι όλα τα Triton χιλιοδουλεμένα. Αν βρείς κάποιο σε υπεράριστη κατάσταση να το προτιμήσεις, διότι απο χροιά ήχου τα τρώει όλα τα άλλα που αναφέρθηκαν, κάθε πέρσι και καλύτερα που λέμε. Έχω παίξει/δοκιμάσει όλα τα μοντέλα απο το Trinity ως το πρώτο Kronos και πιστεύω οτι απο ήχο το καλύτερο παραμένει το Triton. Και πολύ κοντά ύστερα απο αυτό έρχεται το Ζ1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Δεν είναι όλα τα Triton χιλιοδουλεμένα. Αν βρείς κάποιο σε υπεράριστη κατάσταση να το προτιμήσεις, διότι απο χροιά ήχου τα τρώει όλα τα άλλα που αναφέρθηκαν, κάθε πέρσι και καλύτερα που λέμε. Έχω παίξει/δοκιμάσει όλα τα μοντέλα απο το Trinity ως το πρώτο Kronos και πιστεύω οτι απο ήχο το καλύτερο παραμένει το Triton. Και πολύ κοντά ύστερα απο αυτό έρχεται το Ζ1.

Συμφωνώ και με αυτό και με αυτό που λέει ο @stavros_d80 όμως γιατί τα περισσότερα είναι σε κακή κατάσταση και είναι πολύ δύσκολο να φτιαχτούν και δεν έχουν καμία επίσημη υποστήριξη τα παλαιότερα, είμαι και παθών.

 

 Πάντως εμένα το Triton μου το Le με την sampling κάρτα ενσωματωμένη είναι ετοιμοπόλεμο και γεμάτο λαϊκά, από service σε άψογη κατάσταση αλλά δεν το δίνω με τίποτα🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
10 λεπτά πριν, cos_dr είπε

τα περισσότερα είναι σε κακή κατάσταση

Αυτό είναι το βασικό πρόβλημα. Κανονικά κι εγώ θα πρότεινα το Extreme διότι περιλαμβάνει Trinity, Triton, Prophecy & Z1, όλα μαζί, υπερόπλο, αλλά.. άντε βρες το σε καλή κατάσταση. Που δηλαδή να μήν το είχε κάποιος που έπαιζε πίστες. Πολύ σπάνια περίπτωση. Βέβαια υπάρχουν και άλλες λύσεις, σε άλλες εταιρείες/μοντέλα και ίσως και πιο ανέξοδες, αλλά την πχιότητα ήχου του Τρίτωνα δε ντην έχουνε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου