Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για αγορά κιθάρας για metal (Jackson)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σκέφτομαι να

προχωρήσω σε αγορά "μεταλλοκιθαρου".

Θέλω κάποια μεσαίας κατηγορίας και όχι high end, με απαραίτητη προϋπόθεση μαγνήτες emg (είτε 81/60 είτε 81/85) και floyd τρέμολο.

 

Μετά από ψάξιμο έχω κατασταλάξει σε αυτή την Jackson. 

 

https://www.thomann.de/gr/jackson_kvxmg_king_v_satin_black.htm?glp=1&gad_source=1&gclid=CjwKCAiA8sauBhB3EiwAruTRJsyoSPtdCWSbAbxl64zgjYuRSlx-IUCMCcm-DPj_SLFcJoBGA_FkAhoCmooQAvD_BwE

 

Τα θετικά: έχει τα specs που θέλω

Τα αρνητικά: poplar body και δεν ξέρω τι λέει σαν τρέμολο το floyd rose special

 

Η κιθάρα ανήκει στην μεσαία σειρά "X series" της Jackson και ψάχνοντας το ίδιο μοντέλο στην "Pro series" σειρά (που έχουν σώμα μαόνι και όχι ποπλαρ) ή που δεν θα έχουν FR αλλά θα έχουν EMG ή που θα έχουν δεν θα έχουν active μαγνήτες αλλά θα έχουν FR... (Πιο καλό από το fr special).

 

Στις αγγελίες επίσης έχει πολλές αλλά ισχύει το ίδιο πράγμα. Ή που θα έχουν FR ή EMG αλλά όχι και τα δύο. Πολλές είναι made in Japan βέβαια αλλά είναι bolt-on που είναι deal-breaker. 

 

Απόψεις - προτάσεις? Είδα και κάτι soloist αλλά προτιμώ κατι σε V σχήμα (μιας και δεν έχω). Οι ESP arrow δεν μου αρέσουν και πολύ. Μπάτζετ όπως είπα μεσαίας, "ινδονησιακης" κατηγορίας. Πάντως αυτή η king v μου έχει κολλήσει. Ευχαριστώ! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οποιαδήποτε Jackson japan μεταχειρισμένη είναι μια καταπληκτική κιθάρα σε καταπληκτική τιμή, οπότε μπορείς να περιμένεις να βγει καμιά σε αγγελία.

 

Σχετικά με το σχήμα, επειδή παλιότερα (αλλά πολύ παλιά, πάνω από 10 χρόνια) είχα μια king V θυμάμαι ότι δεν είχε καλό ζύγισμα (αλλά ούτε και εντελώς χάλια) και έχει μεγάλο μήκος = είναι πολύ εύκολο μα χτυπήσεις σε καμιά γωνία. Οπότε σου προτείνω να δοκιμάσεις μία πριν πάρεις.

 

Σχετικά με το floyd: Δεν κάνω "βαριά" χρήση και αυτό γιατί δεν τα εμπιστεύομαι, είτε μιλάμε για το low profile της Jackson είναι για το edge pro της Ibanez, ποτέ δεν ένιωθα σιγουριά (αν και απο το edge pro δεν είχα ποτέ πρόβλημα). Οπότε το συμπέρασμα μου είναι το εξής: Αν κάποιος χρησιμοποιεί το floyd και η κιθάρα του έχει φτηνό τότε αργά ή γρήγορα θα φαγωθούν τα μαχαίρια και θα χρειαστεί αντικατάσταση με ένα original floyd ή αγορά της βάσης που έχει καινούργια μαχαίρια. 

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δε μπορώ να βοηθήσω ιδιαίτερα γιατί floyd + active μαγνήτες = αλλεργία.

 

Είχα κιθάρα με original floyd και EMG 81-89 και δε μου έκατσε ποτέ η όλη φάση. Παρ'όλα αυτά είχα δοκιμάσει διάφορες τότε και θα σου έλεγα σε αυτά τα χρήματα να κοιτάξεις και καμία Jackson Kelly.

 

https://www.thomann.de/nl/jackson_kexs_kelly_x_series_sh._mirror.htm

 

Η συγκεκριμένη δεν έχει active μαγνήτες, αλλά αν θες βάζεις αργότερα, συν ότι το σχήμα είναι λίγο πιο διαχειρίσιμο, ώστε να αποφύγεις αυτό που λέει παραπάνω ο Μίλτος.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, John Goumis είπε

Ή που θα έχουν FR ή EMG αλλά όχι και τα δύο. Πολλές είναι made in Japan βέβαια αλλά είναι bolt-on που είναι deal-breaker. 

Δεν ξέρω γιατί έχεις κόλλημα με το να μην είναι bolt on αλλιώς θα σου έλεγα να πάρεις αυτή στα μισά λεφτά. Θα ζήσεις λίγο μαζί της να δεις αν σου ταιριάζει σαν σχήμα και αν την κρατήσεις πετάς πάνω ένα schaller τρέμολο (η FR αν επιμένεις στο όνομα) και 2 EMG που σου αρέσουν.

 

12 ώρες πριν, John Goumis είπε

που δεν θα έχουν FR αλλά θα έχουν EMG ή που θα έχουν δεν θα έχουν active μαγνήτες αλλά θα έχουν FR...

Tι σε εμποδίζει να πάρεις μια τέτοια και να αλλάξεις αυτό που δε σ' αρέσει?

Επεξεργασμένο από Αρχή Διαλόγου
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Δεν ξέρω γιατί έχεις κόλλημα με το να μην είναι bolt on αλλιώς θα σου έλεγα να πάρεις αυτή στα μισά λεφτά.

Συμφωνώ και επαυξάνω... 100 φορές basswood, απ' το να πάρεις poplar.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά υπάρχει αυτή και το συζητάς https://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbr10bk_egitarre.htm

 

Όλες οι γκρούπιζ στα πόδια σου.

 

Πιο κακία τυραννια να αλλάξεις χορδές με το φλουντ δεν υπάρχει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, LK είπε

Καλά υπάρχει αυτή και το συζητάς https://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbr10bk_egitarre.htm

 

Όλες οι γκρούπιζ στα πόδια σου.

Αυτή είναι κακάσχημη ρε συ. Η jackson είναι πανέμορφη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Πιο κακία τυραννια να αλλάξεις χορδές με το φλουντ δεν υπάρχει 

 

Η αλήθεια είναι πως από τότε που έβαλα στην κιθάρα μου FR-type tremolo έχω αρχίσει και γλυκοκοιτάω τις Tele!

  • Χαχα 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, LK είπε

Καλά υπάρχει αυτή και το συζητάς https://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbr10bk_egitarre.htm

Θα διαφωνήσω κ. συνήγορε - το headstock για τα γούστα μου it's a no. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η Framus έχει active μαγνήτες, έβενο ταστιερα και original fr, και στα λεφτά που κοιτάς...

 

https://www.thomann.de/gr/framus_d_series_artist_line_wh_1_sblk.htm

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου